درمان کمردرد برای همیشه

درمان کمردرد برای همیشه
2019-09-11

درمان کمردرد برای همیشه

درمان کمردرد برای همیشه : کمردرد و سیاتیک درد و ناراحتی زیادی  ایجاد می کند . این مشکل زمانی رخ می دهد که عصب سیاتیک به علت التهاب یا آسیب  فشرده می شود. درد قسمت پشت، باسن و قسمت بیرونی پا از کشاله به پایین  تا کف پا را درگیر می کند. عصب سیاتیک یکی از بزرگ ترین اعصاب در بدن انسان است.

درمان کمردرد برای همیشه 4

کمر درد یا گرفتگی عضلات کمر ، دردی است که به صورت خفیف و شدید وجود دارد. کمر درد در اثر بلند کردن اجسام سنگین، درست ننشستن، ضربه و یا پریدن از جایی بلند اتفاق بیفتد. کمردرد، یک مشکل رایج است که می تواند با کار شخصی و زندگی شخصی تداخل داشته باشد.

شرایط فیزیکی که می توانند منجر به کمر درد شوند عبارتند از:

**حاملگی
**ضعف عضلانی
**اضافه وزن

درمان کمردرد با تعویض کفش

پوشیدن کفش هایی که مناسب نیستند و یا این که هیچ حمایتی را ارائه نمی کنند، می تواند باعث کشیدگی ماهیچه در کمر، پاها و حتی گردنش شود برای مثال، پاشنه های بلند می توانند منجر به درد پایین کمر شوند.

یک مطالعه ارتباطی بین پوشیدن پاشنه های بلند مدت طولانی و کاهش درد پیدا شده.پوشیدن کفش هایی که بسیار تخت هستند نیز می توانند فشار اضافی بر روی پا و کمر قرار دهند. اگر فردی مدام درد کمر دارد، باید کفش های مناسب را انتخاب کند تا از پایش حمایت کنند.

درمان کمردرد برای همیشه

درمان کمردرد برای همیشه با ورزش آرام

اگر شما از کمردرد رنج می برید، نباید فقط استراحت کنید تا دردتان فروکش کند. استراحت مطلق باعث بدتر شدن کمردرد و کاهش قدرت عضلات می شود.پس بهتر است به جای دراز کشیدن و استراحت کردن، ببینید چه حرکاتی را بدون درد می توانید انجام دهید.

آهسته راه بروید و تا جایی که دردی احساس نکنید، سرعت راه رفتن خود را زیاد کنید.به هر حال اگر دچار کمردرد هستید، بهتر است با نظر پزشک به ورزش بپردازید.

درمان دارویی دیسک کمر

بسته به نوع کمردرد ، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

۱) داروهای ضددرد بدون نسخه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند داروهای ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم ممکن است به کمر درد حاد کمک کنند. این داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید، زیرا مصرف بیش از حد آن ها می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

۲) آرامبخش های عضلانی اگر درد خفیف تا متوسط ​​کمر با داروهای ضد درد را بهبود پیدا نکند، پزشک ممکن است یک آرامبخشی عضلانی نیز تجویز کند. آرامبخش های عضلانی می توانند باعث سرگیجه و خواب آلودگی شما شوند.

۳) تسکین دهنده های موضعی درد این داروها شامل کرم یا پماد هستند که به ناحیه ای که درد می کند باید مالیده شوند .

درمان کمردرد برای همیشه

۴) مسکن ها بعضی از داروها مانند کدئین یا هیدروکودون ممکن است برای مدت کوتاهی با نظارت دقیق پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

۵) داروهای ضد افسردگی برخی از انواع داروهای ضد افسردگی، مخصوصا داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمیتریپتیلین، برای برخی از انواع کمر درد مزمن ، مستقل از تأثیر آن بر افسردگی استفاده می شوند.

۶) تزریقات اگر سایر اقدامات درد شما را تسکین ندادند و درد به پاها نیز انتشار پیدا کرده است، پزشک ممکن است کورتیزون (دارو ضد التهابی) یا داروهای خفیف را در فضای اطراف نخاع (فضای اپیدورال) تزریق کند. تزریق کورتیزون به کاهش التهاب در اطراف ریشه های عصبی کمک می کند، اما کاهش درد معمولا کمتر از چند ماه طول می کشد.

برای درمان کمردرد به اندازه کافی بخوابید

تحقیقات نشان می دهند که اختلالات خواب می تواند درد را بدتر کند. به گفته یکی دیگر از مطالعات، کمبود خواب نیز می تواند بر میزان درد فرد  بیمار اثر بگذارد.یک تشک ناراحت، بالشی که اندازه نادرست دارد، و یا خواب ناکافی می تواند باعث درد کمر شود.

براساس گزارشات، اغلب بزرگسالان باید 7-9 ساعت بخوابند.راحتی و هم ترازی مناسب کمر در کیفیت خواب و دوری از درد کمر ضروری است.دقت کنید که بالش به اندازه کافی پشتیبان باشد کمر پشت و گردن را در یک خط صاف نگه دارد. اگر به پهلو می خوابید باید یک بالش اضافی بین دو زانو قرار دهند.

اگر مشکل کمبود خوابتان ادامه دارد، باید با پزشک متخصص  صحبت کنید. اختلالات خواب اغلب قابل درمان هستند. استراحت کافی می تواند به تسکین درد کمک کند و می تواند سلامت کلی بدن را بهبود ببخشد.

درمان کمردرد برای همیشهبا ماساژ درمانی

اکثر متخصصان ماساژ درمانی را به عنوان یکی از روش‌های مناسب کاهش درد کمر به شمار می‌آورند و آن را درمان مکمل کارآمدی می‌دانند. ماساژ درمانی مزایای متعددی دارد :

**بهبود گردش خون :

در نتیجه بهبود گردش خون، عضله‌های حساس شده در اثر فعالیت فیزیکی تسکین می‌یابد.شل شدن عضله‌ها و بهبود دامنه حرکتی: شل شدن عضله مشکل بی‌خوابی را حل می‌کند.

**افزایش میزان اندورفین :

افزایش میزان اندورفین در واقع یکی از شاخصترین مزایای ماساژدرمانی است. اندورفین‌ها موادی شیمیایی هستند که توسط بدن تولید می‌شوند و حال بیمار را بهبود می‌بخشندبنابراین ماساژدرمانی به دلیل افزایش اندورفین در مدیریت درد مزمن بسیار مؤثر است.

درمان کمردرد برای همیشه

درمان کمردرد برای همیشه با کایروپرکتیک و فیزیوتراپی

کایروپرکتیک، استئوپاتی (مالش استخوان) و فیزیوتراپی نیز باعث کاهش کمردرد می شوند.فرد بیمار می تواند برای درمان کمر درد خود به فیزیوتراپی مراجعه کند ، همچنین ممکن است پزشک متخصص  ، فرد را به مرکز فیزیوتراپی یا به متخصص کایروپراکتیک ارجاع دهد. فیزیوتراپیست و یا  متخصص کایروپرکتیک می تواند در بهبود کمر درد کمک شایانی  کند و به شما کمک کند دوباره مانند قبل کمر خود را حرکت دهید و به شما آموزش خواهد داد که چگونه درد خود را کنترل کنید.

درمان های فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی کمر درد شامل دو دسته فعال و منفعل می شود. درمان های منفعل  معمولا به کمک دستگاه ها و یا درمان های دستی به ریلکس کردن عضلات و کاهش درد کمک می کند به همین منظور در ابتدای درمان ، از روشهای منفعل برای بهبود وضعیت فرد استفاده می شود و هدف این است که بیمار برای انجام درمانهای فعال آماده شود. درمان های فعال ، تمرینات و حرکاتی هستند که کمر شما را تقویت می کنند و بروز مجدد کمر درد جلوگیری می کنند.

درمان کمردرد برای همیشه به روش آب درمانی

درمان کمردرد برای همیشه 2

این درمان مبتنی بر ورزش کردن در آب گرم می باشد و فشار کمتری را به مفاصل وارد می کند. عضلات را قوی می کند، عضلات را شل می کند، تنش ها را از بین می برد و افزایش جریان خون را باعث می شود.

درمان کمردرد برای همیشه با عمل لیزری

در برخی از بیماران که دیسک بیرون زده دارند، درمان های غیر جراحی پاسخ خوبی می دهد، به همین دلیل این بیماران نیاز به جراحی ندارند. اما در برخی بیماران با توجه به شدت بیماری، جراحی باز و یا جراحی بسته دیسک کمر توصیه می شود.

خیلی از عمل های جراحی می توانند با کمک تکنیک هایی که کمترین میزان تهاجم را دارند به معنای کمترین برش در بدن انجام شوند. در نتیجه ی این تکنیک ها جراحی با کمترین برش، کمترین زمان بستری در بیمارستان، درد بعد از جراحی و بهبودی سریع انجام می شود که به این نوع جراحی های عمل بسته یا جراحی بسته دیسک کمر گفته می شود.

درمان کمردرد برای همیشه

یکی از درمان های درد کمر و مشکلات دیسکی و تنگی کانال نخاعی عمل بسته دیسک کمر، لیزر دیسک کمراست. روند این عمل به این صورت است که متخصص پس از اِعمال بی حسی موضعی ، تحت دستگاه “سی آرم” سوزن بلندی وارد کمر فرد میکند.

سوزن به داخل هسته ی دیسک‌ِ مورد نظر می رود و سپس با وارد کردن فیبرِ لیزر به داخل سوزن ، شروع به سوزاندن قسمتِ میانی و داخلی دیسک بیرون زده و دیسکی که به ریشه ی عصب فشار وارد میکند و تنگی کانال نخاعی ایجاد کرده، میکند.

در نتیجه فشار از روی ریشه ی عصبی برداشته شده و دردِ کمر، بی حسی و گز گز و علائم آزاردهنده ی تنگی کانال نخاعی یا پارگی دیسکِ فرد به طور چشمگیری کاهش پیدا میکند.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment