عوارض دیسک گردن

عوارض دیسک گردن
2019-03-27

عوارض دیسک گردن

عوارض دیسک گردن چیست ؟ در اینجا سعی بر این است که اطلاعاتی درباره علل و عوارض دیسک گردن در اختیار شما بگذاریم  در ابتدا  بدانید که  سالها خم کردن، بلند کردن، و چرخاندن واقعا می تواند آسیب هایی  جبران ناپذیری را به گردن شما برساند.

دیسگ گردن

با در نظر گرفتن تمام این فشارهای تکراری، تعجبی ندارد که در حدود دو سوم مردم در طول  زندگیشان درد گردن را تجربه می کنند با این حال، بیماری دیسک گردنی بیش از یک درد در گردن است.

گاهی یک فرآیند انحطاط می تواند باعث ایجاد درد متشعشع کننده و نیز بی حسی و ضعف در شانه ها، بازوها و دست شما شود. این درد و ناتوانی در حرکت می تواند تاثیر زیادی در زندگی خانوادگی و شغلی شما داشته باشد

علائم و نشانه ها دیسک گردن

از جمله علائم دیسگ گردن درد تیرکشنده یا سنگین، گرفتگی یا اسپاسم عضله، ضعف، گزگز کردن یا درد ارجاعی می باشد. اما این نکته را به خاطر بسپارید که فتق دیسک گردن گاهی اوقات با هیچ علامتی همراه نیست و به اصطلاح بیمار دچار پارگی دیسک بدون علایم دیسک گردن می‌شود.

دیسگ گردن

دیسک بین مهره‌ای برجسته (بیرون زدگی) یا فتق‌دار می‌شود، اما اگر به عصب یا نخاع فشار نیاورد، علائمی مانند درد نیز بروز نخواهد یافت. اکنون بهتر است به معرفی نشانه های دیسک گردن بپردازیم که بسته به محل فتق یا برجستگی دیسک در هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است.

بیمار در صورت ابتلا به این بیماری با علائم زیر مواجه خواهد شد:

1-گردن درد
2-شانه درد
3-خشکی یا گرفتگی عضله‌های گردن
4-درد منتشر شونده یا سرایت کننده به بازو(ها): این نوع درد را درد ارجاعی یا رادیکولوپاتی گردن نیز می‌گویند.
5-گزگز کردن بازو(ها) یا دست(ها)
6-ضعف بازو(ها) یا دست(ها)

شایان ذکر است که گاهی فرد مبتلا به دیسک گردن ممکن است دردی در ناحیه گردن نداشته و صرقا با درد در نواحی نظیر بازو و شانه مراجعه نماید. حتی گاهی فرد مبتلا به دیسک گردن ممکن است از عارضه گزگز انگشتان خود شکایت نماید و وقتی با تکنیک هایی مانند نوار عصب و عضله به بیماران عنوان می کنیم مشکل شما مرتبط با گردن است بیماران سخت قبول می کنند و عنوان می کنند که در حال حاضر درد گردن ندارند.

عوارض دیسک گردن

بطور معمول جراحی دیسک گردن از جلو انجام می شود و جراحان ماهرتر معمولا جراحان مغز و اعصاب می باشند که توانایی کار با میکروسکوپ را دارند.

عوارض دیسگ گردن

به همین دلیل احتمال عوارض دیسک گردن بسیار کم است. اما گاهی به علت مراجعه دیر هنگام بیماران و اثر فشاری دیسک بر روی نخاع التهاب و هایپرسیگنال نخاعی بوجود می آید، که معمولا علائمی را برای بیمار همیشه ایجاد می کند و جراحی این بیماران ممکن است پر ریسک تر باشد.

عوارض دیسک گردن مثل:

1-زخم
2- در صورت دیر اقدام کردن ممکن است عوارض دیسگ گردن مانند صدمه به عروق و یا تراشه و مری اتفاق بی افتد
3-عوارض حرکتی یا حسی
4-تغییرات صدا عموما موقتی
5-درد سرویکال
6-سرگیجه
7-عفونت و غیره
وجود این عوارض دیسگ گردن  در دست جراحان توانمند که میکروسرجری انجام میدهند معمولا نادر است ولی بیمارانی که تاخیر در عمل جراحی انجام میدهند؛ به علت تغییرات سیگنال در نخاع عوارض غیر قابل برگشت برایشان ایجاد میشود؛ لذا همیشه به بیمارن توصیه میکنیم از تاخیر درانجام جراحی های دیسک گردن بپرهیزید.

پیشگیری از دیسک گردن

معمولا دیسک گردن در افرادی ظهور می نماید که دائما سر خود را به واسطه کار و حرفه ای که به آن مشغولند پایین نگه می دارند. افرادی که با کامپیوتر کار می کنند، خیاطها، قالیبافان و .. از جمله افرادی هستند که بیشتر در معرض ابتلا به دیسک گردن قرار دارند.

دیسگ گردن

به این افراد توصیه می شود که هر نیم ساعت به خود استراحت داده و گردن خود را بالا بیاورند و حرکات نرمشی مخصوص تقویت عضلات گردن را انجام دهند تا خطر رویارویی با چنین مشکلی را به حداقل برسانند. پیشگیری از دیسک گردن با رعایت ارگونومی و انجام ورزش های گردن بسیار آسان است ولی درمان دیسک گردن و دردها و گردن دردهای ناشی از التهاب آن بسیار طاقت فرسا.

بیهوشی جراحی عوارض دیسک گردن

عوارض ناشی از بیهوشی عمومی رایج است و حتی در یک فرد سالم هم بروز می کند. این عوارض ممکنست بلافاصله بعد از جراحی مشاهده شود و به مدت چند روز باقی بماند. به طور معمول بیمار از کم آبی و تهوع شکایت می کند که حاکی از این است که بیمار شب قبل از عمل الکل مصرف کرده است.

دیسگ گردن

برخی از بیماران از سردرد و درد در ناحیه عضلات و مفاصل شکایت می کنند. بعضی دیگر هم نشانه هایی شبیه به آنفلوانزا دارند مانند سرفه، گلودرد که پس از جراحی بروز می کند. بعضی از عوارض جانبی نادر است اما باز هم در برخی از افراد دیده می شود. از جمله تشنج و کابوس های شبانه. برخی از بیماران هم لرزش یا لرز مانند سرما خوردگی را ذکر می کنند. بعضی از آن ها هم بعد از عمل تهوع دارند

 خطرات  و عوارض دیسک گردن احتمالی جراحی چیست

همانطور که میدانید بسیاری از بیماران مبتلا به دیسکوپاتی گردن به علت دردهای شدید گردن و دستها و یا به علت اثر فشاری دیسک بیمار روی نخاع نیاز به جراحی پیدا میکنند.

پس از جراحی احتمال وجود خطر به میزان کمتر از یک درصد وجود دارد و علت خطرات و عوارض دیسگ گردن  احتمالی بیشتر موارد زیر است:

1-تاخیر در عمل جراحی از طرف بیمارعوارض دیسگ گردن را تشدید میکند
2-بیماری پیشرفته و اثر فشاری از دوطرف گردن
3-عدم استفاده از میکروسرجری توسط جراح
4-تعدد دیسکوپاتی گردن

عوارض دیسک گردن بعد از جراحی

از آن جا که عمل جراحی گردن در اطراف نای و نخاع انجام می شود ، تا حدودی خطر بروز عوارض دیسک گردن جانبی جدی وجود دارد . عوارض جانبی شامل موارد زیر است :

دیسگ گردن

1- عوارض دیسک گردن که  مهم است بدانید آسیب دیدن یکی از شریان ها و ورید های بزرگی که از مسیر  گردن به مغز می رود است
2-آسیب دیدن اعصاب یا نخاع که از عوارض دیسک گردن خطرناک محسوب میشود
3-عفونت گرافت استخوانی یا نواحی اطراف ستون فقرات
4-جا به جا شدن گرافت استخوانی قبل از جوش خوردن آن
5-جوش نخوردن دو مهره به یکدیگر که از عوارض دیسک گردن است که حتما باید به دقت بررسی و پیشگیری شود
برخی از عوارض دیسک گردن یاد شده قابل درمان است و با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود اما بقیه نیاز به انجام جراحی مجدد دارند . انجام جراحی گردن به ندرت صورت می گیرد اما اگر به شما توصیه شده بهترست که اطلاعات کافی در این باره به دست آورید تا نتیجه بهتری حاصل شود .

تاثیر کایروپراکتیک  در درمان عوارض دیسک گردن

دیسگ گردن

درمان دستی با تنظیم‌های ملایم، عملکرد گردن را به حالت طبیعی برمی‌گرداند و موجب کاهش گردن درد می‌شود. متخصص کایروپراکتیک گردن و مفصل‌های قفسه سینه را جهت کاهش خشکی، بهبود قابلیت حرکتی و افزایش دامنه حرکت، دستکاری می‌کند.

احتمال دارد این تنظیم‌ها برای بیماران دچار عارضه‌های گردن، مانند تنگی سرخرگ گردن یا استئوآرتریت پیشرفته، نامناسب یا به طور بالقوه خطرناک باشد. متخصص کایروپراکتیک پیش از شروع درمان دیسگ گردن تشخیص می‌دهد که آیا دستکاری‌ها موجب آسیب بیشتر می‌شوند یا خیر.

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment