ورزش های مناسب دیسک گردن

ورزش های مناسب دیسک گردن
2019-06-12

ورزش های مناسب دیسک گردن

ورزش های مناسب دیسک گردن :فتق (بیرون زدگی) دیسک گردن زمانی اتفاق می‌افتد که ماده ژله مانند موجود در مرکز دیسک گردن ضعیف و شکننده شده و از دیواره سخت خارجی، بیرون بزند؛ این عارضه که در افراد بین سی تا شصت سال بروز می‌کند با اعمال فشار برعصب ستون فقرات باعث ایجاد درد گردن یا بازو، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن ‌این نواحی می‌شود. البته باید توجه شود که گردن  درد جزو الزامی علایم دیسک گردن نیست.دیسک گردن عرضه‌ای است که نرمش‌ها و حرکات ورزشی اصلاحی مناسب در روند بهبود، کاهش درد و درمان آن بسیار موثر است. در این بخش به آموزش حرکات ورزشی مناسب برای دیسک گردن پرداخته‌ایم.

ورزش های دیسک گردن

ورزش های مناسب دیسک گردن برای درمان گردن درد، دیسک گردن، آرتروز گردن

انجام ورزش‌های مناسب دیسک گردن از اهمیت بالایی برخوردار است، در صورتی که این ورزش‌ها به شیوه‌ی صحیح انجام داده شوند، می‌توانند دامنه‌ی حرکتی، انعطاف و قدرت ستون فقرات گردنی را افزایش دهند. با افزایش انعطاف در گردن، خواهید دید که به تدریج دامنه‌ی حرکتی گردن شما نیز افزایش پیدا می‌کند و هنگام حرکت دادن گردن کمتر احساس خشکی در عضلات گردن خود می‌کنید. همچنین گرم کردن بدن پیش از ورزش دیسک گردن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

درمان دیسک گردن باورزش های مناسب دیسک گردن

اکثر موارد فتق دیسک گردن پی‌آمد نوعی صدمه و آسیب دیدگی است و ورزش‌های مناسب برای هر بیمار متفاوت از دیگری است. البته در کل ضعف دیسک‌های گردن را می‌توان با نرمش‌های متداول و جلوگیری از ایجاد کشش‌هایی خاص برطرف کرد که فتق دیسک در حال درمان را تحت فشار قرار می‌دهد. در کنار ورزش کردن می‌توان مسکن و شل کننده عضلانی نیز تحت نظارت پزشک مصرف کرد، البته از یاد نبرید که این داروها به بدن اجازه نمی‌دهد تا درد مربوط به حرکت نامناسب را اعلام کند؛

ورزش دیسک گردن

بنابراین اگر هنگام  انجام ورزش های دیسک گردن دارو مصرف می‌کنید، به صرف این که دچار درد نشده‌اید، به گردن فشار نیاورید. نرمش‌های گرم کردن بدن (راه رفتن روی تامپولین و یا بالا و پایین پریدن روی توپ ورزشی) را هر روز قبل از انجام حرکت‌های کششی انجام دهید و سعی کنید تمرین‌های تقویتی را حدوداً سه روز در هفته به صورت گسسته انجام دهید تا عضله‌های در حال تمرین و تقویت شدن فرصت تجدید قوا داشته باشد. نرمش‌های متداولی برای درمان دیسک گردن با ورزش وجود دارد که جمع کردن چانه و انقباض کتف دو مورد از آنها است.

متخصص فیزیوتراپی این تمرین‌ها را در قالب برنامه ورزش درمانی بزرگتر برای درمان دیسک گردن می‌گنجاند یا از بیمار می‌خواهد که این تمرینها را هر روز برای کشش و تقویت ساختار عضلانی گردن انجام دهد. پیش از شروع هر تمرین جدید با پزشک یا متخصص طب فیزیکی  و کایروپراکتیک مشورت کنید و فعالیت را در صورت تشدید علائم متوقف کنید.

دلایل انجام ورزش های مناسب دیسک گردن

ورزش دیسک گردن

1-درمان درد گردن
2-درمان خشکی و گرفتگی گردن
3-درمان آسیب شلاقی گردن (ضربه ناگهانی به گردن در هنگام تصادف)
4-درمان ارتروز گردن
5-درمان گیر‌افتادگی یا تحت فشار بودن یکی از شاخه‌های عصبی در گردن
6-قوی کردن گردن با تقویت عضلات گردنی
7-افزایش حجم عضلات گردنی
8-درمان کشیدگی یا آسیب رباط‌ها در گردن
9-درمان کشیدگی یا آسیب تاندون‌ها در گردن
10-بهبود وضعیت قرارگیری سر و گردن
11-افزایش انعطاف‌پذیری گردن
12-داشتن گردنی با ظاهر جوانتر
13-بیدار شدن از خواب بدون داشتن گردن درد

  انواع ورزش های مناسب دیسک گردن

اولین ورزش آرتروز گردن ، خم کردن گردن به جلو است ( نزدیک کردن چانه به قفسه‌ی سینه).  در ابتدا سر خود را پایین بیاورید و سعی کنید چانه‌ی خود را تا جای ممکن به قفسه‌ی سینه‌ی خود نزدیک کنید. سپس به آرامی‌سر خود را بلند کنید و به طرف بالا ببرید و به سقف نگاه کنید و سعی کنید گردن خود را تا جای ممکن خم کنید. این تمرین را 5 بار تکرار کنید. تمرین خم کردن گردن به جلو و عقب برای افرادی که از کشیدگی عضلات کناری ستون فقرات گردن رنج می‌برند، بسیار مفید است. درد ناشی از کشیدگی این عضلات در پشت گردن احساس می‌شود.

ورزش های دیسک گردن

فلکسورهای عمقی گردن

همان طور که گردن‌بند طبی را بسته‌اید، سر را صاف نگه دارید و چانه را رو به داخل جمع کنید. این موقعیت را حفظ کنید و سر را به آرامی ده بار پایین ببرید. سپس عضلات را شل کنید.

ورزش های دیسک گردن

 حرکت خم کردن گردن به طرفین است

سعی کنید گوش راست خود را تا جای ممکن، به شانه‌ی سمت راست خود نزدیک کنید. هنگام انجام دادن این حرکت نباید سر یا گردن خود را بچرخانید. سپس سر خود را بالا بیاورید و حرکت را در سمت دیگر انجام دهید، یعنی سعی کنید گوش چپ خود را به شانه‌ی چپ خود نزدیک کنید. این حرکت را 5 بار تکرار کنید.

ورزش های دیسک گردن

موبیلیزاسیون عصب میانی

بازو را تا ارتفاع شانه بالا ببرید. ابتدا آرنج را خم کنید، سپس به آرامی آن را به گونه‌ای صاف کنید که کف دست رو به دیوار باشد. برای افزایش کشش می‌توانید سرتان را به سمت دیگر خم کنید. 5 ثانیه در این حالت بمانید، عضلات را شل کنید و حرکت را چهار بار دیگر تکرار کنید.

ورزش های دیسک گردن
حرکت بعدی، چرخش گردن است. در حرکت باید در ابتدا سر خود را تا جای ممکن به سمت راست بچرخانید و سعی کنید چانه‌ی شما به موازات شانه‌ی شما برسد. هنگام انجام دادن این حرکت، سرخود را به سمت بالا نبرید. برای 3 تا 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس حرکت را در سمت دیگر انجام دهید. این تمرین را 5 بار تکرار کنید.

ورزش های مناسب دیسک گردن

جمع کردن چانه و انقباض کتف

برای انقباض چانه صاف بایستید یا بنشینید، پشت و گردن را صاف کنید و شانه‌ها را اندکی عقب بدهید. همان طور که سر را رو به جلو نگاه داشته‌اید و خیره به روبرو نگاه می‌کنید، چانه را رو به داخل جمع کنید. باید کشش خفیفی را بدون درد حس کنید؛ اگر دچار درد شدید، فوراً انجام حرکت را متوقف کنید و به پزشک مراجعه نمایید. چند ثانیه در این حالت بمانید و حرکت را هر روز در چند نوبت ده مرتبه‌ای تکرار کنید. برای انقباض کتف در موقعیت فوق قرار بگیرید و کتف‌ها را به مدت 5 ثانیه تا جایی که می‌توانید، به هم فشار دهید. باز هم تاکید می‌کنیم که به جز کشش نباید هیچ دردی حس کنید. حرکت را هر روز ده بار تکرار کنید.

ورزش های دیسک گردن

موبیلیزاسیون عصب زند زیرین

بازو را تا ارتفاع شانه بالا ببرید. آرنج را خم کنید و ساعد را به گونه‌ای بچرخانید که کف دست کنار سر قرار بگیرد و نوک انگشتان رو به پایین باشد. 5 ثانیه در این حالت بمانید، عضلات را شل کنید و حرکت را 4 بار دیگر تکرار کنید.

ورزش های دیسک گردن

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment