کایروپراکتیک دیسک کمر

کایروپراکتیک دیسک کمر
2018-10-14

کایروپراکتیک دیسک کمر

کایروپراکتیک دیسک کمر یا درمان دستی از روش های غیر جراحی برای درمان کمردرد است که می توان آن را از شایع ترین درمان ها برای درد کمر، درد گردن و به خصوص مانیپولاسیون (حرکت دادن) ستون مهره Spinal manipulation نام برد.

 

Lumbar disk chiropractic

درمانگر های کایروپرکتیک دیسک کمر عقیده دارند که علت بسیاری از دردهای ستون مهره نیمه دررفتگی در مفاصل آن است و بنابراین می توان با انجام حرکاتی بر روی ستون مهره بیمار آن مفاصل را میزان کرده Adjustment و یا جااندازی کرد.

 

تشخیص کایروپراکتیک دیسک کمر:

در ارزیابی درد ناحیه تحتانی مفصل کمر متخصص کایروپراکتیک باتقسیم بندی آسیب دیدگی های مفصل کمر به ۳دسته می تواند علت درد این ناحیه را تشخیص دهد این دسته بندی ها درزیر توضیح داده شده است.

۱- آسیب دیدگی های جدی: این آسیب دیدگی ها شامل تومور،عفونت،شکستگی، مشکلات مزمن عصب ها مانند ابتلا به سندرم دم اسب، جراحت های باز موضعی یا زخم، خونریزی های مداوم، مشکلات ایمپلنت های مصنوعی مفصل، مشکلات قلبی وعفونت مفاصل است.

 

 

Lumbar disk chiropractic

۲- اختلالات عصب: زمانیکه ریشه های عصب درناحیه تحتانی مفصل کمر فشرده یا تحریک می شوند باعث ایجاد سیاتیک می شود دربعضی ازمواقع هم فشارآمدن به عصب ناشی ازبیرون زدگی دیسک کمریا اسپوندیلوزیس یا استنوزیس ستون مهره ها ایجاد می شود.

 

 

Lumbar disk chiropractic

۳- درد های معمولی مفصل کمر: این گونه درد ها یکی ازرایج ترین درد های مفصل کمر است که بر اثر فعالیت های شدید ایجاد می شود و هیچ دلیل مشخصی ندارد.

زمانی که پزشک کایروپراکتیک مشکل جدی را در مفصل کمر مانند دیسک کمر تشخیص داد بیمار را برای ارزیابی بیشتر به پزشک متخصص یا جراح ارجاع می دهد  با این دسته بندی درد متخصصان کایروپراکتیک می توانند علت درد کمر بیمار را به درستی تشخیص دهند.

 

 

Lumbar disk chiropractic

روش های کایروپراکتیک دیسک کمر:

روش های متنوعی توسط متخصصان کایروپراکتیک برای درمان بیماری ها به کار گرفته می شود.

از این روش ها که به نام تنظیمات کایروپرکتیک نامیده می شوند، حدود 55 روش درمانی استاندارد ارایه شده است که عمدتاً شامل استفاده متخصصین ماهر از دست برای برطرف کردن حالات غیر طبیعی استخوان هاست.

متحرک کردن شامل حرکاتی است که توسط متخصص درون فضای مفصل به کار گرفته می شود. تا دامنه کلی حرکت عضو آسیب دیده بهبود یابد.

تجزیه و تحلیل جزییات رادیوگرافی اشعه X از مهره ها برای تعیین مهره آسیب دیده نیز از جلمه کارهایی است که توسط متخصصین این رشته انجام می شود.روش دیگر که اختصاراً به نام B.E.S.T نامیده می شود، تکنیکی بدون درد است که با استفاده از فشار دستان متخصص بر نقاط مورد معالجه انسداد انرژی در عصب مربوطه می شود.

ده ها روش برای تنظیم مهره ها مورد استفاده واقع می شود و متخصص با توجه به سن، وضعیت بیماری و شرایط بیمار مبتلا به کمردرد یک یا چند مورد را به کار می گیرد.

 

 

Lumbar disk chiropractic

منیپولاسیون ستون فقرات:

اصلی‌ترین تکنیک درمانی استفاده‌ شده در روش‌های کایروپراکتیک، منیپولاسیون ستون فقرات می‌باشد.

در این روش، کایروپراکتور از دست‌های خود برای اعمال فشار بر روی عضلات، استخوان‌ها و مفاصل درون و اطراف ستون فقرات استفاده می‌کند.

در طول این جلسه، از شما خواسته می‌شود تا نشسته و یا دراز بکشید و معمولاً از شما می‌خواهند تا لباس‌های بالاتنه‌ی خود را دربیاورید تا کایروپراکتور بتواند به ستون فقرات شما دسترسی داشته باشد. در این صورت به شما یک روپوش داده می‌شود.

 

 

Lumbar disk chiropractic

معاینات کایروپراکتیک دیسک کمر:

معاینات کایروپراکتیک دیسک کمر (درمان دستی) مانند معاینات استانداری است که توسط پزشکان دیگر انجام می شود براساس این معاینات متخصصان کایروپراکتیک چگونگی ساختارهای ستون مهره ها وعمکلرد آنها را معاینه می کنند؟ وسپس درمان های خاص کایروپراکتیک را تعیین می کنند و از موارد درمانی دیگر جدا می کنند.

 

 

Lumbar disk chiropractic

فشار دست درمانگر کایروپرکتیک بر روی ستون مهره:

برای انجام مانورهای کایروپرکتیک ممکن است فقط از دست درمانگر و یا از وسایلی استفاده شود.

ممکن است در حین انجام حرکات توسط درمانگر، صداهایی در ستون مهره شنیده شود که به علت حرکت سطوح مفصلی و آزاد شدن حباب های گاز در مفاصل ستون مهره است. درست مانند وقتی که با فشار دادن به مفاصل انگشت از آن ها صدا خارج می شود.

مانورهای کایروپرکتیک معمولا دردناک نیست با این حال ممکن است بعد از بعضی حرکات آن، بیمار تا چند ساعت دردی موضعی در محل داشته باشد.

گاهی اوقات درمانگر کایروپراکتیک از روش های فیزیوتراپی برای کاهش درد بیمار استفاده می کند.

روش هایی مانند:

 • سرما و گرما
 • ماساژ
 • اولتراسوند
 • دیاترمی
 • تحریک الکتریکی عضلات
 • تحریک الکتریکی اعصاب
 • کشش
 • اشعه مادون قرمز

 

 

Lumbar disk chiropractic

همانطور که گفته شده زمینه اصلی فعالیت کایروپراکتیک درمان کمردرد و دردهای گردنی است. با این حال بعضی مواقع ممکن است در درمان سردرد و بعضی دردهای مفاصل دیگر هم فعالیت کنند.

 

مزایا و خطرات کایروپراکتیک دیسک کمر :

دستکاری ستون فقرات و اقدامات انجام شده در درمان دستی معمولاً یک روش بی‌خطر و موثر برای رفع درد ناگهانی در ناحیه پایین کمراست و در عمل می‌تواند برای درمان انواع آسیب ‌دیدگی‌های ناگهانی در نتیجه حرکت دادن اثاثیه یا سایر فعالیت‌های مانند آن مناسب باشد. توجه داشته باشید درد ناگهانی در ناحیه کمر (که بیشتر از درد مزمن در افراد مشاهده می‌شود) بیش از شش هفته ادامه ندارد و معمولاً بدون درمان خاص از بین می‌رود.

 

 

Lumbar disk chiropractic

نتایج تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد درمان دستی می‌تواند نقش موثر در درمان درد گردن و سردرد داشته باشد. علاوه بر این، بیماران مبتلا به آرتروز و فیبرومیالژیا نیز ممکن است به فشار ملایم وارد شده به بافت‌ها در هنگام استفاده از ماساژدرمانی واکنش مناسب نشان دهند.

همواره توجه داشته باشید افراد مبتلا به پوکی استخوان، تنگی کانال نخاعی، یا التهاب در ناحیه کمر و آرتروز گردن یا افرادی که از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنند، نباید از روش‌های دستکاری ستون فقرات استفاده کنند. علاوه بر این، بیمارانی که دارای سابقه ابتلا به سرطان هستند، لازم است قبل از استفاده از این درمان با پزشک معالج خود صحبت نمایند.

 

درمان کایروپرکتیک:

استفاده از درمان‌های دستی ستون فقرات می‌تواند باعث بروز یک عکس‌العمل توسط سیستم عصبی شود که تسکین درد و بازیابی توان حرکتی طبیعی در ناحیه آسیب‌دیده را به دنبال خواهد داشت.

این روش همچنین از شدت التهاب عصب سیاتیک می‌کاهد و محیط مناسبی را برای فعالیت بیشتر سازوکارهای بهبودی طبیعی خود بدن فراهم می‌کند.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که روی تخت مخصوصی دراز بکشید تا او وضعیت ستون فقرات شما را ارزیابی کند و درمان دستی را انجام دهد.

پرکاربردترین روش درمانی در کایروپراکتیک (درمان دستی)، روش مانیپولاسیون یا جا اندازی مفاصل است. در این روش مفاصل ستون فقرات شما تا حد نهایی دامنه‌ی حرکتی که دارند، حرکت داده می‌شوند. این کار معمولا با یک فشار محکم انجام می‌شود که به این کار “جااندازی مفصل” گفته می‌شود. این کار موجب می‌شود که مفصل مجددا در راستای صحیح قرار بگیرد.

متخصص طب فیزیکی ممکن است روش‌های درمان دستی دیگری مانند ماساژ و کشش بافت‌های نرم را انجام دهد.

برخی از بیماران تا چند روز بعد از انجام درمان دستی، احساس درد، خستگی و خشکی در مفاصل خود می‌کنند. این حالت به خاطر این است که مفاصل بدن آن‌ها در راستای جدیدی قرار گرفته است. شما نباید در هنگام جااندازی مفاصل درد شدیدی حس کنید.

 

 

Lumbar disk chiropractic

کاربرد کایروپراکتیک برای قوز کمر:

درمان کایروپراکتیک همانند ورزش برای قوز پشت روشی غیرجراحی برای درمان قوز کمر است. این روش می تواند به درمان درد، سفتی بافت، و دیگر علائم قوز کمر کمک کند.

درمان کایروپراکتیک برای قوز کمر می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • رفع التهاب
 • کاهش اسپاسم عضلانی
 • کمک به حفظ سلامت ستون فقرات
 • بهبود حرکتی درستون فقرات از طریق افزایش قدرت عضلات
 • کاهش درد مزمن
 • کند کردن فرایند دژنراسیون درناحیه میانی کمر
 • درمان دیسک های بین مهره ای

کایروپراکتیک همچنین از درمان های دیگر برای کمک به کاهش تورم ناشی از کیفوز، استفاده می کند.

 

 

Lumbar disk chiropractic

درمان تنگی کانال نخاع کمر بدون جراحی با کایروپراکتیک:

یکی از علل رایج درد پا و کمر تنگی کانال نخاعی است.

همزمان با بالا رفتن سن، ستون فقرات نیز دچار تغییراتی می شود، این تغییرات فرسایشی ناشی از فرایند طبیعی افزایش سن به تنگی کانال نخاع منجر می‌شود. با کمک کایروپراکتیک می توان تا حدود زیادی این عارضه را درمان کرد.

با کمک کایروپراکتیک، متخصص به منظور تنظیم و هم‌ راستا کردن استخوان‌ها و بازیابی دامنه حرکتی طبیعی مفاصل به ناحیه معینی فشار وارد می‌کند.

حرکت مناسب درد، گرفتگی یا اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهد و عملکرد سیستم عصبی و وضعیت سلامت عمومی را بهبود می‌بخشد.

 

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment