شکستگی مهره های کمر

شکستگی فشاری مهره‌های کمر که به آن شکستگی مهره کمر در اثر له شدن نیز گفته می‌شود، شامل خرد شدن یا فرو ریختن یک یا چند عدد از استخوان‌های (مهره‌های) ستون فقرات می‌باشد. برآوردها نشان می‌دهد که هر ساله در حدود 700 هزار مورد انواع شکستگی‌ستون فقرات تنها در کشور آمریکا اتفاق می‌افتد که در حدود یک سوم از آنها منجر به بروز درد مزمن کمر در آینده می‌شوند. بیش از 85 درصد از این شکستگی‌ها در اثر پوکی استخوان اتفاق می‌افتد. این شکستگی‌ها می‌تواند منجر به بروز ناهنجاری‌های پیش‌رونده ستون مهره‌ها شود که خود این عارضه موجب تغییراتی در عملکرد مکانیکی ستون مهره‌ها و افزایش خطر وقوع شکستگی‌های بیشتر در مهره‌هایی که در مجاورت مهره آسیب‌دیده قرار دارند و نیز به هم خوردن همردیفی مهره‌ها و بدشکلی و دردناک شدن آنها شود.

 

 

انواع شکستگی مهره‌ها

شکستگی مهره‌های کمر را می‌توان بر اساس مکانیزم آسیب‌دیدگی آنها به 4 نوع اصلی تقسیم کرد که عبارتند از:

 

شکستگی فشاری (شکستگی گوه‌ای یا مثلثی)

این نوع شکستگی به دلیل فشرده شدن محور استخوان‌ها به تنهایی و یا همراه با نیروی چرخش مهره در زمانی که ستون مهره‌ها در اثر مصدومیت به طرف جلو یا پهلو خم می‌شود، اتفاق می‌افتد. این نوع از شکستگی حالت ثابت دارد و باعث جا به جایی مهره نمی‌شود، بنابراین خیلی به ندرت ممکن است همراه با آسیب‌دیدگی اعصاب باشد.

ترک خوردگی

این نوع شکستگی هم شبیه به شکستگی فشاری است، با این تفاوت که ترک ایجاد شده در مهره به صورت مثلثی نیست، بلکه مهره به طور کامل و صاف ترک می‌خورد. این یک نوع شکستگی بسیار شدید است که با فرو ریختن قطعات مهره آسیب‌دیده و وارد شدن آنها به فضای کانال نخاعی همراه است. آسیب‌های عصبی و آسیب‌دیدگی طرف خلفی ستون مهره‌ها در این نوع شکستگی بیشتر اتفاق می‌افتد.

چرخش و پرتاب مهره (آسیب کمربند ایمنی یا شکستگی شانسی)

این نوع شکستگی که شامل جدا شدن کامل مهره شکسته شده می‌باشد، غالباً در اثر وارد آمدن نیروهای پرتاب کننده قوی بر روی ستون مهره‌ها به وجود می‌آید. در زمان وقوع این نوع شکستگی، ستون مهره‌ها در حول یک محور که در داخل یا در جلوی سمت قدامی ستون مهره‌ها قرار می‌گیرد، به شدت می‌چرخد.

شکستگی همراه با دررفتگی مهره

این نوع شکستگی معمولاً با جا به جایی مهره شکسته یا مهره‌های مجاور آن همراه می‌باشد. علت وقوع این نوع از شکستگی، وارد آمدن چندین نیرو به طور همزمان بر روی مهره می‌باشد. این شکستگی‌ها حالت بسیار ناپایداری دارند و می‌توانند موجب آسیب‌دیدگی شدید عصب نیز بشوند.

علل شکستگی مهره‌های کمر

پوکی استخوان یکی از مهم‌ترین دلایل ضعیف و شکننده شدن استخوان‌ها می‌باشد. افرادی که استخوان‌های ضعیفی دارند، ممکن است فقط با خم شدن به سمت جلو، برخاستن از جای خود، عطسه کردن و یا حتی سرفه شدید دچار شکستگی مهره کمر شوند.

  1. آسیب‌دیدگی ستون مهره‌ها ممکن است در زمان سوانح رانندگی، زمین خوردن و یا در جریان مسابقات ورزشی اتفاق افتد.

  2. بیماری‌های ستون مهره‌ها از قبیل سرطان، عفونت و بافت‌مردگی بی‌خونی (آواسکولار نکروز) می‌تواند باعث ضعیف شدن مهره‌ها و شکستگی آنها شود.

شکستگی فشاری مهره کمر چگونه ایجاد می‌شود؟

این نوع شکستگی معمولاً به علت ضعیف شدن استخوان‌های ستون فقرات در اثر پوکی استخوان به وجود می‌آید. علاوه بر آن، کمبود کلسیم یا سایر عناصر غذایی و نیز کمبود بعضی از هورمون‌ها و مصرف مداوم بعضی از داروها می‌تواند منجر به ضعیف شدن استخوان‌ها و وقوع شکستگی مهره شود. اگرچه این نوع از شکستگی غالباً در اثر زمین خوردن یا پرش شدید اتفاق می‌افتد، اما گاهی اوقات فشار ناشی از خود وزن بدن نیز می‌تواند منجر به شکسته شدن مهره‌ها شود. در اغلب موارد، این نوع از شکستگی‌ها در قسمت ستون فقرات سینه‌ای یا مهره‌های قسمت میانی ستون فقرات اتفاق می‌افتد. در افرادی که از پوکی استخوان رنج می‌برند، حتی یک حرکت ساده مانند خم شدن یا بلند شدن از جای خود می‌تواند باعث شکستگی مهره‌های کمر شود. به مرور زمان ممکن است چندین شکستگی مختلف در قسمت جلوی مهره‌ها ایجاد شود و باعث از هم پاشیدن ساختار مهره‌ها و یا ترک خوردگی ممتد آنها شود.

نشانه‌ها و علائم شکستگی مهره‌های کمر

شکستگی خفیف مهره‌های کمر ممکن است هیچ گونه نشانه‌ها و علائمی به همراه نداشته باشد. اما به طور کلی ممکن است علائم شکستگی مهره کمر بصورت زیر باشد:

  1. درد ناگهانی و شدید یا تیر کشیدن کمر

  2. کمر دردی که در هنگام ایستادن یا راه رفتن شدیدتر می‌شود.

  3. وقوع اسپاسم‌های مداوم عضلات کمر

  4. مشکل در دفع ادرار و یا مدفوع

  5. ضعف شدید و ناگهانی دست‌ها یا پاها

تشخیص شکستگی مهره‌های کمر

برای تشخیص شکستگی‌ مهره‌های کمر، پزشک سئوالاتی در مورد آسیب‌دیدگی‌ها و بیماری‌هایی که احتمالاً در گذشته به آن دچار شده‌اید، از شما می‌پرسد. همچنین یک معاینه فیزیکی بر روی شما انجام می‌دهد و وضعیت ستون فقرات شما را بررسی می‌کند. ممکن است برای تشخیص دقیق این عارضه لازم باشد که یک یا چند مورد از آزمایش‌های زیر را انجام دهید:

عکسبرداری اشعه ایکس، سی تی اسکن یا ام آر آی، تصویر ستون فقرات شما به وسیله یکی از این روش‌ها تهیه می‌شود. ممکن است قبل از گرفتن این عکس‌ها، یک رنگ مخصوص به شما داده شود تا تصویری با کنتراست بیشتر به دست آید و به پزشک شما کمک کند که وضعیت ستون مهره‌ها را بهتر ببیند. اگر در گذشته نسبت به مصرف این نوع از رنگ‌ها حساسیت داشته‌اید، لازم است که حتماً به پزشک خود اطلاع بدهید. دقت کنید که هنگام وارد شدن به اتاق ام آر آی نباید هیچ نوع وسیله فلزی همراه خود داشته باشید، زیرا وجود فلز می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی شدید شما شود. بنابراین اگر هر نوع اشیاء فلزی در داخل یا روی بدن شما وجود دارد، حتماً به پزشک خود اطلاع بدهید.

اسکن استخوان که از مهره‌های ستون فقرات شما گرفته می‌شود. تصاویر اسکن استخوان می‌تواند وجود شکستگی یا هر نوع آسیب‌دیدگی احتمالی دیگر از قبیل عفونت در مهره‌ها را نشان دهد.