پارگی تاندون زانو

تاندون کشکک زانو زیر کاسه‌ی زانو قرار دارد، آسیب دیدن این تاندون منجر به بروز بیماری التهاب تاندون زانو یا زانوی جهندگان می‌شود. فعالیت‌های مکرر ورزشی مانند ضربه زدن با پا و پریدن، باعث وارد شدن فشار زیادی به این تاندون پا می شود و  منجر به التهاب، پارگی‌های بسیار کوچک و درد زیر زانو می شود. درمان موثر این آسیب‌ها، در جلوگیری از بروز التهاب بیشتر تاندون زانو و در نهایت پارگی و آسیب تاندون زانو نقش حیاتی دارد. التهاب  تاندون زانو اغلب در محل کشکک رخ می‌دهد، این تاندون آسیب‌پذیر در جلوی زانو دقیقاً روی کاسه زانو قرار دارد و عضله‌های چهارسر را به سر استخوان ساق پا متصل می‌کند. این تاندون بسیار محکم تقریباً ۲ سانتی‌متر عرض دارد و وظیفه آن تقویت پا در کنار عضله‌های چهار سر ران است. اصلی ترین علائم آسیب به این تاندون احساس درد جلوی زانو است. در صورت بروز علائم التهاب و پارگی تاندون زانو باید سریعا به دکتر متخصص زانو مراجعه نمایید.

 

 

علائم

التهاب تاندون زانو معمولاًبه صورت ناگهانی ظاهر نمی شود، بلکه به تدریج و به مرور زمان رخ می‌دهد. شایعترین علائم آسیب تاندون زانو عبارتند از:

 1. درد زیر زانو بعد از انجام فعالیت‌هایی مانند پریدن، دویدن و سر پا نشستن

 2. بروز درد جلوی یا زیر زانو درپی وارد شدن فشار به تاندون زانو برای مثال زمان دو زانو نشستن

 3. درد ملایم و سفتی مفصلی زانو بعد از انجام فعالیت

 4. سفتی زانو در صبح

شدت علائم التهاب تاندون کشکک زانو را می‌توان به چهار مرحله تقسیم‌بندی کرد:

 1. درد در قسمت زیر یا جلوی زانو فقط بعد از انجام فعالیت بروز می‌یابد و تأثیری بر عملکرد زانو ندارد.

 2. بروز درد زانو در ابتدای انجام فعالیت که پس از گرم شدن بدن از بین می‌رود، اما بعد از اتمام فعالیت دوباره تشدید می شود. عملکرد زانو در این مرحله نیز معمولا دچار مشکل نمی‌شود.

 3. درد جلوی زانو یا زیر زانوی به مدت طولانی، هنگام انجام فعالیت و بعد از آن همراه با دشوار شدن انجام حرکات معمول

 4. درد مداوم زانو حتی در زمانی که فرد فعالیتی را انجام نمی دهد، که این موضوع نشان دهنده پارگی تاندون زانو به صورت کامل می باشد.

علت

از جمله علل پاره شدن تاندون زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افزایش ناگهانی شدت فعالیت ها و تمرین های ورزشی

 2. ورزش کردن روی سطح سفت

 3. کنترل نامناسب ران یا زانو و شیوه نادرست قرارگیری پا

 4. دودیدن و پریدن رایجترین علت پاره شدن تاندون زانو هستند. افزایش ناگهانی میزان و شدت فعالیت جسمانی، در کنارعدم استفاده از کفش های استاندارد برای دویدن باعث افزایش فشار وارده بر تاندون زانو می شود.

 5. سفتی عضلات چهار سر ران و همسترینگ باعث افزاش فشار بر تاندون کشکک زانو می شوند و احتمال آسیب دیدن آن را افزایش می دهد.

 6. در صورتی که بعضی از عضلات پای شما نسبت به عضلات دیگر قوی تر باشند، باعث کشیدگی تاندون زانو به صورت نامتعادل می شود، این امر منجر به پارگی تاندون زانو می شود.

تشخیص

پزشک هنگام معاینه، بر قسمت هایی از زانوی شما فشار وارد می کند تا مشخص شود که درد در کدام قسمت از زانوی شما وجود دارد. در اکثر موارد درد ناشی از التهاب و پارگی تاندون زانو در قسمت جلوی زانو و در زیر کاسه زانو احساس می شود. پزشک ممکن است آزمایشات عکسبرداری  با اشعه ایکس و ام آر ای را به منظور تائید تشخیص خود تجویز کند.