مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک کمر

مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک کمر
2019-12-08

مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک کمر

مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک کمر : بنا بر تحقیقات انجام شده درد دیسک کمر عموما به آهستگی شروع می‌شود، اما به مرحله‌ای می‌رسد که در حین نشستن و برخاستن، شب‌ها هنگام سرفه، عطسه، خندیدن، خم شدن یا راه رفتن، بسیار شدید می‌شود و در حالت بسیار حاد با اختلال عملکرد مثانه یا روده نیز همراه می‌شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک کمر

در چنین شرایطی برای برخی  از بیماران چاره‌ای جز عمل جراحی دیسک باقی نمی‌ماند عمل جراحی دیسک کمر که می‌تواند شامل برداشتن بخشی یا همه دیسک بین مهره‌ای شود.بیماران بایددر دوره بهبودی پس از جراحی دیسک کمر برای بهبود درد کمر یا کاهش احتمال درد مجدد ، بعضی از راه کارها را با صلاح دید پزشک معالج خود بکار گیرند .

مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر چگونه است

باید اشاره کرد که استفاده از داروهای ضد درد در صورت ضرورت با مشورت با دکتر معالج  هیچ اشکالی ندارد.  بهتر است حتی المقدور سعی کنید تدریجاً به کار قبلی خود بازگردید. توصیه ها  زیر عمل کنید :

**نگران نباشید چرا که در طول دوره ی درمان دیسک کمر دوره هایی از تشدید و تخیف کمر درد بعد از جراحی  کمر  کاملاً امری  طبیعی است. در صورت صلاح دیدجراح تان  نباید از مسکن های  قوی و پرعارضه استفاده کنید، ولی استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی در مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر مجاز است.

هفته ی اول بعد از جراحی

*هفته اول بعد از جراحی دیسک کمر حتی الامکان به پشت نخوابید. چون خوابیدن روی زخم می تواند باعث ایجاد درد شده، همچنین با کاهش خون رسانی، از بهبودی و التیام زخم جلوگیری کند. بهتر است برای جلوگیری از کمر درد پس از جراحی به پهلوها خوابیده، پاها را کمی جمع کنید و بالشی بین زانوها قرار دهید.

*اما در صورتی که تمایل دارید به پشت بخوابید، بالشی را زیر زانوها قرار دهید، نیازی به خوابیدن روی تشک سفت نیست. بر خلاف باور  عموم  راه رفتن برای شما نه تنها ممنوع نیست، بلکه اثرات مثبتی هم دارد. به همین دلیل  جراح توصیه می شود به محض امکان ترجیحاً روز اول پس از عمل جراحی دیسک کمر به راه بیفتید. این مسئله دارای اهمیت بسیاری است.

مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک کمر

از هفته دوم تا چهارم پس از جراحی

مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک کمر :از هفته دوم به بعد، وضع فردی که جراحی دیسک کمر انجام داده است، پایدارتر خواهد شد و بیمار می‌تواند به آرامی و با حفظ وضع مناسب و استفاده از کمربند طبی مناسب کارهای روزمره خود را در منزل انجام دهد. در ادامه درمان  فرد  بیمار می‌تواند حرکات درمانی تجویز شده از سوی  فیزیوتراپیست  را به آرامی و با احتیاط‌های ذکر شده انجام دهد.

 بیمار تا هفته چهارم اوضاع بسیار مناسب‌تری خواهد یافت و به آرامی می‌تواند کارهایی مانند بیرون رفتن و انجام امور روزانه خود  را با احتیاط آغاز کند. البته هنگام بیرون رفتن باید از کمربند طبی مناسب استفاده کند.

البته  در این میان باید دقت داشت که بستن کمربند طبی نیز بیشتر از دو ماه توصیه نمی‌شود، چراکه خود کمربند به نوعی می‌تواند علاوه بر ایجاد وابستگی سبب ضعف عضلانی ناحیه کمری شکمی لگنی شود.

رانندگی کوتاه‌مدت بعد از سه الی چهار ماه با رعایت ایجاد شرایط ارگونومیک صندلی ماشین و نشستن مناسب، نه به حالت لمیده و خم شده و در صورت امکان با دنده اتوماتیک می‌تواند انجام شود. البته فرد باید در این مقطع نیز به طور منظم و طبق تجویز متخصص فیزیوتراپی، تمرینات و ورزش‌های درمانی خود را انجام دهد.

پیاده روی بعد از جراحی چه عواقبی دارد

با پیاده روی اول این که احساس ناتوانی از بیمار گرفته شده و او را که مدت ها و گاه ماه ها تا سال ها در رختخواب بوده است، به زندگی خوب آینده امیدوارتر خواهد کرد. دوم، عوارض ناشی از استراحت طولانی مدت مانند پوکی استخوان، لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی، زخم بستر و…با این کار به حداقل خواهند رسید.

از سوی دیگر، شروع زود هنگام راه رفتن باعث تسریع در حرکات روده ای، جلوگیری از یبوست، بهتر شده اشتها، ترمیم بهتر زخم و افزایش میزان جوش خوردن استخوان در مواردی که پیوند استخوانی نیز انجام گرفته است خواهد شد.

 نکات مراقبت های پس از عمل جراحی دیسک کمر

** دائماً پاها را در حالت خوابیده حرکت و ورزش دهید تا خون درون عروق پاها لخته نشود.
** رژیم غذایی شما معمولی است، فقط لازم است که شکم نرم کار کند، مگر این که به دلیل بیماری، رژیم خاصی داشته باشید.
** از توالت فرنگی به جای توالت سنتی استفاده کنید.
** نماز را روی صندلی به صورت نشسته بخوانید و مهر را به پیشانی بگذارید.
** روی تشک طبی استراحت نمایید. استفاده از تختخواب بهتر از خوابیدن روی زمین است.
**. برای بلند شدن از تخت ابتدا به پهلو تمام تنه از شانه تا باسن را با هم حرکت دهید، سپس به مدت چند دقیقه روی تخت بنشینید و در صورت نداشتن سرگیجه می توانید از تخت بلند شوید و راه بروید.

از دیگر توصیه هایی  برای مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک کمر  که باید به آن توجه کنید این است که :

** به مدت یک ماه از رابطه زناشویی خودداری نمایید.
**در صورتی ک منزل در طبقات بالاست و ساختمان آسانسور ندارد بیمار بایستی توسط صندلی و به کمک سه نفر به محل سکونت خود منتقل گردد.
** از کمربند طبی کمری به مدت یک ماه استفاده کنید، هنگام خواب ضرورتی ندارد که بسته باشد.

** از بریس کمری باید به مدت سه ماه استفاده کنید.
** انجام حرکات ورزشی و شنا از یک ماه بعد از عمل بلامانع است.
** رانندگی یک ماه بعد از عمل مجاز می باشد.
** تا شش ماه بعد از عمل از انجام کارهای سنگین خودداری کنید.
** در طول زمان استراحت، از افزایش وزن اکیداً جلوگیری نمایید.
** در صورت داشتن بخیه های غیرقابل جذب، هفت تا ده روز بعد از عمل جهت کشیدن بخیه مراجعه کنید.
** جهت راه رفتن از کفش های استاندارد استفاده نمایید. (پاشنه 3-2 سانتی متر و نوک پهن).
** توجه داشته باشید که هنگام تغییر وضعیت بدن ممکن است دچار دردهای سوزشی بشوید، اغلب این دردها طبیعی بوده و در صورت نیاز می توانید از مسکن های معمولی استفاده کنید.

بهبود زخم جراحی چه مدت طول میکشد؟

مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک کمر : متوسط زمان لازم حدودا دو هفته از زمان جراحی میباشد که بستگی به سلامت عمومی بیماران، وضعیت تغذیه و ابتلا به بیماریهای دیگر مخصوصا دیابت دارد که ممکن است روند بهبودی زخم را طولانی کند.

در این میان، مصرف سیگار روند ترمیم بافتی، چه استخوان و چه بافتهای نرم را به شدت مختل میکند و پرهیز از آن در هفته‌های بعد از عمل بسیار حیاتی است. معمولا از بخیه های قابل جذب برای راحتی بیمار استفاده میشود اما اگر به هر دلیل جراح شما بخیه غیر قابل جذب را بکار برند، معمولا بعد از ده روز تا دو هفته و اطمینان از جوش خوردن زخم بخیه ها کشیده میشوند.

بعد از جراحی دیسک کمر چه زمانی میتوان حمام کرد؟

مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک کمر : گرچه فاصله بین دو لبه زخم در فاصله ۴۸ تا ۷۲ ساعت پر میشود ولی به هر حال بی احتیاطی در مراقبت از زخم میتواند خطرناک باشد  پس بهتر است تا ده روز پس از عمل، زخم شما با آب در تماس نباشد

به نظر میرسد گزینه مناسب استفاده از پانسمان های ضد آب موجود در بازار میباشد. در صورتی که ده تا چهارده روز پس از جراحی زخم شما توسط جراحتان دیده شد و از نظر ایشان خوب و قابل قبول بود، شما میتوانید با خیال راحت استحمام کنید.

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment