عمل دیسک گردن

عمل دیسک گردن
2018-07-07

عمل دیسک گردن

عمل دیسک گردن معمولا یک عمل الکتیو است ( اوژانسی نیست ) و برای درمان موارد زیر به کار می رود :

  •  در گیری عصب / نخاع ( عمل جراحی دکامپرشن
  •  ناپایداری ستون فقرات ( عمل فیوژن یا اتصال مهره )

دکتر محمدرضا کیانی

 

Neck disc act

 

این دو روش با هم به کار می رود . زیرا انجام عمل جراحی برداشتن فشار از ریشه عصب منجر به ناپایداری ستون فقرات می شود و در نتیجه لازم است که با انجام عمل فیوژن یا اتصال  استحکام آن تامین شود. در مواردی هم لازم است که از ابزار هایی مانند یک صفحه کوچک برای تقویت ستون فقرات  و حفظ پایداری آن استفاده شود.

 

وقتی که استراحت کردن، مصرف دارو و اقدامات توانبخشی درد گردن را برطرف نکند ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی داشته باشیم.  زمانی عمل جراحی گردن درمان انتخابی برای گردن درد به شمار می رود که سایر روش ها با شکست رو به رو شود.بیشتر پزشکان ترجیح می دهند که درد بیمار با مصرف دارو، استراحت و فیزیوتراپی تسکین داده شود.زیرا با وجود همه ی خطرها و عوارض جانبی هیچ تضمینی برای موفقیت آمیز بودن جراحی گردن وجود ندارد. هر چند در صورت موفقیت عمل درد بیمار برطرف خواهد شد.

 

 

Neck disc act

روش های جراحی دیسک گردن:

جراحی گردن:

وقتی که تصمیم به جراحی می گیرید بدین معناست که شرایط مناسب برای انجام آن را دارید.

عمل دیسک گردن به یکی از دلایل زیر انجام می شود:

به شرایطی که در آن ریشه ی عصب توسط زائده های استخوانی یا مواد حاصل از پاره شدن یا بیرون زدن دیسک تحت فشار قرار دارد رادیکولوپاتی گردن گفته می شود.

از هر 10 نفر که تحت جراحی تخلیه ی دیسک قرار گرفته اند ، 9 نفر درد گردنشان برطرف شده است.

به شرایطی که در آن نخاع تحت فشار ناشی از زوائد استخوانی قرار می گیرد تنگی کانال نخاعی گفته می شود. این جراحی پیچیده تر بوده و میزان موفقیت آن 50 تا 90 درصد است و به عوامل بروز بیماری بستگی دارد.

به منظور جدا نگه داشتن مهره هایی که بر اثر آسیب دیدن دیسک بهم ساییده شده ، به عصب فشار آورده و درد گردن را سبب می شوند.

 

 

Neck disc act

عمل دیسک گردن:

روش های جراحی برای رفع درد(عمل دیسک گردن)

1-دیسککتومی قدامی:

این روش متداول ترین تکنیک برای رفع درد ناشی از فشرده شدن عصب توسط فتق دیسک به شمار می رود. جراح با ایجاد یک برش در قسمت قدامی گردن نزدیک به نای به ستون فقرات دسترسی پیدا می کند.

از طریق این برش اجزای  دیسک و زوائد استخوانی که ممکن است در ایجاد درد نقش داشته باشند خارج می شوند. سپس فضای خالی شده بین دو مهره به وسیله ی استخوان( از بدن فرد که از استخوان ران برداشته می شود یا استخوان اهدایی) یا مواد دیگر پُر شده و دو مهره به هم جوش داده می شوند.

 

 

Neck disc act

2- لامینکتومی:

این روش برای برداشتن فشار از روی اعصاب انجام می شود. لامینا دو صفحه ی استخوانی است که در دیواره های خلفی مهره قرار گرفته اندو نخاع را پوشانده و از آن محافظت می کند. برداشتن لامینا فشار را از روی نخاع واعصاب بر می دارد. در مواردی هم پزشکان با ایجاد سوراخی در مهره بقایای دیسک و زوائد استخوانی را خارج می کند.

 

 

Neck disc act

3- فیوژن گردن:

در این روش دو مهره ی گردن که به سبب اسیب دیدن دیسک بین آنها به یکدیگر ساییده می شوند به یکدیگر جوش داده می شوند.گرافت استخوانی یا ایمپلنت فلزی برای جوش دادن دو مهره که به تدریج بافت محکمی را تشکیل می دهند به کار می رود.

پس از انجام این جراحی ها ممکن است بیمار تا یک هفته در بیمارستان بستری شود. همچنین، لازم است که بیمار بریس گردن یا وسایل دیگری را که گردن را بی حرکت نگه می دارند بپوشد. دوران نقاهت  5 هفته طول می کشد. بیمار باید تا چند ماه بعد از عمل از بلند کردن اجسام سنگین و انجام کارهای سخت خودداری کرده ومراقبت های توصیه شده را به عمل آورد .

 

 

Neck disc act

4- لامینوپلاستی:

این جراحی برای درمان تنگی کانال انجام می شود. ابتدا جراح در ناحیه ی خلفی گردن یک برش ایجاد کرده سپس از طریق بازسازی لامینا فضای بیشتری برای نخاع فراهم می سازد.

 

 

Neck disc act

 

عمل دیسک گردن، عوارض جانبی و خطرات ناشی از آن:

از آن جا که عمل جراحی گردن در اطراف نای و نخاع انجام می شود ، تا حدودی خطر بروز عوارض جانبی جدی وجود دارد .

عوارض جانبی شامل موارد زیر است :

  •   آسیب دیدن یکی از شریان ها و ورید های بزرگی که از مسیر  گردن به مغز می رود .
  •   آسیب دیدن اعصاب یا نخاع
  •   عفونت گرافت استخوانی یا نواحی اطراف ستون فقرات
  •   جا به جا شدن گرافت استخوانی قبل از جوش خوردن آن
  •   جوش نخوردن دو مهره به یکدیگر

 

 

Neck disc act

 

برخی از عوارض یاد شده قابل درمان است و با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود اما بقیه نیاز به انجام جراحی مجدد دارند . انجام جراحی گردن به ندرت صورت می گیرد اما اگر به شما توصیه شده بهتر است که اطلاعات کافی در این باره به دست آورید تا نتیجه بهتری حاصل شود .

 

بیمار یک روز قبل از عمل بستری می‌شود. کسانی که بیماری خاصی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت یا بیماری‌های دیگر نداشته باشند می‌توانند روز عمل بستری شوند. این بیماران باید به صورت ناشتا ساعت ۷ صبح به بیمارستان، قسمت پذیرش مراجعه نمایند. با انجام برخی آزمایشات و مشاوره‌های لازم بیمار آماده عمل می‌شود. ازآنجا که اغلب دیسک گردن از جلو عمل می‌شوند، موهای قسمت جلو گردن باید تراشیده شود.

 

 

Neck disc act

عمل دیسک گردن با برشی که به صورت عرضی در جلوی گردن داده می‌شود شروع شده و پس از کنار زدن عضلات و عروق، ستون فقرات گردن قابل رؤیت خواهد شد. با استفاده از رادیوگرافی حین عمل محل دیسک و مهره مربوطه مشخص می‌شود.

 

با کمک میکروسکوپ جراحی، دیسک معیوب تخلیه شده زوائد استخوانی که باعث فشار روی نخاع یا ریشه‌های عصبی شده‌اند برداشته می‌شوند. دیسک تخلیه شده به وسیله پروتز جایگزین می‌شود. این پروتز می‌تواند ثابت یا متحرک باشد. اما اغلب از پروتزهای ثابت استفاده می‌شود. برای جوش خوردن مهره‌ها و جلوگیری از جابجایی پروتز در آینده از استخوان مصنوعی استفاده می‌شود.

 

 

Neck disc act

پس از اتمام جراحی با استفاده از گردن بند طبی سخت از حرکت های احتمالی گردن و بروز دوباره علائم دیسک گردن جلوگیری می‌شود. بیمار باید تا صبح روز پس از عمل ناشتا بماند. صبح روز بعد از عمل، بیمار ویزیت شده و رژیم غذایی مایعات برای بیمار شروع می‌شود. پس از راه‌اندازی بیمار و اطمینان از وضیت جسمانی بیمار مرخص می‌شود. بیمار با گردن بند طبی سخت در منزل استراحت نسبی خواهد داشت و نیاز به استراحت مطلق نیست.

 

پس از یک هفته بیمار در مطب یا کلینیک بیمارستان ویزیت شده و دستورات لازم در مورد ورزش، گردن بند طبی، رادیوگرافی کنترل و مراجعه بعدی به او داده خواهد شد.

 

عوارض این روش درمانی جهت درمان دیسک گردن شایع نیست اما می‌تواند شامل آسیب به عصب صوتی، مری و یا عروق گردن باشد. اما همانگونه که اشاره شد این عوارض بسیار نادر هستند.

 

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Posted in گردن by نویسنده | Tags: ,

Leave a Comment