روماتیسم زانو

آرتریت روماتوئید یا همان روماتیسم زانو باعث می‌شود مفصل زانو حساس شود، درد بگیرد و همچنین خشک، گرم و متورم شود. آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی زانو) یک بیماری التهابی است که مفاصل سراسر بدن، ازجمله زانو را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری به اختصار RA نامیده می‌شود؛ روماتیسم باعث ایجاد درد و متورم شدن مفاصل می‌شود و به مرور زمان می‌تواند غضروف اطراف مفاصل و استخوان‌ها را دچار ساییدگی کند.

 

 

علائم و نشانه‌ها

  1. افزایش تدریجی درد

  2. ورم کردن یا حساسیت داشتن نسبت به لمس

  3. خم و قفل شدن زانو

  4. صدای ترق و تروق دادن زانو

  5. کاهش دامنه حرکت زانو

  6. از دست رفتن فضای مفصل

  7. تغییر شکل زانو

علت‌ها و دلایل

روماتیسم یک بیماری خود ایمنی است؛ به این معنی که سیستم ایمنی بدن شما به جای حمله به میکروب‌ها و ویروس‌هایی که باعث التهاب می‌شوند، به بدن خودتان حمله می‌کند. به طور معمول التهاب در فرایند نسبتاً سریعی فروکش می‌کند اما در افرادی که به رماتیسم زانو مبتلا هستند، این فرایند طولانی و مزمن می‌شود. ما هنوز به طور دقیق مطمئن نیستیم که چه چیزی باعث بروز التهاب در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، می‌شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد عوامل سبک زندگی می‌تواند بر روی بروز این بیماری تأثیر داشته باشد.

ممکن است ژنی که شما از پدر و مادر خود به ارث برده‌اید، احتمال بروز آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) را افزایش دهد؛ اما به خاطر داشته باشید که عوامل ژنتیکی به تنهایی باعث ایجاد این بیماری نمی‌شوند. حتی اگر شما یک دوقلوی همسان (دوقلوهایی که تمام مواد ژنتیکی آنها شبیه هم است) داشته باشید و او به رماتیسم مفصلی مبتلا باشد، فقط 20 درصد احتمال دارد که شما نیز به این بیماری دچار شوید. اگر افرادی از اعضای یک خانواده به آرتریت روماتوئید مبتلا باشند، شدت بیماری هرکدام از آنها متفاوت از دیگری است.

برخی افراد دریافته‌اند که به نظر می‌رسد تغییر آب و هوا (به ویژه آب و هوای سرد) و شرایط مرطوب، علائم بیماری آنها را بدتر می‌کند؛ اما نوع آب و هوا هیچ‌وقت به خودی خود باعث ایجاد این بیماری نمی‌شود.