دلایل زانو درد

دلایل زانو درد
2019-12-22

دلایل زانو درد

دلایل زانو درد ،  بسته به سن افراد علل مختلفی میتواند داشته باشد   بطور کلی زانو دردها به دو دسته تقسیم می شوند که شامل : زانو درد اولیه و زانو درد ثانویه میشود* یکی آن هایی که علل ثانویه دارند ، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.*در یکسری افراد هم زانو درد علت اولیه دارد مثلا  افرادی که التهاب مفصل _ آرتریت  زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آن ها تخریب شده است.

دلایل زانو درد

نشانه هایی  که خبر از زانو درد میدهند

**قرمزی و احساس داغی زانو

**دشواری در راه رفتن به دلیل ناپایداری زانو

**لنگ زدن به دلیل تحمل درد و ناراحتی

**ناتوانی در دراز کردن زانو

**قفل شدن زانو _ ناتوانی در خم کردن زانو)

**تورم و خشکی

**تق تق یا صدا دادن زانو

**حساسیت به لمس کردن زانو

دلایل زانو درد در جوانان چیست

دلایل زانو درد :  البته باید اشاره کرد که یکی از شایعترین دلایل زانو درد در جوانان بیماری *کندرومالاسی کشکک * است . سن شایع در  این بیماری در دوران جوانی بین (20  تا 30  )سالگیست و معمولا درد در جلو زانو وجود دارد که این بیماری در واقع از ساييده شدن غضروف کشکک توسط استخوان ران بوجود میآید.

 یکی از علتهای   مهم ساييده شدن غضروف ، حرکت نامتعادل کشکک در مفصل زانو است  رفتار نامناسب با زانو در حین فعالیتهای بدنی و حتی استفاده زياد از آن در سنين جوانی و پرتحركی یا ورزشی ، ضربه و یا ضعف عضلات ران باعث سايیده شدن غضروف میشود در نتیجه فرد احساس درد در زانو خواهد داشت ، افرادی که بیشترین مراجعه را به متخصصین و درمانگاه ها دارند،گاهی دچار انحراف کشکک نيز هستند كه این عارضه را میتوان با جراحی درمان کرد به این صورت که کشکک آزاد میشود و در جای مناسب قرار میگيرد ، اين مشكلات در افرادی كه دچار شلی ليگامانی يا نرمی مفصلی هستند ، شايعتر است .

ساييدگی زانو يا همان  آرتروز مفصل زانو چیست

استئوآرتريت _ آرتروز يا ساييدگي مفاصل ، شايع ترين نوع آرتريت _التهاب و آزردگي مفاصل _است گرچه ساييدگي يا آرتروز هر مفصلي را ميتواند در گير كند ولي ساييدگي زانو و ساییدگی مفاصل دست ،ران و ستون فقرات از همه شايع ترند.تشخيص آرتروز زانو یا ساییدگی زانو با شرح حال و معاينه باليني   صورت میگیرد که آت هم یاید حتما  پزشك متخصص انجام دهد . گاهي پزشكان متخصص  براي تاييد تشخيص و يا رد ساير دلایل درد مفصل  از گرافي ساده _  آزمايش خون و در موارد پيچيده تر از ام آر آي استفاده ميكنند .

 نشانه های ساييدگی زانو چیست

دلایل زانو درد : ساييدگي زانو شروعي آهسته دارد و بتدريج پيشرفت ميكند و با اين علائم خود را نشان ميدهد :

**درد :

در شروع بيماری ساییدگی زانو یا آرتروز مفصل زانو درد خفيف است و هنگام راه رفتن و بالا و پايين رفتن از پله و ايستادن طولانی ، احساس می شود و با استراحت از بين می رود. محل احساس درد معولا در قسمت داخلي زانو يعني جايي كه زانوها به هم نزديك هستند ، مي باشد. هر چند ممكن است در جلوي زانو يا قسمت خارجي زانو هم احساس شود.با پيشرفت بيماری، درد هنگام استراحت هم آزاردهنده مي شود و نهايتا مي تواند با خواب بيمار هم تداخل نمايد.

**تندرس _حساسيت و درد با لمس :

در هنگام لمس ناحيه درگير درد ايجاد ميشود.

** خشكي و سفتي :

معمولا صبح ها بعد از برخاستن از خواب  يا بعد از مدتي استراحت و بيحركتي مفصلموقع حركت دادن زانو ، احساس خشكي و سفتی میشود و مفصل زانو به آساني و رواني حركت نميكند

**كم شدن دامنه حركت مفصل :

با پيشرفت آرتروز یا ساییدگی زانو  فرد بيمار قادر نخواهد بود زانو را بطور كامل خم و راست كند.

**احساس سايش يا ترق تروق دردناك موقع خم و راست كردن زانو

**بر جستگي هاي استخواني :

كه ممكن است اطراف مفصل لمس شوند .

**تغيير شكل زانوها :

كه شايع ترين آن ها فاصله گرفتن زانو ها از يكديگر ( ژنو واروم) است .

**تغيير اگوي راه رفتن :

ممكن است با درگيري دو طرفه و شديد زانو ها ، راه رفتن اردك وار شود.

دلیل درد کنار زانو بر اثر ضربه چیست

یکی از شایعترین دردهایی که افراد در قسمت خارجی زانوی خود تجربه میکنند خصوصا درد زانو در جوانی اغلب بر اثر ضربه هاییست که به زانو وارد شده و سبب پارگی رباط سمت بیرون زانو میشود.

که اگر ضربه وارد شده  به زانو شدید باشد این امکان وجود دارد تا پارگی و درد به رباطهای متقاطع وارد گردد و یا اینکه عصب نازک نی آسیب دیده و دچار پارگی شود . در این نمونه زانو درد ها که دلیل درد کنار زانو وارد آمدن ضربه است در صورتیکه ضایعه عصبی بوجود آید فرد پس از مدت کوتاهی ممکنست در حرکات مفصلی محدودیت داشته باشد و در ناحیه خارجی زانو ورم و درد را حس نماید. بیمار در قسمت بیرونی مچ پا بی حسی را تجربه کرده و افتادگی پا را مشاهده خواهند نمود.

نشانه های درد در قسمت خارجی زانو  در اثر چیست

**زمانیکه فرد در هنگام دراز کردن زانو احساس درد داشته باشد

** زمانیکه قرمزی و داغی در زانو حس شود و یا در هنگام راه رفتن ناتوانی و ناپایداری باشد

** زانو قفل شده و خم نشود

** خشکی و تورم بوجود آمده و با لمس کردن درد ایجاد شود دلیل درد کنار زانو است.

موارد مختلف دلیل درد کنار زانو

یکی از شایعترین مشکلاتی که به صورت اسکلتی _ عضلانی میانبرخی  از مردم رواج  یافته درد کنار بیرونی زانو ست . البته تشخیص دلیل درد کنار زانو به سبب علتهای متنوع توانسته طیف گسترده ای از درمانهای گیاهی و شیمیایی را به خود اختصاص دهد.

کار اصلی مفصلهای زانو به همراه لگن و مچ پا عمل خم و راست شدن و تحمل وزن بدن است. مفصلهای زانو متکی بر تعدادی غضروف ، تاندون ، ربا ها و استخوان بیشترین تاب خوردن و چرخش را برای حمایت از بدن بر عهده گرفته اند .

پس بنابراین وارد آمدن هرگونه اختلال به مفصلهای زانو و موارد مرتبط به آن میتواند در نواحی اطراف زانو خصوصا قسمت خارجی زانو ایجاد درد و ناراحتی کند . در مواردی پاره شدن رباط ها و یا رگ به رگ شدن رباط ها دلیل درد کنار زانو است .

**پارگی تاندون

** آسیب به منیسک

**جابه جایی استخوانهای زانو

**جابه جا شدن کشکک یا استخوان پاتلا و یا کاسه زانو

**ورم مفاصل یا همان استئوآرتریت

**روماتیسم مفصلی

**نقرس یا آرتریت کریستال

**عفونت

**کندرومالاسی کشکک

**سندروم پاتلا

**زانوی پرش کنندگان

**بیماری اسگود شلاتر و  موارد دیگری از دلیل درد کنار زانو هستند.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment