فواید آب درمانی برای دیسک کمر

فواید آب درمانی برای دیسک کمر
2020-02-09

فواید آب درمانی برای دیسک کمر

فواید آب درمانی برای دیسک کمر : آب درمانی یک شیوه درمانی محسوب میشود که سلامت و تندرستی افراد را بهبود میبخشد . آب درمانی یک وسیله ضروری توانبخشی  و کاردرمانی برای مدیریت درست  درد های مزمن و آسیب دیدگیها به حساب می آید . بجای استفاده از تمرینها ی رایج ورزشی ، با بهرهگیری از تمرینها ی خاص مبتنی بر آب درمانی ، بسياري از بیمار یها ی حاد و مزمن پزشکی را میتوان با این شیوه ی مدیریت نمود .

فواید آب درمانی برای دیسک کمر

اگر دچار درد کمر هستید ورزش منظم  خاص میتواند به درمان آن کمک  شایانی کند . بیمارانی که دچار دردکمر اند باید تمریناتی را انتخاب کنند که به ستون فقرات یا دیگر مفصل ها ی آن ها فشار  زیادی وارد نکند . تمرینات آب درمانی دیسک کمر و درد کمر یک راه عالی کار درمانی محسوب میشود که درد بیمار  را کاهش داده و کیفیت زندگی افراد  را بهبود میبخشد

مزایای و فواید آب درمانی برای دیسک کمر

مزایا ی هیدروتراپی عبارتند از :

**فواید آب درمانی برای دیسک کمر : آب درمانی یک روش درمانی خوب برای از بین بردن و کاهش دردهای ناگهانی و طولانی مدت است .
** فواید آب درمانی برای دیسک کمر : آ ب درمانی به طور چشم گیری فرایند دفع مواد زائد را که به سم‌ زدایی کمک میکند افزایش میدهد .
** فواید آب درمانی برای دیسک کمر :  آب درمانی به کاهش گرفتکی و تنش عضلات کمک کرده و باعث شل شدن عضلات میشود .
**فواید آب درمانی برای دیسک کمر :  آب‌ درمانی فعالیتهای گوارشی و متابولیسم بدن را افزایش میدهد .

از دیگر فواید میشود به :

** فواید آب درمانی برای دیسک کمر : در آب‌ درمانی به سلولها آبرسانی میشود و پوست و ماهیچه‌ ها بهبود مییابند .
**فواید آب درمانی برای دیسک کمر : آب‌ درمانی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و بازده عملکرد آن را افزایش میدهد .
** فواید آب درمانی برای دیسک کمر :  آب‌ درمانی خونرسانی را تحریک کرده و باعث بهبود عملکرد ارگانهای داخلی بدن  هم میشود .

کمر درد هایی که با آب درمانی قابل درمان هستند

 

** چسبندگی لایه ای از بافت نرم به نام فاشیا نیز باعث بسیاری از کمر درد ها مخصوصا زنان  جوان میشود ، معمولا این نوع  از درد های کمر ی با ماساژ درمانی و آب درمانی ( علمی _  اصولی ) در طی مدت زمان کوتاهی درمان خواهد شد

**درد های کمر ی  که ناشی از افزایش و یا کاهش قوس ستون فقرات به وجود میآ یند ؛ این نوع  درد های کمر ی را میتوان با درمان های فیزیوتراپی و  آب درمانی ، مخصوصا حرکات اصلاحی ورزشی درمان نمود .
** کوتاهی عضلات همسترینگ ( که همان عضلات پشت ران است ) درمان این نوع کمر درد نیز به وسیله ورزش ، فیزیوتراپی ، آب درمانی و حرکات اصلاحی ورزشی انجام می شود
** فتق دیسک کمر که در تصویر برداری ( ام آر آی) مشخص شده باشد . این نوع دردکمر ها را تحت هیچ شرایطی نباید با تحرک بی رویه و یا سایر روش های پر خطر دست کاری نمود بلکه باید  روند درمانی آن به وسیله پزشک متخصص ستون فقرات معالج درمان شود

از دیگر موارد :

**بهترین درمان برای درد دیسک کمر  ، استراحت میباشد . البته آب درمانی در موارد خفیف درمان بسیار خوبی به حساب می آید

** درد هایی که ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک در طول مسیر عبور خود به اندام تحتانی میباشند ، پس از تشخیص به وسیله روش های مدرن تصویر برداری و تجویز روش ها ی استراحت توسط دکتر معالج ، آب درمانی نیز کمک کننده میباشد .

چرا آب‌ درمانی

روش آب‌ درمانی با استفاده از خاصیت شناوری طبیعی بدن همراه با چگالی نسبی آب باعث کاهش فشار بر مهره‌ های ستون فقرات میشود ، درنتیجه میتواند شرایط بیمار را  تا حدودی بهبود ببخشد .
خواص فیزیکی و مکانیکی آب ، برای درمان درد های کمر و دیگر آسیبهای اسکلتی – عضلانی بسیار مطلوب است .برخی از خواص مهم آب ، که برای  درمان را آسانتر میکند عبارت‌ اند از :

**شنا وری :

آب نیروی گرانش را خنثی میکند ، درنتیجه زمانیکه بیمار در آب غوطه‌ ور‌ میشود  وزن بیمار بر اندامها کاهش یافته و کنترل خوبی را به بیمار میدهد . این عامل میتواند تعادل و قدرت اندامها را افزایش دهد . به دلیل حذف مجازی نیروی گرانش ،‌ شناور بودن در آب باعث میشود بیمار بتواند طیف وسیعی از حرکات و تمرینات درمانی را اجرا کند  ، به خصوص تمریناتی که نیازمند بلند کردن پا میشود برای بیشتر افراد پا سنگین ترین اندام محسوب میشود

**ویسکوزیته یا گرانروی آب:

بدلیل وجود اصطکاک ملایم ، آب در برابر بدن یک مقاومت ایجاد میکند ، این امر میتواند تعادل و استقامت اندام آسیب‌ دیده را افزایش دهد . هم چنین احتمال آسیب‌ دیدگی در اثر از دست دادن تعادل نیز کاهش مییابد .

**فشار هیدرو استاتیک :

فشار هیدرو استاتیک موجود در آب باعث میشو د آب‌ درمانی عملکرد قلب و ریه را بهبود ببخشد ، آب‌ درمانی یک راه بسیار مفید برای حفظ و ارتقاء عملکرد( قلبی – ریوی ) محسوب میگردد . هم چنین این اثر فشار باعث بهبود جریان خون عضلات نیز میگردد .

عوارض جانبی و خطرات

غالب بیمارانی که که از ناراحتیهای کمر و پشت رنج میبرند ، تمرینات آب‌ درمانی را باید تحت نظر یک فرد متخصص و مجرب  آموزش‌ دیده انجام دهند .

اگر بیمار یکی از شرایط زیر را دارا باشد ، نباید از آب‌ درمانی استفاده کند  :

** تب
** نارسایی شدید قلبی
** بی‌ اختیاری ادراری
** عفونت

برای دستیابی به نتیجه دلخواه در برخی از شرایط دمای آب باید زیاد باشد . به‌ طور کلی آب‌ درمانی در استخر یا مخزن آبی اجرا میشود که دمای آن حدوداً بین 32 تا 34 درجه سانتی‌ گراد باشد ، شرایطی مانند (  حمام آب گرم ) بنابراین جریان خون افزایش پیدا میکند . پس بهتر است بیماران مبتلا به هر یکی از  این شرایط گفته شده ، تمرینات آب‌ درمانی شان  را محدود کنند  و یا از دمایی استفاده کنند که موجب تشدید بیماری و شرایط آنها نشود .

چند روش عملی جهت استفاده از آب استخر در هنگام درد کمر

فواید آب درمانی برای دیسک کمر

** راه رفتن در آب استخر : در عمق های متوسط با راه رفتن در 4 جهت بدن ، یعنی راه رفتن در داخل آب به سمت جلو و عقب و همین طور راه رفتن از پهلو ی راست به چپ و از چپ به راست در عرض استخر .

**شنا کردن آهسته و آرام به طوری که ستون فقرات تحت نیروی شناوری آب قرار بگیرد .

**  استفاده از ماساژ آب گرم در جکوزی و بخار آب سونا

راههای  مختلف آب‌ درمانی برای درمان دردکمر

**گرما درمانی :

آب گرم باعث افزایش حرارت در  بدن میشود ، در نتیجه درجه حرارت خون افزایش‌ خواهد یافت  و جریان خون بهبود پیدا میکند  . زمانیکه  پوست گرم میشود ، منافذ آن باز میشود ، درنتیجه سموم موجود در لایه‌ های سطحی ، همراه با لایه‌ های بافت مرده و آلودگیهای سطحی ، دفع میشوند . هم چنین به علت افزایش دمای خون و بهبود جریان خون ، مواد سمی راحتتر از سیستم گردش خون حذف میشوند .

** ماساژ درمانی :

حباب هو ای ایجادشده توسط دستگاه (( واتر جت)) و جریان پرتلاطم آب ، میتواند ناحیه پشت بدن را ماساژ دهد . دستگاه واتر جت میتواند شرایط یک ماساژ قوی را برای تان شبیه‌ سازی کند و بیمار می‌ توا ند برای بافتهایی که به ماساژ عمقی و قدرتمند نیازمند هستند ، از این تکنولوژی بهره ببرید . به طور مثال  کمر درد و یا سایر نقاط دردناک بدن میتوانند از مزایای این ماساژ بهره‌مند شوند . اما توجه کنید که  ، استفاده از شدت بالای این دستگاه و یا استفاده طولانی‌ مدت میتواند موجب تحریک بافتهای ظریف شده و نتیجه معکوسی بدهد

فواید آب درمانی برای دیسک کمر

**تمرینات در آب :

زمانیکه بدن  بیمار گرم است ، عضلات پشت ، آرام میشود  و بسط بیشتری خواهند یافت ، این موارد برای حفظ انعطاف‌ پذیری و تحرک عضلات بسیار مهم اند . برای بهره‌ مند شدن از نهایتفواید آب‌ درمانی ، هنگامی که  بیمار در آب گرم قرار دارد و یا هنگامیکه تازه از آب گرم خارج میشوید و هنوز عضلات گرم اند  متخصص آب‌ درمانی از روشهای مختلفی استفاده میکنند تا اندامها تحت کشش مناسب قرار بگیرند .

در بعضی  از موارد مثل 🙁  به علت وجود درد ، کاهش تراکم استخوانها ، ناتوانی اندامها و یا سایر عوامل  این چنینی ، امکان انجام تمرینات ورزشی بر روی زمین برای بیمار امکان پذیر نیست . در چنین شرایطی آب‌ درمانی میتواند کمک زیادی برای بیماران باشد . تکنیکهای مورد استفاده در ورزش آب‌ درمانی برای درد کمر عبارت‌ اند از :

آبگرم درمانی / تمرینات ویژه در حالت ایستاده و یا شناور بودن بیمار / شنا و حرکات خاص با استفاده از تجهیزات تخصصی  مثل :  لوله‌ های مخصوص ، دستگاه‌ های شناور کننده و یا دستگاه‌ های مقاومتی برای دست یا پا ها

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment