کمر درد

کمر درد

کمر درد ، بیماری بسیار شایعی می‌باشد.

حداقل 85 % مردم یک‌بار این درد را تجربه می‌کنند . بعد از سرماخوردگی شایع‌ترین علت مراجعه به پزشک، کمر درد است. کمردرد دو نوع حاد و مزمن دارد.

 

در بعضی موارد علت کمردرد یک بیماری ساده است و با چند روز استراحت و استفاده از داروهای ساده درمان می‌شود، اما در بسیاری از موارد شاهد کمردردهای مزمنی هستیم که  به درمان‌های کمردرد پاسخ نمی‌دهند و بیمار را مجبور به مرخصی‌های طولانی‌مدت می‌کنند.

 

back ache

علت های کمر درد:

گاهی کمردرد می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری بسیار حادتر در بدن مانند سرطان باشد. مثلاً بعد از انجام معاینات پزشک مشخص می‌شود که علت کمردرد یک متاستاز و انتشار سرطان از یک نقطه دیگر بدن مثل پروستات و تخمدان و.. باشد حال‌آنکه تا آن زمان سرطان اولیه علائم ایجاد نکرده است.

چیزی که مهم است و بیماران باید به آن اهمیت بدهند این است که علت درد کمر یک علامت است و اگر احساس می‌کنند ظرف چند روز از شدت آن کاسته نمی‌شود باید به پزشک مربوطه یعنی متخصص طب ورزش یل طب فیزیکی مراجعه کند تا در مرحله ی اول علت کمر درد مشخص شود.

 

علت کمر درد  گوناگون است و انواع متعددی دارد:

1-کمر درد عصبی

2-کمر درد های التهابی و ارجاعی

3-کمر درد شغلی

4-کمر درد سیاتیک یا مکانیکال

 

back ache

کمردرد مکانیکال (مانند کمر درد سیاتیک):

کمر درد مکانیکال ازجمله مهم‌ترین علل کمردرد محسوب می‌شود. یعنی کمردردهایی که با فعالیت تشدید می‌شود و با استراحت بهتر می‌شود که عموماً  85 % علت کمر دردها را شامل می‌باشد.

 

علل های گرفتگی کمر می تواند به خاطر: بد نشستن یا طولانی نشستن ، برداشتن اجسام سنگین، سن و سال، ژنتیک، آمادگی جسمانی، طریقه خوابیدن، وزن بدن فرد و بسیاری از عوامل دیگر باشد.

انجام فعالیت سنگین بدن فرد را مستعد ایجاد این کمر درد می‌کند و در یک زمانی ناگهان این کمردردها ایجاد می‌شود.

انواع دیسک کمر و فتق یا پارگی دیسک، فاصله مهره‌ها، واژه‌هایی مانند لیزیس و لیستزیس و دردهای سیاتیکی کمر همه جزئی از کمردردهای مکانیکال محسوب می‌شوند.

کمردردهای التهابی یکی از دلایل کمردرد است که اغلب با استراحت تشدید می‌شود و بیمار صبح که از خواب بلند می‌شود، دارای درد شدیدی در ناحیه کمر است. درحالی‌که درد كمر در حین فعالیت‌های روزانه بیمار اغلب بهتر می‌شود.

 

back ache

 

باید توجه کنید که در  فاز حاد و تحریکی دیسک کمر و حملات آرتروز کمر هم با دردهای مقطعی که صبح تشدید می‌شوند مواجه هستیم. در این نوع کمر درد بیماران به‌هیچ‌وجه به دلیل تشدید درد در صبح قادر به انجام فعالیت‌های روزمره نیستند.

 

همچنین در کمرهای التهابی گاهی علت می‌تواند روماتیسم مفاصلی باشد که روماتیسم خود در اکثر موارد علت ژنتیکی دارد و از والدین به فرزندان منتقل می‌شود.

 

اگر علت كمردرد عفونت هم باشد با همین تظاهرات التهابی خود را نشان می‌دهند. یعنی مثلاً بیماری که به دلیل تب مالت در حال حاضر درد ناحیه کمر دارد عمدتاً كمردرد وی در صبح و اصولاً با استراحت تشدید می‌شود.

 

بسیاری از انواع سرطان‌ها و تومورهای نخاعی هم ممکن است خود را به‌صورت درد شبانه نشان دهند.

 

البته مجموعه درد التهابی کمردرد یعنی تمام  انواع کمر دردهای دارای منشأ روماتیسم، عفونی و سرطانی مجموعاً 10 تا 15 % علل کمر درد را بیشتر تشکیل نمی‌دهند.

 

back ache

کمر درد عصبی:

در این حالت اغلب عصبی شدن و ناراحت شدن فرد موجب اسپاسم عضلانی و ازجمله اسپاسم کمر می‌شود و به همین دلیل پاتولوژی موجود در کمر را تشدید می‌کند.

 

از طرف دیگر گاهی کمردرد عصبی ممکن است نوعی رفتار عادتی باشد که بیمار را به سمت مرخصی و استراحت‌های خانگی بکشد.

 

 

back ache

 

نغییرات هورمونی:

جالب است بدانید دلایل کمر درد هرچه باشد در خانم‌ها در دوران عادت ماهانه تشدید می‌شود و بسیاری ممکن است علت کمردرد در زنان را پریود بودن بدانند درحالی‌که این عامل تنها تشدید کننده است.

 

کمردرد شغلی:

تمام افراد حداقل یک‌بار در طول عمر دچار کمردردهای شغلی می‌شوند و 20% مردم سالي يكبار به این نوع کمردردها دچار می‌شوند.

 

 

back ache

 

 

کمردرد شغلی یک واقعیت است و شایع‌ترین شكايت شغلي است و علت بيشترين ساعت كار ازدست‌رفته می‌باشد.

 

کمردردهای شغلی درمجموع پرهزینه‌ترین مشكل بهداشتي محيط كار می‌باشد و در هر مقطع از زمان 2% از جمعيت زير 45 سال را ناتوان می‌کند و در مجموع  در آمريكا سالي 50 بيليون دلار فقط هزينه اجتماعي دارد.

عامل های بروز کمر در کمردرد های شغلی:

1-خم شدن مكرر در حين برداشتن وسایل

2-وضعيت ايستا ( خصوصاً نشستن طولاني) و به ويژه رانندگي

3-پيچش كمر در حين حمل وسایل

4-اعمال فشار و نيروي اضافي

5-ساعت كار طولاني و شیفت‌های پشت سر هم

6-ارتعاش

7-نشستن بدون تکیه‌گاه

8-مشكلات روحي و عصبي حين كار

 

 

back ache

 

 

شایع‌ترین علت التهاب و واسطه‌های شيميايي ناشي از آن می‌باشد به همین دلیل هم مهم‌ترین درمان طبی بدون جراحی جهت کاهش التهاب است و در مرحله دوم  فشار و آسيب عناصر عصبي ( نخاع يا ریشه‌های عصبي) و سومین علت پلاستیسیتی شدید يا به بخاطرآوري درد به واسطه نقش احاطه مراكز فوقاني عصبي و مغز است. بنابراين اطلاق كمردرد و تشخيص آن به صرف انجام MRI كار غلط و بيهوده است و حتماً باید در کنار معاینه بیمار یا سایر تست‌ها مانند نوار عصب و عضله تفسیر شود.

 

کمر درد بارداری:

به دلیل  افزایش وزن جنین، کمردرد در دوران بارداری هم تشدید می‌شود از یک طرف هم در دوران حاملگی هورمونی به نام ریلکسین در بدن ترشح می‌شود و همچنین افزایش هورمون پروژسترون از یک طرف سبب شلی لیگامانی تشدید كمردرد در دوران بارداري می‌شود.

بسیاری از خانم‌ها قبل از دوران حاملگی دارای کمر دردهای گاه‌وبیگاه و بعضاً شدید می‌شوند که باید قبل از اقدام به حاملگی در پی درمان کمردرد خود باشند و در غیر این صورت به‌احتمال قریب به یقین دچار کمردرد در حاملگی خواهند شد.

درمان کمردرد در دوران بارداری بسیار مشکل‌تر از درمان کمر درد خارج از این دوران می‌باشد. چون از یک طرف بسیاری از دستگاه‌های فیزیوتراپی برای بیماران ممنوعیت دارد و از طرفی نمی‌توان چندان به بیماران دارو برای درد کمر داد و حتی ورزش در دوران بارداری و برای کمردرد دوران بارداری محدودیت‌های خاص خود را دارد و نمی‌توان به بیماران هر ورزشی را داد. از طرفی بعضی از ورزش کمر درد در بارداری سه‌ماهه اول مناسب است درحالی‌که ممکن است همان ورزش‌ها در سه ماهه سوم ممنوع باشد.

 

 

back ache

 

 

کمردرد خطرناک

در کمردرد، پزشکان متخصص یک سری از علایم تحت عنوان پرچم قرمز دارند که نشان می‌دهد منشأ این کمر درد مهم‌تر از یک درد ساده و زودگذر می‌باشد و نیاز به مطالعات تشخیصی بیشتر یا پیگیری‌های جدی‌تر  دارند.

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک