ماساژدرمانی برای دیسک کمر

ماساژدرمانی برای دیسک کمر
2019-05-19

ماساژدرمانی برای دیسک کمر

ماساژدرمانی برای دیسک کمر:اکثر مردم از ماساژ لذت می‌برند، اما تعداد کمی از آن‌ها می‌دانند که ماساژ می‌تواند جنبه‌های درمانی داشته باشد. در حقیقت  عوارض ماساژ درمانی بسیار کم بوده و ماساژ می‌تواند با فواید متعدد در ارتباط با سلامتافراد شامل بهبود فرآیند چرخش خون، بهبود دامنه حرکت مفاصل، و افزایش سطح اندورفین داشته باشد. اندورفین نقش موثر در بهتر شدن احساس و کاهش درد در نواحی مختلف بدن از جمله کمر و گردن دارد .

ماساژ درمانی برای دیسک کمر

ماساژ درمانی چیست

اصطلاح -ماساژ درمانی- بسیاری از تکنیک‌های ماساژ را در بر می‌گیرد، نوع ماساژ ارائه شده به بیمار، به شرایط جسمانی و نیازهای درمانی او بستگی دارد. شواهد زیادی در این رابطه وجود دارد که ماساژ دارای تاثیرات سودمندی بر درد و سایر علائم متنوع در افراد مختلف می‌باشدالبته طبق شواهد  این تاثیرات کوتاه مدت هستند و بیماران نیاز به ادامه دادن ماساژ درمانی برای بهرهمند شدن مستمر از فواید ناشی از آن را دارند. بهترین زمان ماساژ برای انجام تمرینات و ماساژهای صورت بعد از پاکسازی پوست و بخور دادن است. بخور به علت حرارتی که تولید می کند روزنه های پوستی را باز می کند. ماهیچه ها نیز در مقابل گرما شل شده و ماساژ بهتر صورت می گیرد..

ماساژدرمانی برای دیسک کمر

 ماساژدرمانی برای دیسک کمر چیست

اکثر پزشکان ماساژ درمانی را به عنوان یکی از روش‌های مناسب کاهش درد کمر  به شمار می‌آورند و آن را درمان مکمل کارآمدی می‌دانند. ماساژدرمانی دیسک کمر  آن چگونه است :

درد کمر ناشی از دیسک کمر و سایر عامل معمولاً برای همه افراد در طول زندگی شان اتفاق می‌افتد. اکثربیماران به دنبال استفاده از ماساژ کمر هستند  البته در مقایسه با ماساژ شانه‌ها، روش ماساژ زانو ، دست‌ها، گردن، و سایر اعضای بدن … کمر انسان دارای عضلات و رباط‌های پر کاربردی است که به سادگی دچار گرفتگی و درد در نواحی مختلف در تمام مدت زندگی می‌شود. در عمل امکان بهبود مشکلات مختلف کمر از جمله دیسک کمر با استفاده از ماساژ درمانی وجود دارد. برخی از این مشکلات به شرح زیر هستند:

ماساز درمانی برای دیسک کمر

گرفتگی عضلات در قسمت پایین یا بالای کمر-گردن :

اکثر موارد درد در قسمت پایین کمر به خاطر گرفتگی عضلات در نتیجه بلند کردن اجسام سنگین، حرکت سریع یا افتادن از بلندی ایجاد می‌شود. درد در قسمت پایین کمر می‌تواند بسیار جدی بوده و برای چند ساعت، چند روز یا حتی چند هفته ادامه داشته باشد. هنگامی که عضلات کمر دچار گرفتگی یا پارگی شوند، ناحیه اطراف عضلات ممکن است ملتهب شود.

در صورت ایجاد این التهاب، عضلات کمر دچار اسپاسم شده و درد شدید در قسمت پایین کمر بیمار ایجاد می‌شود. به این ترتیب ممکن است حرکت دادن کمر بسیار دشوار شود علاوه بر این امکان ایجاد حساسیت در عضلات بالای کمر نیز وجود دارد که دلیل آن می‌تواند به خاطر ضعیف شدن یا آسیب‌های وارد شده به خاطر استفاده بیش از حد از این عضلات باشد.

درد در قسمت بالای کمر همچنین می‌تواند به خاطر شرایط خاص همچون گرفتگی عضلات، آسیب‌های ورزشی، یا تصادف با اتومبیل نیز ایجاد شود. در این حالت می‌توان از ماساژ درمانی برای بر طرف کردن اسپاسم – التهاب ایجاد شده و بهبود دامنه حرکت عضلات استفاده کرد.

ماساژ درمانی برای دیسک کمر

استئو آرتریت (آرتروز) ستون فقرات :

آرتریت ستون فقرات یک شکستگی در غضروف بین مفاصل فاست در قسمت پشت ستون فقرات است. در این حالت مفاصل فاست ملتهب شده و پیشرفت مشکل باعث ایجاد درد در نتیجه اصطکاک ایجاد شده در زمان برخورد استخوان‌ها به یکدیگر می‌شود. ماساژ درمانی می‌تواند به کاهش درد استئو آرتریت با بهبود گردش خون و کاهش فشار و گرفتگی عضلات کمک کند. به هر حال، مهم است که برای این کار از خدمات یک متخصصحرفه‌ای که به طور خاص دارای آموزش و تجربه لازم در حوزه آرتریت است، استفاده شود.

مزایای ماساژدرمانی برای دیسک کمر

امروزه ماساژدرمانی بیش از پیش از نظر جامعه پزشکی به عنوان یک روش درمان مناسب برای انواع مختلف دردها در ناحیه کمر یا به عنوان یک درمان مکمل برای سایر درمان‌ها مورد پذیرش قرار گرفته است.ماساژدرمانی دارای مزایای متعدد برای بهبود درد در ناحیه کمر و گردن است. برخی از این مزایا به شرح زیر هستند :

ماساژدرمانی برای دیسک کمر

1-افزایش جریان و گردش خون در بدن بیماران که باعث می‌شود مواد مغذی مورد نیاز در اختیار عضلات و بافت‌های بدن قرار گیرد. به این ترتیب بدن می‌تواند از توانایی طبیعی خود برای ترمیم آسیب‌دیدگی بافت‌ها  مثل کشیدگی عضله استفاده کند.

2-کاهش گرفتگی عضله. ماساژدرمانی می‌تواند افزایش انعطاف‌پذیری و کاهش درد ایجاد شده به خاطر گرفتگی عضلات را به همراه داشته و به این ترتیب حتی به بهبود خواب فرد نیز کمک کند.

3-افزایش سطح تولید اندورفین در بدن که ماده شیمیایی برای ایجاد احساس خوب در مغز است. این ماده می‌تواند باعث کاهش افسردگی و تشویش فرد شده و به‌طور همزمان منجر به از بین رفتن درد و تسریع فرآیند ریکاوری بدن شود. ترشح این ماده به‌طور خاص برای بیماران می‌تواند مفید باشد که از مشکلات مزمن در ناحیه کمر یا گردن خود رنج می‌برند.

تکنیک‌های ماساژدرمانی دیسک کمر

روش‌های مختلفی برای درمان دیسک کمر با استفاده از ماساژ وجود دارد. مراحل ماساژدرمانی برای دیسک کمر :

1-روی تخت ماساژ، به صورتی که پشتتان به سمت سقف باشد دراز بکشید.

۲ حوله ی را انتخاب کرده و لوله کنید. سپس آن‌ها را در زیر پیشانی و پاهای خود قرار دهید البته بهتر است برای انجام این کار از فردی کمک بگیرید

2-متخصصی که بیمار را ماساژ می‌دهد باید دست‌های خود را آغشته به روغن کرده و سپس روی ستون فقرات شما قرار دهد. بعد از آن به صورت دایره وار دست‌ها را روی شانه حرکت دهد.

3-به مدت دو دقیقه عضلات سرشانه و گردن را نیز با کمک انگشتان خود ماساژ دهید.
با استفاده از انگشتان دست عضلات پشت را به آهستگی به سمت بالا بکشید. این حرکت را ۲ تا ۳ بار برای هر عضله تکرار کنید. حرکت از سمت شانه به سمت پهلو‌ها هم باید انجام شود.

ماساژ درمانی برای دیسک کمر

4-انگشتان دست خود را مشت کرده و عضلات پشت را از اسپاسم و گرفتگی‌ها خالی کنید. البته باید توجه کنید که فشار نباید بیش از حد باشد.عضلات شانه خود را با کمک انگشت شست و سر انگشتانتان ماساژ دهید. توجه داشته باشید که فشار باید کاملا ملایم باشد برای انجام این کار کافی است بخشی از پوست عضله را گرفته و به آرامی چند درجه بچرخانید

5-انگشتان شست خود را در طرفین ستون فقرات قرار داده و از پایین گردن به سمت کمر حرکت کنید و در آخر نیز حرکت اول را دوباره تکرار کنید.

البته  پیشنهاد می‌شود که این تکنیک‌ها را خود بیمار در خانه اجرا نکند چراکه نحوه صحیح انجام آنها را نمی‌داند. بهتر است برای انجام این حرکات به یک مرکز تخصصی ماساژ مراجعه کرده و از متخصصین دوره دیده آن‌ها تقاضای ماساژ درمانی برای دیسک کمر کنید.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment