علاج زانو درد

علاج زانو درد
2019-07-24

علاج زانو درد

علاج زانو درد: زانو درد، درد مفصل است و در هر سن و هر دو جنس شايع است.علت اصلي دردزانو، آسيب ديدگي، تصادف يا آرتريت روماتوئيد است. علت ديگر زانو درد کمبود کلسيم در استخوان ها و فشار زياد روي زانو است. علايم زانو درد ورم، درد و عدم انعطاف پذيري آن است. در صورت تداوم دردزانو  و علاج زانو درد بايد به متخصص مراجعه کنيد.

علاج زانو درد

آناتومی زانو

کار اصلی مفاصل زانو خم و راست شدن، و تحمل وزن بدن همراه با مچ پا و لگن است. مفصل زانو، بیشترین چرخش و تاب خوردن را به منظورانجام تمام این حرکات و حمایت از کل بدن دارد در حالی که انجام این کار، متکی بر تعدادی از استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و غضروف ها می باشد.

رباط ها :

* رباط باند فیبرمانند متراکمی است که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند.
* زانو شامل ۴ رباط مهم است، همه آنها اتصال استخوان ران به ساق پا را فراهم می کنند.
* رباط متقاطع قدامی و رباط متقاطع خلفی  باعث جلو و عقب شدن و قابلیت چرخشی زانواست.
* رباط داخلی (MCL) و رباط بیرونی(LCL) واقع در امتداد داخلی که باعث ثبات داخلی و جانبی زانو است.

استخوان ها :

مفصل زانو شامل ۴ استخوان است:

1-استخوان ران و یا استخوان قسمت بالای مفصل است.
2-استخوان ساق پا، ساق پا، پایین بخشی که تحمل وزن را فراهم می کند
3-کاسه پاتلا (کشکک)در امتداد جلو استخوان ران.
4-استخوان نازک نی، که در بخش های تحمل کننده وزن مفصل زانو درگیر نیست اما باعث اتصال رباط به مفصل می شود.

علاج زانو درد

غضروف

سازه های غضروفی یا منیسک(خط بالای استخوان درشت نی و بین ساق پا و در پایین استخوان ران و در پنجه ها(معروف به کاندیلوسکار اولیه منیسک ایجاد زیر سازی برای مفصل زانو است.

تاندون ها :

1-تاندون باند فیبر مانند شبیه به رباط ها هستند.
2- تاندون ها باعث اتصال استخوان ها به عضلات می شوند.

تاندون مهم در زانو

** تاندون چهارسر ران: اتصال عضله چهار سر ران، که در جلوی ران، قرار گرفته به کشکک

**تاندون پاتلا (اتصال استخوان کشکک به استخوان درشت نی (از لحاظ فنی شبیه رباط است چون سبب اتصال دو استخوان می شود.عضله چهار سر و تاندون پاتلا گاهی اوقات به نام اکستانسورمی نامند.

آسیب دیدگی‌های حاد زانو

علاج زانو درد

*شکستگی :

یکی از علل درد زانو شکستگی است. که با وارد شدن صدمه مستقیم به ساختار استخوان باعث شکستگی یک یا چند استخوان زانو می‌شوند. این یک آسیب دیدگی بسیار مشخص و دردناک است. اغلب شکستگی‌های زانو نه تنها زانو درد شدیدی را به همراه دارند، بلکه در عملکرد مناسب زانو اختلال ایجاد می‌کنند باعث می‌شوند که زانو به سختی بتواند وزن بدن را تحمل کند تمامی شکستگی و علاج زانو درد  باید فوراً توسط پزشک متخصص  بررسی شوند.

*آسیب دیدگی‌های رباط :

شایع‌ترین آسیب دیدگی رباط، آسیب دیدگی و پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) است. پارگی رباط صلیبی زانو اغلب یک آسیب ورزشی و ناشی از توقف یا تغییر مسیر ناگهانی استکه باعث بروز درد جلو زانو می شود.

*آسیب دیدگی‌های مینیسک زانو :

مینیسک داخلی و خارجی از غضروف ساخته می‌شود و بین استخوان‌های زانو به عنوان ضربه گیر عمل می‌کند. پیچ خوردگی زانو باعث آسیب دیدگی و پارگی مینیسک می‌شود، که پیامد آن زانودرد شدید و تورم در ناحیه زانو است. در اغلب موارد با گرفتن یک شرح حال دقیق از بیمار می‌توان پاره شدن مینیسک زانو را تشخیص داد و سپس درمان پارگی مینیسک زانو را آغاز کرد. ،وجود درد ، مشکلات مکانیکی یا حرکتی زانو ، تورم ، حساسیت به لمس مفصل زانو ،درمان آب آوردن زانو ، محدود شدن دامنه‌ی حرکتی زانو از علایم پارگی مینیسک زانو می باشد .

علاج زانو درد

دررفتگی زانو :

مفصل زانو می‌توان دچار دررفتگی شود که فوراً باید به آن رسیدگی شود. دررفتگی زانو اغلب در طول تصادف با وسایل نقلیه موتوری و در هنگامی که زانو به داشبورد برخورد می‌کند، اتفاق می‌افتد.

