علائم بیرون زدگی دیسک کمر

علائم بیرون زدگی دیسک کمر
2019-05-01

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

علائم بیرون زدگی دیسک کمر :فتق دیسک زمانی ایجاد می‌شود که مادهٔ ژلاتینی مانند وسط دیسک از ناحیه‌ای از دیواره‌ٔ سخت بیرونی دیسک که ضعیف شده است،  در کل بیرون‌زدگی دیسک به حالتی گفته می‌شود که دیوارهٔ دیسک سالم باشد، اما به گونه‌ای برجسته شده باشد که به عصب‌ها فشار بیاورد. فتق دیسک واقعی به عارضه‌ای گفته می‌شود که دیوارهٔ دیسک ترک برمی‌دارد یا پاره می‌شود و در نتیجه مادهٔ ژلاتینی مانند وسط دیسک از این پارگی بیرون می‌زند

علائم بیرون ردگی دیسک کمر

مراحل و علائم بیرون زدگی دیسک کمر

فتق دیسک کمر چندین مرحله دارد. به مرور زمان به دلیل فرسایش ستون فقرات ناشی از افزایش سن، دیسک به طور طبیعی ضعیف می‌شود. در این مرحله، علائم بسیار جزئی مانند کمر دردهای دوره‌ای دیده شود. معمولاً مرحله بعدی، پرولاپس دیسک است که در آن شکل و فرم دیک ممکن است به دلیل فشردگی تغییر کرده و دیسک وارد کانال نخاع شود. اگر نوکلئوس پالپوزئوس ژل‌مانند در لایه خارجی مشکل پیدا کند اما در داخل دیسک باقی بماند، اکستروژن رخ خواهد داد. مرحله نهایی و خطرناک‌ترین مرحله، جدا شدن دیسک است که زمانی اتفاق می‌افتد که نوکلئوس پاره شده و وارد کانال نخاع می‌شود.

عارضه وعلائم بیرون زدگی دیسک کمر چه نشانه‌هایی دارد

علائم ابتلا به فتق دیسک کمر به محل بروز عارضه و بافت نرمی که درگیر شده است بستگی دارد. ممکن است در صورتی که فقط بافت آسیب دیده باشد، شما درد کمی را احساس کنید یا دردی نداشته باشیداگر فتق دیسک کمر شما شدید باشد، ممکن است درد نامرتبط در گردن و قسمت پایین کمر احساس کنید که به سمت اندام‌های دیگر کشیده می‌شود. این حالت به این دلیل اتفاق می‌افتد که مواد بیرون زده، ریشه‌های عصب را تحریک کرده یا بر آنها فشار وارد کنند..

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

علائم فتق دیسک ستون فقرات

اگر فتق دیسک در ستون فقرات کمری اتفاق افتاده باشد، ممکن است شما دچار درد سیاتیک شوید زیرا ریشه عصب سیاتیک نیز درگیر شده است. درد سیاتیک شایع‌ترین علامت فتق دیسک در قسمت پایین کمر است.علائم دیگر فتق دیسک کمر ممکن است شامل تغییرات حسی – بیحسی، احساس گزگز، ضعف عضلانی، فلج، پارستزی یا سوزش و اختلال در رفلکس‌ها شود. برخلاف دردهای ضربان دار ناشی از اسپاسم‌های عضلانی، درد ناشی از فتق دیسک کمر معمولاً حداقل در قسمت آسیب دیده بدن مستمر و دائمی است

علت‌ها و علائم  بیرون‌زدگی دیسک کمر چیست

برخی از دلایل ایجاد بیماری دیسک کمر و ستون فقرات عبارت‌اند از:

1-آسیب‌دیدگی ستون فقرات :

تصادف یا آسیب دیگی فیزیکی ممکن است باعث وارد آمدن فشار بر ماده ژلاتینی داخل دیسک شده و از طریق پارگی ایجاد شده، این ماده به از دیواره دیسک خارج شود. این نوع آسیب‌دیدگی‌ها باعث بیرون‌زدگی، نشت یا شکستگی و چند قطعه شدن دیسک می‌شود.

2-سائیدگی و پارگی :

ممکن است فتق دیسک ناشی از یک سائیدگی و پارگی جزئی باشد. با افزایش سن، دیسک خشک شده و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد.

3-بلند کردن اشیاء به روش غلط  :

معمولاً علت و علائم بیرون‌زدگی‌ دیسک کمر  شدید به دلیل شغل‌هایی ایجاد می‌شود که نیاز به بلند کردن اجسام دارند. آسیب‌دیدگی‌های ضربه‌ای به دیسک کمر در صورتی بروز می‌کند که برای بلند کردن اجسام به جای این که از پاها و کمر صاف کمک گرفته شود، کمر را خم کرده و آنها را بلند کنید. کمر دردهای جزئی و مزمن نشان‌دهنده سائیدگی و پارگی است که ممکن است شما را مستعد فتق دیسک کمر در هنگام انجام کارهای عادی مانند خم شدن و برداشتن قلم کند.

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

4-خم شدن رو به جلو :

زمانی که شما نشسته‌اید یا رو به جلو خم شده‌اید، بر قسمتی از ستون فقرات که رو به شکم است فشار وارد شده و قسمت خلفی ستون فقرات کشیده می‌شود. به مرور زمان، غشای خلفی دیسک کشیده شده و نازک می‌شود و محتویات ژله‌ای مانند نوکلئوس بیرون می‌زند. اگر دیسک بیرون بزند، نوکلئوس از قسمت غشا شکسته شده و به داخل کانال نخاع می‌ریزد.این عارضه بر عصب‌های ستون فقرات فشار وارد کرده و معمولاً باعث ابتلا به درد شدید و ناتوان‌کننده و بروز علائم دیگر می‌شود.

علت و علائم بیرون زدگی دیسک کمر

با افزایش سن افراد، مواد مایع مرکز دیسک از بین میرود و دیسک ها سخت می شوند و دیگر مانند یک بالشتک نرم نیستند. این عامل باعث جابه جایی مرکز دیسک ، ترک خوردن و ایجاد شکاف در دیسک می شود و در نهایت پارگی و بیرون زدگی دیسک کمر ایجاد میشود. بیشترین بیرون زدگی و پاره شدن دیسک کمر در ناحیه تحتانی دو تا از دیسک های کمر به وجود می آید.از علائم بیرون زدگی دیسک می توان به موارد زیر اشاره کرد ، البته برای تشخیص حتما باید توسط متخصص ستون فقرات معاینه شوید :

1-درد ناگهانی در پشت حین فعالیت بدنی
2-اختلال در حفظ تعادل
3-درد و سفتی در ناحیه کمر
4-درد در باسن و ساق پاها
5-اسپاسم عضلانی
6-گزگز یا بی حسی و ضعف در پاها
7-بی اختیاری ادرار و مدفوع و فلج اندام های تحتانی در موارد شدید

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر برای علائم بیرون زدگی دیسک کمر

دو نوع درمان برای بیرون زدن دیسک کمر وجود دارد: جراحی دیسک کمر  و روش های غیر جراحی. اگر دیسکی که بیرون زده باعث عوارض حادی مثل عدم کنترل ادرار و مدفوع، ضعف پیشرونده ، و یا بعد از چد روز استراحت، درد کم که نشده، در حال افزایش هم هست شود، فرد کاندیدای جراحی است و باید به طور اورژانسی جراحی  شود

خوشبختانه جراحی با ابزار بسیار با کیفیت و مرغوب انجام می شود، به همین دلیل عوارض بعد از عمل بسیار کم خواهد بود و 3تا4 روز بعد از آن مرخص می شوند. معمولا یک هفته بعد از جراحی تمرینات فیزیوتراپی آغاز می شود و کمتر از یک ماه بعد از عمل می توانند به زندگی طبیعی خود برگردند.

غیر از جراحی، چه روشی وجود دارد برای درمان علائم بیرون زدگی دیسک کمر

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

اگر فرد علائمی مثل دردهای تیرکشنده به طرف گردن، در دست ها، کمر، باسن و پشت ران ها و جناغ سینه داشته باشد، قبل از هرچیز باید تصویر برداری شود. اگر در MRI محرز شود که دیسک بیرون زده،گزینه اول ما جراحی نخواهد بود. در این صورت به بیمار فرصت می دهیم که 2 تا 4 هفته استراحت مطلق داشته باشد و هیچ فشاری به کمر نیاید. در این مدت داروهای مسکن، داروهای شل کننده عضلات هم تجویز می کنیم.

اگر درد بیمار 60 تا 70 درصد بهبود یابد، مرحله بعدی انجام فیزیوتراپی و تقویت عضلات مجاور نخاع خواهد بود. بیمار تا مدتی باید از هرگونه فشار به کمر، گردن و مهره ها، برداشتن اجسام سنگین، انداختن کیف و کوله سنگین پرهیز کند. به علاوه باید وضعیت نشستن  خوابیدن خود را تنظیم کرده، کفش های طبی، تشک و بالش طبی و از توالت فرنگی استفاده کند.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Posted in کمر by نویسنده

Leave a Comment