صدا دادن زانو

آیا تا کنون از زانوهایتان صدای تق تق شنیده‌اید؟ آیا خم و راست کردن زانوها باعث ایجاد این مشکل می‌شوند؟ در واقع این مشکل همان عارضه‌ی صدای زانو است. گاهی صداهایی که از زانوها شنیده می‌شود طبیعی است، و گاهی نیز وقتی سعی می‌کنید زانویتان را خم یا راست کنید صداهای سایش و تق‌تق زانو آزار دهنده و حتی گاهی دردناک است.
گاهی اوقات علت صدا دادن زانو می‌تواند امری کاملاً عادی و بدون دلیل خاصی باشد؛ ولی با این وجود باز هم نباید نسبت به استفاده از اقدامات مناسب برای مراقبت و حفاظت از زانو‌ها بی‌توجهی بود.

 

 

دلایل صدا دادن زانو

در برخی موارد، صدای تق‌تق زانو به این دلیل اتفاق می‌افتد که زانو در حال آزاد کردن مفصل گیر افتاده خود در فضایی خالی است. در برخی موارد دیگر، به دلیل فشار اضافی و اصطکاکی که به زانو وارد می‌شود، ممکن است زانو در حال تنظیم کردن خودش در سرجای مخصوص‌اش صدای تق‌تق‌ بدهد.

1. وجود بافت اضافی اطراف زانو: اگر بعد از یک آسیب جدی به زانو، زانو درمان نشود یا به طور ناقص درمان شود، بافتی اضافی در اطراف زانو به‌وجود می‌آید و بعد از آن، این بافت اضافی در بین بخش‌های خاصی از مفصل گره خورده و در هم می‌پیچد و همین امر، موجب صدای تق‌تق زانو هنگام راست ‌کردن مفصل زانو می‌شود.

2. نرمی کشکک زانو (سندرم زانوی دوندگان): ممکن است فکر کنید دویدن ثابت برای سلامتی‌تان مفید است، ولی اگر فشار زیادی بر استخوان‌ درشت‌نى‌ بیاورید، امکان دارد این کار شما موجب گسترش نرمی کشکک زانو شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که کشکک زانو به صورت کامل در یک خط و به طور صحیح در امتداد استخوان فخذ ران قرار نداشته باشد.استخوان درشت نی و استخوان‌های ناحیه‌ی پایینی پا از کشکک زانو محافظت می‌کنند ولی هنگامی که این استخوان‌ها به طور صحیحی تراز نباشند، اگر زانویتان را خم ‌کنید صدای تق‌تق خواهند داد.

3. آسیب شدید به مینیسک و ضربه‌گیر زانو: مینیسک در واقع یک دستگاه روغنکاری بین استخوان‌های زانوی شما است، اگر این بخش آسیب ببیند و به خوبی درمان نشود، تعادل زانوی شما برهم می‌خورد و هنگامی که به زانویتان فشار وارد می‌کنید، می‌تواند باعث چرخش زانو شود و همین این امر موجب ایجاد صدای تق‌تق در زانوی شما می‌شود.

4. التهاب مفصل زانو: التهاب مفصل در پاهای فرد بیمار باعث انتشار آن به زانو می‌شود که در این حالت زانو ملتهب شده و تراز‌بندی آن به‌هم می‌خورد و همین امر باعث ایجاد صدای زانو می‌گردد.

5. پارگی رباط ACL و MCL زانو:  پارگی هر دوی این رباط‌ها می‌تواند باعث ایجاد صدای زانو ‌شود؛ این پارگی‌ها همچنین می‌توانند موجب درد مزمن، سفتی زانو و دردناکی زانو هنگام لمس آن شوند.