عوارض پلاتین در ستون فقرات

عوارض پلاتین در ستون فقرات
10 2018-10-23

عوارض پلاتین در ستون فقرات

پلاتین در ستون فقرات به حدود 30 سال قبل باز می گردد و به ندرت نياز به درآوردن پلاتين هاي تعبيه شده پيش مي آيد،عمل جراحي امروز ما ولي از نادر مواردي بود كه پس از ٢٠ سال،بيمار تحت جراحي خروج پلاتين قرار گرفت.

 

 

Platinum in the spine

پلاتين در ستون فقرات چيست؟

پلاتين ها موادي از جنس تيتانيوم با قدرت مقاومت بسيار بالا و در عين حال وزني سبك هستند كه در هر نقطه از اسكلت بدن كه نياز به مقاوم سازي باشد به كار مي روند.

 

كاربرد پلاتين در ستون فقرات در كدام نوع از بيماري هاي ستون فقرات مي باشد؟

در ستون فقرات اكثراً به دليل بيماري هايي مانند لغزندگي مهره ها، اسكوليوز،كيفوز كه به مفهوم درمان انحراف ستون فقرات است،تنگي هاي شديد و طويل نخاع و ستون فقرات و شكستگي مهره ها و غيره به كار مي روند.

 

چه هنگام نياز به بيرون آوردن پلاتين در ستون فقرات هست؟

اصولاً اين پلاتين ها دائمي هستند و فقط در صورت شكستن يا جا به جا شدن درآورده مي شوند.

 

چرا در اين بيماری  تصميم به گذاشتن پلاتین در ستون فقرات شد؟

باقي ماندن پلاتين بدين شكل در استخوان تا كنون مشكلي ايجاد نكرده بود وليكن با توجه به افزايش سن بيمار و پوكي استخوان رايج در بانوان،اين خطر وجود داشت كه با پوك شدن استخوان ،پيچ از جاي خود حركت كرده ،نوك تيز آن باعث پارگي روده شده و جان بيمار را به مخاطره بيندازد،مضافاً بر اينكه بيمار بدليل درد شديد كمر و ضعف پيشرونده پاها با توجه به ام آر آي زير كانديد جراحي رفع تنگي کانال نخاع و تثبيت لغزش مهره و آزاد سازي رشته هاي عصبي بودند.

 

 

 

Platinum in the spine

روش جديد جراحي خارج كردن پيج شكسته و پلاتین در ستون فقرات:

در اين روش خروج هرگونه پلاتين از طريق كمر امكان پذير بوده و هيچ نيازي به تحميل جراحي شكم ، قفسه سينه و غيره به بيمار نيست،مبدع اين روش ،پروفسور مائك چن می باشد،ايشان با صبر و حوصله و سعه صدر فراوان اين روش را ابداع کردند كه با استفاده ازابزاري بسيار ساده و بي خطر،هرنوع پلاتين از هر مدل و جنس به راحتي از بدن جدا مي گردد.

مراحل جراحي پلاتین در ستون فقرات:

ابتدا پيچ هاي شكسته تخليه و سپس بازسازي دقيق ستون فقرات با تعبيه پلاتين هاي جديد صورت گرفت.

سپس با بازسازي ستون فقرات، نخاع آزاد شده ، لغزندگي مهره تثبيت شده،رشته هاي عصبي آزاد می شوند و بيمار سلامتي كامل خود را باز يافت.

 

 

 

Platinum in the spine

مراقبت های بعد از عمل پلاتین در ستون فقرات:

زخم و پانسمان:

در صورتی که زخم ترشحات خونابه ای داشته باشد، پانسمان باید مکررا تعویض گردد. در صورتی که ترشحات بیش از دو روز ادامه پیدا کند باید به جراح اطلاع داده شود.

در صورت استفاده از نخ غیر قابل جذب، برداشت نخ تقریبا ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل انجام خواهد شد.

معمولا استحمام بعد از ترخیص از بیمارستان بلامانع است ولی توصیه می شود به علت مرطوب شدن محل زخم حتما بعد از حمام، زخم با حوله ای  تمیز خشک و روی آن با چند تا گاز استریل خشک پوشانده شود.

 

 

Platinum in the spine

حرکت:

بیمار باید بداند حداقل ۶ هفته ترمیم کامل کلیه قسمت هایی که در حین عمل ستون فقرات بریده شدند (از جمله عضله، لیگامان، استخوان، پوست، عروق و اعصاب) زمان می برد.

  •  در صورتی که جراح برای پایداری بیشتر ستون فقرات مجبور به استفاده از ابزارهای فلزی (تیتانیوم، پلاتین و غیره) شده باشد، ترمیم و اتصال کامل آن به استخوان بعضا تا ۶ ماه به طول می انجامد.
  • راه رفتن بیمار قبل از ترخیص از بیمارستان باید توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی (در صورت درخواست مشاوره توسط جراح) یا خود جراح بررسی شود تا از توانایی راه رفتن، قدرت و تعادل مشکلی نداشته باشند.

نکته: حرکت شاید مهم ترین دغدغه بیمار بعد از عمل ستون فقرات باشد.

  •  نشستن، درازکشیدن، ایستادن و راه رفتن بعد از عمل ستون فقرات حتی از همان ابتدا بلامانع هستند.

بالا رفتن از پله به صورت یکی یکی ممکن است ولی بهتر است ابتدا با نظارت پزشک یا همراه بیمار باشد.

  • از انجام حرکات تکراری و ناگهانی مثل حرکاتی چون خم شدن و دولا شدن، چرخش، بالارفتن از نردبان و بشین پا شو تا سه ماه جدا باید خودداری شود.
  •  از بلند کردن اجسام سنگین تر از ۳٫۵ کیلوگرمی تا ۱٫۵ ماه باید اجتناب شود.
  • بلند کردن اجسام از روی زمین بدون خم کردن کمر و فقط با خم کردن زانو باشد.
  • باید دقت شود تا اشیاء ریز یا هر وسیله ای در کف منزل نباشد تا احتمال زمین خوردن افزایش نیابد.

 

 

Platinum in the spine

ورزش و تمرین:

ورزش های ترکیبی بهترین نوع تمرینات هستند. باید توجه داشته باشید نوع تمرینات در ۱٫۵ تا ۳ ماه اول بسته به صلاحدید پزشک و روش عمل انجام شده متفاوت و قاعدتا سبک باید باشد.

ورزش های بی هوازی مثل تمرینات تقویتی و کششی اندام ها، ورزش های هوازی مثل پیاده روی روی سطح غیرشیب دار و آب درمانی بسیار مفید و بی خطر هستند.

  •  از دراز نشست، پریدن، شیرجه زدن، لگد زدن و حرکات چرخشی باید به شدت پرهیز کرد. اس

تفاده از دوچرخه متحرک و ثابت، اسکی فضایی، تردمیل و ورزش های پله ای نیز در یک تا سه ماه اول باید اجتناب کرد، مگر پزشک متخصص به شما اجازه این فعالیت ها را بدهد.

ورزش ها باید کاملا با تجویز پزشک متخصص باشد تا در ادامه بیمار دچار عوارض ناخوشایند نشود.

  • در صورت بروز درد بعد از عمل ستون فقرات به دنبال ورزش، یا کمر همچنان تحریک پذیر است یا تکنیک تمرینات غلط می باشد.

.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

Comments (10)
سعیدMay 11Reply
به نظر من تا 50 سالگی باید درد کمر و پین یا مهره به کمر نینداخت من با 43 سال سن با بدنی فرتوت و دردمند پشت درب شورا ها همیشه ناامید از بازنشستگی و در محلکارم یک مشت آدم بی رحم در آهن قراضه ها گذاشتیم و 6 تا کار دیگر بهم داده آد تا بگوئیم نمیتوانم بفرستیم شهرستانهای مختلف از طرفی دعوا خانوادگی و نبیه و مه و همسر جدید انتظار مهمانبهای شبانه که 5 صبح باید ساعت بزنم و 4سال دارم از زندگی سیر شدم درد در ناحیه عمل شده L3L4وL1وL2میدانم سرتان را درد آوردم قربان رهبرمان آقای خامنه ایی
داودNovember 2Reply
باسلام من تقریبا یکسال میشه که عمل جراحی(برای بار دوم )البته اینبار باپلاتین روی کمرم انجام شده که تا حدودی راضیم اما اخیرا دردی درناحیه ران سمت چپ احساس میکنم انگار چیزی روبه رانم فرو میکنن یا بهتر بگم انکار تیغ یا چیزی نوک تیز فرو میکنن البته دردهای قبلی روندارم حال بایستی چه کنم ایا درداز پلاتین ویا شکستکی ان میباشد یا عظله من گیرمیکنه لطفا هرچه زودتر منو راهنمایی کنین چه کنم باز تحت عمل برای بیرون دراوردن پلاتینها اقدام کنم یا با چیز بخصوصی حل میشه باتشکر%
حمیدکائیدیJune 6Reply
سلام ، من پنج ساله عمل کردم ۲۱ سالمه منم همین مشکل رو دارم بخاطر فشاریه ک متحمل میشه به عصب چیز خاصی نیست
نویسندهSeptember 7Reply
سلام لطفا تماس بگیرید راهنماییتون کنیم
جمفرنسکندیJanuary 19Reply
سلام‌دکتر‌کمرم‌ازمهره‌‌یک‌شکست‌ونخاع‌له‌شده‌بمدازهشت‌ماه‌دارم‌با‌وکرراه‌میروم‌وتهادل‌ندارم‌دکتر‌جان‌کارکنم‌‌تهادل‌داشت‌باشم‌باتشکراز‌دکترجان
صادق گنج بخشFebruary 2Reply
ممنون از اطلاعات خیلی خوب بود
مرتضیApril 5Reply
سلام دکتر از وقتی عمل در ستون فقرات انجام دادم و پلاتین در ستون فقراتم گذاشتن درد سوزناک شدیدی در پاهایم ایجاد شده و تاب و تحمل درد دیگر ندارم چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین
نویسندهSeptember 7Reply
سلام لطفا تماس بگیرید راهنماییتون کنیم
جوادJuly 2Reply
سلام من در سال 94 مهره ال 4 رو عمل کردم دیسک بیرو زده داشت عمل کردم و تا کنون مشکلی نداشتم .اما الان حدود 50 روز هستش از درد پای راست امانم را بریده و بسیار لاغر شده ام و دیسک مره ال 5 و s1درگیر شده و دکتر میگه باید عمل کنی و سه مهره تو را پلاتین کنیم من میترسم و 41 سال سن دارم و کمی هم ضعیف شدم از عوارض بعد از عمل میترسم .البته 10 روز قبل خوب شدم و قشنگ راه میرفتم و فعالیتم را شروع کردم .یک شب بعد از شیتونی دوباره افتادم که دردش بیشتر شده از قبل پشت زانو و انتهای کمر .و وقتی برپا میشم بعد از چند ثانیه پاهام مور مور میکنه و گز گز و انگار از کف پا یک میل داغ فرو میکند تا ران پام بسیار داغ و درد ناک . و در حالت داز کشیده پشت زانو درد داره و کف پام بی حس 50 درصد حالت خواب رفتگی .خواهشن کمکم کنید و یا از دوستانی که عمل پلاتین کردن تجربه خودشونو بنویسند ممنون میشم
نویسندهSeptember 7Reply
سلام لطفا تماس بگیرید راهنماییتون کنیم

Leave a Comment