درمان دیسک

درمان دیسک
1 2020-01-05

درمان دیسک

درمان دیسک : فتق دیسک کمر بیماری شایعی است که در هر قسمت از ستون فقرات میتواند اتفاق بی ا فتد اما اغلب روی کمر یا گردن اثر میگذارد . این عارضه زمانی اتفاق میافتد که یکی از صفحات بین مهره ای از جای خود خارج میشود و روی اعصاب مجاورش فشار میآورد .

درمان دیسک

فتق دیسک کمر معمولا به خاطر آسیب های بیش از حد یا ضربه به ستون مهره ها بروز میکند اما ممکنست بعضی اوقات این اتفاق بدلایل دیگری مثل پیری و بالا رفتن سن هم رخ بدهد . در اغلب موارد فتق یا همان دیسک کمر در عرض 6 ماه بهبود پیدا میکند اما اگر مصرف دارو ها و یا فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر موفقیت آمیز نباشند احتمالا بیمار باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد

چه عواملی خطر ابتلا به فتق دیسک را افزایش میدهد

** سبک زندگی ناسالم مانند استفاده از تنباکو، فقدان فعالیت فیزیکی، و تغذیه نامناسب باعث ضعیف شدن دیسک ها میشود . با افزایش سن تغییرات بیوشیمیایی درون بدن باعث خشک شدن دیسکهای بین مهره ای میشود که این مساله خود باعث کاهش قدرت و انعطاف پذیری دیسک ها میشود .

** قرار دادن بدن به مدت طولانی در موقعیتهای بد و استفاده نادرست از ماشینها و امکانات خاص می تواند باعث افزایش فشار بر دیسکهای بین مهره ای شود .

** علاوه بر این عوامل ، عوامل دیگری هم چون حرکات نادرست روزانه آسیبهای جسمانی ، بلند کردن نادرست اجسام سنگین ، و یا چرخشها نادرست ستون فقرات همگی باعث افزایش آسیب دیسک ها می شوند فتق دیسک ممکنست به مرور زمان و یا به صورت حاد پدید آید

پیشروی دیسک کمر و گردن

پیشروی عوارض دیسک کمر و گردن میتواند با شروع ناگهانی یا تدریجی علائم همراه باشد . چهار مرحله در این روند وجود دارند :

**تخریب دیسک:

در طول مرحله‌ ی اول ، نوکلئوس پالپوزوس در اثر تغییرات شیمیایی مربوط به افزایش سن تضعیف میشود . در این مرحله بیرونزدگی دیسک اتفاق نمیافتد و تنها قابلیت ضربه‌ گیری آ ن کاهش پیداکرده و دیسک خشک میشود .

**بیرون‌زدگی دیسک :

در طول این مرحله ، حالت یا موقعیت دیسک تغییر کرده و یک بیرونزدگی یا برآ مدگی کوچک شروع به شکلگیری میکند . این بیرونزدگی میتواند موجب فشار آ مدن به نخاع یا اعصاب نخاعی شود

**پارگی دیسک :

در طول این مرحله ، هسته‌ ی ژل مانند دیسک دیواره‌ ی تایر مانند آنرا سوراخ کرده ولی از آن خارج نمیشود .

**جدا شدن دیسک :

در طول مرحله‌ ی آخر ، هسته‌ ی دیسک دیواره‌ ی دور خود را پاره کرده و پس از خروج از دیسک وارد کانال نخاعی میشود .

**مراحل 1 و 2 فتق ناکامل و مراحل 3 و 4 فتق کامل دیسک بین مهره‌ای از علایم دیسک کمر محسوب میشوند .اندام تحت تأثیر ، بسته به محل دیسک فتق شده متفاوت خواهند بود.

مثالهای زیر را در نظر بگیرید :

**گردنی :

احساس درد شدید گردن ، شانه‌ ها و دستها

**سینه‌ ای  :

درد منتشرشده در سینه

**کمری :

درد منتشرشده در باسن، رانها و پا ها

علائم دیسک کمر و گردن

**از علائم دیسک کمر میتوان به درد دو جانبه در پا ها، از دست دادن حس در اطراف مقعد ، فلج مثانه و ضعف در اسفنکتر مخرج  اشاره کرد .

هم چنین درد ناشی از دیسک کمر و گردن ممکنست با رادیکولوپاتی یا ضعف عصبی همراه باشد . این ضعف میتواند شامل تغییرات در حواس مانند  : خواب‌ رفتگی و بیحسی و یا تغییرات حرکتی مانند :  ضعیف شدن عضلات و کند شدن عکس‌ العمل‌ ها باشد. این تغییرات در اثر فشار واردشده بر روی اعصاب درنتیجه‌ ی بیرونزدگی دیسک اتفاق میافتند .

 از دیگر علل دیسک کمر و گردن :

**فرسایش ستون فقرات درد ناشی از دیسک گردن و کمر  معمولاً در اثر فرسایش روزانه‌ ی ستون فقرات ایجاد میشود به این فرایند تخریب تدریجی نیز میگویند .

** آسیب به دیسک کمر و گردن ممکنست در اثر آسیب نیز بوجود بیایدبطور مثال  : میتوانید  در اثر یک سانحه  تصادف رانندگی دچار فتق دیسک بین مهره‌ای شوید چرا که فشار زیاد و ناگهانی بر روی دیسک میتواند موجب فتق آن گردد .ترکیب فرسایش و آسیب فرسایش دیسکهای بین مهره‌ ای با گذشت زمان ، آنها را نسبت به حوادث آسیب‌ پذیرتر میکند .

 درمان دیسک کمر بدون جراحی

معمولا همه بیماران نیاز به جراحیدیسک ندارند . معمولا بسیاری از بیماران به واسطه درمان دارویی به مدت 4 تا 6 هفته نشانه ها  آنها بهبود میابد . بهتر ست در مورد بیماران خوش بین باشیم و بدانیم که کمتر از5 % از بیرونزدگیها ی دیسک نیاز به جراحی دارند .

**   ديسك كمر درمان یه روش  دارویی شامل :

تجویز دارویهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای کاهش تورم ، کاهش درد و اسپاسم عضلانی و شل شدن عضلات می باشد .

** ديسك كمر درمان  به روش درمان های غیر دارویی هم شامل :

فیزیوتراپی می باشد که در این روش با گرم و سرد کردن محل درد ، ماساژ و یا ایجاد کششهای طولانی باعث بهبود علائم می شوند

درمان دیسک به روش  لیزر چگونه است

این عمل روشی شناخته شده در درمان دیسک است که اساس درمان بر کاهش فشار بر  دیسک بیرون زده بر روی نخاع و برگرداندن آن بجای خود است . این روش درمان دیسک یصورت سرپایی و با بیحسی موضعی صورت میگیرد ، که در آن جراح از دستگاه فلوروسکوپی استفاده میکند ، از طریق یک سوزن بلند پرتو ظریفی از لیزر را به داخل بخش ژلاتینی دیسک هدایت میکند

 این امر باعث ایجاد یک حرارت کنترل شده در دیسک میشود که باعث تبخیر مایعات داخل دیسک تا حد مورد نظر میشود . تبخیر مایعات ، ایجاد خلا در دیسک کرده ، باعث جمع شدن و به داخل کشیده شدن دیسک و برداشته شدن فشار از روی نخاع میشود . بعلاوه اثر حرارتی ممکنست باعث ترمیم و دوخته شدن لایه خارجی دیسک گردد.این عمل برای درمان دیسک  نیز در کمتر از نیم ساعت انجام میشود و کاهش نشانه ها به سرعت اتفاق میافتد . پس ار آن اکثر  بیماران  در کمتر از چند روز به سرکار خود بر میگردند

درمان دیسک

جراحی پری رادیکولار چگونه است

جراحی پری رادیکولار  یک روش درمان دیسک ، قابل استفاده برای درد مزمن ایجاد شده در نتیجه بیماری از بین رفتن ستون فقرات و به طور خاص مهره های گردن و کمر است . در این روش درمانی ، یک سوزن ریز به نزدیک ریشه عصب در ستون فقرات با امکان نظارت با پرتو نگاری کامپیوتری وارد میشود . پس از شناسایی نو احی خاص که نیاز به تزریق دارو به آنها وجود دارد ، پزشک سوزن را در عمق خاص وارد کرده و داروی مورد نیاز را تا حد ممکن نزدیک به عصب دچار مشکل تزریق میکند .

قبل از استفاده این روش درمان دیسک ، مهره های آسیب دیده ستون فقرات و ریشه های عصب باید بطور دقیق شناسایی شوند . برای انجام این کار لازمست از اسکن ام آر آی یا سی تی اسکن قبل از شروع درمان استفاده شود . در این حالت بخشهایی که به درمان دیسک  نیاز دارند تحت کنترل پرتونگاری کامپیوتری قرار گرفته و از آن ها عکس تهیه میشود .

تاثیر درمانی این روش چگونه است

انجام این کار میتواند به تعیین و کنترل مسیر و عمق مورد نیاز برای وارد کردن سوزن کمک موثر نماید . در ادامه سر سوزن تا حد ممکن به ریشه عصب با استفاده از یک هدف یاب لیزری نزدیک میشود و داروی ضد التهاب که معمولاً شامل یک داروی بی حسی و داروی کورتیزون است  به محل تزریق میشود .

تاثیر درمانی در این حالت بر اساس نتیجه حاصل از وارد کردن داروی ضد التهاب به محل آسیب دیدگی است. هدف از این درمان ایجاد مانع برای چرخه معیوب وارد شدن فشار به عصب و التهاب آن است که این فرآیند می تواند حتی باعث ایجاد فشار بیشتر به عصب نیز بشود

درمان دیسک

درمان دیسک با  اوزون تراپی

اوزون گاز اکسیژنی ست که از سه ملکول اکسیژن تشکیل شده است . این گاز خاصیت ترکیبی شدیدی با مواد داخل بخش ژلاتینی دیسک دارد . در روشی مشابه موارد فوق و از طریق یک سوزن بلند ، این گاز به داخل دیسک تزریق میشود . این امر باعث تبخیر مایعات داخل دیسک ، جمع شدن و به داخل کشیده شدن دیسک و برداشته شدن فشار از روی نخاع میگردد .

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Comments (1)
RezaJanuary 6Reply
سلام خسته نباشین من خیلی وقته برآمدگی دیسک کمربین مهره های ۳و۴و۵دارم پام هم خیلی شدیددردمیکنه ۳۰سالمه الان ۷سال میشه کمردرددارم الان ۱ساله شدیدشده دکتر هم عمل نمی کنه میگه زوده لطفاراهنمای کنید

Leave a Comment