مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر
2019-05-15

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر به اندازه خود عمل اهمیت دارد و می تواند در کاهش عوارض بعد از جراحی ، بهبودی علایم بیمار  و  در  بهبود کیفیت زندگی فرد بسیار تاثیرگذار باشد.مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر این امکان را برای ستون فقرات فراهم می‌آورد تا با شرایط جدید پشتیبانی و پایداری سازگار شود، عضلات اطراف آن تقویت شود و از آسیب دیدگیهای آینده ستون فقرات پیشگیری شود.

مراقبتهای بعد ازعمل دیسک کمر

امروزه متخصصان طب فیزیکی برنامه توانبخشی مفیدی را برای بیمار تهیه می‌کنند تا بیمار به آرامی و به شیوه صحیح دوباره حرکت را از سر بگیرد و فعالیت‌های روزمره را بدون تحمل درد یا ناراحتی قبل از جراحی انجام دهد.

بهبود زخم جراحی چه مدت طول میکشد

متوسط زمان لازم حدودا دو هفته از زمان جراحی می باشد که بستگی به سلامت عمومی بیماران، وضعیت تغذیه و ابتلا به بیماریهای دیگر مخصوصا دیابت دارد که ممکن است روند بهبودی زخم را طولانی کند.

در این میان، مصرف سیگار روند ترمیم بافتی، چه استخوان و چه بافتهای نرم را به شدت مختل میکند و پرهیز از آن در هفته‌های بعد از عمل بسیار حیاتی است. معمولا از بخیه های قابل جذب برای راحتی بیمار استفاده میشود اما اگر به هر دلیل جراح شما بخیه غیر قابل جذب را بکار برند، معمولا بعد از ده روز تا دو هفته و اطمینان از جوش خوردن زخم بخیه ها کشیده میشوند.

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر چگونه است

1-دائماً پاها را در حالت خوابیده حرکت و ورزش دهید تا خون درون عروق پاها لخته نشود.

2-پنج روز بعد از عمل می توانید استحمام کنید.

3-رژیم غذایی بیمار معمولی است، فقط لازم است که شکم نرم کار کند، مگر این که به دلیل بیماری، رژیم خاصی داشته باشید.
4.  بیمار باید از توالت فرنگی به جای توالت سنتی استفاده کند.

5- روی تشک طبی استراحت کنید . استفاده از تختخواب بهتر از خوابیدن روی زمین است.
6-برای بلند شدن از تخت ابتدا به پهلو تمام تنه از شانه تا باسن را با هم حرکت دهید، سپس به مدت چند دقیقه روی تخت بنشینید و در صورت نداشتن سرگیجه می توانید از تخت بلند شوید و راه بروید.
7- به مدت یک ماه از رابطه زناشویی جدا  خودداریکنید

8- از کمربند طبی کمری به مدت یک ماه استفاده شود البته، هنگام خواب ضرورتی ندارد که بسته باشد از بریس کمری باید به مدت سه ماه استفاده کنید.

مراقبت های بعد از عمل ستون فقرات

مراقبتهای بعدازعمل دیسک کمر

1-زخم و پانسمان

در صورتی که زخم ترشحات خونابه ای داشته باشد، پانسمان باید مکررا تعویض گردد. در صورتی که ترشحات بیش از دو روز ادامه پیدا کند باید به جراح اطلاع داده شوددر صورت استفاده از نخ غیر قابل جذب، برداشت نخ تقریبا ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل انجام خواهد شد. معمولا استحمام بعد از ترخیص از بیمارستان بلامانع است ولی توصیه می شود به علت مرطوب شدن محل زخم حتما بعد از حمام، زخم با حوله ای تمیز خشک و روی آن با چند تا گاز استریل خشک پوشانده شود.

2-حرکت

1-بیمار باید بداند حداقل ۶ هفته ترمیم کامل کلیه قسمت هایی که در حین عمل ستون فقرات بریده شدند از جمله عضله، لیگامان، استخوان، پوست، عروق و اعصاب  زمان می برد.نکته مهم در صورتی که جراح برای پایداری بیشتر ستون فقرات مجبور به استفاده از ابزارهای فلزی مثل تیتانیوم، پلاتین و غیره شده باشد، ترمیم و اتصال کامل آن به استخوان بعضا تا ۶ ماه به طول می انجامد.

2-راه رفتن بیمار قبل از ترخیص از بیمارستان باید توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در صورت درخواست مشاوره توسط جراح یا خود جراح بررسی شود تا از توانایی راه رفتن، قدرت و تعادل مشکلی نداشته باشند.حرکت شاید مهمترین دغدغه بیمار بعد از عمل ستون فقرات باشد.

نکته مهم این است که  نشستن، درازکشیدن، ایستادن و راه رفتن بعد از عمل ستون فقرات حتی از همان ابتدا بلامانع است. بالا رفتن از پله به صورت یکی یکی ممکن است ولی بهتر است ابتدا با نظارت پزشک یا همراه بیمار باشد.از انجام حرکات تکراری و ناگهانی مثل حرکاتی چون خم شدن و دولا شدن، چرخش، بالارفتن از نردبان و بشین پا شو تا سه ماه جدا باید خودداری شود.

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر

 تاثیر ورزش و تمرین کردن در  مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر

ورزشهای ترکیبی بهترین نوع تمرینات بعنوان مراقبتهای بعداز عمل دیسک کمر به حساب می آیدباید توجه داشت نوع تمرینات در ۱٫۵ تا ۳ ماه اول بسته به صلاح دید جراح شما  و روش عمل انجام شده متفاوت و قاعدتا سبک باید باشد.

ورزش های بی هوازی مثل تمرینات تقویتی و کششی اندامها، ورزش های هوازی مثل پیاده روی روی سطح غیرشیبدار و آب درمانی بسیار مفید و بی خطر هستند.توجه: از دراز نشست، پریدن، شیرجه زدن، لگد زدن و حرکات چرخشی باید به شدت پرهیز کرد. استفاده از دوچرخه متحرک و ثابت، اسکی فضایی، تردمیل و ورزشهای پله ای نیز در یک تا سه ماه اول باید اجتناب کرد، مگر پزشک متخصص به شما اجازه این فعالیت ها را بدهد.

حمام کردن بعد از جراحی

گرچه فاصله بین دو لبه زخم در فاصله ۴۸ تا ۷۲ ساعت پر میشود ولی به هر حال بی احتیاطی در مراقبت از زخم میتواند خطرناک باشد پس بهتر است تا ده روز پس از جراحی، زخم بیمار با آب در تماس نباشد به نظر می رسد گزینه مناسب استفاده از پانسمان های ضد آب موجود در بازار می باشد. در صورتی که ده تا چهارده روز پس از جراحی زخم شما توسط جراحتان دیده شد و از نظر ایشان خوب و قابل قبول بود، شما می توانید با خیال راحت استحمام کنید.

مراقبتهاب بعد از عمل دیسک کمر

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر با بریس یا ارتوز

استفاده از کمربند، گردنبند و یا پشت بند معمولا در عمل های ساده، تا “دو هفته” کافی است. ولی در برخی عمل های ستون فقرات که چند مهره عمل شده اند یا از ابزارهای فلزی استفاده شده است مدت طولانی تری (تا سه ماه) نیاز خواهد بود.

 زمان رانندگی کردن بعد از عمل

معمولا اجازه رانندگی کردن از هفته چهارم بعد از عمل ستون فقرات بلامانع است مگر اینکه در زمان استفاده از پدال ها بیمار دچار درد شود. بیمار باید دقت کند تا از نشستن طولانی مدت در ماشین پرهیز کند. توصیه می شود هر نیم تا یکساعت از ماشین بیرون بیاید و چند دقیقه ای پیاده راه برود.

چگونه بیمار خود را به منزل یا شهرستان انتقال دهیم

بهتر است بیمار از نشستن طولانی روی صندلی پرهیز کند مسافرت هوایی به شهرستان دیگری از کشور احتمالا خیلی طولانی نخواهد بود و بیمار می تواند در طول مسیر یک بار از صندلی خود بلند شده و چند قدم راه برود در مورد وسایل نقلیه شخصی بهتر است یا روی صندلی عقب دراز بکشد و یا صندلی جلو خوابانده شده و بیمار در وضعیت راحتی روی آن قرار گیرد و هر ۴۵ دقیقه تا یک ساعت توقف و استراحتی داشته باشد.

مراقبتهای بعدازجراحی دیسک کمر

در  صورت  بروز علائم زیر به پزشک یا بیمارستانی که در آن جراحی  را انجام داده اید مراجعه کنید :

1-وجود ترشح مایع یا قرمزی در محل زخم
2-خارج شدن بخیه هایتان
3-خیس شدن لباس هایتان با خون
4-بیشتر شدن درد، بیحسی یا ضعف پاها، کمر یا باسنتان
5-نتوانید مدفوع یا ادرارتان را کنترل کنید
6-سردرد شدید داشته باشید
7-دچار تنگی نفس ناگهانی شوید

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment