درمان قطعی سردرد

درمان قطعی سردرد
2019-07-21

درمان قطعی سردرد

درمان قطعی سردرد:بیشتر افرادی که دچار سر درد می شوند شاید شما هم یکی از افرادی باشید که از سردرد به خصوص سردردهای میگرنی رنج می برید. سردرد علل متفاوتی دارد و نمی توان به طور قطعی علت آن را فهمید.بسیاری از مردم هنگام مواجهه با سردرد به مصرف انواع داروهای مسکن روی می‌آورند در حالی که روش‌های درمانی طبیعی‌ با عوارض جانبی بسیار کمتر برای بهبود این قبیل دردها وجود دارد.

درمان قطعی سردرد

انواع سردرد کدام است

سردرد به عنوان یک درد ناشی از سر یا گردن قسمت فوقانی بدن تعریف می شود. درد از بافت ها و ساختارهایی نشات می گیرد که جمجمه یا مغز را احاطه کرده اند ، زیرا خود مغز هیچ اعصابی ندارد که به احساس دردیاهمان فیبرهای درد منجر شود. لایه نازک بافت که استخوان ها، ماهیچه ها، چشم ها و گوش ها را احاطه می کند، و بافت نازکی که سطح مغز و نخاع را پوشش می دهند ( مننژها )، شریان ها، رگ ها و اعصاب همگی می توانند ملتهب و باعث سردرد شوند. درد ممکن است یک درد خفیف، تیز، لرزان، ثابت، آرام، ملایم، یا شدید باشد.سه دسته عمده سردرد براساس منبع درد وجود دارد که عبارتند از :

1-سردردهای اولیه
2-سردردهای ثانویه
3-عصب جمجمه ، درد صورت و سردرد های دیگر

علائم انواع سردردها و درمان قطعی سردردهای مختلف

درمان قطعی سردرد

1-سردرد سینوسی چیست :

سردرد های سینوسی غالبا ناشی از التهاب در سینوس به وجود می آید . این نوع سردرد می تواند بسیار سخت باشد و همراه آن عفونت زیادی خواهید کرد و باعث حرارت بیش از حد بدن شما می شود که می تواند در روی گونه هاو پیشانی شما ظاهر شوند و تب طاقات فرسایی شما را نیز تهد خواهد کرد . برای درمان این سر درد باید از مایعات بیش از حد استفاده کنید و از مواد غذایی که دارای ویتامین C می باشند استفاده کنید تا زودتر بهبود یابید .

2-سر درد های تنشی :

این نوع سردرد ها ، از رایج ترین سردرد ها محسوب می شوند و بیشتر از هر گونه دیگر شما را اذیت خواهد کرد . آنها می توانند در فشار های بالایی ظاهر شوند و می تواند درد زیادی را تحمیل پیشانی ، پشت سر ، گردن و گیجگاه شما وارد سازد و برای درمان آن می توانید از چای زنجبیل برای کاهش آن استفاده کنید .

3-سردرد چشمی :

سردرد های چشمی در هر چند دوره یکبار به وجود می آیند و فشار زیادی را به بالای چشم وارد می کند در حدی که شما به زور چشم خود را باز می کنید . همچنین می تواند به طور ناگهانی باعث ایجاد درد در یک سمت سر شما شود و می توان گفت که علت آن هنوز مشخص نشده است و برای درمان آن می توانید از فلفل کاین استفاده کنید.

4-میگرن :

میگرن می توانید از بدترین نوع سردرد باشد که هر کسی را به بدترین نحو می رنجاند و علائمی مانند سرگیجه ، استفراغ ، اختلالات در بینایی و حساسیت نسبت به نور را دارد و برای درمان آن می توانید از امگا3 ، ویتامین B12 (ریبوفلاوین) و منیزیم استفاده کنید .

درمان قطعی سردرد

درمان قطعی سردرد های عصبی چیست

دردی که از پشت سر و گردن بالاتر شروع می شود و اغلب به عنوان بند سفت یا فشار توصیف می شود. ممکن است برای احاطه کردن سر گسترش پیدا کند.بیش ترین فشار ممکن است در گیجگاه یا بالای ابروها جایی که ماهیچه های جلویی پیشانی قرار دارند ، احساس می شود.

درد ممکن است در شدت متفاوت باشد اما معمولا فرد را از کار نمی اندازد ، یعنی بیمار ممکن است به فعالیت های روزانه ادامه دهد. درد معمولا دو جانبه  است.درد با ، حالت تهوع، استفراغ، یا حساسیت به نور و صدا همراه نیست .

درد به طور پراکنده گاهی به ندرت و بدون الگو  رخ می دهد ، اما می تواند بارها و حتی روزانه در برخی از مردم رخ دهد. این درد به اکثر افراد اجازه می دهد به طور عادی با وجود سر درد انجام وظیفه کنند.بسیاری از مردم با موفقیت خود را با داروهای ضد درد درمان تا سردردهای عصبی را کنترل کنند. کارهای زیر برای اغلب مردم خوب است:

1-آسپرین
2-ایبوپروفن
3-استامینوفن
اگر یک دارو مسکن ، درد را تسکین نداد داروی دیگر را جایگزین کنید ، سایر درمان های حمایتی در دسترس هستند. سردردی که برمی گردد نشانه کمک گرفتن پزشکی است . درمان فیزیکی، ماساژ، فیدبک زیستی، و مدیریت استرس می تواند به عنوان کمک به کنترل سردردهای عصبی مورد استفاده قرار گیرد.

تکنیک های درمان قطعی سردرد با ماساژ

درمان سردرد با ماساژ ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای

ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای خود را پیدا کنید

درمان قطعی سردرد

هر انسانی در دو طرف ستون فقراتش دو ماهیچهٔ ذوزنقه‌ای دارد که به شکل مثلثی از بالای گردن به‌سمت کتف‌ها و بعد هم وسط ناحیهٔ پشت بدن می‌رود. سه بخش این ماهیچه را بالا، وسط و پایین ماهیچهٔ ذوزنقه‌ای می‌نامند. برای درمان سردرد با ماساژ ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای:

1- در حال درازکش، ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای را به کار بگیرید

درمان قطعی سردرد

روی پشت‌تان دراز بکشید و زانوها را خم کنید. یک توپ تنیس زیر کمر خود بگذارید، به‌طوری که تقریبا ۳ سانتی‌متر از ستون فقرات‌تان فاصله داشته باشد. از قسمت بالای پشت بدن شروع کنید و به‌سمت پایین بروید. از ۸ تا ۶۰ ثانیه روی توپ تنیس دراز بکشید، بعد آن را پایین‌تر ببرید. این کار را تا زمانی که توپ به بالای لگن برسد ادامه دهید. این تمرین را با هر دو طرف ستون فقرات انجام دهید.

2-ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای را نیشگون بگیرید

درمان قطعی سردرد

درد این کار از آنچه فکر می‌کنید بیشتر است! آرنج و پایین دست خود را روی میز یا تکیه‌گاهی قرار بدهید. از دست مخالف برای نیشگون گرفتن بالای ماهیچهٔ ذوزنقه‌ای، بین گردن و کتف استفاده کنید. ماهیچه‌ای که بین انگشتان‌تان می‌آید را ۸ تا ۶۰ ثانیه نگه دارید و بعد همین کار را با طرف دیگر ماهیچه و دست مخالف آن انجام دهید. دست‌تان را در کتف فرو نبرید، نیشگون‌های ریز هم نگیرید، بلکه خود ماهیچه را بین انگشتان‌تان فشار دهید.

3- کشش ذوزنقه‌ای انجام دهید

درمان قطعی سردرد

به پشت دراز بکشید. دست‌ها را به‌سمت سقف بگیرید. حالا آرنج‌ها را خم کرده و دست‌ها را طوری قرار دهید که بالای دست‌تان با زمین، و پایین دست‌تان با بالای دست‌تان زاویهٔ ۹۰ درجه درست کنند. بعد هم دست‌هایتان را مدام حرکت دهید؛ طوری که زمین بالای سرتان را لمس کنید.

حالا دست‌ها را در امتداد بدن، بالای سر بکشید، طوری که کف دست‌هایتان رو به سقف باشد. بعد هم دست‌ها را روی زمین، طوری به‌سمت طرفین حرکت دهید که بالای دست‌تان با بدن زاویهٔ ۹۰ درجه بسازد. این کار را سه تا پنج بار تکرار کنید.

4-ماهیچه‌های سینه‌ای را بکشید

درمان قطعی سردرد

ماهیچه‌های سینه‌ای، جزء ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای نیستند، اما کشش آن‌ها به ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای کمک می‌کند. برای انجام این کشش، باید در چهارچوب یک در باز یا کنار دیوار بایستید. دست را بالا ببرید و طوری روی چهارچوب یا دیوار قرار بدهید که قسمت دست تا آرنج به چهارچوب یا دیوار تکیه کند. کف دست‌تان باید روی چهارچوب یا دیوار باشد. پای همان سمت بدن را یک قدم جلو بگذارید. بدن‌تان را قدری به‌سمت مخالف چهارچوب یا دیوار بچرخانید؛ طوری که درست زیر استخوان ترقوه کشش را احساس کنید. می‌توانید دست‌تان را بالاتر یا پایین‌تر ببرید تا قسمت‌های مختلف همان ماهیچه را به کار بگیرید.

 درمان قطعی سردرد با ماساژ چشم سوم

درمان قطعی سردرد

چشم سوم میان دو ابرو و روی پل بینی واقع شده است. با انگشت اشاره یکی از دستان خود،این نقطه را به مدت یک دقیقه ماساژ دهید فشار این نقطه به کاهش سردرد‌های سینوسی و خستگی چشم کمک می‌کند.

درمان قطعی سردرد به روش Drilling bamboo :

این نقطه میان بالای بینی و ابرو‌های شما قرار دارد. این نقطه همان جایی است که در حالت پل مانند، بالای بینی شما به ابرو‌ها می‌رسد.با دو انگشت اشاره خود هر دو قسمت بالای بینی خود را نگه دارید و به آرامی به مدت ۱۰ ثانیه ماساژ دهید و رها کنیدماساژ این نقطه به تسکین سردرد‌های ناشی از خستگی چشم و درد‌های سینوسی کمک می‌کند.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment