روماتیسم مفصلی پا و مچ پا

روماتیسم مفصلی یک نوع بیماری سیستمی است که به مفاصل مختلف در بدن حمله می‌کند. علائم بیماری روماتیسم مفصلی در نود درصد از افراد مبتلا عاقبت به پا و مچ پا کشیده می‌شود. معمولاً در ابتدا علائم روماتیسم مفصلی در انگشتان پا و پاها سپس در پشت پا و در نهایت در مچ پا دیده می‌شود. برخی دیگر از روماتیسم‌های التهابی که پاها و مچ پاها را در برمی گیرند عبارتند از نقرس، اسپوندیلیت انکیلوزینگ، آرتروز پسوریاتیک و سندرم رایتر

 

 

دلایل ابتلا به بیماری روماتیسم پا

علت اصلی ابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی هنوز ناشناخته است ولی تئوری‌های زیادی در این رابطه وجود دارد. برخی افراد به دلیل مسائل ژنتیکی به روماتیسم مفصلی مبتلا می‌شوند. البته معمولاً دلایل شیمیایی و محیطی هم باعث فعال شدن این بیماری می‌شوند. در روماتیسم مفصلی سیستم ایمنی بدن علیه خود بدن اقدام می‌کند و به جای حفاظت از مفاصل، بدن موادی را تولید می‌کند که باعث حمله و ایجاد تورم در مفاصل می‌شود.

علائم بیماری روماتیسم پا

شایع‌ترین علائم بیماری روماتیسم پا، درد، تورم و چوب شدگی است. معمولاً علائم در چند مفصل از هر دو پا به وجود می‌آید. شما ممکن است در مفاصل یا در یک پا یا روی پا احساس درد داشته باشید. همچنین احتمالاً پای شما گرم شده و راه رفتن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا شاید دچار میخچه و پینه در انگشتان پا شوید به طوری که انگشتان شما خم و سفت شود، به انگشتانی که دچار این عارضه می‌شوند، انگشتان چکشی گفته می‌شود.

اگر پشت و مچ پای شما تحت تأثیر قرار بگیرد ممکن است استخوان‌های شما از محل خود جابجا شوند. این می‌تواند باعث از بین رفتن قوس کف پا شود وباعث ایجاد درد و مشکل در راه می‌شود.

از آنجا که روماتیسم مفصلی تمام سیستم بدن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد ممکن است شما احساس تب و خستگی داشته باشید و اشتهایتان هم کم شود. ممکن است در اطراف مفاصل شما به خصوص در اطراف آرنجتان توده‌هایی شکل بگیرد.

تشخیص بیماری روماتیسم پا

در برخی موارد وجود علائم آرتروز در پا اولین نشانه‌های ابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی است. پزشکان در کلینیک ما درمورد سوابق بیماری، سوابق شغلی و فعالیت‌های تفریحی شما و هر گونه سابقه بیماری یا وجود بیماری در پاها و ساق پا از شما سوالاتی می‌پرسند. علائم بیماری ممکن است در مفاصل مشابه در هر دو پا یا در چند مفصل ظاهر شوند که می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی باشد.

همچنین ممکن است متخصصین ما از شما بخواهند تا برای بررسی آسیب دیدگی‌های مفاصل پا، به وسیله اشعه ایکس از نواحی مورد نظر عکس برداری کنید.

به کمک آزمایش خون احتمال ابتلا به کم خونی یا آنتی بادی که به آن عامل روماتوئید گفته می‌شود و همراه با روماتیسم مفصلی به وجود می‌آید بررسی می‌شود.