صدا دادن گردن

صدا دادن گردن

 

صدا دادن گردن،حالتی است که در آن هنگام چرخش و یا تکان دادن صداهای واضحی مثل شکستن، تق‌تق، خرد شدن از ناحیه گردن شنیده می‌شود.

این صداها با توجه به نزدیکی به مجراهای شنوایی به‌خوبی شنیده می‌شوند و می‌توانند مزاحم و باعث اختلال در آرامش فرد، به‌ویژه هنگام انجام فعالیت‌هایی باشند که حرکت زیاد گردن را ایجاب می‌کند، اگر گردن شما صدا می‌دهد، اما دردی به همراه ندارد احتمالاً بی‌ضرر است.

در بیشتر موارد، صدا کردن گردن می‌تواند دلیل خشکی عضلات گردن هست که موجب می‌شود در هنگام حرکت‌ دادن گردن، مهره‌ها بر روی یکدیگر ساییده شده و صدا تولید کنند. درحالی‌که ممکن است هیچ علامتی همراه با صدای گردن نباشد، اما احتمال دارد به‌مرورزمان علائمی شامل: اساسم (گرفتگی) مداوم عضلات گردن سردرد، گردن درد یا کمردرد در افراد به وجود آید.

در اغلب موارد خشکی مفاصل را می‌توان به کمک شکستن قولنج مفاصل (رهایش مفصلی) برطرف کرد، به‌طورکلی، ممکن است این صدا بی‌ضرر باشد، اما اگر صدای گردن همراه با درد باشد، باید برای درمان به پزشک مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

 

صدا دادن گردن

 

 

 

نشانه‌ها و علائم*

 

اگرمفصل گردن به همراه درد باشد، می‌تواند نشانه‌ی وجود انحراف در ساختار مهره‌ها و یا نشانه آسیب به مفاصل، رباط‌ ها و یا غضروف‌ها باشد.

 

همچنین ممکن است عارضه‌ای جدی در ستون فقرات و دستگاه اسکلتی عضلانی منجر به صدا دادن گردن همراه با درد شده باشد.

از دیگر علائم صدا دادن گردن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 

کاهش دامنه‌ی حرکتی:

 ممکن است سر و گردن انعطاف‌پذیری طبیعی خود را به‌مرور از دست بدهد.

 

سردرد:

در قسمت پشت سر یا گردن درد به شقیقه‌ها و یا پیشانی انتشار پیدا می‌کند.

 

 

درد عضلانی و حساس شدن بافت:

هنگامی‌که فشار روی عضلات گردن وارد می‌شود.

 

بی‌حسی و یا احساس خارش در دست‌ها:

این حس ممکن است می‌تواند به علت پیچ شدن یک عصب و یا اسپوندیلوز گردنی به وجود بیاید.

 

 

گرفتگی:

احساس یک توده سفت درناحیه اسپاسم عضلانی.

 

گاهی اوقات قرمزی در پوست اطراف ناحیه درد موجود در عضله قابل ملاحظه میباشد پس از یک دوش گرم خود را بیشتر نمایان می‌سازد.

 

 

 

 

 

 

صدا دادن گردن

 

 

 

علل های صدای مفاصل موجود در گردن:

 

همانطور که میدانید گردن از ۷ مهره گردنی تشکیل شده است که اطراف ان را تاندون ها رباط‌ها و ماهیچه ها در بر گرفته است، همه این ها در کنارهم باعث می‌شود که فرد بتواند گردن و سر خود را بچرخاند، تکان دهد و احساس دردی هم در کنار آن نداشته باشد.

 

تغییر فشار مایع مفصلی سینوویو:

افرادی که طبق عادت روزانه خود مفصل گردن خود را میشکنند در واقع گازهای اکسیژن دی اکسید کربن و نیتروژن را آزاد می سازند که این آزاد سازی به علت کشیده شدن کپسول مفصلی گردن صورت میگیرد با آزاد سازی این گازها حباب هایی به وجود می آیند که ب روی یکدیگر سقوط میکنند و باعث به وجود امدن صدا می شوند.

 

علل رباطی:

ناحیه ای که ۲ استخوان به هم رسیده و ۱ مفصل راتشکیل میدهد رباط آن قسمت راپوشانده و باعث حرکت مفصل می‌شود. رباط‌ها بااستفاده از برآمدگی استخوان ها میتوانند به ان قسمت استخوان ها متصل شوند. هنگامی‌که رباط‌ها روی برامدگی این استخوان ها بلغزند صداهایی در قسمت گردن به گوش خواهد رسید.

 

مشکلات مفصلی:

پوکی استخوان و آرتروز را با سخت شدن مفاصل شناخته میشوند عوارضی همچون این ها موجب تغییرات تخریب کننده در مفاضل گردن میشوند صدای گردن به همین دلیل به گوش می رسد.

 

با بالا رفتن سن و سالخوردگی (افراد بالای ۵۰ سال) بیماری استئو آرتریت گردن به وجود می اید، کم کم دیسک ها بین مهره‌ها تخریب شده وحالت اولیه خود را از دست می دهد، به تدریج فاصله بین مهره‌ها کاهش پیداکرده واین باعث گرفتگی گردن می شودو صدا دادن گردن در افراد مسن می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

صدا دادن گردن

 

 

 

 

 

 

ورزشکاران (ژیمناست ها) یا افرادی که فعالیت های سنگینی انجام میدهند مهره‌های گردن آن ها بیشتر در معرض آسیب بوده و ممکن است صدا دهد.

 

ماساژ:

با استفاده از ماساژ و حرارت در ناحیه مورد نظر میتوان گرفتگی گردن را برطرف کرد.

 

ورزش:

افرادی که به علت مشغله کاری و ثابت ماندن عضله گردن به ویژه افرادی که روزانه با کامپیوتر سرو کار دارند ازحرکت طبیعی گردن جلوگیری می‌کند، میتوانند عضلات گردن را به آرامی حرکت دهند سرخود را به سمت پایین اورده در حالتی که چانه به سمت گردن قرار گیرد در این حالت به گردن کشش وارد می‌شود.

 

حرکت دادن مفاصله:

هنگامی‌که گردن به صورت آزادانه نتواند حرکت کند سفتی گردن باعث ایجاد صدا در گردن می‌شود. میتوانید به آرامی گردن خود را بکشید تا فشار عضلات آن کاهش یابد. عضلات ضعیف گردن خود را ورزش دهید تا جریان خون در آن ها بهبود یافته و درد از بین برود.

 

 

 

 

 

صدا دادن گردن

 

 

 

 

 

 

طب سوزنی انجام دهید:

 

برای کاهش گرفتگی تورم و ناراحتی از روش نوین طب سوزنی که در مناطقی ازپوست وارد شده استفاده می‌شود

ممکن است نقاط طب سوزنی در نواحی مشکلات گردن قرارنداشته باشد و در بخش های دورتری از بدن قرار گرفته باشد.

 

 

 

 

 

 

صدا دادن گردن

 

 

عوارض:

صدا دادن گردن عوارضی را در بر دارد از جمله این عوارض:

 

گردن درد:

صدا دادن گردن بعد از مدتی باعث کاهش توانایی حرکتی گردن می‌شود. این کاستی به دلیل فرسایش و ساییده شدن غضروف‌های اطراف مهره‌های گردن که به نوبه خود، تغییرات فرسایشی مربوط به آرتروز گردن را به دنبال دارد. این عوامل با توجه به افزایش فشار وارده بر اعصاب به درد و التهاب گردن درد دامن می‌زنند.

 

استئوآرتریت:

شکستن عمدی قولنج گردن از روی عادت روزانه یا تکرار غیرعمدی صدا دادن آن، فشار مورد توجهی را به مفصل گروارد می‌کند و باعث کشیدگی بیش از حد رباط‌ها می‌شوند. ناپایداری نتیجه‌ی این صدا دادن مکرر است و چون بدن سعی می‌کند مفصل را پایدار سازد، تشکیل پل‌های استخوانی بین مهره‌ها را تحریک میسازد با این وجود، تشکیل این پل استخوانی یک واکنش طبیعی نیست و می‌تواند به پایدارسازی دائمی و غیرقابل برگشت مفصل، عارضه‌ای موسوم به استئوآرتریت، منجر شود.

 

 

 

 

 

 

 

صدا دادن گردن

 

 

 

 

 

 

بر طبق تحقیقات انجام شده صدا دادن مدام مفصل گردن یکی از علت های سکته مغزی بیماران زیر ۶۰ سال می باشد، این صدادادن گردن ممکن است به رگ های خونی و شاهرگ ها صدمه وارد کند این صدمات باعث پارگی شاهرگ ها و تشکیل لخته های خونی می‌شود و در ادامه به مغز خواهد رسید لخته های خونی از عبور خون جلوگیری می‌کند و در نهایت اکسیژن کافی به مغز نخواهد رسید.

سکته مغزی ناشی از صدا دادن گردن معمولاً خفیف است، گیجی، سرگیجه، ضعف نیمی از بدن، تاری دید، سختی در تکلم و سردرد مزمن از نشانه های رایج سکته مغزی به شمار می‌رود.

 

 

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک