روماتیسم لگن

روماتیسم مفصلی زمانی به وجود می‌آید که سیستم ایمنی بدن بیش از حد فعال شده و به بافت‌های سالم بدن حمله می‌کند. این حمله می‌تواند به‌طور همزمان بر مفاصل و ارگانهای مختلف بدن مانند پوست، چشم‌ها و قلب تأثیر بگذارد. یکی از شایع‌ترین انواع روماتیسم مفصلی در ران، استئوآرتریت است که در آن به مرور زمان غضروف آسیب می‌بیند و معمولاً باعث ایجاد علائم دردناک در سنین میانسالی می‌شود. برخلاف استئوآرتریت، آرتروز التهابی در همه سنین بر افراد تأثیر می‌گذارد و معمولاً نشانه‌های آن در اوایل سنین بزرگسالی مشاهده می‌شود.

 

 

علل بروز روماتیسم مفصلی لگن

  1. التهاب مفصل ران: در روماتیسم لگن التهاب سینوویوم باعث تورم و آماس غشای سینویال، هایپرترافی بافت‌های فیبروز سینوویال و ترشح بیش از حد مایع سینوویال در مفصل می‌شود.

  2. آسیب‌دیدگی غضروف: در صورت تداوم التهاب، مرحله بعدی از بین رفتن غضروف مفصلی در محل مفصل است.

  3. کمبود ویتامین دی: مطالعات زیادی رابطه بین کمبود ویتامین دی و ابتلا به روماتیسم مفصلی را تأیید می‌کنند.

  4. استعمال دخانیات: روماتیسم مفصلی در بین افراد سیگاری نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند شایع‌تر است. روماتیسم مفصلی در افراد سیگاری سه برابر افراد غیر سیگاری است.

علائم

آرتروز التهابی باعث ایجاد علائم متعددی در بدن مانند تب، کم شدن اشتها و خستگی و ضعف می‌شود. لگن مبتلا به آرتروز التهابی دردناک بوده و حالت خشکیدگی و چوب شدگی پیدا می‌کند. برخی از علائم دیگر آرتروز التهابی عبارتند از:

  1. احساس درد مبهم در کشاله ران، قسمت خارجی ران یا باسن

  2. دردی که در هنگام صبح یا پس از نشستن و استراحت طولانی مدت تشدید شده و در هنگام تحرک کمتر می‌شود.

  3. افزایش درد و چوب شدگی درهنگام انجام حرکات فیزیکی شدید

  4. درد شدید در مفاصل به طوری که باعث لنگیدن یا اختلال در راه رفتن می‌شود.