پا چنبری (کلاب فوت)

 

پا چنبری یا کلاب فوت (کجی یا چرخیدگی پا) یک اصطلاح عمومی برای توصیف حالت غیرطبیعی پا می‌باشد. در این بیماری  علائم زیر (از خفیف تا شدید) می‌تواند وجود داشته باشد:

  1. پا (به‌خصوص پاشنه پا) معمولاً کوچک‌تر از اندازه طبیعی است.

  2. ممکن است پا به سمت پایین برگشته باشد.

  3. ممکن است جلوی پا به سمت پای دیگر چرخانده شده باشد.

  4. ممکن است پا چرخیده شده و در موارد شدیدتر، کف پا به سمت بالا تغییر حالت دهد.

اکثر مبتلایان به پا چنبری از بدو تولد (پا چنبری مادرزادی) به این عارضه مبتلا هستند. پا چنبری (کلاب فوت) می‌تواند در یک یا هر دو پا ایجاد شود. تقریباً در نیمی از نوزادان مبتلا به پا چنبری، هر دو پا درگیر است. اگرچه پا چنبری بدون درد است ولی درمان باید بلافاصله آغاز شود. هم‌زمان با رشد نوزاد، پا چنبری می‌تواند مشکلات قابل‌توجهی ایجاد نماید. اما با درمان به‌موقع، کودکان مبتلا به آن‌ قادر خواهند بود به زندگی عادی خود بازگردند.

علت‎‌ها و دلایل پا چنبری (کلاب فوت)

در برخی موارد، پا چنبری (کلاب فوت) فقط نتیجه موقعیت کودک در رحم مادر (پا چنبری وضعیتی) است. اما در اغلب موارد پا چنبری (کلاب فوت) حاصل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است که به‌خوبی شناخته‌نشده‌اند. اگر کسی در خانواده شما مبتلا به پاچنبری (کلاب فوت) باشد، شانس ابتلای فرزند شما افزایش خواهد یافت. همچنین اگر فرزند شما مبتلا به عوارض پا چنبری باشد، احتمال ابتلای فرزند دوم نیز افزایش خواهد یافت. پاچنبری (کلاب فوت) مادرزادی می‌تواند به بیماری‌های دیگری نیز مربوط باشد، مانند بیرون‌زدگی نخاع یا اسپینا بیفیدا. در این شرایط نوزاد باید جهت بیماری‌های دیگر نیز تحت معاینه و ارزیابی قرار بگیرد. همچنین پا چنبری (کلاب فوت) می‌تواند نتیجه مشکلات سیستم عصبی، عضلانی و استخوان‌ها باشد، مانند سکته و یا آسیب‌های مغزی.

علائم و نشانه‌های پا چنبری (کلاب فوت)

پا چنبری (کلاب فوت) در نوزادان بدون درد است، اما درنهایت می‌تواند باعث بروز ناراحتی شود و ممکن است ناتوانی قابل‌توجهی به همراه داشته باشد. در صورت عدم درمان، پاچنبری (کلاب فوت) اصلاح نمی‌شود. پا پیچ‌خورده باقی خواهد ماند و ممکن است پای آسیب‌دیده کوتاه‌تر و یا کوچک‌تر از پای سالم شود. همگام با رشد کودک این علائم واضح‌تر و بیشتر می‌شوند. همچنین انتخاب کفش مناسب و شرکت در بازی‌ها برای کودک دشوار می‌شود. درمان به‌هنگام پس از تولد می‌تواند به برطرف شدن این مشکلات کمک نماید.

تشخیص پا چنبری (کلاب فوت)

گاهی اوقات سونوگرافی از نوزاد زمانی که در رحم مادر قرار دارد، می‌تواند پا چنبری (کلاب فوت) را مشخص سازد. اغلب بر اساس ظاهر و تحرک دست‌وپا، پزشک پس از تولد می‌تواند پاچنبری (کلاب فوت) را از روی ظاهر پا تشخیص دهد. در برخی موارد، به‌خصوص اگر پا چنبری (کلاب فوت) در اثر موقعیت نامناسب کودک در رحم مادر (پا چنبری وضعیتی) ایجادشده باشد، پا انعطاف‌پذیر است و می‌تواند پس از تولد، به وضعیت طبیعی یا نزدیک به وضعیت طبیعی خود بازگردد. در موارد دیگر، پا سفت و یا سخت‌تر است و عضلات پشت ساق پا بسیار انعطاف‌ناپذیر می‌شوند. ممکن است اشعه X برای تشخیص این بیماری کمک‌کننده نباشد. زیرا که تراکم استخوانی پا و مچ پای کودک به‌طور کامل شکل نگرفته است، بنابراین ممکن است اشعه ایکس به‌خوبی وضعیت استخوان‌ها معلوم نباشد.