عمل جراحی کمر

عمل جراحی کمر
2019-12-29

عمل جراحی کمر

عمل جراحی کمر :دیسک ­ها نقش تشک­ های بادی، را بین مهره ­ها دارند تا مهره­ ها بتوانند براحتی حرکت کنند . دیسک ­ها قوام ژله ای قرار دارند که بسیار در معرض ساییدگی و پارگی ناشی از افزایش سن یا صدمات و اسیب های جدی قرار دارند .بیماریهای عضلانی -اسکلتی شایعترین بیماریهای ناشی از کارند  و کمردرد در میان این بیماریها از اهمیت خاصی برخوردار است. صرف هزینه‌های سنگین *مستقیم _ غیرمستقیم * در مورد بیماران مبتلا به دردکمر خصوصاً دردکمر مزمن ، اهمیت روشهای درمانی جدید را بیش از پیش مطرح میشود

عمل جراحی کمر

عمل جراحی کمر به روش  بسته

بیش از چهل سال پیش متخصصان روشی ابداع کردند که  بتوانند بدون برش دادن پوست قسمت بیرون زده دیسک را در بیماران مبتلا به فتق دیسکهای کمری خارج کنند . که همه  این تلاشها  در جهت تسریع و راحتی عمل جراحی  کمر محسوب میشد  که در آن تخلیه دیسک از راه لوله باریکی که از راه پوست به داخل دیسک فرستاده میشد امکانپذیرمی شود  به این روش عمل جراحی بسته دیسک کمر میگویند.

مزیت این روشها نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

**عدم نیاز به بی هوشی ( انجام عمل با بی حسی موضعی )
**عدم نیاز به بستری در بیمارستان
**عدم وجود زخم و بخیه پس از عمل
**عدم وجود درد حین و پس از عمل
**برگشت سریع به فعالیتهای روزانه

چرا این روش از جراحی باز بهتر است ؟

دلایل مختلفی وجود دارد  یکی اینکه طول زمان عمل  جراحی کمر بسیار کوتاه است و بیمار  بیش از 4 ساعت در بیمارستان نخواهد بود ماند . موضوع مهم تر اینکه  در روش عمل جراحی کمر بی هوشی ندارد و با بیحسی موضعی انجام میشود. به این دلیل که ستون فقرات دستکاری نمیشود عوارض حین عمل جراحی  و بعد از عمل  ندارد .

مهمترین مساله اینست که فرد بیمار فورا و بعد از نهایتا دو روز استراحت به جریان زندگی  عادی بر میگردد. در  این روش محدودیتی وجود  ندارد و هر چند بار که بخواهیم میتوانیم از این روش استفاده کرد . با این روش میتوان هم زمان بیش از یک دیسک را لیزر کرد . اینها اولویتهاییست که باعث میشود این روش را انتخاب کنیم . سوالی که اکثر بیماران دارند در مورد برگشتپذیری ست که این عمل  جراحی به هیچ عنوان برگشتپذیر نیست .

عمل جراحی کمر

جراحی اندوسکوپی به چه صورت است

در این روش اندوسكوپي هم برش بسيار كوچكي به موازات خط وسط داده شده و با ورود اندوسكوپ جراح قطعه در رفته ديسك را پس از كنار زدن عضلات و برداشتن ليگامان خارج ميكند . در این نوع جراحی دیسک کمر به دليل محدوديت در ديد جراح متخصص  امكان تخليه ديسكهاي شديد با اين روش وجود ندارد و عموما برای جراحی قطعات آزاد مفید است . شانس عود بالا تر ا ست .

 جراحی میکروسکوپی چگونه است

در روش میکروسکوپیک عمل دیسک کمر برش بسیار کوچک تر بوده و با کمک میکروسکوپ و معمولا بدون برداشتن زوائد خلفی ، دیسک خارج ميشود .مزيت اين روش علاوه بر كوچك تر بودن برش جراحي و عدم آ سيب به عناصر استخوان ست كه با بزرگ نمايي حاصل از ميكروسكوپ احتمال آ سيب به ريشه عصبي بسيار پايين است .بیمار سریع تر به زندگی عادی برمی گردد. روش بسیار استاندارد و مفیدیست و امروزه پر اهمیت ترین روش جراحی انواع بیماری دیسک است .

جراحی لامینکتومی چیست

عمل جراحی  کمر را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد . برای انجام این نوع روش عمل جراحی کمر معمولا بیمار به شکم خوابانده شده و برش کوچکی در پشت کمر در اطاق عمل داده میشود . در روش معمولی جراحی دیسک پس از باز کردن عضلات زوائد خلفی مهره ها رویت میگردد.

در این نوع جراحی دیسک کمر با برداشتن قسمتی از زوائد خلفی لایه احاطه کننده کانال نخاعی و ریشه عصبی دیده میشوند . با کنار کشیدن ریشه عصبی دیسک معیوب دیده شده  ، و قسمت در رفته دیسک همراه با قسمت مرکزی خارج شده و پس از اطمینان از آزاد شدن ریشه عصبی محل جراحی  لایه به لایه تا سطح پوست دوخته میشود .

جراحی دیسک مصنوعی

فقط تعداد معدودی از بیماران  گزینه‌ های خوبی برای  عمل جراحی دیسک مصنوعی هستند ، زیرا این جراحی فقط روی دیسکهای خاصی در قسمت پایین بدن کار میکند اما اگر پزشک معالج شما این گزینه را انتخاب کند دیسک آ سیب دیده را با یک پلاستیک یا فلز جایگزین خواهد کرد . دیسک جدید به حفظ پایهٔ ستون فقرات کمک میکند و به شما امکان میدهد راحتتر حرکت کنید.

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی کمر

بسیاری از بیماران که تحت عمل جراحی  کمر قرار گرفته اند تا مدتی نیاز به حمایت برای انجام فعالیتهای  عادی روزانه دارند . ضمن توصیه به شروع هر چه زودتر فعالیتهای عادی از جمله پیاده روی  ،بهتر ست حداقل به مدت یک هفته بیمار فقط کار های ضروری خود را با حمایت یکی از همراهان انجام دهد . بازگشتن به فعالیتهای طبیعی ممکن ست تا بیش از یک ماه به تاخیر بی افتد .

** جهت برگشت به کار اول از جراح خود اجازه بگیرید .

** با کم شدن میزان درد میتوانید فعا لیت جنسی تان را سر بگیرید  البته از حالتی که سبب بروز استرس و فشار بر ستون فقرات شود  به شدت بپرهیزید .

** بعد از  عمل جراحی  در ناحیه ستون فقرات ، سعی در حفظ صحیح راستای بدن بسیار حائز اهمیت است چه در حالت خوابیده ، و چه در حالت نشسته و یا  راه رفتن

** درازکشیدن ،  نشستن ،  ایستادن و … این حرکات  بعد از عمل جراحی در ناحیه کمر حتی از همان ابتدا بلامانع ا ند . بالا رفتن از پله بصورت یکی یکی ممکن ست ولی بهتر است ابتدا با نظارت پزشک معالج  یا همراه بیمار باشد

** پنج روز اول زخم را با پانسمان بپوشانید ،  و بعد از این مدت فقط زخم را خشک و تمیز نگه دارید .

** دو روز بعد از عمل جراحی میتوانید به حمام بروید در این موارد در محل  عمل جراحی از پانسمان ضد اب استفاده کنید در سایر موارد پانسمان را خشک نگه دارید .

از دیگر توصیه های مهم که بیماران باید بدانند عبارتند از :

** در بخیه های جذبی نیاز به کشیدن ندارند و  فقط  انتها و ابتدا ی بخیه ها را تمیز نگه دارید
10 تا 12  روز بعد از جراحی  قسمت های بیرون زده را با قیچی بچینید

** بخیه های غیر قابل جذب را 10 تا 12  روز بعد از جراحی  بکشید .

**  استفاده از کمر بندیا همان بریس بسته به پزشک  معالج و نوع جراحی دارد . در جراحیهایی که نوع فیکساسیون انجام شده استفاده از کمر بند،  را معمولا به مدت یک تا دو ماه توصیه می کنند اما در جراحیهای سبک فقط روزهای اول جهت کاهش درد توصییه میشود

** فقط در شرایط ضر و ری از عصا یا واکر استفاده کنید .

** پس از ماه اول جراحی ، رانندگی کوتاه مدت (کمتر از یک ساعت) بلامانع است.

**در زمان  خوابیدن بهتر ست روی تشک خیلی نرم نباشد . پوزیشن خواب بسیار مهم ست و بیمار باید مواظب باشد تا در حین خواب ، به هبچ وجه بهم نپیچد یا خیلی خم نشود همانند پوزشن جنینی و دمر نخوابد

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment