زانو درد و درمان

زانو درد و درمان
2019-08-21

زانو درد و درمان

زانو درد و درمان : درد زانو از شایع ترین مشکلات عضلانی-اسکلتی در بین افراد است.در جامعه ی امروزی که به طور فزاینده ای فعال تر است، شمار مشکلات زانو افزایش یافته و درد زانو طیف گسترده ای از علل و درمان های خاص را به خود اختصاص داده است. بی‌تحرکی، تغذیه نامناسب، دوری از ورزش و تغییر سبک زندگی مشکلات زیادی را برای همگان به همراه دارد که زانو درد یکی از این  مشکلات محسوب میشود

زانو درد و درمان

علت زانو دردچیست

دلایل مختلفی برای بروز درد زانو در افراد وجود دارد که باید مورد شناسایی قرار گیرند و بر اساس آن درمان شوند، اما چیزی که دارای اهمیت است این است که دردی مانند زانودرد به صورت ناگهانی یا تدریجی رخ می دهد و خیلی سریع هم وخیم می شود. هم چنین نمی توان سن مشخصی برای بروز این درد بیان کرد، چرا که این روز ها جوانان هم از درد زانوهایشان می نالند.

از رایج ترین علل این نوع درد مفاصل می توان به کمبود ویتامین، عمل جراحی ، آسیب دیدگی، آرتریت، تغذیه ناسالم و بیماری و… اشاره کرد. ما در این جا به برخی از موثر ترین راه ها جهت تسکین درد زانو میپردازیم که به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید.

عواملی که خط زانو درد را افزایش می دهد

زانو درد و درمان

تعدادی از عواملی که خطر زانو درد و مشکلات زانو را افزایش می دهد، شامل:

**وزن اضافی:

چاقی و یا اضافه وزن، باعث افزایش فشار برروی مفاصل زانو می شود. همچنین اضافه وزن خطر آرتروز را افزایش می دهد.

**مشکلات بیومکانیکی :

اختلالات ساختاری خاص همچون کوتاه بودن یک پا از پای دیگر، انحراف و یا صافی زانو ها شما را در برابر مشکلات زانو آسیب پذیرتر می نماید.

فقدان انعطاف پذیری و استحکام زانو :

فقدان استحکام و انعطاف پذیری زانو از اصلی ترین دلایل آسیب های زانوی می باشد. ماهیچه های ضعیف و یا خشک با کاهش پشتیبانی از زانو و عدم جذب فشار برروی آن باعث آسیب دیدگی آن می شود.

ورزش های خاص :

بعضی از انواع ورزش ها باعث فشار بیشتر برروی زانوها می شود. اسکی آلپاین و بسکتبال از جمله این ورزش ها می باشد.

آسیب های قبلی :

در صورتیکه قبلا زانوی شما آسیب دیده باشد، احتمال آسیب دیدن دوباره زانویتان بیشتر می باشد.

زانو درد و درمان با کمپرس سرد

تعداد انگشت شماری از تکه های یخ را درون یک حوله نازک بریزید. سپس کمپرس را به مدت 10 الی 20 دقیقه بر روی قسمت آسیب دیده زانو قرار دهید . این کار را دو تا سه بار در طول روز، تا زمانی که درد آرام شود، تکرار کنید. همچنین می توانید از یک بسته نخود لوبیای فریز شده نیز به عنوان کمپرس سرد استفاده کنید که به خوبی عمل می کند.

زانو درد و درمان با ماساژتراپی

زانو درد و درمان

ماساژتراپی روشی ایمن و موثر برای درمان درد زانو است. در بسیاری موارد، تنها چیزی که بیمار برای تسکین درد زانوی خود به آن ناز دارد، ماساژ است. این روش همچنین در ترکیب با سایر روش‌های فیزیوتراپی بسیار موثر است. در صورتی که درد شما آنقدر شدید است که به فکر انجام جراحی زانو افتاده‌اید، بهتر است قبل از آن، انجام ماساژتراپی را یکبار امتحان کنید چرا که ممکن است مشکل شما را برطرف کند. اما درصورتی که قبلا عمل جراحی زانو را انجام داده‌اید، مزایای ماساژ درمانی به تسریع روند ریکاوری شما، کمک زیادی می‌کند.

انواع ماساژ درمانی برای  زانو درد و درمان

ماساژ درمانی یکی از شیوه‌های درمانی است که می‌توان برخی انواع آن را برای تسکین درد و آسیب‌های زانو انجام داد. در ادامه به توضیح این روش‌ها پرداخته می‌شود:

**زانو درد و درمان ماساژ سوئدی

در ماساژ سوئدی برای کاهش درد در محل آسیب‌دیده، از حرکات طولانی دست و ورز دادن بافت‌ها استفاده می‌شود.

**ماساژ میوفاسیال

ماساژ میوفاسیال که با نام ماساژ فوم رولر نیز شناخته می‌شود، برای رفع درد نقاط ماشه‌ای کاربرد دارد. در این روش از کشش دادن بافت‌ها و برخی از تکنیک‌های خاص ورز دادن ماهیچه‌ها برای آزادسازی تنش داخل عضلات استفاده می‌شود.

**ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو با واردکردن فشار به عضلات و مفاصل، به کاهش درد ناشی از آرتروز کمک می‌کند.

کدامیک از علل زمینه‌ای زانودرد با انجام ماساژ برطرف می‌شود

زانو درد و درمان

عوامل مختلفی در ابتلا به زانودرد مؤثر هستند. این درد ممکن است به‌طور مستقیم از بروز حادثه یا آسیب ناگهانی در تصادف‌ها یا برخوردهای ورزشی ایجاد شود. دردهای ناشی از انجام حرکت‌های ناصحیح در ورزش یا کار، با گذشت زمان پیشرفت می‌کنند؛ زیرا به‌طور مداوم به بافت‌های آسیب‌دیده فشار وارد می‌شود. از دیگر عوامل ابتلا به زانودرد می‌توان به پوشیدن کفش نامناسب، قرارگیری بدن در حالت نادرست و استفاده از وسایل نامناسب اشاره کرد. اغلب دردهای زانو با انجام ماساژ درمان می‌شوند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

**پارگی رباط صلیبی قدامی
**پارکی مینیسک زانو
**آسیب‌های تاندونی
**کیست بیکر
**زانوی دوندگان
**کجی کشکک زانو و بی‌ثباتی آن

البته مواردی نیز وجود دارند که نباید از روش ماساژتراپی استفاده کرد. در این موارد خطرات ماساژدرمانی از مزایای احتمالی آن بیشتر است و حتی ممکن است در برخی موارد، انجام ماساژدرمانی موجب بروز مشکلات جدی شود. این موارد عبارتند از :

زانو درد و درمان

**وجود زخم باز
**وجود پارگی در بافت عضلانی
**پارگی کامل تاندون
**سوختگی، سرمازدگی، شکستگی استخوان
**روماتیسم مفصلی و نقرس
**بورسیت
**عفونت پوستی یا عفونت بافت‌های نرم داخلی
**ترومبوز
**وجود رگ‌های مصنوعی
**ابتلا به اختلالات خونریزی مانند هموفیلی
**وجود تومور

ماساژدرمانی برای زانو درد و درمان آن چگونه تاثیر می‌گذارد

تنش عضلانی با گذشت زمان و بروز حادثه یا فعالیت داشتن مداوم و یا برعکس نداشتن فعالیت، بیشتر و بیشتر می‌شود. در صورتی که به طور مداوم از عضلات و مفاصل بدن خود مراقبت و به آن‌ها رسیدگی کنید، عضلات شما بعد از هر دوره تنش دوباره به حالت اولیه بازمی گردند. یک برنامه‌ی درمانی از سوی متخصص طب فیزیکی یا همان کایروپراکتیک  به فرد کمک می‌کند که تنش و فشار را از عضلات و مفاصل خود دور نگه دارید و بدون داشتن درد به تمامی فعالیت‌های دلخواه خود در زندگی بپردازید. برای آن که متخصص کایروپراکتیک بداند که چه استراتژی درمانی برای فرد بیمار مناسب است، در ابتدا باید به طور کامل بیمار را ارزیابی کند.

زانو درد و درمان

گاهی اوقات، شل کردن و ریلکس کردن عضلات به تنهایی می‌تواند به بازیابی حجم عضلانی کمک زیادی بکند. در صورتی که بافت‌های شما آسیب یده باشند، انجام ماساژ لنفاوی کمک زیادی به تسریع روند ریکاوری می‌کند، خصوصا اگر ناحیه آسیب‌دیده دچار تورم شده باشد. ماساژ دادن بافت‌های اطراف محل آسیب‌دیده موجب کاهش تنش و اسپاسم عضلانی در ناحیه آسیب‌دیده می‌شود.

گاهش اوقات اسپاسم و گرفتگی عضلات موجب فشار به یکی از شاخه‌های عصبی می‌شود، که در این صورت با ماساژ دادن بافت‌ها و رفع گرفتگی عضلات، درد برطرف می‌شود. بدین منظور ممکن است از تکنیک‌هایک  سایش بافتی، ماساژ بافت‌های عمقی، کشش طولی بافت‌ها، کشش PNF و یا ماساژ عصبی-عضلانی (در صورت وجود نقاط ماشه‌ای) استفاده شود. از تمامی این تکنیک‌ها به عنوان استراتژی کلی برای بهبود نحوه قرارگیری بدن، پیشگیری از بروز گیرافتادگی عصب در آینده و بازیابی تعادل بیومکانیکال نیز استفاده می‌شود.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment