سردرد میگرنی و درمان

سردرد میگرنی و درمان
2019-10-09

سردرد میگرنی و درمان

سردرد میگرنی و درمان :بیشتر افرادی که به سردرد میگرنی مبتلا هستند از ضربه‌دار بودن درد در سرشان شاکی‌اند و می‌گویند این ضربات در یک‌طرف سر آن‌ها را آزار می‌دهد. اگر فردی میگرن داشته باشد و فعالیت بدنی انجام دهد سردردهایش بیشتر می‌شود.اما به ظور کلی سردرد دردی آزاردهنده در ناحیه‌ی سر است که به آن فشار وارد می‌کند. این درد ممکن است خفیف یا شدید باشد و معمولا در هر دو سمت سر احساس می‌شود. پیشانی، گیجگاه و پشت گردن از قسمت‌هایی هستند که سردرد در آنها احساس می‌شود.

سردرد میگرنی و درمان

میگرن چیست

سردردهای میگرنی معمولا شدید و حاد هستند و با نشانه‌های دیگری همراه هستند. نشانه‌های رایج میگرن عبارت‌اند از:

**حالت تهوع
**درد در پشت یک چشم یا گوش
**درد در گیجگاه‌ها
**دیدن نقطه‌ها یا نوارهای نورانی
**حساسیت به نور یا صدا
**از دست دادن موقت بینایی
**استفراغ
در مقایسه با سردرد تنشی یا انواع دیگر سردرد، سردرد میگرنی در دامنه‌ی سردردهای میانه تا شدید قرار می‌گیرد. گاهی ممکن است برخی افراد به‌دلیل شدت درد به اورژانس مراجعه کنند. سردرد میگرنی معمولا در یک سوی سر رخ می‌دهد، هرچند بروز درد در دو طرف سر هم امکان‌پذیر است. از دیگر تفاوت‌های میگرن کیفیت و نوع درد است. میگرن با درد شدید و تپنده همراه است؛ به‌شکلی‌که انجام کارهای روزانه را خیلی سخت می‌کند.

سردرد میگرنی و درمان

سردردهای میگرنی به دو دسته تقسیم می‌شوند :

*میگرن همراه با اختلال حسی-بینایی (اورا)

*میگرن بدون اختلال حسی-بینایی. اورا یا اختلال حسی بینایی، اختلالی است که فرد معمولا ۱۰ تا ۳۰ دقیقه پیش از بروز میگرن تجربه می‌کند.

این اختلالات عبارت‌اند از :

**کاهش هشیاری ذهنی یا ضعف در فکر کردن
**مشاهده‌ی نوارهای نورانی یا دیگر جریان‌های نورانی غیرعادی
**مورمور یا بی‌حس شدن دست‌ها یا صورت
**احساس بو یا طعم غیرعادی یا اختلال در حس لامسه.
**برخی افراد ممکن است این نشانه‌ها را یک یا دو روز پیش از بروز میگرن تجربه کنند.

برخی نشانه‌های پنهان که به مرحله‌ی «پرودروم» معروف‌اند، هم هشداری برای بروز میگرن هستند؛ از جمله:

**یبوست
**افسردگی
**خمیازه‌های تکرارشونده
**تحریک‌پذیری و کج‌خلقی
**خشکی گردن
**افزایش اشتهای غیرطبیعی

میگرن در چه افرادی شایع است

سردرد میگرنی و درمان

 میگرن در همه سنین و هم در زنان و هم مردان شایع است،  به علت تاثیر هورمون‌ها در میگرن، این بیماری در زنان دو تا چهار برابر مردان شایع‌تر است. در عین حال تا قبل از سن بلوغ و بعد از یائسگی در زن و مرد به یک میزان امکان بروز است. همچنین عمدتا زنان جوان و میانسال بیشتر درگیر این بیماری هستند؛ چرا که در این دوران هورمون‌ها فعال‌ترند. عمدتا سردردهای میگرنی بعد از یائسگی در ٧٠ درصد موارد کمتر می‌شود، در ٢٠ درصد موارد به همان شکل ادامه پیدا می‌کند و در ١٠ درصد موارد هم ممکن است، شدت بگیرد.

چگونگی تشخیص میگرن

 بسیاری از سردردها سردرد میگرنی نیستند ولی می‌توانند کاراکترهای شبیه به سردرد میگرنی داشته باشند. در عین حال عمده سردردها سردردهای میگرنی هستند که متخصصان با توجه به شرح حال بیمار و در صورت لزوم تصویربرداری از مغز، MRI این بیماری را شناسایی می‌کنند. گاهی این سردرد میگرنی با یک مسکن سریع درمان می‌شود و گاهی بسیار مزمن و آزاردهنده است. عفونت‌ها و سکته‌های مغزی یا تومورها نیز ممکن است شبیه سردردهای میگرنی باشند.

سردرد میگرنی و درمان آن

سردرد میگرنی و درمان

توصیه‌های پیشگیرانه

پیشگیری بهترین درمان برای میگرن است. برخی از روش‌های پیشگیرانه که پزشکان توصیه می‌کنند عبارت‌اند از:

**تغییر برنامه‌ی غذایی و حذف نوشیدنی‌ها و خوراکی‌هایی مانند قهوه و الکل که در بروز میگرن مؤثرند
**استفاده از داروهایی که پزشکان تجویز می‌کنند، مانند داروهای ضدافسردگی، کاهش فشار خون یا ضدصرع
**تلاش برای کاهش اضطراب.

سردرد میگرنی و درمان دارویی

کسانی که از میگرن رنج می‌برند به‌ندرت از دارو برای کاهش سریع درد سود می‌برند! برخی از داروهای مؤثر عبارت‌اند از:

**داروهای ضدتهوع مثل پرومتازین، کلرپرومازین یا پروکلرپرازین
**داروهای تسکین‌دهنده‌ی خفیف تا متوسط مانند استامینوفن یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل آسپرین، ناپروکسن سدیم یا ایبوپروفن
**داروهای خانواده‌ی تریپتان‌ها مانند آلموتریپتان، ریزاتریپتان یا سوماتریپتان
**استفاده‌ از داروهای تسکین میگرن برای بیش از ۱۰ روز تا یک ماه ممکن باعث بازگشت سردرد بشود که معمولا به‌جای تسکین سردرد منجر به تشدید آن می‌شود.

تشخیص و  سردرد میگرنی و درمان سریع

سردرد ممکن است خفیف یا شدید و فلج‌کننده باشد. تشخیص و درمان سریع سردردها به پیشگیری و کاهش احتمال بروز سردردهای بعدی کمک می‌کند. تشخیص میگرن از دیگر انواع سردرد ممکن است دشوار باشد. پس از بروز سردرد دوره‌ی پیش از بروز آن را در نظر بگیرید و درباره‌ی نشانه‌ها با پزشک صحبت کنید. این کار تشخیص را ساده‌تر می‌کند.

آیا با جراحی می‌توان سردرد میگرنی را درمان کرد

سردرد میگرنی و درمان

در حال حاضر عمل جراحی خاصی برای تسکین درد میگرن وجود دارد. بیمار به صورت کامل بی‌هوش شده و جراح با یافتن پایانه‌های اعصاب محیطی موجود در صورت و سپس تخریب آنها، شدت و مدت زمان حملات میگرنی را کاهش می‌دهد. در پروسه این جراحی، جمجمه شکسته نشده و جراح با دستکاری بافت‌های زیر پوست، به هدف خود می‌رسد.

علوم پزشکی ایالات متحده ادعا می‌کند درصد موفقیت جراحی میگرن، بالاتر از ۷۰ درصد است. در صورتیکه محققین دیگری این ادعا را زیر سوال برده و اعتقاد دارند جراحی، عملکرد خاصی در درمان حملات میگرنی نداشته و می‌توان از روش‌های تسکین درد به جای این راه پرمخاطره و ریسک‌پذیر استفاده کرد.

تغییرات رژیم غذایی و میگرن

بعضی افراد متوجه می‎شوند که غذاهای خاصی می‎توانند عامل شروع کننده میگرن‎ باشند. الکل، کافئین، شکلات، غذاهای کنسروی، گوشت‎های فرآوری شده، پنیر‎های کهنه، شیر، منو سدیم گلوتامات (نوعی نگهدارنده)، و آسپارتام  در میان متداول ترین این غذاها قرار دارند.

یک دفترچه غذایی داشته باشید تا به شما کمک کند تا متوجه شوید قبل از اینکه سردرد شروع شود، چه چیزی خورده‎اید. سپس هر دفعه یکی از آن‎ غذا‎ها را حذف کنید تا ببینید کمکی به وضعیتتان می‎ کند یا نه.

تحریک مغناطیسی مغز و میگرن

سردرد میگرنی و درمان

در تحریک مغناطیسی مغز (TMS)، امواج مغناطیسی بدون درد به مغز شما ارسال می شوند. اگر میگرن‎ به همراه تشعشع‎های نورانی دارید، TMS در طول فاز تشعشع می‎تواند باعث کوتاه سازی مدت سردرد و کاهش شدت آن شود.

فشار و میگرن

بسیاری از افراد متوجه می‎شوند که به کار بردن فشار آهسته بر روی سر، صورت و گردن در طول میگرن می‎تواند کمک به آرام سازی درد کند. تکنیک‎هایی که می‎توان امتحان کرد:
** روی خط ابرو و زیر چشمان خود فشار اندکی اعمال کنید.
** شقیقه‎ و فک خود را در قالب حرکتی دورانی بمالید.
** قاعده‎ جمجمه‎ خود را با یک توپ تنیس ماساژ دهید.

دستکاری ستون فقرات و میگرن

هنوز در رابطه با اینکه این تکنیک می‎تواند به بهبود میگرن کمک کند یا نه، بحث‎هایی وجود دارد. ولی در یک تحقیق کوچک نشان داده شد که به خوبی دارو‎ها برای پیشگیری از میگرن جواب داده است

 

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment