عکس دیسک کمر انسان

عکس دیسک کمر انسان
2020-01-22

عکس دیسک کمر انسان

عکس دیسک کمر انسان : كمر انسانها دارای  پنچ مهره کمر است كه در پايين آن ها نیز استخوان مثلثي‌ شكلي به نام استخوان خاجي قرار گرفته است . بنابراین در ناحيه كمر تعداد دیسکهای بین مهره ایپنج عدد است . وظيفه اصلي دیسک ها  که باید به آن اشاره کرد در ستون فقرات  نقش ضربه‌گير بودن را  ادا میکنند  به عبارتی باید گفت  دیسک ها ، فشارهايی را كه به ستون فقرات وارد ميشود را جذب ميكنند و همچنين کمک به بهبود  در حركت بين مهره‌ ها می کنند . پس باید بدانید که  همه افراد دیسک کمر دارند و منظور از دیسک کمر فتق یا بیرونزدگی دیسک کمر میباشد که البته یکی از سختترین درمان ها را در  بیماری های ستون فقرات میباشد

عکس دیسک کمر انسان

روش های تصویر برداری (عکس دیسک کمر انسان )ستون فقرات

وقتی بعد از داشتن نشانه هایی  نظیر گردن درد و درد کمر که امکان دارد  با سایر نشانه ها همراه باشند  باید به متخصص مراجعه کرد ، بعد از آن  متخصص  از بیمار آزمایشهایی  مخصوصی  را میگیرد تا منبع  درد و مشکل را پیدا کند . این آزمایشها شامل برخی ( آزمایش های تصویر برداری از ستون فقرات(عکس دیسک کمر انسان )  برای تشخیص بهتر مشکل فرد بیمار است

باید گفت که اگر  شما باردارید  ، یا به عامل کنتراست به کار برده در این آزمایشها آلرژی دارید  باید حتما  پزشک معالج تان  را در جریان بگذارید چون در این  معمولا شرایط معمولا نمیتوانید برخی از این آزمایشها را انجام دهید .

در اینجا سعی شده  به رایجترین روشهای تصویر برداری ( عکس دیسک کمر انسان )  که پزشکتان  برای بررسی ستون فقرات پیشنهاد میدهد اشاره کنیم : 

**اشعه ایکس (رادیوگرافی)

به طور معمول اولین آزمایشی که متخصصین به بیمار  پیشنهاد میدهد آزمایش ساده ای بنام  اشعه ایکس یا رادیوگرافی است .  نحوه ی  انجام این آزمایش با کمک امواج برای نفوذ به استخوانها و بافتهای نرم با چگالیهای مختلف انجام میشود تا قسمتهای استخوانی ستون فقرات را نمایش دهد . تصویر برداری با اشعه ایکس ( عکس دیسک کمر انسان ) روشی غیر تهاجمی است .

این آزمایش به متخصص کمک خواهد کرد که :

عکس دیسک کمر انسان

**تغییرات ستون فقرات و دیسک بین مهره ای

** هم ترازی و انحراف ستون فقرات

**عدم ثبات ستون فقرات

** نقصهای ارثی ستون فقرات

** آسیب های ایجاد شده توسط ضربه

** پوکی استخوان (کمبود کلسیم در استخوان ها)

** عفونت و تومور را اندازه گیری کند. گاهی متخصص پیشنهاد می دهد که تصویر برداری اشعه ایکس در موقعیتهای مختلف انجام شود تا دقیقتر مشکل را بررسی کند .

میلوگرافی چیست

**میلوگرافی  روشی است برای تشخیص بهتر قسمتهایی که ستون مهره ها و عصبهای نخاعی فشرده هستند انجام میشود .

**معمولا در این روش  از بی حسی موضعی در این آزمایش استفاده میشود .

**در این روش متخصص ، که معمولا به آن رادیولوژیست میگویند ، یک رنگ از طریق سرنگ به کانال نخاعی تزریق میشود که این رنگ با مایع نخاعی ترکیب میشود و در کانال نخاعی گردش پیدا میکند .

**معمولا اشعه ایکس و سی تی اسکن بعد از تزریق رنگ صورت انجام میشود  تا از قسمتهایی که رنگ متوقف شده تصویربرداری کنند .

این روشهای تصویر برداری( عکس دیسک کمر انسان  ) به متخصص این امکان را میدهند که از قسمتهایی که کانال نخاعی تنگ شده تصویربرداری کند که امکان دارد  نشانه های  فرد به همین علت اتفاق افتاده باشند .

**از میلوگرافی درزمانی استفاده میشود که انجام  M R I به دلایلی میسر نیست یا متخصص قصد دارد که به اطلاعات اضافی مفید دسترسی پیدا کند تا در تکمیل تشخیص خود از آنها استفاده کند .

عکس دیسک کمر انسان

MRI چگونه انجام میشود

امروزه از ام آر آی  به طور گسترده برای تشخیص اختلالات و بیماریها  مختلفی استفاده میشود . در ام آر ای  از یک میدان مغناطیسی برای تنظیم هسته اتمهای هیدروژن در آب بدن و سپس از امواج رادیوفرکانس برای تغییر استفاده میکنند .

تغییرات میدان مغناطیسی و انرژی که توسط این اتمها ایجاد میشوند توسط اسکنر قابل کشف اند  و تصاویر جزئی از درون بدن به دست می آورند . به علاوه در این روش از اشعه یونیزه‌‌ کننده استفاده نخواهد شد

علاوه بر این که از ام آر آی  در تشخیص ناهنجاری های استخوانهای ستون فقرات استفاده میشود بلکه به :

**تغییرات دیسک

**فتق دیسک کمر

** برآمدگی دیسک کمر

** فشردگی و تنگی کانال نخاعی

** مشکلات ارثی

** عفونتهای نخاعی

** تومورها

**شکستگی ها و آسیب به بافتهای نرم و لیگامانهایی که ستون فقرات را پشتیبانی می کنند نیز حساس است .

نحوه انجام ام آی آر

برای انجام این اسکن ، بیماران در ساختار لوله ای شکل دراز میکشند و زمان اسکن  معمولا  بین 25- 45 دقیقه طول خواهد کشید . باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر ترس از تنگنا دارید با متخصص  خو د در میان بگذارید تا راه هایی که MRI را برای تان  راحتتر میکنند صحبت کنید . باید گفت  این روش غیر تهاجمی است . دقت داشته باشید که به علاوه هر گونه ابزار فلزی از جمله گیره های فلزی مو را باید قبل از انجام MRI در بیاورید . افرادی که مفصل مصنوعی دارند هم میتوانند این آزمایش را انجام دهند .

عکس دیسک کمر انسان

قبل از اسکن ام آر آی باید نکات را رعایت کنید

** در روز تصویربرداری (ام.آر.آی)  بیمار  باید بتوانید غذا خوردن ، نوشیدن و مصرف هرگونه دارویی را طبق معمول انجام دهید ، مگر اینکه  متخصص موارد دیگری را  توصیه کند ، در بعضی موارد هم امکان دارد  از بیمار  خواسته شود تا 4 ساعت قبل اسکن چیزی نخورید و گاهی هم  از بیمار  خواسته  شود مقادیر زیادی آب بنوشد ، البته این موارد بستگی به محل اسکن بیمار  دارد.

**زمانی که به بیمارستان و مرکز اسکن  رسیدید از بیمار  درخواست میشود تا پرسش نامه ای را برای ارائه وضعیت سلامتی و سوابق پزشکیتان تکمیل کنید ، این پرسش نامه به کارکنان پزشکی این اطمینان را میدهد تا آنها  بتوانند با خیال راحت اسکن را انجام دهند ، پس از تکمیل پرسش نامه از بیمار درخواست میشود تا برای رضایت اسکن امضا کنید .

**از آنجاییکه اسکنر ( ام . آر . آی  ) میدان مغناطیسی قوی را به وجود میاورد توصیه میشود اشیا فلزی شامل ( ساعت ، جواهرات مانند : گوشواره ، گردن بند ، حلقه تزئینی نوک سینه و بینی ، پروتز های دندانی مانند  دندان مصنوعی) ، سمعک ، کلاه گیس ( برخی از کلاه گیس ها جزئی از فلز دارند) را از بدن خود دور کنید ، اشیا ی ارزشمند معمولا در صندوق امانات نگهداری میشوند .

** بسته به اینکه چه قسمتی از بدن بیمار  اسکن می شود از شما درخواست می شود تا گان بیمارستانی بپوشید ، . اگر نیازی نبود تا گان بپوشید باید حتما ( لباسی بدون سوتین ، دکمه ، زیپ فلزی ، کمربند ، بست و یا قلاب  ) بپوشید .

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment