دکترای کایروپراکتیک

دکترای کایروپراکتیک
2020-02-16

دکترای کایروپراکتیک

دکترای کایروپراکتیک  یک روش پزشکی مکمل  محسوب میشود که به مشکلات دستگاه عضلانی اسکلتی رسیدگی میکند  و تمرکز اصلی آن ، مراقبت از ستون فقرات افراد  است . سیستم اسکلتی عضلانی از عضلات ، استخوانها ، مفاصل ، غضروف و تاندونها تشکیل شده است که این سیستم فرد را پشتیبانی میکند، از سیستم‌ ها و اورگانهای بدن او محافظت کرده و به او اجازه میدهد تا حرکت کند .

فعالیت در رشته کایروپراکتیک چگونه است

دکترای کایروپراکتیک : یک درمانگر کایروپرکتیک که به آن( Chiropractor ) یا دکتر کایروپرکتیک ( Doctor of Chiropractic ( DC ) هم می گویند کسی است که به مدت4-5 سال در دانشگاه درس می خواند و آموزشهای لازم را فرا می گیرد .

آموزش دوره های کایروپراکتیک عمدتا در کشورهای انگلیسی زبان صورت می گیرد . دکتر کایروپراکتیک سعی می کند مشکلات سیستم حرکتی بدن  و بخصوص مشکل در  ستون فقرات را با انجام مانورها و حرکاتی بر روی آن ها برطرف کند .

کایروپراکتیک چیست

دکترای کایروپراکتیک : کلمه کایروپراکتیک از واژههای یونانی cheir (دست) و praxis (عمل) آمده است و بطور کلی به معنی درمان موثر دستی است  و همان طور که از اسم آن هم  پیداست ، یک درمان دستی رویکردی از طریق ستون فقرات است . کایروپراکتیک استفاده از فشار به ستون فقرات یا سایر قسمتهای بدن توسط پزشک متخصص  یا درمانگر است . این فشار به کایروپراکتور اجازه میدهد تا جهت درست و دقیق را تنظیم کند . دست کاری کایروپراکتیک با هدف کاهش درد و بهبود عملکرد مکانیکی و یا نحوه حرکت یک بیمار صورت میگیرد

روشهای درمان کایروپرکتیک

** مانیپولاسیون :

به معنی حرکت با دامنه کم ، ولی با سرعت زیاد است . این حرکات ، مفصل را بیشتر از چیزی حرکت میدهد که عضلات این کار را انجام میدهند، اما بدون آسیب به رباط ها .

**موبیلیزاسیون :

حرکاتی که توسط درمانگر با هدف افزایش دامنه حرکت مفصل در محدوده حرکات طبیعی مفصل انجام میشود .کایروپراکتورها از طیف وسیعی از درمانهای دستی استفاده میکنند . از جمله:

**فشار ناگهانی و شدید بر روی ستون فقرات : با هدف کاهش محدودیت در مفاصل و بهبود دامنه‌ی حرکتی
**حرکت دادن آرام مفاصل در موقعیت‌های مختلف : با هدف کاهش گرفتگی مفصل
**کشیدن و یا فشار دادن عضلات در جهتهای خاص با هدف :  تقویت عضلات و بهبود دامنه‌ی حرکتی آنها

درمان کایروپراکتیک معمولاً بدون درد بوده ولی درصورتیکه کایروپراکتور به درمان یک عارضه‌ ی دردناک و ملتهب بپردازد ، امکان دارد اندکی ناراحتی و درد خفیف  را بیمار احساس کند  درصورتیکه در طی جلسه‌ ی درمانی کایروپراکتیک خود هرگونه درد و ناراحتی را تجربه کردید ، بلافاصله با کایروپراکتور خود بگویید در طول منیپولاسیون ستون فقرات ، امکان دارد  درون ستون مهره‌ی خود احساس فرسایش کرده و صدا هایی به گوش شما برسد . باور بر این است که این امر به دلیل وجود حبابهای گاز در مایع احاطه‌ کننده‌ی مفصل میباشد  این ، بخشی طبیعی از منیپولاسیون ستون فقرات و دیگر درمانهای دستی میباشد

کایروپراکتیک چگونه انجام میشود

دکترای کایروپراکتیک : متخصص کایروپراکتیک که متخصص طب فیزیکی و توان بخشی  هم است با حرکات حساب‌ شده‌ ی دستان خود محل درد و مشکل را شناسایی کرده و درمان را آغاز میکند کایروپراکتور‌ ها امکان دارد  این ماساژ با حرکات دست را با روشهای زیر ترکیب کرده و آنها را باهم به کار بگیرند :

دکترای کایروپراکتیک

**یخ و گرم
**تحریک الکتریکی
**تکنیک‌ های آرام‌سازی
**ورزش‌ های عمومی و باز توانی
**اشعه مادون قرمز
**مکمل‌ های غذایی

عارضه‌هایی که عموماًتوسط کایروپراکتورها درمان می‌شوند

درمانها ی کایروپراکتیک معمولاً برای عارضه‌ های اسکلتی عضلانی استفاده میشوند

(عارضه‌هایی که عضلات، استخوان‌ها و مفاصل را درگیر می‌کنند).

ازجمله این عارضه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

**کمردرد
**درد گردن
**مشکلات و درد شانه
**لغزندگی دیسک‌های کمر
**پا درد و سیاتیک
**درد و مشکلات مربوط به مفاصل ران، زانو، مچ پا و کف پا
**درد و مشکلات مربوط به آرنج، مچ دست و مفاصل کف دست
**فیبرومیالژیا

دکترای کایروپراکتیک

بااین‌حال برخی از کایروپراکتورها ادعا می‌کنند که میتوانند طیف وسیعی از عارضه‌های نامربوط به عضلات، استخوانها و مفاصل را نیز درمان کنند. ازجمله:

**آسم
**حساسیت‌ها
**قاعدگی‌ های دردناک
**قولنج در نوزادان
**سردرد و میگرن
**فشارخون بالا
**عارضه‌های سلامت روانی – مانند افسردگی، فوبیا و اضطراب
**اختلالات گوارشی (روده و معده)
**همچنین ممکن است از درمان‌های کایروپراکتیک برای بهبود وضعیت سلامت عمومی استفاده شود.

 دوره دکترای کایروپراکتیک

مدرک کایروپراکتیک مدرک مورد نیاز برای تخصص کایروپراکتیک ، دکترا ست و کاندیدهای این رشته باید ، دوره های آناتومی ، شیمی، فلسفه و کایرو پراکتیک را یاد بگیرند . دوره کایروپراکتیک دوره کایروپراکتیک ، تکنیکهای کایروپراکتیک شامل :

سیستمها ی ابزاری ، بیو فیزیک کایروپراکتیک ، بیو مکانیک ستون فقرات و تکنیکهای اصلاح را آموزش می دهد . بسیاری از کایروپراکتور ها در رشته آسیب های ورزشی ، جراحی یا اطفال متخصص هستند . برخی از آن ها ، نوروپاتی را با روشهای کایروپراکتیک ترکیب میکنند تا ، بدون استفاده از جراحی یا داروها ، از عهده درمان سیستم عصبی و بیماریهای درد پشت بر آیند . علاوه بر این ، متخصصان کایروپراکتیک امکان دارد  به منظور افزایش پذیرش درمان کایروپراکتیک در بین عموم بر روی برنامه ها ی درمانی محلی متمرکز شوند .

دکترای کایروپراکتیک

کایروپراکتیک و بارداری

ما در تمرینات خود به زنان باردار  هم کمک میکنیم .  نمایش کایروپراکتیک در دوران بارداری به طرز قابل‌توجهی سودمند و بیخطر است . کایروپراکتیک در طول بارداری و قبل از شکل‌ گیری نطفه بسیار اهمیت دارد ، زیرا بدن زنان باردار  در بهترین حالت ممکن قرار دارد . به بهتر شدن رشد و موقعیت جنین کمک میکند . مطالعات نشان داده‌اند که زنان  منتظر که در طی بارداری دوره درمانی کایروپراکتیک را بطور مرتب داشته‌ اند درد کمتر و زمان زایمان کوتاه‌ تری داشته‌ اند .

کایروپراکتیک و کودکان

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی   به همه افراد با هر سنی کمک می‌شود  ما بر این عقیده هستیم که شما هیچگاه برای انجام ماساژ درمانی خیلی جوان یا خیلی پیر نیستید ؛ و همه میتوانند ماساژ درمانی را انجام دهند .

رشد کودک به عواملی همچون داشتن ستون فقرات سالم و متوازن بستگی دارد . اگر کودکانی که دارای مشکلات حرکتی در سنین کم هستند را در همان کودکی مورد درمان قرار دهید و حرکات اصلاحی بر روی آن ها انجام دهید، مشکلات بسیار کمتری در بزرگسالی خواهند داشت .

کایروپراکتیک برای چه کسانی خطرناک است

افرادیکه :

** مبتلا به پوکی استخوان

**تنگی کانال نخاعی

** التهاب در ناحیه کمر

**  آرتروز گردن

** از دارو‌های رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنند، و  نباید از روشها ی دستکاری ستون فقرات استفاده کنند .

**همچنین بیمارانی که دارای سابقه ابتلا به سرطان هستند ،

این گونه بیماران الزامی است که  قبل از استفاده از این درمان با پزشک معالج خود  حتما صحبت کنند

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

Leave a Comment