ورزش های مضر برای دیسک کمر

ورزش های مضر برای دیسک کمر
1 2019-09-22

ورزش های مضر برای دیسک کمر

ورزش های مضر برای دیسک کمر : برخی از افراد در طول زندگی دچار کمر درد می‌شوند.گاهی اوقات دلیل این کمردرد، دیسک کمر است. که می‌توان با انجام برخی از حرکات ورزشی میزان کمردرد را کاهش داد.مهره‌های کمر انسان به وسیله صفحات غضروفی انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره‌ای از هم جدا می‌شوند و از ورود فشار مهره بالایی به مهره پایینی جلوگیری می‌کنند.

ورزش با استفاده از دستگاه ساق پا ایستاده این دستگاه برای تقویت عضلات ساق پا استفاده می‌کنند اما گاهی موقع تمرین و روی شانه‌های شما می‌افتند و باعث می‌شود که فشار زیادی بر ستون فقراتتان وارد شود که برای افراد مبتلابه دیسک کمر بسیار مضر است.

اگر به هر دلیلی دیسک از قسمت اصلی خود بیرون بزند یا در آن قسمت دچار فتق شود این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته‌های نخاع فشار وارد می‌کند وسبب بروز درد در ناحیه کمر می شود که معمولا به پاها انتشار پیدا می‌کند.بیشتر مردم به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می‌گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری است.

 در درد پایین کمر ورزش چه تاثیری دارد

ممکن است احساس کنید استراحت برایتان خوب است اما تحرک نیز برای کمرتان خوب است. ورزش هایی برای درد پایین کمر وجود دارند که میتوانند عضلات کمر، شکم و پا را تقویت و قوی نمایند. این ورزش ها به حمایت از ستون فقرات کمک کرده و کمر درد را آرام می کنند. همیشه پیش از انجام هر ورزشی برای کمر درد، از دکتر متخصص درباره آن سوال کنید. بسته به عامل کمر درد و شدت آن، برخی ورزش ها ممکن است برای وضعیت شما توصیه نشود و زیان بخش باشد.

ورزش های مضر برای دیسک کمر کدام است

ورزش های مضر برای دیسک کمر

۱-ورزش های مضر برای دیسک کمر :دراز و نشست

زمانی که در حالت خوابیده هستید، بلند شدن ناگهانی می‌تواند فشار بسیار شدیدی به ستون فقرات شما وارد کند. به خصوص زمانی که ستون فقرات شما ضعیف تر شده باشد. زمانی که عضله‌‌ای در جلوی بدن برای مراقبت و محافظت از کمر شما به هنگام بلند شدن وجود ندارد، بلند شدن ناگهانی می‌تواند شرایط شما را وخیم‌تر نماید.

2-ورزش های مضر برای دیسک کمر :تمرین با دستگاه پرس پا

پرس پا ، دستگاهی است که به وزنه هایی متصل بوده و ورزشکار، به صورت دراز کشیده، به وزنه ها به طرف بالا یا به طرف بیرون فشار وارد می‌کند. پرس پا نه تنها وضعیت دیسک را بدتر می‌کند، بلکه می‌تواند موجب بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر شود. به طور کلی، اسکوات با میزان متوسط که باسن‌تان فقط تا بالای زانوها پایین می‌آید، برای پاها بهتر است، اما تا زمانی که کمرتان قوی نشده، از انجام اسکوات های عمیق و نزدیک به سطح زمین پرهیز کنید.

3ورزش های مضر برای دیسک کمر :ددلیفت

ورزش های مضر برای دیسک کمر

ددلیفت هالتر می‌تواند بر روی تمامی عضلات بدن شما تاثیر بگذارد و باعث استحکام و تقویت عضلات کمر گردد اما به شرطی که به حالت صحیح انجام شود. بیشتر افراد در باشگاه این حرکت را به گونه‌ای انجام می‌دهند که فشار زیادی بر روی دیسک مهره‌های بدن وارد می‌شود.

4-ورزش های مضر برای دیسک کمر :دستگاه ساق پا ایستاده

این دستگاه برای تمرین عضلات ساق است، اما وزنی که هنگام تمرین روی شانه‌ها می‌افتد، باعث فشار بسیار زیاد بر ستون فقرات‌ می‌شود. برای تقویت عضلات ساق پا می توانید از حرکات متنوع دیگر استفاده کنید تا فشار وزنه ها با دیسک منتقل نگردد.

5-ورزش های مضر برای دیسک کمر:بارپی

ورزش های مضر برای دیسک کمر

این یک تمرین ترکیبی برای سوزاندن کالری بیشتر است که در آن قدرت عضلانی بدن شما تقویت می‌شود. بارپی از محبوبیت بسیار زیادی در باشگاه‌های بدنسازی و ورزشی برخوردار است و بیشتر کلاس‌ها تمرکز خود را بر روی این تمرین قرار می‌دهند. اگر سابقه کمردرد دارید توصیه می‌شود این حرکت را انجام ندهید. همانطور که اشاره کردیم، بارپی بیشتر عضلات بدن را درگیر خود می‌کند و نیز شامل پرش سریع و حرکات موثر است اما برای افرادی که از کمر درد رنج می‌برند نه تنها می‌تواند درد را بیشتر کند بلکه حتی ممکن است باعث آغاز دردهای دیگری شود.

6-ورزش های مضر برای دیسک کمر: لمس انگشت پا

ورزش های مضر برای دیسک کمر

تنگی مزمن همسترینگ می‌تواند باعث ایجاد درد در قسمت‌های پایینی کمر شما شود. اگر تا به امروز تمریناتی همچون لمس انگشت پا را انجام می‌دادید، بهتر است آن را فراموش کنید. اینکار باعث افزایش فشار بر روی ستون فقرات شما می‌شود. به یاد داشته باشید زمانی که پیرتر می‌شوید، عضلات بدن شما تنگ‌تر می‌شوند و اگر اینگونه تمرینات در برنامه ورزشی شما گنجانده شود، نتیجه‌ای جز ایجاد کمردرد نخواهد داشت.

7-دویدن

دیسک ها جذب کننده‌ و تعدیل کننده‌ی فشارهایی هستند که به کمر وارد می‌گردند. وقتی شما حین دویدن، به طور مداوم فشار و ضربه به کمرتان وارد می‌کنید، میزان فشاری را که به دیسک های شما وارد می‌شود را هم افزایش می‌دهید. هر چند دویدن، معمولاً موجب فتق دیسک کمر نمی‌شود اما اگر دونده، دیسک داشته باشد می‌تواند آن را بدتر کند یا موجب سایر دردهای پایین کمر شود. بعد از فتق دیسک، قبل از دویدن، پیاده روی تند یا پیاده روی عادی را زیاد انجام دهید و خیلی آهسته و تدریجی به روتین دویدن‌تان برگردید. وقتی عضلات پیرامون دیسک، قوی‌تر شوند، دویدن‌تان هم آسان‌تر خواهد شد.

در پاسخ به افرادی که پرسیده اند ایا طناب زدن برای دیسک کمر مضر است باید عرض گردد که طناب زدن هم همچون دویدن می تواند موجب فشار و ضربه گردد پس تا بهبود وضعیت کمر بهتر است از طناب زدن اجتناب فرمایید.

8-تمرینات چرخشی

فتق دیسک اغلب در قسمت پایین کمر ایجاد می‌شود و در سمت پایین ستون فقرات بالای لگن رخ می‌دهد؛ بنابراین حرکات چرخشی علاوه بر تشدید کردن دیسک کمر می‌تواند باعث بروز فتق دیسک نیز شود.

ورزش‌هایی که در آن‌ها نیاز دارید تا کمر خود را چرخش دهید مانند ورزش‌هایی که در آن‌ها تمرینات شکمی با توپ طبی انجام می‌دهید یا بعضی از حرکات یوگا نیز می‌تواند برای دیسک کمر بسیار مضر باشد.

9-ورزش حرکتی صبح‌به‌خیر هالتر

ورزش های مضر برای دیسک کمر

این حرکت می‌توانند برای فردی که مشکل دیسک کمر ندارد هم مضر باشد.این ورزش به حالتی است که وزنه‌ها را روی شانه‌های خود قرار می‌دهید و از باسن به سمت جلو خم می‌شوید تا سینه‌هایتان به زمین پرت شوند و هم‌زمان ستون فقرات و پاهای شما صاف بمانند.این ورزش به دلیل اینکه فشار زیادی به پایین کمر و لگن می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

10-ورزش با استفاده از دستگاه ساق پا ایستاده

این دستگاه برای تقویت عضلات ساق پا استفاده می‌کنند اما گاهی موقع تمرین و روی شانه‌های شما می‌افتند و باعث می‌شود که فشار زیادی بر ستون فقراتتان وارد شود که برای افراد مبتلابه دیسک کمر بسیار مضر است.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Comments (1)
ساراJanuary 17Reply
سلام ممنون از مقاله خوبتون آیا حرکت پلانک هم مضر هست؟ درواقع آیا تمام حرکت‌هایی که انقباض در شکم و کمر دارن مضر هستن؟ دراز نشست معکوس چی؟ منظورم حرکتی هست که فقط پاها از مفصل لگن بالا می‌آن و بالاتنه ساکن روی زمینه.

Leave a Comment