کمربند برای دیسک کمر

کمربند برای دیسک کمر
2020-01-01

کمربند برای دیسک کمر

کمربند برای دیسک کمر عمدتا در کاهش و بهبود درد های کمر و ستون فقرات مورد استفاده قرار میگیرند .اگر کمر تان  آسیب ببیند ، بهترین کمربند طبی میتوانند به عنوان کمربند پشتیبان و تقویت‌کننده کمری عمل کنند . کمربند‌ های طبی برای ثبات و تعادل بدن تان  از خارج بدن فشار وارد میکنند و با این کار کمر از کشیده شدن و آسیب در امان میماند.

کمربند برای دیسک کمر

پشت کمر بطورطبیعی ، در قالب ماهیچه‌ های شکمی ، پشتیبان و تقویت‌ کننده‌ های طبیعی پیش‌ ساخته خودش را دارد ، این عضلات به نوار بافت پیوندی ناحیه پایینی کمر الحاق میشوند و همچنین این ناحیه‌ نیز به عضلات پایین کمر متصل میشود که دور تا دور کمر را احاطه میکنند.

انواع کمربند برای دیسک کمر

برای هر نوع درمان  کمر درد، حتماً بایستی با پزشک معالجتان  همیشه آنرا درمیان بگذارید . اگر متخصص شما  استفاده از کمربند طبی را برای شما تأیید کرد ، بسته به شرایط‌‌ و شدت علائمتان‌ ، نیازها و دیگر معیارها ، گزینه‌ های زیادی برای انتخاب وجود دارد.

**کمربند تروکانتِریک :

معمولاً این کمربند برای درد مفصل ‌خاصره‌ اى خاجى  یا تثبیت شکستگیهای لگن تجویز میشود . این کمربند به اطراف لگن می چسبد و حدود پنج تا هشت سانتیمتر پهنا دارد و درست مثل یک کمربند عادی سگک آن در جلو آن قرار دارد.

**کمربند لومبوساکرال و ساکروایلیاک :

این کمربند به تثبیت ناحیه پایینی کمر کمک میکند . این کمربندها معمولاً از کتان سنگین تقویت شده با نوارهای باريك سبک وزن ساخته میشوند و فشار را میتوان از طریق بندهای پهلو یا پشتی کمربند تنظیم کرد. پهنای کمربندهای لومبوساکرال ، در اندازه‌ های ده تا پانزده سانتیمتر ، و بیست تا سی سانتیمتر موجود است . این نوع کمربند با بهم فشردن مفاصل بین استخوان لگن خاضره و استخوان خاجی در انتهای ستون فقرات از حرکت ممانعت به عمل میآورد.

**کرست :

 کمربند هایی با این نام برای کاهش اندازه دور کمرشان استفاده میکنند ، نه برای درمان مشکلات کمرشان . امروزه، کرست‌ ها به نوعی از کمربند های طبی اشاره دارد که به شکل خشک و انعطاف‌ ناپذیر کمر را نگه میدارد.

این کرستها ، طولهای متفاوتی دارند ، بر روی باسن بسته میشوند و با سردوشیهایی که روی کتفها قرار میگیرند ، همراه ست . کرستها را میتوان با بند از پشت ، پهلو یا جلو محکم کرد . از کرست‌های کوتاه معمولا برای درد خفیف کمر استفاده میشود. از کرستهای بلند نیز برای رفع مشکلات در وسط ناحیه پایینی توراسیک ستون فقرات _ستون مهره پشتی_ استفاده میشود. وجود نوارهای باریک فلزی باعث خشکی مناسب کمربند و تقویت کمر می‌شوند.

**کمربند خشک ( انعطاف‌ناپذیر ) :

اگر کمربند‌ های طبی استاندارد ، به اندازه کافی سفت نباشند ، معمولاً متخصصان  این کمربند را برای بهبود درد کمر و تثبیت ستون فقرات تجویز میکنند . کمربند‌ های خشک معمولاً قطعات قائمی دارند که بشکل بخش پایینی ستون فقرات و لگن درمیآید ، همراه با نوار هایی که بطور ضربدری از ناحیه اُ راسیک میگذرند و همچنین تسمه‌ های پارچه‌ ای درون این کمربند ها وجود دارد که ازجلو فشار وارد میکنند .

کمربند برای دیسک کمر

برخی از انواع رایج کمربند‌ های  دیسک کمر  خشک عبارتند از :

*ویلیامز :

کمربند طبی خشکی ست که تیرکهای عمودی در وسط را ندارد و به شما اجازه خم شدن میدهد.

*چیربک :

کمربند طبی  از نوع خشکیست که ستون فقرات کمری را در حالت طبیعی نگه میدارد و حرکات چرخشی و حرکات به پهلو را در بخش پایینی ستون فقرات محدود میسازد .

*رینی فلکشن جکت :

کمربند طبی خشکیست که با نگه داشتن ستون فقرات کمری در شیب طبیعی ، انحنای آ ن را کاهش می دهد .

کمربند برای دیسک کمر

کمربند برای دیسک کمر کدام است

اصولا کمربند برای دیسک کمر  مختلفی برای درمان دیسک کمر طراحی و تولید شده اند،  که هدف آ ن کاهش فشار به مهره های ستون فقرات و برداشتن فشار از روی دیسک بیرون زده و ایجاد ثبات در ستون فقرات میباشند

کمربند های فنر دار :  کمربندهایی هستند که در ساختار خود فنرهایی برای جذب نیرو و فشار به کمر در انها  تعبیه شده است . چنین کمربند هایی در مراحل کمر دردهای خفیف مربوط به فتق دیسک کمر تجویز میگردد.

کمربند های طبی آتل دار نیز به همین منظور تولید شده اند در طراحی این کمربند طبی، از آتل هایی استفاده شده که باعث تثبیت ستون فقرات میشود انواع مختلفی از چنین کمربند هایی طراحی و تولید شده اند که در جنس آتل با یکدیگر تفاوت دارد .

بعنوان مثال :  اگر جنس آتل از پلی پروپیلن باشد ، آتلدار نرم و اگر از پلی آمید باشد، آتل دار سخت نامیده می شود. وجود چهار آتل در این نوع کمربند ها، باعث ثابت نگه داشتن ستون فقرات می شود و خم و صاف شدن بیش از حد را محدود میکند . درست است که کمربند های آتل دار ، بهترین کمربند طبی برای  کمردرد نیستند ، اما برای بهبودی فتق دیسک کمر و لغزش و یا جا بجایی مهره های کمری بر روی هم کاربرد دارد ، اما با این حال برای کاهش درد عضلات کمر نیز موثر هستند

نحوه بستن کمربند طبی آتلدار

**بهترین وضعیت برای پوشیدن این کمربند اینست که بر روی تخت دراز بکشید.

*توجه داشته باشید ، مارک کمربند که بر روی کمربند وجود دارد، بایستی در بالای کمر باشد.
*حال کمربند را در اطراف کمر قرار دهید و تا جایی که مناسب و راحت است ، آنرا بکشید اکنون مطمئن شوید که هر 4 آتل کمربند در طرفین ستون فقرات قرار دارد.در پایان استرپ های کناری را برای محکم کردن بیشتر کمربند بکشید و بچسبانید .زمان و نوع مصرف کرست کمر مطابق با نظر متخصص معالج است و تنها لازمست از این کمر بند در طول دوره ی درمان استفاده شود

کمربند طبی برای گودی کمر


انواع مختلفی از کمربند ها برای جلوگیری از افزایش انحنای ستون مهره ها که در رشد نوجوانان ایجاد می شود وجود دارد. این کمربند ها بعنوان یک پشتیبان برای جلوگیری از افزایش انحنای ستون مهره ها در رشد اسکلتی عمل می کنند .

این کمربند ها ستون مهره ها را صاف نگه میدارند و همواره از افزایش انحنای ستون مهرها جلوگیری می کنند با این حال در متوقف کردن پیشرفت انحنا در درصد قابل توجهی از نوجوانان نابالغ مؤثر ست.

کمربند های طبی که بمنظور بهبود گودی کمر طراحی میشوند ، دارای پد هایی هستند تا گودی کمر را پر نمایند و حتی در افرادی که بطور طبیعی دارای گودی کمر نمیباشند و قوس طبیعی کمر آن ها به علت بزرگی شکم و یا بیماری های ستون فقرات کاهش پیدا کرده کاربرد دارد. بعلاوه چنین کمربند هایی به عنوان بهترین کمربند طبی برای درد کمر نیز شناخته میشوند و برای کاهش درد و گرفتگی عضلات و لگیمان های موجود درناحیه کمر و شکم نیز موثر میباشد.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment