مراقبتهای دیسک کمر

مراقبتهای دیسک کمر
2020-01-19

مراقبتهای دیسک کمر

مراقبتهای دیسک کمر : باید بدانید که به دیسک کمر یا فتق دیسک کمری یا  همان بیماری سیاتیک نیز گفته میشود . دیسک کمر زمانی در افراد بوجود می آید که  در قسمت مرکزی دیسک ، بیرون زدگی یا در رفتگی ایجاد شو د که  این دررفتگی ها و بیرونزدگیها بر روی رشته های عصبی دیسک یا نخاع فشار آورده  و سبب درد شدید و دیگر عوارض ها در افراد  میشود . دیسک بین مهره ای  در انسان ها از سن پانزده  به بالا دچار تغییراتی میشود که این تغییرات سبب کاهش انعطاف ناپذیری و کاهش آ ب موجود در دیسک ها  میشود ، که در صورت بروز فشار زیاد در کمر فتق یا دیسک را موجب میگردد

مراقبتهای دیسک کمر

ارتباط دیسک با درد  ناحیه پاها و علائم دیسک کمر در پاها

گاهی به دلیل فشاری ناگهانی که به ستون فقرات  افراد وارد میشود ، دیسک نیز از جای خود خارج شده و باعث اعمال فشار بر ریشه های عصبی که از آن خارج میشود.

فشار دیسک با احساس دردکمر و سوزش در  ناحیه پاها ممکن است همراه باشد . علاوه بر این امکان دارد که احساس درد دیسک کمر با احساس گزگز و بیحسی در  قسمت پاها و درد پا ها و ساق یا را نیز به همراه باشد .

باید اشاره کرد که  در برخی مواقع فتق دیسک کمر دردی در قسمت کمر ایجاد نمیکند ولی دیسک باعث ایجاد احساس  درد پا ها و درد در ناحیه ساق پا و یا ران بیمار  شود . بنابراین امکان دارد دیسک عامل ایجاد پا درد  و درد در ناحیه  ران ها  و ساق پاها و باسن باشد ولی منشا اولیه درد ، در کمر باشد

روش های جراحی دیسک کمر

مراقبتهای دیسک کمر

** لامینکتومی :

این روش برای کاهش فشار در ناحیه ای است که بخش استخوانی از یکی از مهره های (استخوان های ستون فقرات) برداشته شود تا فشار بر عصب آسیب دیده کاهش پیدا کند .

** دیسککتومی :

این روش برای بخشی از یک دیسک آسیب دیده و حذف فشار از عصب انجام می شود .

** هم جوشی ستون فقرات :

این روش ، هنگامی انجام میشود که دو یا چند مهره برای حفظ ، ثبات و تقویت ستون فقرات با بخشی از استخوان جوش زده و متصل میشود .در بسیاری از موارد ،  جراحان ترکیبی از این تکنیک ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

جراحی دیسک کمر معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام میشود، به این معنی که  بیمار در طول فرایند جراحی دیسک ، بیهوش بوده و به هیچ وجه دردی احساس نخواهید کرد  معمولا عمل جراحی دیسک کمر حداقل یک ساعت طول میکشد ، اما بسته به پیچیدگی روش انتخابی  و شرایط بیمار ، امکان دارد  مدت زمان آن طولانی تر هم  شود

 مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر

**5 روز بعد از عمل جراحی  میتوانید حمام کنید .

** دائماً پاهایتان  را در حالت خوابیده حرکت و ورزش دهید تا خون درون عروق پا هایتان  لخته نشود .

** برنامه غذایی تان معمولی خواهد بود ، فقط باید که شکم نرم کار کند ، مگر این که به دلیل بیماری تان  رژیم خاصی داشته باشید .

** از توالت فرنگی به جای توالت سنتی استفاده کنید.

مراقبتهای دیسک کمر

** حتما  نمازتان  را روی صندلی به صورت نشسته بخوانید و مهر را به پیشانی بگذارید .

** باید روی تشک طبی استراحت کنید  . توصیه میشود که  از تختخواب استفاده کنید چون بهتر از خوابیدن روی زمین است .

** احتیاط کنید  برای بلند شدن از تخت ابتدا  باید به پهلو تمام تنه از شانه تا باسن را با هم حرکت دهید ، سپس به مدت چند دقیقه روی تخت تان بنشینید و در صورت نداشتن سرگیجه میتوانید از تخت بلند شوید و راه بروید .

** به مدت 1 ماه از رابطه جنسی  خودداری کنید

** در صورتیکه خانه تان  در طبقات بالاقرار دارد  و ساختمان  هم آسانسور ندارد بیمار باید حتما  توسط صندلی و به کمک چندنفر به محل خود منتقل شود

** از کمربند طبی کمری به مدت 1 ماه استفاده کنید ،  البته هنگام خواب ضرورتی ندارد که بسته باشد .

 دیگر مراقبتهای دیسک کمر عبارتند از :

** از بریس کمری باید به مدت 3 ماه استفاده کنید .

** انجام حرکات ورزشی و شنا از یک ماه بعد از عمل بلامانع است .

**  باید دقت کنید که رانندگی 1 ماه بعد از عمل  جراحی مجاز خواهد بود

**مراقبتهای دیسک کمر : تا 6 ماه بعد از عمل  جراحی دیسک از انجام کارهای سنگین خودداری کنید .

** مراقبتهای دیسک کمر : در طول زمان استراحت ، از افزایش وزن اکیداً جلوگیری نمایید.

**مراقبتهای دیسک کمر :  در صورت داشتن بخیه های غیر قابل جذب ، 7 تا 10 روز بعد از عمل جراحی  جهت کشیدن بخیه مراجعه کنید .

**  مراقبتهای دیسک کمر : باید برای راه رفتن از کفش های استاندارد استفاده کنید که پاشنه 3-2 سانتیمتر و نوک پهن داشته باشد استفاده کرد

**دقت کنید که هنگام تغییر وضعیت بدن امکان دارد  دچار درد های سوزشی بشوید ، اغلب این درد ها طبیعی بوده و در صورت نیاز میتوانید با مشورت پزشکتان  از مسکن های معمولی استفاده کنید .

مراقبتهای دیسک کمر بعد از جراحی ستون فقرات

**مراقبتهای دیسک کمر با  استفاده از دارو های ضد درد در صورت ضرورت هیچ اشکالی ندارد حتی المقدور سعی کنید به آهستگی  به کار قبلی خود برگردید  .  مراقب باشید، اما  استرس نداشته باشید و کارهای زیر را  به دقت انجام ندهید :

** هفته اول بعد از جراحی دیسک کمر  تان حتی المقدور  سعی کنید که به پشت نخوابید . چون خوابیدن روی زخم هایتان  میتواند باعث ایجاد درد شده ، هم چنین با کاهش خون رسانی ، از بهبودی و التیام زخم جلوگیری میکند . بهتر است برای جلوگیری از دردکمر پس از جراحی به پهلو ها بخوابید ،  و پا هایتان  را کمی جمع کرده  و با لشی بین زانو ها قرار دهید .

**  اما در صورتیکه تمایل دارید به پشت بخوابید ، با لشی را  در زیر زانو ها یتان قرار دهید، نیازی به خوابیدن روی تشک سفت  هم نیست . باید اشاره کرد  برای مراقبتهای دیسک کمر راه رفتن برای شما نه تنها ممنوع نیست ، بلکه اثرات مثبتی زیادی  هم خواهد داشت . به همین دلیل توصیه می کنند  به محض امکان به راه رفتن  ترجیحاً روز اول پس از جراحی دیسک کمر به راه بیفتید .

** باید اشاره کرد موارد بالا  دارای اهمیت بسیاری است .چون  اولا احساس ناتوانی از بیمار گرفته میشود  و او را که مدت ها و گاه ماه ها تا سالها در رختخواب بوده است ، به زندگی امیدوارتر خواهدشد

ثانیا :  عوارض ناشی از استراحت طولانی مدت مانند :  پوکی استخوان ، لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی ، زخم بستر و … با این کار به حداقل خواهند رسید . از سوی دیگر ، شروع زود هنگام راه رفتن باعث : (  تسریع در حرکات روده ای / جلوگیری از یبوست/ بهتر شده اشتها / ترمیم بهتر زخم و افزایش میزان جوش خوردن استخوان در مواردی که پیوند استخوانی نیز انجام گرفته است )  خواهد شد .

**نکته ی مهم دیگر :

بعد از جراحی دیسک کمر این نکته مهم  است که برای بلند شدن از روی تخت ، ابتدا به پهلو بخوابید و برای چرخیدن به پهلو سعی کنید تمام تنه ، از شانه تا باسن را با هم حرکت دهید با احتیاط خود را به لبه ی تخت بکشا نید . سپس در حالیکه به تدریج پا هایتان  را از تخت آویزان میکنید ، از پهلو با کمک دست بلند شوید .

** سعی کنید کاملاً صاف بنشینید و دست ها یتان را کشیده روی زانوهایتان  قرار دهید . به آرامی پا هایتان  را از زانو و مفصل مچ پا حرکت دهید . معمولاً ابتدا کمی  احساس سرگیجه می کنید که به ندرت مشکل ساز خواهد بود اما اغلب به سرعت بر طرف خواهد شد

** چند دقیقه بعد دوباره بخوابید و کمی بعد این کار را مجدداً تکرار کنید . وقتی برای اولین بار از تخت پایین میآیید ، اول کنار تخت بایستید و پس از چند دقیقه به آرامی شروع به حرکت کنید . به تدریج  سعی کنید بر تعداد قدمها یتان  و سرعت راه رفتن خود بیفزایید .

** سعی کنید هنگام راه رفتن شانه ها و عضلات ستون فقرات را سفت نکنید و با اعتماد به نفس قدم بر دارید . چون انقباض عضلات باعث بیشتر شدن درد  در کمر تان  خواهد شد .

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

 

Posted in کمر by نویسنده

Leave a Comment