پارگی دیسک گردن

پارگی دیسک گردن
2018-12-18

پارگی دیسک گردن

 پارگی دیسک گردن و بیرون‌زدگی‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای‌ در اثر از هم‌ گسیختگی‌ ناگهانی‌ یا تدریجی‌ رباط‌ها و بافت‌های‌ حمایتی‌ اطراف‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای (بالشتک‌هایی‌ که‌ مهره‌های‌ ستون‌ فقرات‌ را از هم‌ جدا می‌کنند) ایجاد می‌شود.

 

 

 

Rupture of neck disc

پارگی دیسک‌ گردن‌ یا کمر بیشتر از سایر جاهای‌ ستون‌ فقرات‌ دچار این‌ مشکل‌ می‌شوند.

پارگی دیسک گردن سه نوع علامت ایجاد می‌کند : درد گردن ، درد اندام فوقانی و علایم فشار بر نخاع.

 

شایع ‌ترین محل پارگی دیسک‌های بین مهره‌ ای گردن در قسمت پایینی گردن یعنی بین مهره‌ای پنجم و ششم گردنی و نیز مهره ششم و هفتم گردنی است .

علت دیسک گردن این است که در حلقه فیبری در دیسک ترک ‌هایی بوجود می‌آید و سرانجام هسته‌ دیسک از طریق یکی از این ترک‌ ها به بیرون می‌ریزد درصورتی ‌که ضایعه خفیف باشد پارگی فقط باعث درد گردن می‌شود زیرا دیسک به لیگامان طولی عقبی فشار وارد می‌آورد .

 

در صورتی که بیرون زدگی دیسک بیشتر شود باعث فشار به ریشه عصبی و یا نخاع می‌شود .

دیسک‌های گردن یا در مرکز یا در قسمت کناری دیسک پاره می‌شوند . درصورتی ‌که پارگی دیسک گردن مرکزی باشد باعث فشار به نخاع و یا فشار به ریشه‌های عصبی دو طرفه و در صورتی که پارگی دیسک کناری باشد باعث فشار به ریشه عصبی یک طرف می‌شود .

در تعدادی از بیماران درد بیمار بتدریج بهبود می یابد . در این افراد دیسک پاره شده و بیرون زده آب خود را از دست داده و جمع می‌شود و دور آن ماده فیبروز درست می‌ شود و بدین ترتیب درد بیماران کاهش می یابد .

 

 

Rupture of neck disc

علائم پارگی دیسک گردن:

پارگي دیسک گردن موجب بروز درد در گردن، انتشار درد به بازو، درد شانه، گزگز و بی‌حسی بازو و دست می‌شود. كيفيت و نوع درد از ضعيف، دردناك و دشوار، درد موضعي، درد بسيار شديد و حاد و سوزنده متفاوت است.

معمولاً درد بازو همانند درد گردن اولين علامتي است كه نشان می‌دهد ريشه عصبي به دليل وجود مشكل در گردن تحت‌ فشار است.

علائمي مانند گزگز و بی‌حسی و به‌ خصوص ضعف و ناتواني در عضلات بازو، علائم هشدار دهنده‌ای هستند كه نشان از وجود مشكلي جدي است. ناتواني و ضعف بازو نشان مشخصي است كه به شما می‌ گوید بايد به پزشك مراجعه كنيد.

 

Rupture of neck disc

عوامل خطرساز پارگی دیسک گردن:

روند طبيعي پیر شدن و فرسودگي و استهلاك ستون مهره‌ها می‌ تواند علت پارگي ديسك گردن باشد همچنين ممكن است ديسك گردن به دليل فعالیت‌های پي در پي و آسيب ‌ديدگي ستون مهره ها باشد.

 

 

 

Rupture of neck disc

راه های درمان پارگی دیسک گردن:

بسیاری از بیمارانی که دیسک گردن دارند حتی بدون درمان خوب می شوند اما عوارض دیسک گردن وجود دارد و برای کسانی که درد دیسک گردن آن ها ادامه پیدا می کند درمان های متعددی وجود دارد. درمان دیسک گردن همکاری زیاد بیمار ار می طلبد.

 

 

 

 

Rupture of neck disc

درمان نگهدارنده:

با رعایت نکته ‌های بسیار ساده و جزیی می ‌توان بیماری پارگی دیسک گردن را درمان کرد. در بیرون ‌زدگی دیسک، بلافاصله سیستم التهابی بدن فعال می‌شود و بدن هم به‌ طور خودکار آن را خنثی می‌کند.

دیسک گردن یک بیماری خود محدود شونده است و با مداخلات بهینه ‌سازی فرایند شغلی و وضعیت‌های مناسب هنگام کار، درمان گردن درد و بهبودی حاصل می‌شود.

بی‌ حرکت‌ نگه ‌داشتن گردن بسیار مفید است، زیرا فشار وارده کمتر می‌شود و به مرور بیرون ‌زدگی سر جای اول خود برمی ‌گردد.

 

برای این کار گردن‌ بندهای طبی وجود دارد. همچنین برای تقویت عضلات و قوی ‌تر کردن آن تمرینات ورزشی کمک می‌کند تا روند بهبودی سریع‌ تر طی شود.

 

 

Rupture of neck disc

درمان پارگی دیسک گردن  با عمل جراحی:

اگر بعد از درمان‌های نگهدارنده همچنان علایم بیماری ادامه یابد، درمان جراحی ضرورت می‌یابد، اما چه بیمارانی به جراحی دیسک گردن نیاز دارند؟

 

افراد زیر باید برای جراحی با بهترین جراح ستون فقرات مشورت کنند:

– افرادی که نقص پیشرونده دارند، یعنی دیسک گردن آنقدر شدید است که حتی در راه رفتن نیز دچار مشکل شده‌اند و احساس می‌کنند هنگام راه رفتن، روی برف یا روی ابر قدم برمی‌دارند، یا زمین می‌‌‌خورند و دست ‌هایشان قدرت انجام هیچ کاری ندارد و دچار نقص عصبی شده‌اند.

-گروهی که هیچ علایم عصبی ندارند، فقط از درد شدید و ناتوان ‌کننده رنج می‌ برند و به درمان دیسک گردن با وجود همه اقدام‌ ها پاسخ نمی ‌دهند و شدت درد باعث افت کیفیت زندگی‌ شان شده است.

– برای برگرداندن بیمارانی که کاملا با استراحت بهبود می‌ یابند، ولی وقتی به محل کارشان بازمی ‌گردند، دوباره همه علایم آغاز می‌شود.

 

 

Rupture of neck disc

ديسككتومي:

جراح براي دسترسي به ستون مهره‌ها، با توجه به محل پارگي ديسك، برش‌هایی را در جلو و يا عقب گردن ايجاد می‌کند.

تصمیم ‌گیری درباره اينكه عمل از جلو گردن از رویکرد قدامی يا عقب گردن رويكرد خلفي انجام شود، به عوامل بسيار از جمله محل دقيق پارگي ديسك، تجربه پزشك و اينكه پزشك كدام يك را ترجيح می‌دهد بستگي دارد.

در هر دو رويكرد، ديسك از روي اعصاب برداشته می‌شود. اين نوع عمل معمولاً نتيجه خوبي دارد.

از آنجایی که برداشتن بخش بیرون ‌زده دیسک از جلو، علاوه بر بخش بیرون‌زده دیسک، منجر به حذف بخش اعظم دیسک نیز می‌شود، اغلب فیوژن (منجمد کردن) هم توصیه شده و بطور همزمان با آن انجام می‌شود.

 

 

Rupture of neck disc

فيوژن (يا خشک‌کردن ستون مهره):

شيوه درماني كه فيوژن، ناميده می‌شود، استاندارد طلايي براي درمان با جراحي دژنراتيو ستون مهره است در اين شيوه درماني از پيوند يا گرافت استخوان و ابزارهايي مانند پليت (بشقاب فلزي و پيچ) استفاده می‌گردد.

در اين نوع از عمل دیسک گردن، چند مهره مجاور به يكديگر پيوند و يا جوش می‌خورند. اين عمل موجب استحكام و كاهش درد مهره‌ها می‌شود.

بسياري  از بيماران از عمل فيوژن يا خشک ‌کردن مهره  نتايج عالي گرفته‌اند. با این‌ وجود اين روش جراحي مهره با معايبي، مانند از بين رفتن حركات و انعطاف‌پذیری ستون مهره‌ای همراه است.

 

 

Rupture of neck disc

آرتروپلاستي ديسك (جايگزيني ديسك مصنوعي گردن):

آرتروپلاستي يا جايگزيني ديسك مصنوعي گردن، روشي است كه برای جايگزينی روش درمان فيوژن (خشک‌ کردن) مهره، پيشنهاد می‌شود . هدف از طرحي روش آتروپلاستي ديسك گردن اين است كه با برداشتن ديسك آسیب ‌دیده گردن بيمار و قرار دادن ديسك مصنوعي به ‌جای آن، قابليت حركت و انعطاف‌پذیری گردن را حفظ كرد.

 

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment