دکتر متخصص ستون فقرات

دکتر متخصص ستون فقرات
2019-10-15

دکتر متخصص ستون فقرات

دکتر متخصص ستون فقرات :جراحی ستون فقرات را اکثرا متخصصین و جراحان مغز و اعصاب انجام می دهند. این متخصصان اکثرا دانش خود در زمینه ی ارتوپد و یا مغز و اعصاب را در کلاس های آموزشی تحت عنوان ستون فقرات افزایش داده اند و به آن ها جراح ستون فقرات می گویند.

دکتر متخصص ستون فقرات

شما زمانی که به دکتر متخصص ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه می کنید، به طور قطعی از شما درباره ی مکان درد، میزان و یا نوع درد سوالاتی می کند. آگاهی شما از این سوالات، قبل از مراجعه به جراح ستون فقرات میتواند به درمان شما و میزان اثر پذیری آن کمک کند.در نهایت دکتر متخصص ستون فقرات  اگر نیاز به عمل جراحی در ناحیه خاصی از مغز یا ستون فقرات باشد، پزشک متخصص میتواند شما را مورد جراحی قرار دهد.

دیسک ستون فقرات چیست

هر زمان حجم آب دیسک از میزان معمول آن کمتر شود؛ میتواند با ضربات کمتری دچار شکستگی و یا صدمه شود. آنالوس فیبروزوس میتواند برجسته، نازک و یا پاره شود و نوکلئوس پولپوزوس میتواند از لا به لای آن این برجستگی را زیاد تر کند و یا به خارج وارد شود.

وقتی که آنالوس فیبروزوس پاره شد و نوکلئوس پولپوزوس به سمت خارج برجسته شد این مایع نسبتا چسبنده و غلیظ روی ریشه های عصبی و بافت های اطراف فشار بوجود می آورد و این فشار برای بیمار، درد و یا علائم حرکتی ایجاد خواهد کرد.

چه افرادی بیشتر دچار بیماری دیسک  ستون فقرات می شوند

دکتر متخصص ستون فقرات

همانطوری که میدانیم از حدود سن 17 الی 18 سالگی به بعد تغذیه دیسک توسط جریان خون دیگر امکانپذیر نیست و دیسک برای ادامه ی زندگی خودش مجبور است که اکسیژن و مواد غذایی را از بافت های اطراف خود تا حدی بدزدد.

هرکاری که باعث شود فشار زیادی روی دیسک بیاید از جمله ورزش های سنگین، شغل های پرخطر، مصرف سیگار و همینطور برخی بیماری های دیگر در کنار ژنتیک ممکن است به این دیسک در سن 18 سالگی به بعد آسیب بیشتری وارد کند.

به همین دلیل است که مشکلات و بیماری دیسک در سن بالای 18 سال افزون میگردد. در افراد چاق یا کسانی که ورزش های سنگین انجام میدهند، در کارگران و در مردان و همینطور در افرادی که سیگار میکشند صدمات و بیماری دیسک بسیار زیاد است

بهترین دکتر متخصص ستون فقرات کیست

همه افراد در مواجهه با بیماری به دنبال بهترین پزشک و متخصص هستند ولی برای این انتخاب چه نکاتی را باید در نظر داشت:

نکته اول : تعداد جراحی ها و ویزیت های انجام شده

اگرچه تعداد لزوما نشان دهنده کیفیت نمی باشد ولی به صورت یک قانون کلی بهترین دکتر متخصصستون فقرات باید بیش از ۱۰۰ جراحی ستون فقرات در سال انجام داده باشد که این رقم برای بهترین جراح متخصص  شانه ۵۰ عدد و برای بهترین جراح  متخصص زانو به ۱۲۰ عمل جراحی می رسد.

نکته دوم :‌رضایتمندی بیماران

اگر تنها یک نکته  حائز اهمیت برای تعیین بهترین جراح و فوق تخصص ستون فقرات یا شانه و زانو بیشترین اهمیت را داشته باشد آن میزان رضایتمندی بیماران قبلی می باشد که تعیین کننده نتایج درمان نامبرده خواهد بود.

نکته سوم :تحصیلات و مدارج علمی

بهترین جراح و دکتر متخصص  ستون فقرات و بهترین جراح شانه بصورت کلی نیازمند دوره های تکمیلی برای حصول بهترین نتیجه درمانی هستند اگر چه امری الزامی اور بهحساب نمی آید

دکتر متخصص ستون فقرات

نکته چهارم : رعایت تواضع و احترام به مقام بیمار

بدون شک ایجاد اعتماد برای بیمار یکی از مهترین نکات تعیین بهترین جراح و متخصص ستون فقرات در ایران خواهد بود.

نکته پنجم :احاطه جامع به کل بیماری های پزشکی :

بهترین جراح و دکتر متخصص ستون فقرات باید علاوه بر تبحر بالا در رشته فوق تخصصی خود باید احاطه جامع به علم پزشکی داشته باشد. به عنوان نمونه شاید تصور مراجعه کننده از درد کمر مراجعه به بهترین جراح ستون فقرات و دیسک کمر باشد در حالیکه مشکل بیماربدلیل ارتروز لگن باشد که این امر توسط یک دکتر متخصص ستون فقرات حرفه ای قابل  تشخیص دقیق و درست می باشد و به فراخور  آن قطعا بهترین درمان نیز  انجام خواهد شد.

وظایف و مسئولیت های جراح ستون فقرات چیست

وظایف روزانه یک جراح ارتوپدی مطابق با نیاز بیمارانش تعیین می شود. جراحان ارتوپدی تشخیص و ارزیابی آسیب یا بیماری ها را از طریق آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس برای یافتن استخوان های شکسته یا آزمایش خون برای بررسی آرتریت روماتوئید انجام می دهند.

با وجود روش های جراحی مورد تایید، بسیاری از جراحان ارتوپدی درمان های غیر تهاجمی را توصیه و پیاده می کنند. در حال حاضر حدود 50 درصد عمل های جراح ارتوپدی غیر جراحی است. جراح ممکن است عضوی از بدن را گچ بگیرد و شکسته بندی بکند و تمرینات توان بخشی (فیزیوتراپی) را به بیمار توصیه کند و یا مکمل ها و داروها را برای تقویت مفاصل یا کم کردن درد تجویز نماید.

اگر نیاز به جراحی باشد آنان آسیب (ایجاد شده)، بیماری یا صدمه را بهبود می بخشند. ممکن است استخوان شکسته را با روکش فلزی به هم بچسبانند و مفصل ران یا مفاصل دیگر را (با مفصل مصنوعی) جایگزین نمایند.

دکتر متخصص ستون فقرات

برای انتخاب بهترین جراح ستون فقرات چه مواردی را باید در نظر داشت

برای انتخاب جراح ستون فقرات ،ملاک ها و معیارهایی را باید در نظر گرفت. در درجه ی اول باید تخصص پزشک در زمینه ی بیماری شما تایید شود. پس از تایید شدن، تحقیق کنید که پزشک شما در زمینه ی بیماری شما چه تعداد عمل موفقیت آمیز داشته است. این بدان معنا نیست که هر جراح ستون فقرات تعداد عمل بیشتری داشته باشد، دکتر حاذق تری است؛ باید درصد موفقیت نیز در کنار آن بیان شود.

سعی کنید قبل از عمل نظر بیماران را در مورد عمل و نحوه ی کار جراح ستون فقرات جویا شوید تا با خیال راحت و بدون استرس عمل جراحی خود را انجام دهید.

به چه کسانی جراحی دیسک توصیه میشود

دکتر متخصص ستون فقرات

بطور کلی  جراح و دکتر متخصص ستون فقرات ، به بیمارانی جراحی توصیه میکنند که یا درد شدید کشنده به پا داشته باشند که به درمان طبی پاسخ نمیدهد، یا درد های دوره ای در حد 3 تا 4 بار در سال داشته باشند که بیمار را مدتی بستری میکند و یا بیمارانی که به درمان های طبی پاسخ نمیدهند و یا علائم عصبی پیش رونده مثل ضعف بالا بردن مچ پا برایشان پیش آمده باشد. این بیماران به صورت قاطع بایستی به موقع قبل از عارضه دار شدن، جراحی شوند.

روش های لامینکتومی و دیسکتومی معمول که بدون میکروسکوپ انجام میشود با انسزیون های 5 تا 10 سانتی متر انجام میپذیرد و بسیار مفید است هرچند به اندازه ی میکروسکوپیک دیسکتومی امروزه، دیگر جایگاهی ندارند.

در مواردی که چند فضا از بیمار دچار دیسکوپاتی شده، لقی های مهره ای تنگی های کانال و فست ها و بیماریهای دیگر همراه وجود دارد؛ در این موارد معمولا جراحان سعی میکنند از یکی از روش های فیوژن استفاده نمایند تا عمر عمل جراحی افزایش پیدا کند. دوباره یادآور میشویم در تمامی این موارد بهترین جراح دیسک ستون فقرات کمری کسی است که بهترین روش برای هر بیمار کنار بگذارد و به او هدیه دهد.

بیماران نبایستی انتظار داشته باشند که همگی یکسان و یک شکل درمان شوند؛ چون خداوند هر انسانی را با فیزیک و آناتومی خاص خود آفریده و نوع بیماری نه تنها در دیسکوپاتی که در همه ی موارد با شخص دیگر مشابه نمی باشد.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment