گردن درد

گردن درد: علت، تشخیص

 

گردن درد یک عارضه شایع است. اگر عضلات گردن به دلیل تمایل بیش از حد به کامپیوتر یا به دلیل قوز کردن بیش از حد روی میز کار خود در حالت نامناسب قرار گرفتن ممکن است کشیده شوند. آرتروز نیز یکی از علل شایع گردن درد است. به ندرت گردن درد می‌تواند نشان از یک مشکل جدی‌تر باشد. در صورتی که درد گردن شما همراه با بی‌حسی یا از دست دادن توان بازوها یا دست‌ها باشد یا اگر درد شما به شانه‌ها و یا به پایین بازوها منتقل شد، به پزشک مراجعه کنید.

علائم و نشانه‌های گردن درد

علائم و نشانه‌های گردن درد عبارتند از:

  1. دردی که اغلب با نگه داشتن سر در یک مکان برای یک دوره طولانی، بدتر می‌شود؛ مانند زمان رانندگی یا کار با کامپیوتر

  2. سفتی و گرفتگی عضلات

  3. کاهش توانایی حرکت دادن سر

  4. سردرد

علل گردن درد

گردن شما انعطاف‌پذیر است و وزن سر را تحمل می‌کند، همچنین گردن می‌تواند نسبت به صدمات و عوارضی که باعث درد و محدود کردن حرکات می‌شوند، آسیب‌پذیر باشد. علل گردن درد عبارتند از:

کشش عضلات

استفاده بیش از حد مانند ساعت‌ها قوز کردن پشت کامپیوتر یا گوشی هوشمند، اغلب موجب کشش عضلات می‌شود. حتی چیزهای کوچک مانند مطالعه کردن در حالت خوابیده یا سفت گرفتن دندان‌ها روی هم می‌تواند عضلات گردن را کشش دهد.

سائیدگی مفاصل

درست شبیه دیگر مفاصل بدن، مفاصل گردن نیز با گذشت سن سائیده می‌شوند. آرتروز باعث می‌شود غضروف بین استخوان‌ها و مهره‌ها از بین برود. سپس استخوان‌ها حالت سیخی (مهمیز) شکل می‌گیرند که این حالت حرکات مفصل را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث درد می‌شود.

در هم فشردگی عصب‌ها

فتق دیسک گردن یا سیخ شدن استخوان‌ها در مهره‌های گردن می‌تواند روی عصب‌هایی که از نخاع منشعب می‌شوند، فشار وارد کند. ستون فقرات گردن از استخوان‌های متعددی به نام مهره تشکیل می‌شود که هر یک از آنها توسط یک دیسک از دیگری جدا می‌شود. دیسک گردن متشکل است از چند لایه‌ بافت محکم اتصال دهنده‌ای است که دیسک را در میان می‌گیرند و آن را می‌پوشانند. ماده‌ی ژلاتینی مانند نرمی با قابلیت تغییر شکل در میان دیسک وجود دارد؛ هنگامی که این ماده ژلاتینی به دلیل پارگی لایه‌ها‌ی بافت اتصال دهنده از دیسک بیرون می‌زند، بیماری بیرون زدگی دیسک گردن رخ می دهد.

صدمات

تصادف با خودرو اغلب منجر به آسیب شلاقی می‌شود. آسیب شلاقی زمانی اتفاق می‌افتد که سر به عقب پرتاب می‌شود و سپس رو به جلو می‌آید. این آسیب بافت‌های نرم گردن را کشش می‌دهد.

بیماری‌ها

بیماری‌های خاص مانند رماتیسم مفاصل، مننژیت و یا سرطان می‌توانند باعث گردن درد شوند.

اضطراب و گردن درد

گردن درد یکی از علائم ناشی اضطراب مداوم است. این عارضه برای هر کسی رخ نمی‌دهد (علائم اضطراب خیلی کم در همه بروز می‌کند)، اما بسیاری افراد درجاتی از گردن درد را تجربه کرده‌اند که طیف آن هر نقطه‌ای از درد کم تا شدید را در بر می‌گیرد که همه‌ی آن در نتیجه‌ی اضطرابشان است.

آزمایش و تشخیص

سابقه بیماری فرد پرسیده می‌شود و یک آزمایش گرفته خواهد شد. حساسیت به لمس، بی‌حسی و ضعف عضلات و توانایی حرکت دادن سر به جلو، پشت و دو جهت چپ و راست نیز بررسی خواهد شد.

تست‌های تصویربرداری

ممکن است پزشک کلینیک دستور به انجام تست تصویربرداری دهد تا دید بهتری از علل گردن درد شما بدست آورد. تست‌های تصویربرداری رایج عبارتند از:

اشعه ایکس

اشعه ایکس می‌تواند نواحی گردن، جایی که احتمالاً عصب‌ها و نخاع توسط استخوان‌های سیخ ‌شده به هم فشرده شدند و تغییرات در گردن را نشان دهد.

سی تی اسکن

سی تی اسکن تصویرهای اشعه ایکس گرفته شده از جهات مختلف را با هم ترکیب می‌کند تا نمایی چندجانبه و دقیق از ساختار درونی گردن بدست دهد.

ام آر آی (MRI)

ام آر آی از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی استفاده می‌کند تا تصویرهایی دقیق از استخوان‌ها و بافت‌های نرم شامل نخاع و عصب‌های منشعب شده از نخاع، بدست دهد.

این امکان وجود دارد که اشعه ایکس و ام آر آی مشکلات ساختاری را در گردن بیمار نشان دهند در حالی که او هیچ علائمی ندارد. مطالعات تصویربرداری برای کمک به تکمیل دقیق پرونده بیمار و معاینه وی به منظور تشخیص علل گردن درد بهترین استفاده را دارد.

تست‌های دیگر

الکترومیوگرافی (EMG)

اگر پزشک کلینیک مشکوک باشد که گردن درد شما ممکن است مربوط به عصب تحت فشار باشد، احتمالاً انجام تست EMG را پیشنهاد می‌کند. این تست شامل قرار دادن سوزن‌هایی ظریف از طریق پوست به عضلات و انجام تست‌هایی برای اندازه‌گیری سرعت هدایت عصب است. این کار برای تعیین اینکه آیا عصب‌های خاص درست کار می‌کنند یا خیر انجام می‌شود.

آزمایش خون

گاهی اوقات آزمایش خون می‌تواند شواهدی از بیماری‌های التهابی یا عفونی فراهم کند که ممکن است این بیماری‌ها باعث گردن درد شوند یا به تشدید آن کمک کنند.