آتریت روماتوئید :

یک بیماری خود ایمنی است که تمامی مفاصل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری باعث درد و ناتوانی شدید می‌شود.

نقرس :

نوعی آرتریت است که عموماً در انگشتان بروز می کند، اگر چه زانو را نیز می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد، و باعث درد زانو شود.

بیماری ازگود اشلاتر :

این بیماری در کودکان می‌تواند باعث استخوان سازی بیش از مقدار طبیعی در ناحیه برجستگی استخوان درشت نی شده و منجر به زانو درد و مشکلات دیگر شود.

علاج زانو درد بدون جراحی

1-تزریق اوزون

علاج زانو درد

روش درمان زانودرد با استفاده از تزریق ازن برای انواع مشکلات زانو مفید و موثر می باشد. در انواع آسیب دیدگی رباط‌های زانو، این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود.

در این روش ترکیبی از ازون، پروکائین و ویتامین بی ۱۲ و مواد دیگر به بافت آسیب دیده زانو تزریق می شود، و باعث از بین رفتن تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند، تا باعث شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. اوزن تراپی باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه و تسکین زانو درد و از بین رفتن تورم می رسند.

2-لیزر درمانی

علاج زانو درد

لیزردرمانی روشی است که در آن از طول موج‌های مخصوص نور برای تماس با بافتی که آسیب دیده است استفاده می‌شود و به ترمیم بافت و تسریع فرآیند درمان زانو درد کمک می‌کند. این روش اغلب برای بیمارانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بدنبال یک روش درمانی بدون جراحی و بدون درد برای کمک به تسکین و درمان سریع زانو درد شدید یا مزمن ورم مفصل و درد ناشی از آسیب دیدگی عضلات، تاندون، غضروف یا بافت‌های نرم دیگر هستند.تعداد کل روش‌های درمانی که یک بیمار نیاز دارد به شدت مشکل وی بستگی دارد. روش درمان زانو درد با لیزر سرد بدون جراحی، بدون درد و بسیار ایمن می باشد.

علاج زانو درد خانگی زانو دردی که تازه شروع شده است

1-استراحت کرده و از فعالیت هایی که درد شما را بیشتر می کند، اجتناب نمایید.
2-از کمپرس یخ استفاده نمایید. ابتدا کمپرس یخ را هرساعت و هربار به مدت 15 دقیقه برروی زانو بگذارید. بعد از روز اول، کمپرس یخ حداقل چهار بار در روز برروی زانویتان بگذارید.
تا آنجا که می توانید زانویتان را بالا گذاشته، تا ورم آن کاهش یابد.
3-از نوارها و باندهای بستن زانو که در بیشتر داروخانه ها و تجهیزات پزشکی فروشی ها موجود است، استفاده نمایید. استفاده از این موارد هم به کاهش ورم کمک کرده و از زانو نیز حمایت می کند.
4-برای درد از استامینوفن و برای درد و ورم از ایبوپروفن استفاده نمایید.
5-موقع خواب یک بالش زیر زانویتان قرار دهید.

چه زمان باید به متخصص مراجعه کرد

هنگامی که فرد در حال تصمیم گیری برای مراجعه به متخصص است ، یک قاعده سرانگشتی مناسب برای اکثر آسیب های مزمن زانو وجود دارد. اگر نشانه هایبیمار  بعد از یک هفته کار درمانی و استفاده از داروهای ضد التهابی از بین نرفت، فرد باید به پزشک  متخصص مراجعه کند، مراجعه به درمانگرهای فیزیکی،  متخصصین کایروپراکتیک  و یا یک پزشک ارتوپد ورزشی متخصص استخوانها و عضلات برای ارزیابی درد بیشتر مفید است.

و اگر شما نمی توانید وزن خود را بر روی زانو قرار دهید، احساس بیماری و تب می کنید و یا اگر زانو قرمز و گرم شده است، فرد باید با انجام عکس برداری با در نظر گرفتن احتمال شکستگی یاعفونت به بیمارستان حتما  مراجعه کند، بسیاری از شکستگی ها ممکن است باعث بیحرکتی در یک موقعیت خاص شده یا نیاز به جراحی داشته باشند.
** عفونت نیاز به توجه فوری و اورژانسی دارد آنها را می توان درمان کرد اما نیازمند مراقبت هستند.
** به تعویق انداختن مراجعه به متخصص ممکن است بهبود فرد را دچار مشکل کند

سایر علائم  که خواهان رسیدگی اضطراری  به  علاج زانو درد است:

* درد غیرقابل تحمل
*دردی که با استراحت بهبود نمی بخشد
* دردی که شما را از خواب بیدارکند
* ورم
* زخم بزرگ
*زخم عمیق
*تورم، اگر شما از رقیق کننده خون  مثل وارفارین یا کومادین استفاده می کنید یا یک اختلال خونی مانند هموفیلی دارید.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Posted in زانو, کایروپراکتیک by نویسنده

Leave a Comment