هزینه عمل جراحی دیسک کمر

هزینه عمل جراحی دیسک کمر
2019-10-06

هزینه عمل جراحی دیسک کمر

هزینه عمل جراحی دیسک کمر :بيماري هاي عضلاني-اسكلتي شايع‌ترين بيماري هاي ناشي از كار هستند و كمردرد در ميان اين بيماري ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.امروزه جراحی بسته کاربردهای گوناگونی دارد منجمله جراحی بسته ستون فقرات ، دیسک گردن، کمر و … .تزریق یکی دیگر از روش‌های درمانی جراحی بسته است که مانند روش جراحی بسته دیسک کمر با هدایت سونوگرافی به تسکین کمر درد کمک می‌کند. تزریق معمولاً پس از کامل شدن دوره درمان دارویی و یا فیزیوتراپی و پیش از روی آوردن به جراحی بسته دیسک کمر انجام می‌شود.

هزینه عمل جراحی دیسک کمر

انواع درمان‌های جراحی بسته

تزریق بلوک اپیدورال

تزریق در فضای اپیدورال با هدف تسکین درد انجام می‌شود، گاهی اوقات تزریق به تنهایی درد را آرام می‌کند، اما معمولاً تزریق استروئید در فضای اپیدورال در کنار برنامه توان‌بخشی گسترده انجام می‌شود تا بهترین نتیجه به دست آید. تزریق استروئید در فضای اپیدورال علاوه بر درمان فتق دیسک کمری به منظور تسکین گردن درد ناشی از آسیب دیسک گردن نیز انجام می‌شود.

نحوه تأثیرگذاری تزریق استروئید در فضای اپیدورال

در تزریق استروئید در فضای اپیدورال داروی استروئیدی مستقیماً وارد فضای اپیدورال ستون فقرات می‌شود. گاهی اوقات داروی بی‌حسی موضعی و یا محلول نمک معمولی نیز علاوه بر استروئید در تزریق اپیدورال ، تزریق می‌شود تا این جریان مایعات واسطه‌های التهابی را از اطراف ناحیه منشأ درد دور کند.

عمل

تزریق استروئید در فضای اپیدورال معمولاً ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد و از پروتکل کاملاً استانداردی پیروی می‌کند:

**بیمار دمر روی تخت اشعه ایکس می‌خوابد و بالشت کوچکی زیر شکم‌اش قرار داده می‌شود تا انحناء ملایمی در کمرش ایجاد شود. چنانچه بیمار در طی جراحی بسته دیسک کمر احساس درد کند، می‌تواند بنشیند یا به پهلو در حالت خمیده ملایم دراز بکشد.

** پوست ناحیه کمر تمیز و سپس با داروی بی‌حسی مشابه داروی مورد استفاده در دندانپزشکی بی‌حس می‌شود.

**جراح سوزن را با توجه به تصاویر فلوئوروسکوپ (اشعه ایکس پویا) وارد پوست می‌کند و به سمت فضای اپیدورال هدایت می‌کند. فلوئوروسکوپی نقشی حیاتی را در قرار گرفتن سوزن در موقعیت صحیح ایفاء می‌کند، بر اساس نتایج مطالعات کنترل، در بیش از ۳۰ درصد تزریق‌های استروئید در فضای اپیدورالی که بدون استفاده از فلوئوروسکوپی انجام شده‌اند، دارو وارد فضای اشتباهی شده است.

هزینه عمل جراحی دیسک کمر

** پس از قرار گرفتن سوزن در موقعیت صحیح، ماده حاجب (رنگی) برای تایید محل سوزن تزریق می‌شود. سپس محلول استروئید در فضای اپیدورال تزریق می‌شود. اکثر بیماران علی‌رغم تزریق آهسته محلول استروئید به دلیل مقدار محلول مورد استفاده فشار اندکی را احساس می‌کنند، برای تزریق در کمر با توجه به رویکرد و استروئید مورد استفاده ۳ تا ۱۰ میلی لیتر محلول به کار برده می‌شود. فشار تزریق داخل دیسک معمولاً دردناک نیست.

** بیمار پس از تزریق ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیش از مرخص شدن تحت نظر قرار می‌گیرد.

تکرار تزریق :

حداکثر ۳ تزریق را می‌توان در یک بازه زمانی ۶ ماهه انجام داد. این تزریق‌ها معمولاً با فاصله ۲ تا ۳ هفته‌ای از یکدیگر انجام می‌شود. دوره درمان دیسک کمر ۳ تزریقی معمول است، اما درد بیمار غالباً پس از تزریق اول یا دوم تا حد قابل توجهی آرام می‌شود، در این صورت نیازی به تزریق سوم نخواهد بود.

آر اف (رادیو فرکوئنسی)

نوروتومی رادیوفرکوئنسی نوعی عمل بسته دیسک کمر است که به منظور تسکین درد مفصل فاست یا ساکروایلیاک ناشی از بیماری‌های التهابی مفصل یا دیگر تغییرات فرسایشی یا انواع آسیب دیدگی انجام می‌شود.

در عمل جراحی بسته دیسک کمر، عصب‌های معین با امواج رادیوفرکوئنسی سوزانده می‌شود تا در انتقال سیگنال‌های درد به مغز اختلال ایجاد شود و درد تسکین یابد.
سوزاندن یا قطع عصب رادیوفرکوئنسی به دو روش اصلی انجام می‌شود:

** قطع عصب شاخه میانی بر عصب‌های حامل درد از مفصل‌های فاست اثر می‌گذارد.

** قطع عصب شاخه خارجی بر عصب‌های انتقال دهنده درد از مفصل‌های ساکروایلیاک اثر می‌گذارد.

نحوه تأثیرگذاری رادیوفرکوئنسی

در این عمل بسته دیسک کمر انرژی رادیوفرکوئنسی بر بدن بیمار اعمال می‌شود، امواج رادیوفرکوئنسی با هدایت جریان مشابه مداری الکتریکی عمل می‌کنند. هر گونه مقاومت در برابر این جریان انرژی دما را افزایش می‌دهد و حرارت بالایی در محل مقاومت بیشینه ایجاد می‌شود که می‌توان از آن برای قطع یا مسدود کردن بافت بهره گرفت.

هزینه عمل جراحی دیسک کمر

عمل

بیمار پیش از عمل جراحی بسته دیسک کمر ، رادیوفرکوئنسی برای کاهش هر گونه ناراحتی طی عمل از طریق سرم آرام‌بخش ملایم و داروی بی‌حسی موضعی دریافت می‌کند. بیمار در طول عمل برای کمک به پیشبرد عمل هوشیار است. جراح و بیمار پیش از عمل در مورد نوع بی‌حسی با هم صحبت می‌کنند.
این عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، بنابراین بیمار هوشیار است، اما هیچ دردی حس نمی‌کند. پزشک سوزن کوچکی را در محدوده دردناک تحت درمان فرو می‌کند و با توجه به تصاویر اشعه ایکس سوزن را دقیقاً به ناحیه مورد نظر هدایت می‌کند. سپس میکروالکترود برای شروع فرایند تحریک از وسط سوزن عبور داده می‌شود.پزشک در طول عمل از بیمار سوال می‌کند که آیا سوزشی حس می‌کند یا خیر. پزشک به کمک فرایند تحریک متوجه می‌شود که آیا الکترود در بهترین ناحیه قرار گرفته است یا خیر.

پس از قرار گرفتن سوزن و الکترود در نقطه مورد نظر، جریان اندکی رادیوفرکوئنسی از طریق الکترود به بافت پیرامون فرستاده می‌شود و به این ترتیب بافت گرم می‌شود. بیمار نباید هنگام گرم شدن بافت احساس ناراحتی کند.

مزایا

ایمنی و کارآمدی رادیوفرکوئنسی در تسکین انواع درد به اثبات رسیده است. به علاوه بیمار به خوبی این عمل را تحمل می‌کند و پس از عمل با عوارض انگشت شماری مواجه می‌شود. احتمال اندکی وجود دارد که محل ورود سوزن عفونت کند و خونریزی داشته باشد.

برای بیمارانی که عمل جراحي انجام داده اند و به هر دليلي جراحي با موفقيت همراه نبوده چه پیشنهادی میشود کرد

دستکاری ستون فقرات و به هم خوردن آناتومی به دنبال جراحی باز باعث چسبندگی در ناحیه ی عمل شده و این مسئله باعث می شود که بیمار دردهای بسیار شدیدی را تجربه کند. چسبندگی ممکن است چند ماه و یا چند سال بعد از عمل بوجود بیاید، برای این نوع بیماران معمولا از روش های ترکیبی مثل لیزر، رادیو فرکانسی و نورولیز استفاده می شود تا چسبندگی آزاد شود. معمولا در این روش از اپیدوروسکوپ استفاده می شود که مثل هر آندوسکوپی دیگری محل ضایعه در دید مستقیم قرار می گیرد. در نهایت اگر این بیماران به هر دلیلی با روش های مرسوم درمان نشوند استفاده از دستگاه محرک نخاعی مشکل این بیماران را بر طرف می کند.

هزینه عمل جراحی دیسک کمر

هزینه عمل جراحی دیسک کمر چقدر می باشد

هزینه عمل جراحی دیسک کمر با توجه به دستمزد متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ، روش درمانی ، شدت دیسک کمر ، هزینه آزمایشات و داروها وغیره تعیین می شود.

هزینه عمل جراحی دیسک کمر با لیزر درمانی

از آنجا که لیزر درمانی دیسک کمر حداقل تهاجمی است و در بستر سرپایی انجام می شود، دوره ریکاوری بسیار کوتاه تر از روش های تهاجمی است. لیزر درمانی نیاز به بستری شدن نداشته و بیمار طی یک هفته تا 10 روز پس از انجام این روش می تواند به کار خود بازگردد.

لیز درمانی دیسک کمر به طور مستقیم و غیر مستقیم باعث کاهش هزینه می شود. لیزر درمانی با حذف نیاز به بیهوشی و بستری شدن هزینه های درمان را به طور مستقیم کاهش می دهد.

دوره ریکاوری طولانی می تواند مانع کسب درآمد فرد در یک بازه ی زمانی طولانی شود و به طور غیر مستقیم بر درآمد فرد تاثیر می گذارد. با استفاده از از لیزر درمانی و کاهش دوره بهبود درآمد از دست رفته سریع تر بازگشته و معمولا فرد قادر به انجام فعالیت های شغلی خود می شود.

همچنین هزینه ی(هزینه عمل جراحی دیسک کمر) درمان های دیگری که ممکن است برای رها شدن از شر کمر درد امتحان کنید را به طور کامل حذف می نماید. به نظر می رسد که با توجه به تمام این موارد، لیزر درمانی روشی کاملا مقرون به صرفه میشود

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment