عوارض جراحی دیسک کمر

عوارض جراحی دیسک کمر
2019-04-14

عوارض جراحی دیسک کمر

عوارض جراحی دیسک کمر :اگر درد کمر بعد از چند ماه درمان غیر جراحی کاهش نیابد، و یا به دارو پاسخ ندهد، و یا اگر بیمار قادر به انجام کارهای روزانه نباشد ، منطقی است که  جراح عمل جراحی دیسک کمر را به بیمار پبشنهاد دهد.البته بیمارانی که دردشان ناشی از دیسک کمر است باید مورد عمل جراحی قرار گیرند ، اگر درد ناشی از دیسک نباشد با عمل جراحی نیز فرد بهبود نخواهد یافت.بنابراین انجام جراحی دیسک کمر زمانی برای بیمار تجویز می‌شود که قبل از آن ، تمامی روش‌های درمانی غیرتهاجمی به کار گرفته شده و ناموفق بوده باشند و عواملی مانند تنگی کانال نخاعی یا بیرون‌زدگی دیسک کمر موجب درد شدید بیمار شده باشد.

عوارض جراحی دیسک کمر

در عمل جراحی دیسک کمر معمولا این موارد انجام می شود:

1- ترمیم دیسک و سیاتیک یعنی جایی که دیسک آسیب دیده ستون فقرات بر روی عصب فشار وارد می آورد.

2-تنگی ستون فقرات و محدود کردن بخشی از ستون فقرات که دچار فشار عصب در آن ناحیه شده است.

3-فشرده سازی نخاعی متاستاز یعنی جایی که سرطان در یک قسمت از بدن، مانند ریه ها، به ستون فقرات گسترش می یابد و بر روی نخاع یا اعصاب فشار می آورد.

4-ترمیم آسیب های ستون فقرات مانند شکستگی یا تورم بافت

عوارض جراحی دیسک کمر

هر عمل جراحی همراه با  خطرات و عوارضی  خود را همراه دارد. عمل جراحی دیسک کمر نیز عوارض خاص خود را دارد که برخی از این عوارض جراحی دیسک کمر موقتی و به مرور برطرف می شوند و برخی دائمی هستند که از جمله این عوارض موقت  میتوان به :

1-خون ریزی

2-واکنش به بیهوشی یا داروها
3-عفونت

4-لخته های خون در پاها یا ریه ها

5-گزگز و بی‌حسی دست و پاها یا درد منتشر شونده از ستون فقرات به دست و پا

6-آسیب عصبی، که می تواند منجر به ضعف، فلج، درد، اختلال عملکرد جنسی، یا از دست رفتن کنترل روده یا مثانه شود

عوارض جراحی دیسک کمر

از عوارض جراحی دیسک کمر دائمی میتوان به :

1-عود مجدد بیماری اشاره کرد. البته همه  بیماران در معرض عود بیماری  و درد نیستند و  فقط در ۵ تا ۱۰ درصد موارد عود بیماری مشاهده شده است. حدود ۹۰ درصد مبتلایان به دیسک کمر در زمان عود بیماریشان با استراحت کردن، فیزیوتراپی و مصرف داروها و تغییر سبک زندکی  بهبود پیدا می‌کنند.

2-خشکی ناشی از بی‌حرکتی از مهم‌ترین عوارض جراحی دیسک کمر است که  بعد از هفته اول جراحی مشاهده میشود  که البته در اکثر موارد اجتناب‌ناپذیر است. درواقع، دردی که بیمار در این زمان دارد ناشی از بی‌تحرکی است.

3-از هفته دوم به بعد جراحی ، وضع بیمار ، پایدارتر شده و بیمار می‌تواند با حفظ وضع مناسب و به آرامی و استفاده از کمربند طبی مناسب کارهای روزانه خود را در منزل انجام دهد. در این راستا فرد می‌تواند حرکات درمانی تجویز شده از سوی متخصص فیزیوتراپی  و جراح خود را به آرامی و با احتیاط‌های ذکر شده انجام دهد.

عوارض جراحی دیسک کمر

4-بسیاری از تمرینات ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر  تقریبا بعد از گذشت سه ماه از جراحی آغاز می‌‌شود که نوع این تمرینات نیز به سطح و نوع جراحی وابسته است. همچنین در برخی افراد بهبود کامل بعد از جراحی دیسک بین مهره‌ای ممکن است تا چهار ماه به طول بینجامد.

5-جراح و متخصص مغز و اعصاب بعد از تشخیص و قبل از جراحی عوارض احتمالی جراحی دیسک کمر  را به طور کامل برای بیمار توضیح خواهند داد. بنابراین اگر تصمیم به جراحی دارید در انتخاب بهترین جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب دقت کامل فرمایید.

سندرم جراحی ناموفق دیسک کمر چیست

سندرم جراحی ناموفق دیسک کمر ،به عوارضی گفته می‌شود که بیمار برای رفع درد کمر، عمل جراحی انجام داده است و با این حال پس از انجام جراحی همچنان دچار درد شدید پایین کمر است.جراحی دیسک کمر همچنین در صورتی ناموفق تلقی می‌شود که موجب بروز عوارضی در حین جراحی یا پس زا آن شود و در نتیجه، مشکلی که جراحی به خاطر آن انجام شده است، تشدید شود و یا مشکلاتی دیگری برای بیماری به وجود بیایند.

عوارض جراحی دیسک کمر

ناموفق بودن جراحی کمر می‌تواند برای بیمار بسیار آزاردهنده  باشد. معمولاً بیمارانی که جراحی باز دیسک کمر را انجام می‌دهند، انتظار دارند که درد کمر آن‌ها بلافاصله پس از جراحی، تسکین پیدا کند،  و دامنه حرکتی خود را بازیابند، و انعطاف‌پذیری سابق خود را داشته باشند  و به تحرکات روزانه خود ادامه دهند.اما متأسفانه انجام چنین عمل تهاجمی در ناحیه ستون فقرات، همیشه با نتایج مورد انتظار بیمار و جراح همراه نیست و حتی ممکن است درد و ناراحتی بیمار را تشدید کند.درد کمر می‌تواند علل بسیار متعددی داشته باشد و تشخیص دقیق علت اصلی کمردرد به شدت مشکل است، مگر این که آزمایشات و معاینات دقیقی بر روی بیمار مجددا  صورت گیرد

عوارض جراحی دیسک کمر

سندرم جراحی ناموفق دیسک کمر، یک اصطلاح عمومی است و در واقع به مجموعه علائمی گفته می‌شود که بعد از جراحی باز و تهاجمی ستون فقرات بروز می‌کنند. این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

عوارض جراحی دیسک کمر

1-درد مداوم در محل انجام جراحی
2-ایجاد درد کمر جدید در ناحیه‌ای که قبلاً دردناک نبوده است.
3-بهبودی بسیار طولانی یا عدم بهبودی پس از جراحی
4-عدم توانایی حرکت دادن ستون فقرات
5-خشکی و گرفتگی کمر
6-گزگز و بی‌حسی دست و پاها یا درد منتشر شونده از ستون فقرات به دست و پا
7-بی‌ثباتی مفاصل ستون فقرات
8-ضعف عضلانی
9-افسردگی و اضطراب بیمار
10-اختلالات خواب بیمار
11-وابستگی به داروهای مسکن بعد از جراحی دیسک کمر
12-درد ناشی از تشکیل بافت فیبروزی در جای زخم جراحی

جراحی ناموفق کمر و بروز عوارض بعد از جراحی دیسک کمر می‌تواند علل متعددی داشته‌ باشد:

1- عدم تشخیص صحیح علت درد که موجب می‌شود متخصص جراحی را بر روی ناحیه‌ای انجام دهند که منشأ اصلی درد نبوده است.
2-انجام دادن جراحی ستون فقرات  توسط جراح به روشی که اصولاً میزان موفقیت بالایی ندارد.
3-عدم موفقیت در قرار دادن ایمپلنت و یا عدم جوش خوردن استخوان‌ها به هم در جراحی فیوژن. طی جراحی فیوژن از پیچ و پلاک‌های مخصوصی استفاده می‌شود تا مهره‌ها به هم جوش داده شوند و ستون فقرات پایداری خود را حفظ کند اما در برخی موارد این وسایل به درستی عمل نمی‌کنند و استخوان‌ها به هم جوش نمی‌خورند.
4-تشکیل بافت فیبروزی در جای زخم جراحی دیسک کمر و در اطراف ریشه‌های عصبی که به عنوان چسبندگی پس از جراحی شناخته می‌شود.
5-وارد شدن آسیب به بافت‌ها در حین انجام جراحی

بروز عوارض در حین انجام جراحی دیسک کمر

عوارض جراحی دیسک کمر

1-تحریک شدن و ملتهب شدن مفاصل و عصب‌ها بر اثر انجام جراحی و بروز دردو وارد شدن آسیب به عصب‌ها در حین جراحی

2-عدم انجام توان‌بخشی بعد از جراحی به نحو مناسب، خصوصاً در بیمارانی که عضلات کمر آنها از قبل ضعیف بوده است.
3-عدم انجام ورزش بعد از سپری کردن دوره بهبودی پس از جراحی دیسک کمر
4-بروز عفونت پس از عمل جراحی دیسک کمر
5-سیگار کشیدن بیمار
6-داشتن اضافه‌وزن یا چاقی مفرط فرد
7-تشکیل خار‌های استخوانی در ستون فقرات بیمار
8-عدم تغذیه مناسب بیمار

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

 

Leave a Comment