عوارض پلاتین در ستون فقرات

عوارض پلاتین در ستون فقرات
2018-10-23

عوارض پلاتین در ستون فقرات

پلاتین در ستون فقرات به حدود 30 سال قبل باز می گردد و به ندرت نياز به درآوردن پلاتين هاي تعبيه شده پيش مي آيد،عمل جراحي امروز ما ولي از نادر مواردي بود كه پس از ٢٠ سال،بيمار تحت جراحي خروج پلاتين قرار گرفت.

 

 

Platinum in the spine

پلاتين در ستون فقرات چيست؟

پلاتين ها موادي از جنس تيتانيوم با قدرت مقاومت بسيار بالا و در عين حال وزني سبك هستند كه در هر نقطه از اسكلت بدن كه نياز به مقاوم سازي باشد به كار مي روند.

 

كاربرد پلاتين در ستون فقرات در كدام نوع از بيماري هاي ستون فقرات مي باشد؟

در ستون فقرات اكثراً به دليل بيماري هايي مانند لغزندگي مهره ها، اسكوليوز،كيفوز كه به مفهوم درمان انحراف ستون فقرات است،تنگي هاي شديد و طويل نخاع و ستون فقرات و شكستگي مهره ها و غيره به كار مي روند.

 

چه هنگام نياز به بيرون آوردن پلاتين در ستون فقرات هست؟

اصولاً اين پلاتين ها دائمي هستند و فقط در صورت شكستن يا جا به جا شدن درآورده مي شوند.

 

چرا در اين بيماری  تصميم به گذاشتن پلاتین در ستون فقرات شد؟

باقي ماندن پلاتين بدين شكل در استخوان تا كنون مشكلي ايجاد نكرده بود وليكن با توجه به افزايش سن بيمار و پوكي استخوان رايج در بانوان،اين خطر وجود داشت كه با پوك شدن استخوان ،پيچ از جاي خود حركت كرده ،نوك تيز آن باعث پارگي روده شده و جان بيمار را به مخاطره بيندازد،مضافاً بر اينكه بيمار بدليل درد شديد كمر و ضعف پيشرونده پاها با توجه به ام آر آي زير كانديد جراحي رفع تنگي کانال نخاع و تثبيت لغزش مهره و آزاد سازي رشته هاي عصبي بودند.

 

 

 

Platinum in the spine

روش جديد جراحي خارج كردن پيج شكسته و پلاتین در ستون فقرات:

در اين روش خروج هرگونه پلاتين از طريق كمر امكان پذير بوده و هيچ نيازي به تحميل جراحي شكم ، قفسه سينه و غيره به بيمار نيست،مبدع اين روش ،پروفسور مائك چن می باشد،ايشان با صبر و حوصله و سعه صدر فراوان اين روش را ابداع کردند كه با استفاده ازابزاري بسيار ساده و بي خطر،هرنوع پلاتين از هر مدل و جنس به راحتي از بدن جدا مي گردد.

مراحل جراحي پلاتین در ستون فقرات:

ابتدا پيچ هاي شكسته تخليه و سپس بازسازي دقيق ستون فقرات با تعبيه پلاتين هاي جديد صورت گرفت.

سپس با بازسازي ستون فقرات، نخاع آزاد شده ، لغزندگي مهره تثبيت شده،رشته هاي عصبي آزاد می شوند و بيمار سلامتي كامل خود را باز يافت.

 

 

 

Platinum in the spine

مراقبت های بعد از عمل پلاتین در ستون فقرات:

زخم و پانسمان:

در صورتی که زخم ترشحات خونابه ای داشته باشد، پانسمان باید مکررا تعویض گردد. در صورتی که ترشحات بیش از دو روز ادامه پیدا کند باید به جراح اطلاع داده شود.

در صورت استفاده از نخ غیر قابل جذب، برداشت نخ تقریبا ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل انجام خواهد شد.

معمولا استحمام بعد از ترخیص از بیمارستان بلامانع است ولی توصیه می شود به علت مرطوب شدن محل زخم حتما بعد از حمام، زخم با حوله ای  تمیز خشک و روی آن با چند تا گاز استریل خشک پوشانده شود.

 

 

Platinum in the spine

حرکت:

بیمار باید بداند حداقل ۶ هفته ترمیم کامل کلیه قسمت هایی که در حین عمل ستون فقرات بریده شدند (از جمله عضله، لیگامان، استخوان، پوست، عروق و اعصاب) زمان می برد.

  •  در صورتی که جراح برای پایداری بیشتر ستون فقرات مجبور به استفاده از ابزارهای فلزی (تیتانیوم، پلاتین و غیره) شده باشد، ترمیم و اتصال کامل آن به استخوان بعضا تا ۶ ماه به طول می انجامد.
  • راه رفتن بیمار قبل از ترخیص از بیمارستان باید توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی (در صورت درخواست مشاوره توسط جراح) یا خود جراح بررسی شود تا از توانایی راه رفتن، قدرت و تعادل مشکلی نداشته باشند.

نکته: حرکت شاید مهم ترین دغدغه بیمار بعد از عمل ستون فقرات باشد.

  •  نشستن، درازکشیدن، ایستادن و راه رفتن بعد از عمل ستون فقرات حتی از همان ابتدا بلامانع هستند.

بالا رفتن از پله به صورت یکی یکی ممکن است ولی بهتر است ابتدا با نظارت پزشک یا همراه بیمار باشد.

  • از انجام حرکات تکراری و ناگهانی مثل حرکاتی چون خم شدن و دولا شدن، چرخش، بالارفتن از نردبان و بشین پا شو تا سه ماه جدا باید خودداری شود.
  •  از بلند کردن اجسام سنگین تر از ۳٫۵ کیلوگرمی تا ۱٫۵ ماه باید اجتناب شود.
  • بلند کردن اجسام از روی زمین بدون خم کردن کمر و فقط با خم کردن زانو باشد.
  • باید دقت شود تا اشیاء ریز یا هر وسیله ای در کف منزل نباشد تا احتمال زمین خوردن افزایش نیابد.

 

 

Platinum in the spine

ورزش و تمرین:

ورزش های ترکیبی بهترین نوع تمرینات هستند. باید توجه داشته باشید نوع تمرینات در ۱٫۵ تا ۳ ماه اول بسته به صلاحدید پزشک و روش عمل انجام شده متفاوت و قاعدتا سبک باید باشد.

ورزش های بی هوازی مثل تمرینات تقویتی و کششی اندام ها، ورزش های هوازی مثل پیاده روی روی سطح غیرشیب دار و آب درمانی بسیار مفید و بی خطر هستند.

  •  از دراز نشست، پریدن، شیرجه زدن، لگد زدن و حرکات چرخشی باید به شدت پرهیز کرد. اس

تفاده از دوچرخه متحرک و ثابت، اسکی فضایی، تردمیل و ورزش های پله ای نیز در یک تا سه ماه اول باید اجتناب کرد، مگر پزشک متخصص به شما اجازه این فعالیت ها را بدهد.

ورزش ها باید کاملا با تجویز پزشک متخصص باشد تا در ادامه بیمار دچار عوارض ناخوشایند نشود.

  • در صورت بروز درد بعد از عمل ستون فقرات به دنبال ورزش، یا کمر همچنان تحریک پذیر است یا تکنیک تمرینات غلط می باشد.

.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

Leave a Comment

12 − سه =