درمان گودی کمر با ورزش

درمان گودی کمر با ورزش
2019-07-31

درمان گودی کمر با ورزش

درمان گودی کمر با ورزش :گودی کمر یا لوردوز به معنی افزایش انحنای ستون مهره های کمری است و برای درمان آن ورش هایی وجود دارد.گودی کمر بر پایین کمر و گردن تاثیر می گذارد و باعث درد در کمر می شود برای رفع این مشکل که بیشتر در زنان رایج است می توان ورزش های اصلاحی انجام داد.

درمان گودی کمر با ورزش

زمانی که گودی کمر فرد از حالت طبیعی خارج شده۰ و لگن تان بیش از حد طبیعی جلو بیاید، می گویند که دچار عارضه گودی کمر شده اید. همین بد نشستن های طولانی مدت پشت کامپیوتر و خم کردن سر داخل گوشی کافی است تا این مشکل به سراغ تان بیاید. البته ورزش نکردن و عضلات ضعیف می تواند وخامت این عارضه را بیشتر کند، پس بهتر است از همین امروز به فکر جلوگیری یا درمان گودی کمر خود باشیم.

گودی کمر چیست

زمانی که افزایش بیش از حد در گودی کمر ایجاد شود، به چنین حالتی «لوردز کمری» یا کمر گود می‌گویند. در این حالت اگر زاویه‌ای که ستون مهره‌های کمری با استخوان خاجی درست می‌کند، بیشتر از 30 درجه شود در قوس طبیعی کمر، تغییر شکل به وجود می‌آید. عوامل مختلفی در ایجاد این مشکل نقش دارند که یکی از این عوامل، ضعف در ماهیچه‌های شکمی محسوب می‌شود. وقتی ماهیچه‌های شکم ضعیف باشند، ماهیچه‌های مقابل آنها در ناحیه کمر رو به کوتاه شدن می‌روند و نتیجه این مساله، افزایش گودی کمر است. البته ماهیچه‌های شکم، به تنهایی عامل ناهنجاری کمر گود نیستند و کوتاهی ماهیچه‌های دیگر در پاها هم می‌توانند در این مساله نقش داشته باشند.

چگونه گودی کمر را تشخیص دهیم

دو راه برای تشخیص گودی کمر پیشنهاد می کنیم . بهترین و ساده ترین راه برای تشخیص گودی کمر استفاده از یک دیوار است بله، درست متوجه شدید کافی است کنار یک دیوار بایستید و میزان گودی کمرتان را اندازه بگیرید.
*ابتدا کنار دیوار بایستید و پاهایتان را کنار هم قراردهید.
*دست ها را از هم باز کرده و کف دستها، سر و شانه هایتان را نیز به دیوار بچسبانید. (فرم صحیح قرار دادن دستها روی دیوار، دستها به سمت پایین است، در تصویر فرد برای نشان دادن عارضه دستهای خود را بالا گرفته است)
*یکی از دستهای خود را پشت کمر برده و در قسمت گودی کمر قرار دهید. بعد از این حرکت، دو حالت ممکن است پیش بیاید:

درمان گودی کمر با ورزش

حالت اول : دستتان به راحتی از پشت گودی کمرتان عبور کرد، دچار گودی کمر هستید و نیاز به درمان دارید.

حالت دوم : اگر دستتان را نتوانستید از گودی کمرتان عبور دهید، نشان دهنده قوس مناسب کمر شماست و فقط با استفاده از تمرینات ورزشی مناسب باید از بروز گودی کمر جلوگیری کنید.

درمان گودی کمر با ورزش

در حالت دوم کافی است لباس مناسب پوشیده و در حالت همیشگی تان بایستید، از خودتان نیمرخ عکس بگیرید. تا متوجه میزان گودی کمرتان در حالت عادی شوید.

درمان گودی کمر با ورزش شامل چه تمریناتی می شوند

برای اینکه بدانید کدام تمرینات  در درمان گودی کمر مناسب هستند ابتدا باید از عامل ایجاد گودی کمر مطلع باشید برخی از عواملی که را که میتوانند باعث ایجاد گودی کمر بشوند و قابل اصلاح هستند را عبارتند از:

*ضعف عضلانی عمومی
*عدم انعطاف کافی عضله جمع کننده لگن
*ماهیچه گلوتئال ضعیف (ماهیچه گلوتئال همان ماهیچه باسن است)

درمان گودی کمر با ورزش با تمرینات

 با ورزش‌های مخصوصی که متخصصین و کارشناسان ورزشی برای افزاد در نظر می‌گیرند، می‌توانید از شر گودی بیش از اندازه کمر خلاص شوید البته در شرایطی که گودی کمر زمینه مادرزادی داشته باشد، به غیر از ورزش‌های حرکات اصلاحی، ممکن است درمان‌های دیگری هم برای فرد در نظر گرفته شود. در صورتی که پزشک ورزشی عامل اصلی کمر گود را ضعف ماهیچه شکمی تشخیص دهد، باید برای تقویت عضلات، از حرکات اصلاحی مخصوصی کمک گرفت از جمله تمرینات برای درمان گودی کمر با ورزش میشود به موارد زید اشاده کرد :

1-درمان گودی کمر با ورزش کشش فلکسورهیپ

درمان گودی کمر با ورزش

دستورالعمل ها :

یک حالت پرش ایجاد کنید . یک پا را به عقب ببرید صاف بایستید , اطمینان حاصل کنید که کشش در جلوی پای عقب را احساس کنید. کشش را حداقل 1 دقیقه نگه دارید. حداقل 3 بار در هر طرف این کار را انجام دهید.

2-کشیدن ماهیچه های جمع کننده لگن

براساس یافته های بیومکانیکی که با عنوان محدودکننده های دوجانبه شناخته میشوند، هنگامی که عوامل خم کننده لگن سفت و محکم هستند، ماهیچه های گلوتئال، که در طرف مقابل قرار دارند، ضعیف میشوند که همین بر روی قرارگیری درست لگن در جای خودش تاثیر منفی ایجاد میکند. برای کشش خم کننده های لگن دوراه وجود دارد.

درمان گودی کمر با ورزش

راه نخست استفاده از غلتک است. مزیت این نوع تمرین کشش و ماساژ همزمان است. دمر دراز بکشید و ماهیچه ران و پهلویی لگن را بر روی مرکز غلتک قرار دهید و اجازه دهید وزن بدن بر روی غلتک قرار بگیرد و به آهستگی سر بخورد. این وضعیت را برای 30 ثانیه حفظ کنید.

همچنین میتوانید بدون غلتک نیز این کار را انجام دهید. برای این منظور بایستید، زانوی خود را کمی خم کنید تا جایی که بتوانید با دست مچ پای خود را بگیرید. سپس لگن را به سمت جلو هل دهید (بدون جدا شدن مچ پا از دست ها سعی کنید سرپا بایستید) و این وضعیت را برای 30 ثانیه حفظ نمایید.

3-به پشت بخوابید زانوها را خم کرده و کف پاها را روی زمین قرار دهید عضلات شکم خود را منقبض کنید. به طوری که کمر شما به کف زمین فشرده شود چند ثانیه مکث نمایید سپس به حالت اول خود برگردید.

درمان گودی کمر با ورزش

4-حالت پل با استفاده از توپ

این حرکت باعث تقویت عضلات گلوتئال میشود و توپ به عنوان یک شئ متحرک مورد استفاده قرار میگیرد. این حرکت ماهیچه های پشتی، باسن و عمقی شکمی را درگیر میکند. به پشت دراز بکشید و شانه های خود را بر روی توپ قرار دهید و حالتی شبیه حالت قبلی (کج کردن لگن) انجام دهید. سپس باسن را به عقب و بالا ببرید تا حرکت تبدیل به حالت پل شود.

درمان گودی کمر با ورزش

همانطور که توپ زیر شما حرکت میکند تک تک مهره های کمر را احساس میکنید. به حالت اول برگردید و با لمس کردن زمین اجازه دهید ابتدا گودی کمر به زمین برسد و سپس لگن را بر روی زمین قرار دهید. این حرکت را برای 12 بار در روز و هربار 30 ثانیه انجام دهید.

5-درمان گودی کمر با ورزش :

به پشت بخوابید دست های خود را روی پشت گردن خود قلب قلاب نمایید با های آن توسط شخصی نگه داشته شود و یا مطابق شکل زیر روی صندلی ببندید. سر و گردن و سینه خود را آرام به طرف بالا بیاورید و به صرفه است و یا به طرف متمایل نمایید.

درمان گودی کمر با ورزش

6-از جمله درمان گودی کمر با ورزش با جمع کردن زانو در سینه

درمان گودی کمر با ورزش

به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید. سپس کف هر دوپا را از زمین جدا کرده و زانوها را با دست درون سینه جمع کنید و برای 30 ثانیه به کشش ادامه دهید. سپس یکی از زانوها را رها کنید و پاشنه پا را بر روی زمین سر دهید تا پا کاملا صاف شود ولی زانوی دیگر کماکان تحت کشش است.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment