گردن درددرمان

گردن درددرمان
2019-09-01

گردن درددرمان

گردن درددرمان :گردن درد مشکلی است که این روزها خیلی از افراد درگیر آن شده اندگردن درد به دلایل مختلفی ایجاد میشود. ستون مهره های ناحیه گردن یکی ازساختارهای شگفت انگیز و پیچیده دربدن است و می تواند وزن سررا درحدود 15 پوند یا 6کیلوگرم یابیشتر هنگام حرکت در جهات مختلف پشتیبانی کند.

گردن درددرمان

هیچ کدام از نواحی ستون مهره ها چنین آزادی را درانجام حرکات ندارند، وجود این حرکات و پیچیدگی مفصل گردن می تواند باعث ایجاد آسیب دیدگی و گردن درد شود. بیشترین علت درد گردن ناشی از سه بیماری شایع آرتروز ستون فقرات ، فتق دیسک گردن و سندرم های عضلانی است که در صورت وجود درد در ناحیه گردن و انتشار آن به دست ها حتی در مراحل اولیه آن بایستی به پزشک متخصص  مراجعه کرد تا تشخیص قطعی و درمان گردن درد در مراحل اولیه صورت گیرد چرا که در این مراحل بسیار مفیدتر و مؤثرتر واقع با ورزش گردن درد می گردد.

گردن درددرمان

پارگی دیسک گردن  ( بیرون زدگی ) چیست

دیسک‌های بین مهره‌ای، بافت‌های مسطح و دایره‌ای شکلی هستند که در بین مهره‌های ستون فقرات قرار دارند و باعث جذب فشار‌های وارد شده به ستون فقرات می‌شوند. زمانی که این دیسک‌ها سالم هستند، به عنوان یک عامل جذب‌کننده‌ی فشار و ضربه عمل می‌کنند و همچنین به منعطف بودن ستون فقرات کمک می‌کنند. اما در صورتی که دیسک‌ها آسیب ببینند، ممکن است دچار برآمدگی شوند یا پوسته‌ی بیرونی آن‌ها پاره شود که به این حالت بیرون‌زدگی و پارگی دیسک گفته می‌شود. بیرون‌زدگی دیسک ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات ایجاد شود، اما در اغلب موارد در ناحیه گردنی  و در ناحیه کمری  بروز می‌کند. ستون فقرات گردنی از ۷ مهره تشکیل شده است که بین سر و ستون فقرات سینه‌ای قرار دارند.

تنگی ستون فقرات گردن چیست

تنگی ستون فقرات گردن زمانی رخ می دهد که کانال نخاعی باریک تر شده و باعث فشرده شدن طناب نخاعی گردد. این بیماری اغلب بعلت پیری رخ می دهد. دیسک های موجود در ستون فقرات که مهره ها را از هم جدا کرده و محافظت می کند، ممکن است کاملاً خشک شوند. در نتیجه، فضای بین مهره ها کوچک شده و دیسک ها توانایی خود را به عنوان کمک فنر از دست می دهند.

گردن درددرمان

در همان زمان، قابلیت انعطاف استخوان ها و رباط ها که ستون فقرات را تشکیل می دهند کاهش یافته و ضخیم می شوند. این تغییرات منجر به باریک شدن کانال نخاعی می شو. علاوه بر این، تغییرات دژنراتیو در ارتباط با تنگی ستون فقرات گردن می تواند به علت کمک به رشد اسپور استخوانی و فشرده سازی ریشه های عصبی، به مهره ها آسیب برسانند. تنگی خفیف ستون فقرات می تواند برای مدت زمان طولانی تحت درمان احتیاطی قرار گیرد تا زمانی که علائم فقط شامل درد گردن شوند. در صورت تنگی شدید ستون فقرات گردن، نیاز به مراجعه به جراح متخصص است.

علائم ونشانه های دردهای گردن

گردن درد ممکن است باعث بروز علایم گردن درد زیر شود:

1-با انجام حرکت تشدید شود.

2- به نواحی فوقانی مفصل کمر، شانه و کتف گسترش یابد.

3-باعث ایجاد سردرد می شود.

4- باعث ایجاد ضعف و سختی درمفصل گردن شود.

این عوامل معمولا رایج است و برای چند ماه در بدن پایدار است. علائم مرتبط با اختلال در عصب ها با فشار روی نخاع و ریشه های عصب ایجاد می شود. علائم گردن درد شامل:

** سوزش و بی حسی در بازو و دست

** احساس سوزش هنگام لمس پوست بازو و کتف

** بروز درد به صورتیکه فکر می کنید به بدنتان شوک وارد شده است و به سمت بازو و دست گسترش میابد.

** ضعف و بی حسی در ساق پا

** عدم کنترل ادار و مدفوع این اختلال زمانی ایجاد می شود که نخاع دچار آسیب دیدگی شده است.

گردن درددرمان

گردن درددرمان آن به روش غیر جراحی

در اغلب موارد برای درمان بیرون‌زدگی دیسک گردن و علائم دیسک گردن ، ابتدا از اروش‌های غیر جراحی استفاده می‌شود. از جمله:

** گردن درددرمان به روش : فیزیوتراپی و ورزش

درست مانند بیرون‌زدگی دیسک کمر، برای تسکین درد ناشی از بیرون‌زدگی دیسک گردن نیز می‌توان از انجام حرکات اصلاحی استفاده کرد. در دوره‌ی اولیه درمان، ممکن است فیزیوتراپ شما از مدالیته‌های درمانی مانند کمپرس سرد و گرم یا اولتراسوند برای تسکین درد شما و کاهش اسپاسم عضلانی استفاده کند.

** گردن درددرمان به روش :تراکشن ستون فقرات گردنی :

انجام تراکشن (یا کشش) روی گردن می‌تواند باعث کاهش یافتن فشار وارد شده به ریشه‌های عصبی شود. این روش برای همه‌ی افراد موثر نیست اما انجام دادن آن کار ساده‌ای است و در صورتی که برای بیمار موثر باشد، می‌تواند از یک وسیله‌ی تراکشن خانگی استفاده کند.

** گردن درددرمان با استفاده از گردنبند طبی :

در برخی موارد برای استراحت دادن و کاهش فشار وارده به ستون فقرات گردنی استفاده از کلار یا گردنبند طبی توصیه می‌شود.

** درمان‌های جایگزین :

درمان‌های جایگزین یا مکمل، شامل طب سوزنی، ماساژ و … می‌شوند که در تسکین درد ناشی از بیرون‌زدگی دیسک گردن موثر باشند.برای درمان دیسک گردن روش های دیگری از جمله درمان نقاط ماشه ای،لیزر درمانی کم توان و … نیز وجود دارد.

 روش تشخیص گردن درددرمان

گردن دردردمان

تشخیص بیماری توسط بهترین جراح متخصص  ، بر اساس سابقه، علائم، معاینه فیزیکی و در صورت لزوم، نتایج حاصل از آزمایشات صورت می گیرد. برخی بیماران ممکن است مشمول درمان احتیاطی شوند و در صورتی که درمان دارویی و فیزیوتراپی بی اثر باشد، تحت معاینات تصویربرداری قرار گیرند. این آزمایشات عبارتند از :

** سی تی اسکن
** دیسکوگرافی
** الکترومیوگرافی
** مطالعات هدایت عصبی
** تصویربرداری رزونانس مغناطیسی
** نخاع‌ نگاری یا میلوگرام
** بلوک و انسداد انتخابی ریشه عصبی
** اشعه ایکس

چند توصیه برای پیشگیری از گردن درد

توصیه هایی برای پیشگیری از گردن درددرمان این مشکل داریم که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

** هر روز حداقل یک بار حرکات کششی انجام دهید.

** تمرینات ورزشی در ناحیه پشت، شانه ها، گردن و سر را فراموش نکنید.

** روی تشک سفت بخوابید و بالش کم ارتفاع انتخاب کنید.

گردن درددرمان

** همیشه موقع نشستن صاف بنشینید.

** زمانی که بار سنگین جا به جا می کنید مراقب باشید. اگر لازم است از فرد دیگری کمک بگیرید.

** سعی کنید به حالت جنینی بخوابید و از خوابیدن به پشت بپرهیزید.

** خودتان را از سرما بپوشانید.

**مواد غذایی سرشار از پتاسیم، منیزیم و کلسیم مصرف کنید که این مواد معدنی برای سلامت عضلات و مفاصل لازم و ضروری هستند.

**توصیه می کنیم در طول روز حواستان به وضعیت بدن و عادت هایتان باشد و سعی کنید آنها را اصلاح کنید. اگر با اصلاح عادت های نادرست و رعایت نکات ذکر شده، همچنان گردن درد داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی آن را تشخیص داده و درمان های لازم را انجام دهد.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment