فتق دیسک گردن

فتق دیسک گردن
2018-09-01

فتق دیسک گردن

فتق دیسک گردن باعث گردن درد می شود.

فتق دیسگ گردن رشته های عصبی در گردن تان را تحت فشار قرار می دهند. و سبب گردن درد می شوند.  گردن درد معمول ترین دلیل مراجعه به فیزیوتراپی هاست.

Hernia disc neck

فتق دیسک گردن دلیل عمده گردن درد و شانه درد است. درد در گردن می تواند خفیف و یا شدید باشد. گردن درد می تواند به بین دو کتف ، به سمت بازوها، دست ها و انگشتان منتشر گردد. بی حسی و مور مور شدن علائم خاص دیسک گردن هستند. بعضی از افراد دچار اسپاسم های عضلانی می شوند. قرارگیری در وضعیت های که به ساختار اسکلتی عضلانی فشار وارد می کند می تواند درد را تشدید کند.

در بعضی بیماران، فتق دیسک گردن می تواند به طناب نخاعی فشار وارد کند به طوری که مواد بیرون زده دیسک در مجاورت طناب نخاعی به آن فشار وارد می کند. فتق دیسک گردن در این وضعیت شرایط خاصی را ایجاد می کند که ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد. فشار به طناب نخاعی علائمی همچون راه رفتن نامرتب و تلو تلو خوردن را نیز دربر دارد.

 

 

 

Hernia disc neck

علائم فتق دیسک گردن:

مهم ترین علامت این بیماری درد است. درد معمولا در پشت سر، پشت گردن و پشت هر دو کتف حس می شود. در صورتی که به ریشه عصبی فشار وارد شود علائم فشار به عصب هم وجود خواهد داشت.

این علائم عبارتند از:

 درد : درد بیمار بصورت تیر کشنده به شانه، بازو، ساعد و دست انتشار پیدا می کند.

 

 اختلال حسی : بر حسب اینکه کدام ریشه عصبی در گردن تحت فشار قرار بگیرد قسمت های متفاوتی از اندام فوقانی و دست ممکن است دچار کاهش حس، خواب رفتگی و گز گز شود.

 

اختلال حرکتی : بر حسب اینکه کدام ریشه عصبی در گردن تحت فشار قرار بگیرد عضلات متفاوتی در اندام فوقانی و گردن دچار کاهش قدرت می شوند. در صورت مزمن شدن بیماری، ممکن است عضله مربوط به عصب مورد نظر دچار لاغری شود.

 

 

Hernia disc neck

بعضی از مواردی که درد فتق دیسک گردن را افزایش می دهد:

  1.  سبک زندگی می تواند روی ابتلا به فتق دیسک گردن موثر باشد مثلا استفاده از دخانیات، ورزش نکردن، تغذیه نامناسب اساسا به سلامتی دیسک مرتبط است.

  2.  همانطور که سن افزایش می یابد، تغییرات بیومکانیکی طبیعی سبب خشک شدن تدریجی دیسک های بین مهره ای می شود به طوری که قدرت و انعطاف پذیری دیسک کاهش می یابد.
  3. نشستن و ایستادن نادرست می تواند فشار بسیار زیادی به دیسک های بین مهره ای وارد کند و سبب ابتلا به فتق دیسک گردن و گردن درد شود.

گردن درد و فتق دیسک گردن از  بیماری های شایع بین افرادی است که ساعات طولانی مدت پشت میز کار با کامپیوتر و مانیتور کار می کنند چون خم کردن سر فشار بسیار زیادی به دیسک های بین مهره ای وارد می کند و باعث پارگی آنها می شود.

علاوه بر این فاکتورها صدمه به دیسک، بلند کردن نادرست اجسام و چرخش دیسک می تواند از عوامل ابتلا به کمردرد و فتق دیسک گردن باشد. فتق دیسک گردن و گردن درد ممکن است به مرور زمان و یا یکباره اتفاق بیافتد.

 

بررسی های تکمیلی:

پزشک معالج از رادیوگرافی ساده برای دیدن تغییرانی که همراه این بیماری در استخوان و مهره های گردنی ایجاد شده است استفاده می کند. تشخیص فشار به نخاع و ریشه های عصبی با استفاده از ام آر آی داده می شود. انجام الکترومیوگرافی یا نوار عصبی می تواند به پزشک در تشخیص فشار به ریشه های عصبی و تشخیص عصب مبتلا شده کمک کند.

 

 

Hernia disc neck

 

مراحل ابتلا به فتق دیسک و گردن درد:

  1. بیرون زدگی خفیف دیسک (Disc degeneration)

تغییرات شیمیایی مرتبط با افزایش سن سبب می شود دیسک های بین مهره ای ضعیف شوند اما در این مرحله پارگی دیسک اتفاق نمی افتد. بر اثر افزایش سن، ممکن است دیسک خشک شود و توانایی آن برای جذب ضربات و فشار کاهش یابد.

 

  1.  بیرون زدگی دیسک( prolapse)

در این مرحله شکل و وضعیت دیسک به نحوی خواهد بود که اثراتی روی طناب نخاعی خواهد گذاشت. در این مرحله دیسک دچار تورم شده است ( buldging disc).

 

  1. پارگی دیسک (prolapse)

بخش ژل مانند داخل هسته، دیواره دیسک را پاره می کند اما از آن بیرون نمی زند.

 

  1. خارج شدن مواد هسته ( Sequestered Disc)

مواد هسته داخلی دیسک غشاء داخلی دیسک را پاره کرده و به سوی کانال نخاعی حرکت می کند.

 

 

 

Hernia disc neck

تشخیص فتق دیسک گردن:

فتق دیسک در همه افراد از خود علائم نشان نمی دهد. بیشتر افراد  ابتلای خود را به فتق دیسک بعد از گرفتن عکس اشعه ایکس (رادیولوژی) جهت تشخیص بیماری های دیگر متوجه می شوند.

 

درمان های جایگزین جراحی:

همه بیماران به جراحی گردن احتیاج ندارند. در ظرف 4 تا 6 هفته درمان های غیر جراحی باعث کاهش درد می شود . یادتان باشد تنها 5  درصد مشکلات و بیماری های ستون فقرات به جراحی نیازمند است.

 

داروها:

مصرف داروهای ضد التهابی، درد را کاهش می دهد. داروهای شل کننده عضلات ، اسپاسم عضلانی را کاهش می دهند و باعث کاهش درد می شوند.

 

 

Hernia disc neck

فیزیوتراپی:

ماساژ نرم، ورزش های کششی و کمپرسورهای گرم و سرد در کاهش درد موثر هستند.

 

جراحی:

اگر درد و علائم فتق دیسک گردن، علی رغم درمان های غیر جراحی، همواره افزایش پیدا کرد و بهبود نیافت، جراحی پیشنهاد می شود. اگر دیسک به نخاع فشار وارد کند، جراحی ضروری است.

 

 

Hernia disc neck

جراحی فتق دیسک بین مهره ای گردنی:

جراحی به روش های مختلفی انجام می شود که عبارتند از:

 فورامینوتومی : در روش فورامینوتومی Foraminotomy سوراخی که ریشه عصبی از آن خارج می شود (به آن سوراخ فورامن می گویند) و فشار به عصب به علت تنگی آن سوراخ ایجاد شده، گشاد می شود تا عصب آزاد تر شود.

دیسککتومی : در روش دیسککتومی Discectomy دیسک بین مهره ای که موجب فشار به ریشه عصبی می شود خارج می گردد. این جراحی معمولا همراه با فیوژن مهره ها انجام می شود.

Hernia disc neck

فیوژن مهره ها : فیوژن Fusion به معنی جوش دادن است. در فیوژن مهره ها ابتدا دیسک بین مهره ای خارج شده و سپس یک قطعه استخوان به جای آن گذاشته می شود تا بدین وسیله دو مهره مجاور به هم جوش بخورند. در این عمل مهره ها کمی بیشتر از هم فاصله می گیرند. این افزایش فاصله و حرکت نکردن مهره ها موجب می شود فشار کمتری به عصب وارد شود.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment