عمل دیسک

عمل دیسک
2019-04-10

عمل دیسک

عمل دیسک :دیسک یک بالشتک لاستیکی میان استخوان های ستون فقرات است که دور نخاع می پیچند. هر کدام از دیسک ها یک کپسول صاف و گرد می باشد که معمولا 1 اینچ قطر و یک چهارم اینچ ضخامت دارند.به دلیل گستردگی این بیماری میان درصد زیادی از جمعیت، در دو دهه اخیر درمان‌های دیسک ستون فقرات بیشتر مورد توجه قرار گرفته است البته نیازی نیست همه افراد برای درمان این اختلال به جراحی روی آورند، بسیاری از روش‌های فیزیوتراپی می‌تواند فشار روی ستون فقرات را تا حدود زیادی کم کنند یا به طور کامل دیسک را برطرف کند.

عمل دیسک

عمل دیسک کمر

عمل دیسک کمر نوعی از جراحی است که برای درمان اعصاب تحت فشار در ستون فقرات کمر مورد استفاده قرار می گیرد.عمل جراحی دیسک کمر تنها زمانی توصیه می شود که درمان های غیر جراحی کمکی به بهبودی فرد نکند. هدف از عمل جراحی دیسک کمر بهبود علائمی مانند درد مداوم و بی حسی پاها ناشی از فشار در اعصاب ستون فقرات است. معمولا در این موارد پس از جراحی، مشکلات فرد تا حدودی برطرف می شود.

در این  افراد نیاز به عمل دیسک کمر لازم است

1-پا دردی که با درمان های طبی و استراحت کردن رفع نشود.

2- اختلال در حرکات پا و یا اختلال اسفنگتری

3-دردهای مکرر که باعث اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود.

4-رای جراحی دیسک کمر روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به علامت هایی که بیمار مبتلا به دیسک کمر دارد و همچنین سن بیمار و اختلالات مهره ای و وضعیت کانال نخاعی یکی از روش ها برای بیمار در نظر گرفته می شود.

عمل دیسک

در عمل  دیسک کمر معمولا این موارد انجام می شود:

1-تنگی ستون فقرات و محدود کردن بخشی از ستون فقرات که دچار فشار عصب در آن ناحیه شده است.

2- ترمیم دیسک و سیاتیک یعنی جایی که دیسک آسیب دیده ستون فقرات بر روی عصب فشار وارد می آورد.

3- ترمیم آسیب های ستون فقرات مانند شکستگی یا تورم بافت

4- فشرده سازی نخاعی متاستاز یعنی جایی که سرطان در یک قسمت از بدن، مانند ریه ها، به ستون فقرات گسترش می یابد و بر روی نخاع یا اعصاب فشار می آورد.

 فواید عمل دیسک کمر

1- بهبودی سریع بعد از جراحی
2-مدت زمان کم بستری دربیمارستان
3- زمان بیهوشی کمتر
4- بروز درد کمتر بعد از جراحی
5- ایجاد شکاف های کمتر روی بدن به جای ایجاد شکاف های بزرگ

6- چند ساعت بعد از انجام جراحی بیمار می تواند مرخص شوند.

دیسک گردن چیست

دیسک بین مهره‌ای به صورت بالشتک یا صفحه‌ای غضروفی بین دو جسم مهره در ستون فقرات قرار می‌گیرد و مانند کمک فنر اتومبيل باعث جذب فشارهایی مي‌شود که به ستون مهره‌ها وارد مي‌آيد . بنابراین کار اصلی دیسک‌ها اینست که ضربات وارده به ستون فقرات را خنثی می‌کنند ، زیرا ديسک‌ها به هنگام وارد آمدن فشار، قابلیت تغییر شکل داشته و بدین طریق شدت ضربات را کاهش می‌دهند.

عمل دیسک

عمل ديسك گردن

درمان جراحی دیسک گردن توسط دو تکنیک عمل جراحی از جلو ویا عمل جراحي از طریق پشت گردن صورت می گیرد. در جراحي ديسك گردن یک برش به صورت عرضي در جلوي گردن داده مي‌شود . پس از كنار زدن عضلات و عروق، مهره ها و ستون فقرات گردن دیده میشود . با استفاده از راديوگرافي حين عمل محل ديسك پاره مشخص مي‌شود با کمک ميكروسكوپ جراحي، ديسك معيوب تخليه شده زوائد استخواني كه باعث فشار روي نخاع يا ريشه‌هاي عصبي شده اند برداشته میشود سپس باکمک مبکروسکوپ جراحی ، دیسک معیوب برداشته شده زوائد استخوانی که باعث فشار روی نخاع شده اند نیز برداشته میشوند. دیسک تخلیه شده به وسیله پروتز با دیسک مصنوعی جایگزین میشود .این پروتز باعث جوش خوردن مهره ها میشود .

عوارض جانبی و خطرات ناشی عمل دیسک گردن

از آن جا که عمل جراحی گردن در اطراف نای و نخاع انجام می شود ، تا حدودی خطر بروز عوارض جانبی جدی وجود دارد . عوارض جانبی شامل موارد زیر است :
1-آسیب دیدن یکی از شریان ها و ورید های بزرگی که از مسیر گردن به مغز می رود .
2-آسیب دیدن اعصاب یا نخاع
3-عفونت گرافت استخوانی یا نواحی اطراف ستون فقرات
4-جا به جا شدن گرافت استخوانی قبل از جوش خوردن آن
5-جوش نخوردن دو مهره به یکدیگر

عمل دیسک

برخی از عوارض گفته شده قابل درمان است و با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود اما بقیه نیاز به انجام جراحی مجدد دارند . انجام جراحی گردن به ندرت صورت می گیرد اما اگر به شما توصیه شده بهترست که اطلاعات کافی در این باره به دست آورید تا نتیجه بهتری حاصل شود

علت درد پا بعد از عمل دیسک کمر

پس از عمل جراحی دیسک کمر ، گاهی اوقات درد عصب سیاتیک پا دچار درد شدیدی می شود. درد عصبی در پا اغلب به علت مشکلات مربوط به پا است، اما در بعضی موارد ممکن است با مشکلات ستون فقرات کمری و عمل دیسک کمر ایجاد شود.

درد پا پس از عمل جراحی دیسک کمر ناشی از فشرده سازی اعصاب ستون فقرات کمری است که عصب سیاتیک شما را تشکیل می دهد.

چه کسانی نیاز به عمل دیسک دارند

افرادی نیاز به جراحی دارند،که  دارای مشخصاتی هستند که در آن صورت پزشک  جراح توصیه به جراحی می‌کند، اما در غیر این صورت امکان درمان به روش‌های غیرجراحی  برای فرد وجود دارد. در مواردی که بعد از جراحی، دردها ادامه دارد، به این دلیل است که بیمار شرایط جراحی را نداشته یا عوارض ناشی از جراحی زیاد بوده است.

عمل دیسک

1-در برخی موارد  باقی ماندن علائم و دردها ناشی از مشکلی است که بر اثر به وجود آمدن گوشت اضافه و گیر افتادن رشته‌های عصبی به وجود آمده و دوباره علامت‌ها را ایجاد می‌کند. معمولا در  بیمارانی که درمان‌های فیزیوتراپی  را انجام می‌دهند و بهبود ی مشاهده نمی‌شودو دردهای ارامه دارند  برای این  عمل دیسک کاندید  می‌شوند.

2-گروه دیگر بیمارانید که بیرون‌زدگی دیسک دارند یا آسیبی که به دیسک وارد شده، باعث قطع جریان عصبی ریشه‌های عصبی منتهی به ستون مهره‌ها شده است.در این شرایط به دلیل عدم خونرسانی مناسب حتی ممکن است ساختمان عصب آسیب ببیند. در این افراد نشانه‌هایی مثل ضعف اندام‌ها، از کار افتادن قسمت‌های حسی بخشی از اندام و اختلال در حرکت اندام است. این بیماران حس قسمتی از پا یا دست را از دست می‌دهند یا برای مثال نمی‌توانند پنجه پا را بالا آورند. این افراد نیاز به جراحی دارند. از طرفی افرادی که به دلایلی مثل سن، مشکلات زمینه‌ای و… نمی‌توانند درمان فیزیوتراپی انجام دهند، مورد مناسب برای انجام جراحی هستند

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

 

 

Leave a Comment