دکتر خوب برای کمر درد

دکتر خوب برای کمر درد
1 2020-03-01

دکتر خوب برای کمر درد

دکتر خوب برای کمر درد : دیسک کمر یک کلمه عام است ، بیماری دیسک کمر شامل یک طیف از انواع متفاوتی از بیماریها می تواند باشد   به هر حال هر دیسکی که از لحاظ ساختمانی و از لحاظ عملکرد با دیسک طبیعی انسان متفاوت باشد بیماری دیسک کمر نامیده می‌شود . بیماری دیسک کمر انواع گوناگونی دارد که در این مقاله  میتوانید با بیماری دیسک کمر به صورت کامل آشنا شوید

دکتر خوب برای کمر درد

برای کمردردتان به چه کسی باید مراجعه کنید

برخی از شایعترین علل کمر درد :

** آسیب دیدن عضله یا تاندون ( رگ به رگ شدگی )
** آسیب دیدن یک لیگامان  ( پیچ‌خوردگی )
** بیرون‌زدگی یا فتق دیسک  ( بیرون زدن ماده نرم داخل دیسک میان مهره‌های ستون فقرات که بر اعصاب مجاور فشار می‌ آورد )

بسیاری از این مشکلات در نهایت خودبه خو د  بهبود می‌یابد . اما در برخی موارد ، کمر درد ناشی از تنگ شدن کانال نخاعی است که نیاز به مراجعه به متخصص دارد . درصورتیکه اقدامات محافظه‌ کارانه نتوانند کمردرد را تسکین دهند ، علائم بهبود نیابند و بدتر شوند یا احتمال نیاز به جراحی وجود داشته باشد ، باید به متخصص ارجاع شوید .در قدم اول برای تشخیص علت کمردردتان باید به پزشک عمومی مراجعه کنید . اگر پزشک عمومی تشخیص دهد که نیاز به ارجاع به متخصص دارید

کار دیسک کمر چیست

**  دیسک کمر  باعث می شود که ما به جلو و عقب و چپ و راست بتوانیم خم شویم و بچرخیم در واقع دیسک یک بلبرینگ زنده است .

** دیسک کمر مانند کمک فنر ضربه های وارد شده به ستون فقرات را میگیرد ، بنابرین ما یکنواخت راه می رویم .

**  دیسک کمر هنگام بلند کردن اجسام سنگین ، به دیسک که ساختمانی قابل فشرده شدن هست فشار وارد می شود ، در نتیجه مهره ها که قابل فشرده شدن نیستند از شکستگی محافظت میشوند .

** هر دیسک مانند اهرم های کوچکی در حرکات ستون فقرات عمل می کند و باعث می شود که ما بتوانیم اجسام سنگین را بلند کنیم .

بیماری یا پارگی دیسک کمر در چه سنی دیده می شود

به گفته دکتر خوب برای کمر درد :  بیماری دیسک کمر ، بیماری افراد میانسال است ، یعنی شایعترین سن ابتلا به دیسک کمر  بین 30 تا 40 سالگی است . در بسیاری از موارد ، بیمار درد کمر یا اندام تحتانی را ماه ها یا حتی سال ها دارد و معمولا با دارو بهبود نسبی پیدا میکند . در یکی از این حملات  کمر درد بسیار شدید میشود و دیگر به درمان‌ ها ی طبی پاسخ نمی دهد .

انواع بیماری دیسک کمر

** دیسک کم آب یا دهیدره یا دیسک دژنره

به گفته دکتر خوب برای کمر درد : یکی از بیماری‌های دیسک ، دیسک کم آب است که در ام آر آی به عنوان دیسک سیاه نامیده میشود . در این نوع بیماری ، دیسک خاصیت اسفنجی خود را از دست میدهد . همانطور که قبلا گفته شد ، در واقع کمک فنر بودن دیسک به واسطه جذب یا دفع آب است درست مانند اسفنج . هنگامیکه بار سنگینی بلند میکنیم دیسک مقدار کمی آب جذب میکند و سفت تر میشود و فشار داخل آن بالا میرود و هنگامیکه جسم را به زمین می گذاریم دیسک آب جذب شده را از دست میدهد . وقتی این خاصیت را دیسک از دست بدهد دیسک دیگر آب به مقدار کافی جذب نمیکند و اصطلاحا دیسک کم آب نامیده می‌شود .

** ترک های دیسک کمر

 دکتر خوب برای کمر درد : در بعضی از افراد با افزایش سن بتدریج ترکهایی در داخل دیسک پیدا میشود . اصولا ترک در داخل دیسک مرتب بوجود می آید و جوش می‌خورد ، به همین جهت دیسک خاصیت خود ترمیمی دارد . در بعضی از افراد میزان ایجاد ترک بیشتر از میزان جوش خورد آنهاست به همین جهت دیسک همیشه ترک دارد . قاعدتاً وقتی دیسک آب خود را از دست بدهد باعث ترک میشود . این ترکها هم در جهت طولی و هم در جهت عرضی و جهت شعاعی است .

 فردی که دیسک کم آب دارد با حرکات بتدریج دچار ترک خوردگی و پارگی دیسک می شود .علت از دست دادن آب و میزان کم شدن فشار دیسک به علت تغییر هدر مولکول های پرو تئو گلیکان و کلاژن است . میزان از دست دادن آب مانند میزان ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است و علل ژنتیکی دارد .

دکتر خوب برای کمر درد

** پارگی دیسک کمر ( فتق دیسک کمر )

دیسک پاره شده در این حالت تمام 16 لایه حلقه پاره می شود و هسته دیسک از داخل هسته نمایان می شود. این حالت را پارگی دیسک یا فتق دیسک  نیز میگویند . دیسک ممکن است در قسمتهای مختلف پاره شود و معمولا یک طرفه  پاره می شود اما می تواند هم در راست و هم در طرف چپ و یا در خط وسط پاره شود در این حالت قاعده دیسک بیرون زده از ارتفاع آن بیشتر است .

** برجستگی دیسک کمر

 دکتر خوب برای کمر درد :  با ادامه حرکات شکاف ها گشاد می شوند و هسته دیسک میتواند از داخل حلقه بیرون بیاید ولی چند لایه از حلقه دیسک هنوز پاره نشده در این حالت برجستگی دیسک بوجود می آید . در این حالت مثلا از 16  لایه حلقه دیسک 8 لایه آن پاره شده است  این حالت دیسک برجسته  نامیده میشود لازم به توضیح است که هسته دیسک مانند ژلاتین است ، از میان ترک های کوچک نمی تواند عبور کند . ترک باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا هسته بتواند از آن عبور کند .

دکتر خوب برای کمر درد

** دیسک مهاجر

دیسک مهاجر قطعه بیرون آمده یا جدا شده دیسک پس از بیرون آمدن به طرف بالا و یا پایین مهاجرت میکند . دیسک به جای اینکه به داخل کانال بیاید به طور عمودی پاره می شود و لایه غضروفی بالا و پایین را سوراخ میکند و به داخل تنه مهره فتق پیدا میکند . این حالت را فتق دیسک در داخل تنه مهره یا ندول اشمورل  می گویند .

**  دیسک بیرون زده

دیسک بیرون زده  در این حالت دیسک بیشتر از حالت قبلی بیرون میزند و قاعده دیسک باریک‌ تر و کمتر از ارتفاع قسمت بیرون زده است به عبارت دیگر وقتی بیرون زدگی دیسک متوسط باشد می گوییم دیسک پروترود و اگر بیرون زدگی دیسک شدید باشد و بیش از نصف کانال نخاعی را پر کرده باشد دیسک پروترود نامیده میشود .

** دیسک جدا شده

هنگامی است که قطعه ای از هسته که از داخل حلقه بیرون آمده است کاملا جدا شده باشد ، یعنی دیسک به صورت یک قطعه آزاد است .

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Comments (1)
امیر صالحیMarch 3Reply
دکتر از پله ها افتادم پاین پشتم اسیب شدیدی دیده و کبود شده دکتر هم رفتم گفتن پلاتین بزار یکی از مهره هات یکم تکان خورده یکی شکسته ولی میتونم راه برم با اسا استراحت کنم بنظرت خوب میشه چون عمل نمیخام بکنم چون میترسم که شاید اذیت شم در اینده نظر شما چیع با استراحت خوب میشه؟

Leave a Comment