لیزر درمانی دیسک کمر

لیزر درمانی دیسک کمر
2019-09-04

لیزر درمانی دیسک کمر

لیزر درمانی دیسک کمر :دیسک کمر یا در اصطلاح رسمی فتق دیسک کمر یک عارضه ی ستون فقرات است که یک پارگی در حلقه فیبری، بیرونی یک دیسک بین‌مهره‌ای باعث می‌شود بخش نرم و مرکزی دیسک دچار بیرون‌زدگی شود. این پارگی در حلقه دیسک ممکن است منجر به آزادشدن واسطه‌های شیمیایی ضدالتهابی شود که می‌توانند به‌طور مستقیم باعث درد شدید، حتی در فقدان فشردگی ریشه عصبی شوند. فتق دیسک کمر می تواند در همه مهره های ستون فقرات نیز ایجاد شود و با جراحی دیسک کمر با لیزر قابل بهبود می باشد. در اکثر مواقع، این مشکل در مهره های گردن یا بخش پایین کمر ایجاد شده و باعث وارد شدن فشار به اعصاب می شود.

لیزر درمانی دیسک کمر

لیزردرمانی چیست

لیزردرمانی یک روش درمانی است که در طی آن از انرژی اشعه‌ی متمرکز لیزر برای تسکین درد و کاهش التهاب استفاده می‌شود. این روش در سطح سلولی با تحریک روند بهبودی طبیعی بدن عمل می‌کند. این تکنولوژی بسیار پیشرفته برای درمان عارضه‌های مزمن و حاد که درمان آن‌ها با روش‌های سنتی ممکن نیست، کارآمد است. از جمله‌ای عارضه‌ها می‌توان موارد روبه‌رو را اسم برد: آرتروز، کمردرد، فتق دیسک کمر، سردرد، درد لگن و زانو، درد گردن، اختلالات اعصاب محیطی، آسیب‌های عصبی، سیاتیک، زونا، تنگی کانال نخاعی و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی.

لیزردرمانی دیسک کمر چیست

لیزر درمانی در دیسک کمر  تاثیر فوق العاده و مهمی دارد و مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا FDA می باشد. لیزر درمانی دیسک کمر امروزه آن را به یکی از درمان های اصلی و لاینفک کیلنیک های طب فیزیکی و توانبخشی در درمان دیسک کمر می باشد. لیزر درمانی دیسک کمر به صورت حاد موجب کاهش درد در منطقه کمر می شود ، البته در سه روز روز اول می تواند تا حدودی به دلیل تاثیرات بیوکمیکال ایجاد شده تشدید درد هم بدهد. تاثیر طولانی مدت لیزردرمانی دیسک کمر افزایش ماده ATP سلولی می باشد که مقدار زیاد آن به کمک لیزردرمانی در سطح سلولی ایجاد می شود و کمک می کند تا سلول صدمه دیده در تحریکات دیسک کمر خود را بهبود ببخشد.

لیزر درمانی دیسک کمر

لیزر درمانی دیسک کمر و سایر مشکلات ستون فقرات

لیزر درمانی دیسک کمر روشی جایگزین برای افرادی است که قصد استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی  و یا داروهای نیازمند نسخه را ندارند. با این‌ همه، هر کسی که تا به ‌حال درد شدیدی را تجربه کرده باشد، می‌داند که تا چه حد آزاردهنده خواهد بود. در صورتی‌که بدن شما نسبت به داروهای مسکن نیازمند نسخه پاسخ‌های نامناسبی ایجاد می‌کند، می‌توانید لیزردرمانی را در نظر بگیرید. این روش درمانی غیرتهاجمی و بدون درد، در کلینیک تخصصی کمر  توسط متخصصین این کار  ارائه می‌شود

جراحی دیسک کمر با لیزر

لیزر درمانی یا همان جراحی دیسک کمر با لیزر یک درمان امن و بالینی مؤثر برای بیماران در تمام سنین است از کودکی تا پیری. این روش درمانی بدون‌درد،‌ غیرتهاجمی و غیرجراحی بوده و هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد.

جراحی دیسک کمر با لیزر یک روش پزشکی است که از انرژی نور و گرمای لیزر متمرکز برای درمان درد و التهاب استفاده می‌کند. این روش از طریق تحریک فرآیندهای ترمیم طبیعی بدن در سطح سلولی عمل می‌کند. کاربرد این تکنولوژی بسیار پیشرفته در درمان بیماری‌های حاد و مزمن، که با روش‌های درمانی سنتی قابل‌درمان نبوده‌اند، موفقیت‌آمیز است. شماری از این بیماری‌ها عبارت‌اند از:‌

التهاب مفاصل ، کمردرد ،فتق دیسک، زانودرد و درد لگن ، گردن درد، اختلالات اعصاب محیطی، نوروپاتی ، سیاتیک؛ زونا، تنگی کانال نخاعی؛، اختلالات مفصل گیجگاهی شود. علاوه بر جراحی دیسک کمر با لیزر، عمل بسته و بلوک عصبی دیسک کمر نیز برای درمان اختلالات کمر وجود دارد.

لیزر درمانی دیسک کمر

مزایای لیزردرمانی دیسک کمر

**از بین بردن التهاب
**کاهش درد
**تقویت مقاومت کششی تمامی بافت‌های زنده
**کاهش سرعت شکل‌گیری بافت اسکار و کوچک کردن بافت‌های متورم و عارضه‌ای که در دیسک کمر وجود دارد
**افزایش سرعت رشد مویرگ‌های جدید در یک‌سوم خارجی دیسک که این امر موجب تقویت دیسک و سلامتی آن می‌شود
**ترمیم بافت‌های پاره شده در یک‌سوم خارجی دیسک
**کاهش میزان واقعی فتق دیسک
**التیام ریشه‌های عصبی ملتهب و دردناک
**تقویت دیسک و حفظ سلامتی آن

لیزر درمانی کم‌شدت دیسک کمر

این روش می‌تواند یک درمان مؤثر برای کمردرد و فتق دیسک کمر باشد. پدهای درمانی در ناحیه آسیب‌دیده ستون فقرات قرار داده‌شده، و انرژی نور توسط سلول‌های درون بافت‌ها، اعصاب و دیسک‌های کمر عمیقاً جذب می‌شود. این روش‌های درمانی غیرجراحی دیسک کمر می‌تواند باعث کاهش التهاب و درد شده، و درعین‌حال روند بهبود غشای خارجی دیسک‌ها را تسریع کرده و به آن‌ها در بازیابی شکل و عملکرد صحیح خود کمک ‌کند. جراحی دیسک کمر با لیزر می‌تواند روند پیشرفت این بیماری دژنراتیو را کند کرده و یا از آن پیشگیری نماید و باعث کاهش درد و التهاب در بافت‌های مجاور می‌شود. گاه‌گاهی این وضعیت می‌تواند منجر به انحراف مهره در ستون فقرات و متعاقب آن فشار بر اعصاب شود که خود موجب ایجاد درد شدید می‌شود. لیزر درمانی می‌تواند با عمل ترازکردن مهره‌ها همراه شده و بهترین نتیجه ممکن را به دنبال داشته باشد.

لیزر درمانی دیسک کمر

آیا درمان دیسک کمر با لیزر بی‌خطر است؟

لیزر درمانی از زمان دریافت FDA، بیش از یک ‌میلیون بیمار را به روش غیرتهاجمی درمان کرده است و هیچ عارضه جانبی تاکنون گزارش نشده است. لیزر درمانی در هر رشته پزشکی ازجمله دانشکده‌های پزشکی معتبر یافت می‌شود. این روش غالباً برای درمان ورزشکاران حرفه‌ای در NFL، NBA، و MLB استفاده می‌شود.

میزان موفقیت عمل عمل دیسک کمر با لیزر چقدر است؟

با تقبل هزینه جراحی دیسک کمر با لیزر ، میزان موفقیت جراحی دیسک کمر با لیزر از 8 تا 89 درصد متغیر است. در مواردی که عمل موفقیت‌آمیز نیست، وجود ضایعه‌های آزاد تشخیص داده نشده می‌توانند عامل این امر باشند. حتی با بهترین دستگاه‌های ام آر ای موجود، در 20 درصد موارد احتمال عدم‌تشخیص صحیح وجود خواهد داشت.

معایب درمان دیسک کمر با لیزر

معمولا” پس از اولین جلسه درمان جراحی بسته دیسک کمر با لیزر بیماران به تسکین کامل یا رفع علائم درد خود دست نمی‌یابند. روند بهبودی کامل شامل جلسات متوالی درمان است که معمولا” ۸ تا ۳۰ جلسه برحسب شدت و مدت بیماری طول می‌کشد. بیماران اغلب ناگزیرند برای درمان خود حداقل ۲ تا ۴ بار در هفته به پزشک  متخصص مراجعه کنند. در برخی از بیماران بعد از درمان ممکن است آسیب‌های قدیمی به مدت چند روز تشدید شود، اما این حالت برای بسیاری از بیماران کوتاه مدت است و بزودی برطرف می‌گردد.

لیزر درمانی دیسک کمر

زمان بهبودی لیزر درمانی دیسک کمرچقدر است

اکثر بیماران بلافاصله پس از جراحی دیسک کمر با لیزر کاهش درد را تجربه خواهند کرد. در هفته اول، ممکن است مقداری تورم را تجربه نمایید که با یخ و دارو قابل‌کنترل است. پس از گذشت یک ماه، شما وارد یک برنامه فیزیوتراپی 6 هفته‌ای می‌شوید، که می‌توانید در نزدیک‌ترین مرکز آن‌ها را انجام دهید. این تمرینات فیزیوتراپی، عملکرد شما را بهبود بخشیده و دوره نقاهت و بازیابی شمار ا کاهش می‌دهند. ممکن است تعداد بسیار اندکی از بیماران برای بهبودی کامل تا 11 ماه زمان نیاز داشته باشند.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment