درمان قطعی میگرن

درمان قطعی میگرن
2019-08-11

درمان قطعی میگرن

درمان قطعی میگرن :میگرن سردردی شدید است که می‌تواند بصورت ضربه و تپش در سر رخ‌ دهد و ممکن‌است باعث حالت تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا شود. حملات میگرنی می‌تواند باعث درد شدیدی در سر شده و برای ساعت‌ها و یا روزها باقی بماند و آنقدر شدید بوده که فرد بخواهد فقط درجایی ساکت و تاریک دراز بکشد و بخوابد

درمان قطعی میگرن

انواع سردرد

سردردها در دو شکل متفاوت نمایان می‌شوند؛ سردردهای اولیه که یک اختلال اولیه و پایه‌ای است که زمینه ژنتیکی دارد مثل میگرن. نوع دیگر سردردهای ثانویه که ناشی از بروز یک اتفاق اضافی بر مغز است مثل تومور مغزی، عفونت، التهاب و… . عمده سردردها، سردرد اولیه هستند که به واسطه اختلال شیمیایی رخ می‌دهند.

چه کسانی بیشتر مبتلا به میگرن می شوند

چه کسانی به میگرن مبتلا می شوندمیگرن در زنان حدود سه برابر بیشتر از مردان است . همچنین در افراد دارای اقوام مبتلا به میگرن احتمال ابتلا بیشتر می شود .علاوه بر این، میگرن اغلب در افراد مبتلا به صرع، افسردگی، سکته مغزی، آسم، اضطراب، و در افراد مبتلا به اختلالات عصبی و سابقه ی خانوادگی رخ می دهد.

درمتن قطعی میگرن

چگونگی تشخیص سردرد میگرنی از سردرد معمولی

 به طور کلی تفاوت های بسیار زیادی بین سردرد های معمولی و میگرن وجود دارد.

*منشا

با دانستن منشا سر درد می توان به میگرنی بودن یا نبودن آن پی برد. به عنوان مثال، اگر دلیل سردردهای مکرر شما کمبود خواب، سنگینی کار یا سر و صدای زیاد باشد، سردرد شما میگرنی نیست. منشا سردردهای میگرنی اغلب خاص و منحصر به فرد است. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد کافئین، خوردن خوارکی های حاوی افزودنی، استشمام بوی رنگ یا دیدن نور خیلی قوی از دلایل بروز سردردهای میگرنی می باشد.

*درد

سردردهای معمولی تقریبا در اکثر اوقات بر دو طرف سر تاثیر می گذارند. اما سردرد میگرنی به صورت یک نبض دردناک در یک قسمت خاص بروز می کند. همچنین تحقیقات نشان داده که  ۵۰% از افراد مبتلا به میگرن دردهای نبضی پشت چشم و گوش خود احساس می کنند

درمان قطعی میگرن.

*تاثیرات

سردردهای معمولی جز درد موقتی و خستگی زودگذر عوارض جانبی دیگری ندارد، در حالی که میگرن عوارض جانبی بسیاری دارد که در زیر به بعضی از آن ها اشاره می کنیم:

*درد گردن

**تغییر حالت روحی و افسردگی
**کرختی و خارش
**تهوع و استفراغ
**اختلال در تکلم
**کاهش بینایی ( این مورد در بعضی مواقع مانند رانندگی یا کار با وسایل حساس بسیار خطرناک می باشد ).

**حساسیت :

در مبتلایان به میگرن حساسیت نسبت به صدا، نور و بو بسیار زیاد شده و ممکن است گاهی حتی هوس خوراکی های خاصی نیز بکنند. شناخت این نشانه ها برای درمان میگرن ضروری می باشد.

نکته مهم 

توجه داشته باشید اگر شدت میگرن بیش از حد معمول باشد، احتمال بروز سکته مغزی تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. بهتر است با تشخیص علائم میگرن فورا به پزشک مراجعه کرده و از شدیدتر شدن بیماری خود جلوگیری کنید. همچنین اگر توانایی تشخیص میگرن و سردرد را داشته باشید از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری دارند اجتناب خواهید کرد.

راهکارها درمان قطعی میگرن

درمان قطعی میگرن

1-استفاده از مسکن‌های معمولی

سردردهای میگرنی می‌تواند فرد را به شدت اذیت کند و او را از انجام کار‌های روزمره باز دارد. برای رفع سردرد می‌توانید از مسکن‌های معمولی استفاده کنید. نکته‌ای که در اینجا لازم به ذکر است این است که درمان با استفاده از مسکن‌های معمولی موقتی است و اگر دو یا سه بار در هفته دچار سر درد‌های میگرنی شوید و مسکن بخورید ممکن است بدن شما به این مسکن‌ها مقاوم شود و دیگر تاثیری بر درمان میگرن عصبی نداشته باشند. در این گونه موارد بایستی به متخصص مراجعه کنید و برای شما دارو‌های مخصوص سر درد تجویز شود.

2-آیا استفاده از یخ درمان قطعی برای میگرن است

با استفاده از روش هایی می توانید کمتر دچار دردهای شدید این بیماری شوید .از جمله این راهکارها استفاده از یخ است.یخ را به در پوششی قراردهید و آن را در ناحیه ای از سر که احساس ناراحتی می کنید و یا در پشت گردن قرار دهید.سرما باعث بی حس شدن و کاهش درد می شود.

3-کنترل استرس

شرایط و عواملی را که باعث بروز اضطراب و استرس در شما می‌شوند و در پی آن دچار میگرن می‌شوید پیدا کنید. سعی کنید از این شرایط دوری کنید و راههای کنترل استرس و نگرانی را در این شرایط بیاموزید تا بتوانید میگرن عصبی را کم و کمتر کنید.

درمان قطعی میگرن

4-طب سوزنی

در این معالجه برای درمان قطعی میگرن ، پزشک تعداد زیادی سوزن یک بار مصرف نازک در داخل چندین منطقه از پوست تان در نقاط مشخص جا گذاری می کند. تعدادی از آزمایشات بالینی دریافته اند که طب سوزنی ممکن است برای سردرد مفید باشد.

5-ماساژ

ماساژ ممکن است به کاهش تناوب میگرن کمک کند و می تواند کیفیت خواب تان را بهبود بخشد، لذا این امر می تواند در جهت پیشگیری از میگرن مفید باشد.بهتر است ماساژ دادن را دست کم نگیرید. با این روش سطح سروتونین در بدن بالا می رود و سیگنال های درد مسدود می شوند. ماساژ بین ابروها و شقیقه ها با دو انگشت به صورت حرکت های دوار موثر خواهد بود .هم چنین شما می توانید برای تتاثیر بیشترما ساژ را با مخلوطی از روغن کنجد، دارچین و هل انجام دهید.

6- بیوفیدبک

بیوفیدبک نوعی روش تجسم خلاق و کنترل فکر و فرآیند ذهنی است. معلوم شده است که بیوفیدبک در تسکین دردهای میگرنی موثر می باشد. این روش آرام سازی از ابزار ویژه ای برای آموزش نحوه ی بررسی و مدیریت پاسخ های جسمانی خاص مرتبط با استرس(مثل کشش و انبساط عضلانی) مدد می گیرد.

7-جراحی

اخیرا روش جراحی برای درمان میگرن عصبی کاربرد بسیاری پیدا کرده است. در روش جراحی ابتدا بیمار به صورت کامل بیهوش می‌شود، سپس جراح پایانه‌های عصبی که در صورت وجود دارند را پیدا کرده و به تخریب آنها می‌پردازد. به این طریق است که هم شدت و هم مدت زمان حملات میگرنی کاهش پیدا می‌کند. در روش جراحی نیازی به شکسته شدن جمجمه نیست و جراح تنها بافت‌های زیر پوست را دستکاری کرده و با موفقیت جراحی را انجام می‌دهد.

درمان قطعی میگرن

8-داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

برای درمان قطعی میگرن این داروها مانند ایبوپروفنیا آسپیرین ممکن است به تسکین میگرن های ملایم کمک نمایند.داروهایی که به طور ویژه برای درمان میگرن به بازار عرضه می شوند مانند ترکیبی از استامینوفن، آسپیرین و کافئین نیز ممکن است میگرن های ملایم را تسکین دهند ولی به تنهایی برای تسکین میگرن های شدید کفایت نمی کنند. اگر این داروها برای مدت زمانی طولانی و یا با تکرر زیاد مصرف شوند مصرف آن ها می تواند منجر به زخم ها، خونریزی معده و روده و سردردهای برگشت پذیر گردد.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment