شانه درد

شانه، ناحیه‌ای است متشکل از چندین مفصل، که این امکان را می‌دهند تا عضلات و تاندون‌های شما به‌هم بپیوندند و حرکت را برای شما میسر سازند. همه‌چیز از خاراندن کمرتان تا بلند کردن یک کتاب توسط این ناحیه انجام می‌شود.

 

 

علت ها

بیماری درد شانه، دردی است شایع و به چندین دلیل ممکن است رخ دهد. این دلایل عبارتند از:

بورسیت‌هابورس‌ها (Bursae) کیسه‌های پر از مایعی هستند که اطراف مفاصل وجود دارند. مناطقی که تاندون‌ها، پوست و بافت‌های عضلانی به استخوان‌ها می‌پیوندند توسط این کیسه‌های پر از مایع احاطه می‌شوند. به وسیلۀ این کیسه‌ها، مایع روان کننده‌ای تولید می‌شود که به کاهش اصطکاک در هنگام حرکت مفاصل کمک می‌کند. دیده می‌شوند. این کیسه‌های متورم، باعث محدودسازی شیوه‌ها و جهت‌های حرکتی مفاصل می‌گردند.

التهاب و تورم غلاف تاندون (تنوسینوویت) -غلاف محافظ که تحت عنوان سینوویوم شناخته می‌شود، روی تاندون‌ها را می‌پوشاند. این غلاف، مایع روان‌کننده سینوویال تولید می‌کند که باعث محافظت از تاندون ‌شده، می‌گردد. آسیب دیدن این تاندون ممکن است باعث ایجاد نقص و بد عمل کردن این غلاف گردد. اگر این اتفاق رخ دهد،  ممکن است غلاف یا کلاً نتواند مایع روان کننده سینوویال تولید کند و یا مایع تولید شده به اندازه کافی نباشد که همین امر موجب التهاب و تورم غلاف و علت درد شانه می‌گردد. این حالت به عنوان التهاب غلاف تاندون شناخته می‌شود و البته گاهی نیز از آن با عنوان تنوسینوویت یاد می‌کنند.

التهاب تاندون‌های عضلۀ چرخاننده شانه – درد شانه یا بازو، به ویژه هنگام بلند کردن بازو، خوابیدن روی آن یا به کارگیری عضلات آسیب دیده، اغلب نتیجۀ استفادۀ پی در پی و بیش از حد از بازو و شانه، هنگام ورزش یا انجام یک فعالیت است یا ممکن است دلیل آن آسیب‌دیدگی شانه باشد. سن وسال هم می‌تواند در این بین نقش داشته باشد.

آرتروپاتی پارگی عضلۀ چرخاننده شانه پارگی در تاندون‌های عضلۀ چرخاننده شانه چیزی است که باعث این وضعیت می‌شود. هنگامی که استخوان‌های شانه آسیب دیده باشند، شانه شما دچار التهاب مفاصل می‌شود. از جمله علائم آن درد شدید  و ضعف و سستی عضلات هستند که می‌توانند بالا بردن دست را مشکل سازند.

شانه منجمد یا چسبندگی کپسول مفصلی شانه این بیماری سفت شدن تدریجی کپسول مفصل شانه -بافتی که اطراف مفصل شانه را احاطه می‌کند.- همراه با دردی آزاردهنده است که حتی ممکن است شانه بسیار سفت شده و درد آن بسیار زیاد شود به طوریکه توانایی شما را برای استفاده از بازوی‌تان در فعالیتهای روزمره را محدود ‌سازد.

آرتروز آرتروز(OA) شکلی معمول و عادی از التهاب مفصلی است که به فرسودگى و سائيدگى مفاصل مربوط می‌شود. فرسودگی پیاپی غضروف مفصلی و دو استخوان منتهی به آن که سایش آنها به‌ همدیگر باعث ایجاد درد می‌گردد. بیمارانی که زخم یا آسیب قبلی دارند یا قبلاً عمل جراحی انجام داده‌اند بیشتر احتمال دارد که در آینده به این بیماری مبتلا شوند.از جمله علائم آن عبارتند از تورم، سفتی، تیر کشیدن، سیخ زدن و درد های شديد و ناگهانی.

بی ثباتی (لقی) شانه بی ثباتی (لقی) شانه به دلیل دررفتگی یا جابه‌جایی بیش از حد مفصل شانه روی می‌دهد.

فیبرومیالژیا فیبرومیالژیا عارضه‌ای مزمن است که با دردی در سطح گسترده و به صورت دامنه‌دار و بدون دلیل شناخته شده‌ای در عضلات و مفاصل مشخص می‌گردد. فیبرومیالژیا یک بیماری یا مرض نیست؛ بلکه سندرومی است از مجموعه‌ علائمی که همزمان با هم رخ می‌دهند. اگرچه بسیاری از مردم به خاطر علائم خاص آن، فکر می‌کنند که این عارضه نوعی التهاب مفصلی است ولی در واقع این‌گونه نیست.