چرخش مچ پا به داخل

چرخش مچ پا به داخل یک آسیب نیست، اما اگر شما مچ پای خود را بیش از حد به سمت داخل بچرخانید، بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی‌های ورزشی هستید. چرخش مچ پا به داخل معمولا به شکل صافی کفی پا یا متمایل شدن پا به سمت داخل شناخته می‌شود اما تشخیص این عارضه به این سادگی نیست و توجه به زمان و نحوه‌ی متمایل شدن پا به سمت داخل از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

چرخش مچ پا به داخل چیست؟

برای آن که بدانید چرخش بیش از حد مچ پا به داخل چیست، در ابتدا باید متوجه شوید که منظور ما از چرخش مچ پا به داخل چیست.

چرخیدن به سمت داخل یکی از حرکات طبیعی مچ پا است. در این حالت استخوان مچ به سمت داخل حرکت می کند و سایر استخوان‌های پا به سمت خارج حرکت می‌کنند. این حالت به صورت طبیعی و در زمانی‌که پای شما روی زمین قرار می گیرد و وزن شما روی پایتان می‌افتد، رخ می‌دهد. در واقع چرخش مچ پا حالت بدی نیست، بلکه مزایایی دارد و موجب می‌شود که موقع وارد شدن وزن زیاد به پاها و یا حرکت در سطوح ناصاف، کف پاها و مفصل مچ پا آسیب نبینند.

اما چرخش بیش از حد مچ پا (که به نام عارضه چرخش مچ پا به داخل شناحته می‌شود) زمانی اتفاق می‌افتد که میزان چرخش مچ پا به سمت داخل بیش از حد طبیعی باشد و مچ پا بیشتر از میزان طبیعی به سمت داخل منحرف شود. افرادی که به این عارضه مبتلا هستند، به وضوح می‌بینند که مچ پای آن ها به سمت داخل منحرف است که می‌توانید این حالت را در تصویر بالا نیز مشاهده کنید.

علت چرخش مچ پا به داخل چیست؟

زمانی که استخوان‌های پای شما همگی در راستای صحیح قرار دارند، استخوان مچ پا درست دربالای پاشنه ی پا قرار می‌گیرد و لبه جلویی هر کدام از این استخوان ها تقریبا با یکدیگر همراستا است ( لبه‌ی جلویی مچ پا کمی از لبه‌ی جلویی استخوان پاشنه جلوتر است). و یک فضای طبیعی در بین این دو وجود دارد که به آن سینوس تارسی (sinus tarsi) گفته می‌شود.

زمانی‌که پاهای شما در راستای صحیح قرار ندارند، مچ پای شما به سمت جلو منحرف می‌شود و دیگر با استخوان پاشنه‌ی پا همراستا نیست و در نتیجه فضای سینوس تارسی بسته می‌شود که این موضوع در ویدئوی زیر قابل مشاهده است. چرخش مچ پا به سمت داخل معمولا اولین شاخصه‌ی وجود انحراف در پاها است. در واقع این مشکل یک علامت یا نشانه برای بیماری نیست و به عنوان عارضه‌ی مسدود شدن فضای سینوس تارسی شناخته می‌شود (اما این عارضه باعث بروز سایر علائم می‌شود).

سایر علائم وجود بدشکلی و راستای ناصحیح در پاها

  1. درد پاشنه و درد کف پا (فاسیت پلانتار)

  2. درد زانو

  3. درد لکن

  4. درد کمر

  5. انگشت چکشی

  6. بونیون (بیرون‌زدگی یا قوز انگشت شست پا)

  7. صافی کف پا

  8. درد پا که به مرور زمان شدید می‌شود.

چرخش مچ پا به داخل و آسیب‌های دوندگی

 

مشکلی که چرخش مچ پا ایجاد می‌کند در واقع زمانی است که این چرخش بیش از حد باشد. متاسفانه این مشکل نسبتا رایج است و می‌تواند موجب بروز مشکلات و آسیب‌دیدگی‌های دیگر، خصوصا در ورزشکاران دونده شود.

درد ساق پا

درد ساق پا با نام شین‌اسپلینت نیز شناخته می‌شود که در واقع درد استخوان درشت‌نی است. معمولا این درد در قسمت جلویی ساق پا احساس می‌شود و می تواند بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. فشار به استخوان تیبیای میانی و یا کشش تیبیا و التهاب پیرا استخوان توضیحی است که به لحاظ تخصصی برای بیان علت درد ساق پا داده می شود.

 

سندرم کمپارتمنت قدامی

سندرم کمپارتمنت قدامی زمانی ایجاد می‌شود که ماهیچه ی بزرگی که در قسمت قدامی و بیرونی ساق پا قرار دارد، بیش از حد بزرگ می شود و به غلافی که در اطراف آن قرار دارد فشار می‌آورد و در نتیجه موجب درد می‌شود.

 

 

سندم پتلافمورال یا زانوی دوندگان

سندرم پتلافمورال یا زانوی دوندگان که با نام‌های کندرومالاسی، درد قدامی زانو و سندرم مفصل پتلافمورال نیز شناخته می‌شود، به دردی اطلاق می‌شود که در جلوی زانو و در اطراف کشکک زانو احساس می‌شود.

خارپاشنه و درد کف پا

خارپاشنه یا فاسیت‌پلانتار (التهاب و کشیدگی تاندون کف پا) یک آسیب مزمن است که بر اثر انجام حرکات تکراری و فشار آوردن بیش از حد به تاندون کف پا و کشیده شدن آن ایجاد می‌شود. فاسیت‌پلانتار یک تاندون محکم است که در کف پا قرار دارد که در صورت وارد شدن فشار بیش از حد ملتهب شده و ممکن است ضخیم‌تر شود. در اثر وارد کردن فشار بیش از حد به فاسیا و ملتهب‌شدن آن، محل اتصال این تاندون به استخوان پاشنه، دردناک می‌شود. چرخش مچ پا به داخل یکی از فاکتورهایی است که احتمال ابتلا به خارپاشنه را بالا می‌برد.

 

سندرم تارسال تونل

سندرم تارسال‌تونل یک عارضه‌ی دردناک است که بر اثر فشار به عصب تیبیال خلفی ایجاد می‌شود. این عصب از فضایی به نام تونل تارسال عبور می‌کند که درست در زیر برجستگی استخوانی در داخل مچ پا است. در افرادی که ورزش‌هایی انجام می‌دهند که نیازمند دوندگی است، بروز سندرم تونل‌تارسال در اغلب موارد به علت چرخش بیش از حد مچ پا به داخل است.

 

بونیون یا‌هالوکس‌والگوس (قوز انگشت شست)

بونیون یک برآمدگی دردناک از بافت نرم همراه با بزرگ شدن استخوان کناری شست پا است. معمولا اینطور به نظر می‌رسد که انگشت شست به سمت انگشت دوم خمیده شده است و حتی در مواردی بر روی انگشت دوم افتاده است. عوامل بیومکانیکی موجب بروز بونیون یا ‌هالوکس‌والگوس می‌شوند، برای مثال اگر هنگامی که پای خود را زمین مگذارید بیش از حد مچ پای خود را بچرخانید، این کار باعث می‌شود که کناره‌ی پا با کفش شما سایش داشته و به آن فشار وارد شود که نهایتا منجر به بروز بونیون می‌شود.

التهاب تاندون آشیل

التهاب تاندون آشیل نیز یک آسیب مزمن است که موجب بروز درد، التهاب و فرسایش تاندون آشیل در پشت مچ پا می‌شود. هرچند وارد کردن فشار بیش‌ازحد و استفاده‌ی مکرر از تاندون آشیل، دلیل اصلی بروز این آسیب است اما فاکتورهایی مانند چرخش مچ پا به داخل نیز احتمال بروز این آسیب را بیشتر می‌کند.

تشخیص

در ابتدا لازم است پزشک برای تشخیص علت چرخش مچ پا از پای شما تصاویر اشعه ایکس بگیرد. ممکن است به انجام عکسب‌رداری‌های دیگری نیز نیاز باشد، خصوصا اگر علائم شما شدیدتر باشند و به طور ناگهانی آغاز شده باشند.