کایروپراکتیک چیست

کایروپراکتیک چیست
2019-05-12

کایروپراتیک چیست

کایروپراکتیک چیست:کایروپراکتیک روشی برای تشخیص و درمان مشکلاتی است که در مفاصل، عضلات، استخوان‌ها و سیستم عصبی بدن ایجاد می‌شوند. جااندازی ستون فقرات با تکنیک‌های درمان دستی، اصلی‌ترین روش درمانی در کایروپراکتیک است. البته اغلب متخصصین طب فیزیکی از روش‌های دیگری نیز برای درمان بیماران خود بهره می‌برند.

کایروپراکتیک

کایروپراکتیک چیست میشود گفت  نوعی طب جایگزین محسوب میشود که بر اساس تشخیص و درمان اختلال های مکانیکی و ناهماهنگی های سیستم اسکلتی عضلانی بوده و بر اعصاب، عضلات ، استخوان ها و مفاصل تاثیر میگذارد اما موجب اختلال های دیگر هم می شود. طرفداران این درمان معتقد هستند که این اختلال ها از طریق سیستم عصبی بر سلامت عمومی تاثیر می گذارند ، با این حال، هیچ شاهد علمی برای آنها وجود ندارد.

تکنیک کایروپراتیک چیست

اصلی ترین تکنیک کایرو پراکتیک چیست ، شامل درمانهای دستی ، مخصوصا درمان سنتی ستون فقرات، اصلاح مفاصل و بافت های نرم است. کایروپراکتیک، از دارو و مواد شیمیایی استفاده نکرده بلکه بخش های اسکلتی عضلانی بدن که عملکرد خوبی ندارند را مشخص ، تعدیل و اصلاح می کند.

کایروپراکتورها چه کسانی هستند

کایروپراکتورها، متخصص های درمان کایروپراکتیک هستند که بر درمان اختلال های ماهیچه ای عصبی متمرکز بوده و بر درمان و اصلاح ستون فقرات به صورت دستی تاکید دارند. کایروپراکتورها ،در صدد تخفیف درد، درمان درد کمر و بهبود عملکرد بیمار و آموزش حفظ سلامتی از طریق ورزش و ارگونومی هستند. مطالعات بالینی انجام شده توسط کایروپراکتورها برای دردکمر ، نتایج ضد و نقیضی را نشان دادند. علاوه بر این، بررسی های سیستماتیک این روش، شواهدی مبنی بر تاثیر این درمان ارائه نکرده است اما برای درمان کمر درد شواهد محکمی وجود دارد.

 کایروپراکتیک چیست

روش‌های درمان درد معمولا در دو دسته‌ی اصلی جای می‌گیرد :

دردهای مقاوم

دردهای مقاوم به دردی شدید و مداوم گفته می‌شود که در زندگی عادی فرد کاملا اختلال ایجاد کرده است. این نوع از دردها معمولا با کمک داروهای قوی و انجام جراحی درمان می‌شوند و درمان‌های کایروپراکتیک یا همان درمان دستی برای آن‌ها به کار برده نمی شود.

دردهای مزمن

درد مزمن به دردی مداوم گفته می‌شود که بیش از حد ادامه یافته است و به روش‌های معمول درمان درد، پاسخگو نیست. متخصصین طب فیزیکی می‌توانند اغلب دردهای مزمن را درمان کنند. آن‌ها از طیف وسیعی از روش‌های درمان غیرجراحی، مانند مانیپولاسیون یا همان جااندازی ستون فقرات برای درمان درد‌های مزمن و رفع التهاب و گرفتگی عضلات بهره می‌برند.

اهداف کایروپراکتورها چیست

اهداف و اصول کایروپراکتورها کایروپراکترها بر رابطه نزدیک بین سیستم عصبی و ستون فقرات متمرکز بوده و دو اصل زیر را باور دارند که :

1- اختلالات بیومکانیک و ساختاری ستون فقرات می تواند بر سیستم عصبی تاثیر بگذارد

2- در بسیاری از شرایط، درمان کایروپراکتیک می تواند تمامیت ساختاری ستون فقرات را حفظ کرده، فشار بر بافت های حساس نورولوژیک را کاهش دهد و در نتیجه ، سلامت فرد را بهبود بخشد.

کایروپراکتیک چیست

تاثیر کایروپراکتیک بر دیسک کمر چیست

تاثیر کایروپراکتیک چیست بر دیسک کمر ستون فقرات از تعدادی مهره تشکیل شده که بین شان دیسک قرار دارد. این دیسک ها مانند ضربه گیر عمل کرده و هنگام بالا و پایین پریدن، از ستون فقرات محافظت می کند. به طور طبیعی ، این دیسک ها در سر جای خود قرار گرفته اند و در صورت بروز حوادثی مانند پارگی، بیرون زدگی  دیسک کمر و یا برآمدگی از جای خود لیز خورده و حرکت می کنند. این روند ، بیرون زدگی دیسک نامیده میشود.

درمان کایروپراکتیک شامل چه چیزی می‌شود

درمان‌های کایروپرکتیک چیست معمولا شامل دستکاری ستون فقرات می‌شوند. دستکاری ستون فقرات درمانی است که از فشار بر یکی از مفاصل ستون فقرات استفاده می‌کند. همچنین به آن تنظیم ستون فقرات نیز می‌گویند. از آن برای بهبود درد و عملکرد استفاده می‌شود. دستکاری می‌تواند با دست‌ها یا یک وسیله‌ی مخصوص انجام شود. نیروی با دقت و کنترل شده‌‌ی وارده بر مفصل می‌تواند از خفیف تا شدید و از آرام تا سریع متغیر باشد. گاهی روی سایر مفاصل بدن نیز کار می‌شود تا به درمان ستون فقرات کمک کنند.

کایروپراکتیک چیست

روش‌های کایروپراکتیک چیست و  بیش از همه برای درمان چه مشکلاتی مناسب است

درمان‌های کایروپراکتیک یا به عبارتی همان درمان دستی بیش از همه برای موارد زیر موثر هستند:

1-درد‌های نسبتا حاد کمر دردی که برای مدت زمان ۳ ماه یا کمتر در بیمار ادامه داشته و حملات و عود مجدد کمر دردهای مزمن
2-درد گردن
3-آرتروز زانو و درد مفاصل
4-انحراف ستون فقرات

پیشگیری از لزوم انجام جراحی در :

1-بیرون‌زدگی دیسک کمر
2-سیاتیک
3-آسیب‌های ورزشی
4-آسیب‌های ناشی از تصادفات ماشین

هدف درمان کایروپراکتیک چیست

هدف درمان کایروپرکتیک افزایش تحرک در مفصل و شل‌سازی عضلات است. بعضی از متخصصان کایروپرکتیک از حرارت، محرک الکتریکی، یا سونوگرافی برای کمک به شل سازی عضلات قبل از انجام دستکاری ستون فقرات استفاده می‌کنند.

سایر انواع درمان ممکن است شامل موارد زیر باشند :

1- حرارت یا یخ

2-شکم بند یا پشت بند

3- سونوگرافی

4- ورزش‌های تقویتی و نرم‌کننده

5- پس‌خوراند زیستی (بیوفیدبک)

6-درمان از طریق آرام سازی

7-بعضی از متخصصان کایروپرکتیک از اشعه‌ی ایکس برای کمک به تشخیص ناراحتی استفاده می‌کنند.

کایروپراکتیک چیست

درمان کایروپراکتیک  چگونه انجام می‌شود

1-ممکن است متخصص از شما بخواهد که روی تخت مخصوصی دراز بکشید تا او وضعیت ستون فقرات شما را ارزیابی کند و درمان دستی را انجام دهد.

2-پرکاربردترین روش درمانی در کایروپراکتیک (درمان دستی)، روش مانیپولاسیون یا جااندازی مفاصل است. در این روش مفاصل ستون فقرات شما تا حد نهایی دامنه‌ی حرکتی که دارند، حرکت داده می‌شوند. این کار معمولا با یک فشار محکم انجام می‌شود که به این کار “جااندازی مفصل” گفته می‌شود. این کار موجب می‌شود که مفصل مجددا در راستای صحیح قرار بگیرد.

3-متخصص طب فیزیکی ممکن است روش‌های درمان دستی دیگری مانند ماساژ و کشش بافت‌های نرم را انجام دهد.

4-برخی از افراد تا چند روز بعد از انجام درمان دستی، احساس درد، خستگی و خشکی در مفاصل خود می‌کنند. این حالت به خاطر این است که مفاصل بدن این بیماران در راستای جدیدی قرار گرفته و این افراد معمولا نباید در هنگام جااندازی مفاصل درد شدیدی حس کنید.

دوره درمان کایروپراکتیک چقدر است

معمولا برای حل مشکل به بیش از یک جلسه‌ی درمانی نیاز می‌باشد. دوره درمانی معمولا چند هفته طول می‌کشد. ممکن است متخص طب فیزیکی برای هفته‌ی اول درمان انجام ۲ تا ۳ جلسه‌ی کوتاه را تجویز کند.

هر کدام از این جلسات ممکن است تنها ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشند. زمانی که بیمار رو به بهبودیاست  درمان به صورت تنها هفته‌ای یک جلسه دنبال می‌شود. و بیمار در طی این زمان با توجه به اهدافی که در ابتدا برای دوره‌ی درمانی خود تعیین کرده‌است، با متخصص خود در ارتباط  خواهد بود و روند درمان را خوب ارزیابی می‌کند.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment