درمان قطعی دیسک گردن

درمان قطعی دیسک گردن
2019-11-10

درمان قطعی دیسک گردن

درمان قطعی دیسک گردن : امروزه عوامل متعددی باعث ایجاد درد در گردن و متعاقب آن دردهای تیرکِشنده در دست‌ها می‌شود. از جمله این عوامل، التهاب بافت‌های نرم اطراف مفصل‌های مهره‌ای خشکی مفاصل، وضعیت نامناسب سر و شانه‌ها، تغییر شکل مهره‌ها به طور اولیه یا ثانویه، آرتروز، دیسک و بیماری‌های ناشی از گرفتگی‌های عضلانی، و کشیدگی‌های لیگامانی را می توان نام برد.

درد گردن در اثر علت‌های مختلفی مثل فعالیت و کار، آسیب‌ها، برخی از بیماری‌ها پدید می‌آید. اغلب گردن دردهائی که در اثر فعالیت ایجاد می‌شوند، بعلت حرکات تکراری و طولانی مدت عضلات گردن، تاندون‌ها، لیگامان‌ها، استخوان یا مفاصل هستند. کشیدگی بیش از حد عضلات، آسیب لیگامان‌ها، اسپاسم عضلات یا التهاب مفاصل گردن نیز از جمله علل این مشکلات بشمار می‌روند.

روشهای  تشخیص دیسک گردن برای درمان قطعی دیسک گردن

اولین راه تشخیص این بیماری برای درمان قطعی دیسک گردن  معاینه فیزیکی بیمار است. دراین نوع معاینه پزشک متخصص دامنه حرکتی گردن و نواحی دردناک ستون مهره های گردن را بررسی می کند. اما برای تشخیص دقیق فتق دیسک گردن نیاز به تصویر برداری است :

**اسکن ام آر آی

بهترین آزمایش برای تشخیص فتق دیسک گردن MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) است. اسکن MRI می تواند کوچکترین التهاب عصبی ناشی از دیسک گردن را به تصویر بکشد.

**سی تی اسکن

MRI اولین آزمایش برای تشخیص است، اما گاهی اوقات ممکن است انجام سی تی اسکن هم توصیه شود. زیرا سی تی اسکن حساسیت بیشتری دارد و می تواند حتی کوچکترین مورد التهابی عصب را نشان دهد.

**آزمایش میلوگرام

میلوگرام یک آزمایش تهاجمی است. به گونه ای که یک مایع شفاف به درون کانال نخاعی (میان ستون فقرات) تزریق می شود. با تابش اشعه X روی این مایع می توان میزان فشار و التهاب عصب های نخاع در اثر فتق دیسک گردن را بررسی کرد.

راههای درمان دیسک گردن ( با تکنیک های  غیرتهاجمی )

 

**درمان قطعی دیسک گردن با مانیپولاسیون

اساس این تکنیک ها اصلاح اختلالات ستون فقرات است و با اصلاح این موارد خصوصا راستای ستون فقرات می توان به کمک دست جابجایی های خفیف را اصلاح کرد و لذا مسیر پالس های الکتریکی اعصاب اصلاح شده و موجب بهبود عملکرد سیستم اسکلتی عضلانی و بازگرداندن سلامتی به بیمار می شود. در روش درمان های دستی انحراف موجود در مهره های بدن شناسایی شده و با انجام یک حرکت ریز و سریع که به مهره وارد می شود موجب بازگشت فرم صحیح و کاهش دراماتیک درد و گزگز خواهد شد.

درمان قطعی دیسک گردن

روش اصلاح و تنظیم ستون فقرات به کمک دست یک روش بیخطر و بدون عارضه می باشد که بسیار کمک کننده خواهد بود و می تواند بیمار در مواردی از دردهای حاد و مزمن کاملا رها شود. هرچند بسیاری از افراد اظهار می دارند که فعالیت شدیدی انجام نداده اند لیکن امروزه علت بسیاری از بیماری های ستون فقرات ایستادن و نشستن طولانی می باشد و همین وضعیت های طولانی موجب انحراف ستون مهره ها می گردد که موجب گرفتگی ها و دردهای انتشاری در طول فعالیت خواهد شد.

با انجام درمان دستی ستون فقرات و سپس آموزش ورزش مناسب بیمار می توان موجبات کاهش درد را فراهم کرد. بیشترین اثر درمان های دستی روی کمر درد و گردن درد است.

**فیزیوتراپی برای درمان قطعی دیسک گردن

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش‌های غیرفعال و تمرین‌ها جهت تقویت ساختار عضلانی و حرکت‌های اصلاحی به کار گرفته می‌شود. مدالیته‌های درمانی غیرفعال مانند یخ -گرما ، اولتراسوند و تحریک الکتریکی ، درد و گرفتگی عضلانی را در بیمار مبتلا به دیسک گردن کاهش می‌دهد. بیمار مبتلا به بیرون زدگی دیسک گردن به کمک انجام تمرین های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرامی‌گیرد و بر قدرت عضلات خود می‌افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین های ایزومتریک سود می‌برند.

**درمان قطعی دیسک گردن با گردنبند طبی

این گردنبند ها حرکات گردن را قدری محدود می کنند و به عضلات گردن اجازه می دهند مدتی استراحت کنند و این موجب می شود فشار به ریشه های عصبی کمتر شود.نکته مهم این است که این گردنبند ها نباید به مدت طولانی بسته شوند چون موجب ضعیف شدن عضلات گردن و بدتر شدن وضعیت بیمار می شود.

**دارو درمانی برای درمان قطعی دیسک گردن

از داروها جهت برطرف کردن علائم در فاز حاد و نیز بازگشت قوام و آرامش عضلانی استفاده می گردد که شامل شل کننده های عضلانی (محیطی و مرکزی) ، مسکن های ضدالتهابی و در موارد شدید میتوان به شکل محدود از داروهای مخدری استفاده نمود. در فاز غیر حاد آرتروز نیز میتوان از داروهای ترکیبی سویا و آووکادو جهت جلوگیری از پیشرفت و بهبود ضایعات آرتروزی استفاده نمود.

درمان بیرون زدگی دیسک گردن با جراحی

 

لامینکتومی :

این روش برای برداشتن فشار از روی اعصاب انجام می شود. لامینا دو صفحه ی استخوانی است که در دیواره های خلفی مهره قرار گرفته اندو نخاع را پوشانده و از ان محافظت می کند. برداشتن لامینا فشار را از روی نخاع واعصاب بر می دارد. در مواردی هم پزشکان با ایجاد سوراخی در مهره بقایای دیسک و زوائد استخوانی را خارج می کند.

فیوژن گردن :

در این روش دو مهره ی گردن که به سبب اسیب دیدن دیسک بین آنها به یکدیگر ساییده می شوند به یکدیگر جوش داده می شوند.گرافت استخوانی یا ایمپلنت فلزی برای جوش دادن دو مهره که به تدریج بافت محکمی را تشکیل می دهند به کار می رود.

دیسککتومی قدامی :

این روش متداول ترین تکنیک برای رفع درد ناشی از فشرده شدن عصب توسط فتق دیسک به شمار می رود. جراح با ایجاد یک برش در قسمت قدامی گردن نزدیک به نای به ستون فقرات دسترسی پیدا می کند.از طریق این برش اجزای دیسک و زوائد استخوانی که ممکن است در ایجاد درد نقش داشته باشند خارج می شوند. سپس فضای خالی شده بین دو مهره به وسیله ی استخوان( از بدن فرد که از استخوان ران برداشته می شود یا استخوان اهدایی) یا مواد دیگر پُر شده و دو مهره به هم جوش داده می شوند.

لامینوپلاستی :

این جراحی برای درمان تنگی کانال انجام می شود. ابتدا جراح در ناحیه ی خلفی گردن یک برش ایجاد کرده سپس از طریق بازسازی لامینا فضای بیشتری برای نخاع فراهم می سازد.

نکته مهم 

پس از انجام این جراحی ها ممکن است بیمار تا یک هفته در بیمارستان بستری شود. همچنین، لازمست که بیمار بریس گردن یا وسایل دیگری را که گردن را بی حرکت نگه می دارند بپوشد. دوران نقاهت 5 هفته طول می کشد. بیمار باید تا چند ماه بعد از عمل از بلند کردن اجسام سنگین و انجام کارهای سخت خودداری کرده ومراقبت های توصیه شده را به عمل آورد

دوره نقاهت بعد از جراحی چقدر طول میکشد

با در نظر گرفتن تمام ابعاد، معمولا بعد از جراحی دیسک گردن فیزیوتراپی لازم نیست، ممکن است جراح شما توصیه کند که چگونه ورزش های ایزومتریک کششی گردن را انجام دهید. بعد از جراحی گردن بهبودی کامل شما میتواند سه تا شش ماه زمان ببرد.

مشاهده ی نتایج جراحی چند ماه زمان می برد، اما نتایج بیشتر بر پایه ی تعدادی از شرایط خاص هر بیمار است و بیماری که مشکلات سلامتی دیگری دارد ممکن است بهبودی اش زمان بیشتری طول بکشد. فیزیوتراپی میتواند 4 تا 12 هفته بعد از جراحی شروع شود، و 6 تا 12 هفته برای تکمیل شدن زمان نیاز دارد.

معمولا در جراحی های دیسک گردن خصوصا مواردی که دیسک روی عصب فشار زیاد دارد و درد دست با شدت در بیمار احساس می شود. اگر جراح توانایی جراحی میکروسکوپیک و با متدهای روز را داشته باشد؛ بهبودی واضح بلافاصله پس از جراحی به میزان بالای نود درصد دیده می شود.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

 

Leave a Comment