کاهش درد دیسک کمر

کاهش درد دیسک کمر
2019-11-03

کاهش درد دیسک کمر

کاهش درد دیسک کمر :بیمار با دیسک کمر شدید ممکن است از درد شدید کمر و با انتشار به باسن و پاشنه شکایت داشته باشد و بی حسی پاها و بی قوتی پاها و کاهش تمایل جنسی و اختلالات ادراری مانند کاهش یا تند شدن ادرار ممکن است از علائم دیسک کمر شدید باشد.دیسک کمر خفیف و یا دیسک کمر متوسط هم اگر درگیری زیادی روی عصب ایجاد کنند می توانند علائم فوق را ایجاد کنند.

کاهش درد دیسک کمر

شایع ترین علائم فتق دیسک ها

**درد دست ها و پاها

اگر فتق دیسک شما در پایین کمر باشد، عموما شدیدترین میزان درد در باسن، ران و ماهیچه ساق پا خود را نشان می دهد. همچنین این درد ممکن است بخش هایی از پارا نیز شامل شود. اگر دیسک شما در ناحیه گردن دچار فتق شده باشد، عموما در در ناحیه شانه و دست شدیدتر می باشد. این درد عموما هنگام عطسه، سرفه و یا تکان دادن ستون فقرات بیشتر می شود.

**بی حسی و یا سوزن سوزن شدن

افراد مبتلا به درد فتق دیسک کمر عموما احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن در بخشی از بدن که تحت تاثیر فتق می باشد، دارند.

**ضعف

ماهیچه هایی که در رابطه با دیسک هستند، ممکن است ضعیف شوند. این ضعف ماهیچه ها می تواند باعث عدم تعادل و تلوتلو خوردن شود.

درد دیسک کمر عموما کم کم شروع شده و در حین نشستن و بلند شدن، در شب ها، هنگام سرفه، عطسه و یا خندیدن و یا خم شدن و یا راه رفتن بیش از حد درد شدیدتر می شود.

 روش های تشخیص دیسک کمرشدید

برای تشخیص دیسک کمر شدید ، پزشک متخصص  ابتدا سابقه بیماری شما را بررسی کرده و چندین تست فیزیکی از جمله تست های زیر را انجام می دهد:

۱-تست بالا بردن عمودی پا در تشخیص دیسک کمر :

شما دراز می کشید و پزشک پایی را که درد دارد بالا می برد.

۲-تست بالا بردن پای مخالف در تشخیص دیسک کمر :

شما دراز کشیده و پزشک پایی را که درد ندارد بلند می کند.

۳-آزمایش عصبی در تشخیص دیسک کمر :

اگر تست های بالا با درد پا یا کمر همراه باشد ، این آزمایش انجام می گیرد که نتیجه مثبت آن نشانه وجود دیسک کمر است.آزمایش کامل شامل تست رفلکس، قدرت عضله، توانایی راه رفتن و وجود بی حسی است. همچنین ممکن است پزشک وجود بی حسی در ناحیه مقعد را نیز بررسی کند زیرا که این قسمت هم ممکن است تحت تاثیر فتق دیسک کمر قرار گیرد.

۴-آزمایشات دیگر در تشخیص دیسک کمر :

در اغلب موارد تست های فیزیکی ای که در بالا توضیح داده شد برای تشخیص دیسک کمر کافی است. اگر پزشک تردید داشته باشد یا بخواهد عصبی را که تحت فشار است شناسایی کند یا بعد از ۴ هفته درمان هیچ بهبودی مشاهده نشود ممکن است از تست های تشخیصی دیسک کمر زیر هم استفاده شود:

۵-تشخیص دیسک کم با اسکن MRI :

در این روش از میدان مغناطیسی برای گرفتن عکس از بدن استفاده می شود. با کمک این تست می توان به طور قطعی محل فتق دیسک کمر را شناسایی کرد و عصب تحت فشار را یافت.

۶-تشخیص دیسک کمر با سی تی اسکن

درمان و کاهش درد دیسک کمر با لیزر

این عمل روشی شناخته شده در درمان کاهش درد دیسک کمر است . اساس درمان بر کاهش فشار دیسک بیرون زده بر روی نخاع و برگرداندن آن به جای خود است. در شرایطی مشابه روش درمان سرپایی و با بیحسی موضعی، جراح از دستگاه فلوروسکوپی استفاده کرده، از طریق یک سوزن بلند پرتو ظریفی از لیزر را به داخل بخش ژلاتینی دیسک هدایت می نماید. این امر باعث ایجاد یک حرارت کنترل شده در دیسک می شود که باعث تبخیر مایعات داخل دیسک تا حد مورد نیاز می گردد.

تبخیر مایعات،ایجاد خلا در دیسک کرده، باعث جمع شدن و به داخل کشیده شدن دیسک و برداشته شدن فشار از روی نخاعشده  و در نتیجه کاهش درد دیسک کمر را به همراه دارد . به علاوه اثر حرارتی ممکن است باعث ترمیم و دوخته شدن لایه خارجی دیسک گردد. این عمل نیز در کمتر از نیم ساعت انجام می شود و کاهش علائم به سرعت اتفاق می افتد. بیشتر افراد در کمتر از چند روز به سرکار خود باز می گردند.

آیا سرما می تواند در درمان کاهش دردیسک کمر تاثیر گذار باشد

پاسخ این سوال مثبت است استفاده از کیسه‌های یخ برای درمان التهاب و آسیب دیدگی بافت های نرم مورد استفاده قرار می گیرد و به همین خاطر اگر دردی به دلیل فتق دیسک کمر داشتید از کمپرس یخ و بسته های یخ می توانید برای کاهش درد و التهاب در ناحیه دیسک تان استفاده کنید

چگونه می شود از کمپرس گرم برای کاهش درد دیسک کمر استفاده کرد ؟

سعی کنید از حوله گرم یا کیسه آب گرم به عنوان کمپرس گرم استفاده کنید و بر روی ناحیه محل درد خود قرار دهید

اوزون تراپی برای کاهش درد دیسک کمر

اوزون گاز اکسیژنی است که از سه ملکول اکسیژن تشکیل شده است. این گاز خاصیت ترکیبی شدیدی با مواد داخل بخش ژلاتینی دیسک دارد. در روشی مشابه موارد فوق و از طریق یک سوزن بلند، این گاز به داخل دیسک تزریق می شود. این امر باعث تبخیر مایعات داخل دیسک، جمع شدن و به داخل کشیده شدن دیسک و برداشته شدن فشار از روی نخاع می گردد.

آب درمانی برای کاهش درد دیسک کمر

همان طور که از نام آن مشخص است از آّب برای درمان بیماری استفاده می شود. خواص مکانیکی و فیزیکی آب برای دردهای عضلانی و اسکلتی بسیار مطلوب است. با توجه به خاصیت شناوری بدن آب باعث کاهش فشار بر مهره های ستون فقرات می شود. در نتیجه شرایط بیمار را بهبود می بخشد.

آب درمانی می تواند به سادگی شامل نشستن در یک وان گرد و یا دوش گرفتن با آب گرم باشد. همچنین شما می توانید در یک استخر به آرامی قدم بزنید. آب درمانی یکی از دزمان های غیر فعال فیزیوتراپی برای دیسک کمر است.

مزایای آب درمانی شامل  :

**کاهش فشار در مفاصل دردناک
**بهبود جریان خون
**افزایش گردش خون و هضم
**آرام سازی عضلات
**کاهش حساسیت بدن نسبت به درد
**این روش درمانی غیر فعال از فواید فیزوتراپی برای دیسک کمر می باشد.

فواید و عوارض فیزیوتراپی کمر چیست

هنگام بروز کمردرد شدید با مراجعه به  متخصص فیزیوتراپی و ارزیابی دقیق و انجام صحیح درمان، تا حد زیادی می توان  به کاهش دردکمر کمک کرد  و همچنین  با آموزش نحوه صحیح وضعیت بدن در حین فعالیت های روزمره و مربوط به شغل، از بازگشت مجدد علائم جلوگیری کرد. گاهی برخی از دفرمیتی های اسکلتی عضلانی و ضعف عضلات و عدم هماهنگی بین فعالیت آنها ، باعث بروز کمردرد می شوند که معمولا بیمار از وجود آنها آگاه نیست که با مراجعه به مرکز فیزیوتراپی این اختلالات مشخص شده و تا حد زیادی اصلاح می شوند.

فیزیوتراپی کمر معمولا عارضه ای برای بیمار ندارد. در صورتی که بیمار شرایط خاصی مانند استفاده از باتری قبلی، سمعک، سابقه ی وجود تومور یا بدخیمی در بدن، بارداری و بیماری های خاص داشته باشد قبل از شروع درمان، باید درمانگر خود را مطلع نموده که از عوارض احتمالی استفاده از برخی دستگاه های فیزیوتراپی جلوگیری به عمل آید.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment