درمان دیسک گردن در طب سنتی

درمان دیسک گردن در طب سنتی
2019-07-10

درمان دیسک گردن در طب سنتی

درمان دیسک گردن در طب سنتی : دیسک گردن تقریبا سخت ترین بیماری گردن می باشد.ماده غضروفی بین مهره های گردنی جلو می آید و موجب فشار روی اعصاب گردنی می شود و همچنین یک واکنش التهابی بسیار شدید را ایجاد می کند.

درمان دیسک گردن در طب سنتی

اغلب درد یا بی حسی یا گزگز مورمور به دست ها تیر می کشد خصوصا وقتی این درد به دست چپ تیر میکشد عده ای ان را با درد قلبی اشتباه می گیرند و به دنبال درمان ان می روند. درد گاهی فقط در دست ها احساس می شود بدون انکه بیمار دردی را در گردن خود به یاد اورد.درمان دیسک گردن بسیار سخت می باشد و اغلب همکاری زیاد بیمار از می‌طلبد.

علت بوجود آمدن دیسک گردن چیست

1-دیسک در بین مهره های گردن یک ساختمان جذب کننده فشار و شوک است.
2-دیسک بین مهره ای معمولاً با افزایش سن پیر میشود. خشک و چروکیده شده و خاصیت الاستیک خود را از دست میدهد.
3-ارتفاع آن کم میشود و همین امر موجب میگردد مهره ها به یکدیگر نزدیک شده و فاصله آنها کم شود.

4-با کم شدن فاصله بین مهره ها فشار زیادی روی مفاصل بین مهره ای وارد میشودکه این خود موجب آرتروز یا سائیدگی این مفاصل میشود.

درمان دیسک گردن در طب سنتی

خطر دیسک گردن بیشتر از دیسک کمر

 آنچه دیسک گردن را از دیسک کمر خطرناکتر می کند آسیبی است که با فشار بر روی نخاع ایجاد می‌ شود. و در این حالت این بیماران با کاهش قدرت اندامهای فوقانی و علایم تحریک سیستم عصبی مرکزی مراجعه می‌کنند. بیمارانی که دیرتر و در مراحل پیشرفته تر دیسک گردن یا دیسک کمر مراجه کنند به تدریج اختلال در راه رفتن و مشکلاتی در حرکات پاها می شوند.

امروزه کم با بیماران دیسک گردنی روبرو نیستیم که با علائمی مثل فشار بر روی عصب روی سمت دست چپ مبتلا می‌شوند و اشتباها تشخیص بیماری قلبی عروقی و سکته قلبی برای آنان داده می‌شود .

درمان دیسک گردن بدون جراحی

درمان دیسک گردن در طب سنتی

يكي از راههاي اصلي و اولیه درمان دیسک و ازجمله دیسک گردن كاهش التهاب در مقطع حاد در منطقه مورد نظر به كمك دستگاه ها و داروهای ضد التهاب می باشد.تنظيم راستاي ستون فقرات به كمك درمان دستی که لزوما توسط متخصصین طب فیزیکی و کایروپراکتیک ها انجام می شود از جمله مهمترین اقدامات است همچنین غیر فعال کردن نقاط ماشه ای فعال در مسیر درد توسط طب سوزنی یا تزریقات تخصصی کمک شایان توجهی به بیمار می کند.

استفاده از کشش درمانی در طی جلسات متوالی درمان به همراه استفاده از گردن بند های پنوماتیک می تواند در درمان دیسک گردن نقش موثری داشته باشد.بعد ازدرمان مرحله حاد و به محض کاهش درد تقويت عضلات اطراف گردن و عضلات كمربند شانه اي جهت تقويت عضلات و پيشگيري ازعودهاي مكرر و درمان قطعی دیسک گردن جزیی لاینفک می باشد.

 قابل ذکر است که تا %90 بيماران ديسک گردن به اين روش ها اگر به صورت ترکیبی و همه با هم استفاده شود پاسخ مي دهند.به افرادي كه بعد از دو ماه استفاده صحيح زير نظر پزشك متخصص به اين روشها پاسخ ندهند يا علائم پيشرونده عصبي همانند افتادن مچ دست یا ضعف شدید در معاینه پزشک و غيره و يا علائم ادراري مدفوعي همانند بي اختياري پيدا مي كنند. بايد با روشهاي جراحي فشار از روي ديسك های تحت فشار آنها برداشته شود.

جا اندازی یا مانیپولاسیون

درمان دیسک گردن در طب سنتی

چون برطرف شدن وضعیت اشکال دار مهره خصوصا در بیماران دارای فتق دیسک کمر یا دیسک گردن معمولا با یک صدای پاپ همراه می باشد بسیاری به آن جا اندازی دیسک کمر یا جا اندازی دیسک گردن می گویند . اما در واقع جا اندازی به آن مفهومی که در ذهن ماست صورت نمی گیرد و وضعیت مهره مختصرا از یک وضعیت fix به یک وضعیت متحرک و مانند بقیه مهره ها باز می گردد و به این طریق دیسک کمر و دیسک گردن در یک وضعیت بهتری قرار می گیرند که موجب تاثیر بهتر سایر درمان ها میشود.

این سوال مطرح می شود که آیا به اصطلاح این جا اندازی دیسک کمر و دیسک گردن موجب صدمه به خود دیسک هم می شود یا نه؟

معمولا اگر این تکنیک ها که با هدف تصحیح راستای مهره و متحرک سازی انجام می شود اگر توسط پزشک متخصص به کار برود کاملا کمک کننده است و نمی تواند مستقیما صدمه جدی ایجاد کند هر چند معمولا بیماران در حد 1 تا دو روز ممکن است در منطقه حرکت داده شده درد داشته باشند.

جا اندازی دیسک یا اصطلاح علمی آن مانیپولاسیون ستون فقرات اگر در جای مناسب و بجا به کار برده شود بسیار موثر و کمک کننده است اما نباید به عنوان تنها درمان دیسک کمر و دیسک گردن و یا معجزه ای منحصربفرد در درمان دیسک کمر و دیسک گردن به ان نگریست.

 تاثیر زردچوبه در درمان دیسک گردن در طب سنتی

درمان دیسک گردن در طب سنتی

زردچوبه حاوی کورکومین است که یک ماده‌ی شیمیایی مهم بوده و به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می‌کند. این ماده به بهبود گردش خون و در نتیجه تسکین درد کمک می‌کند.

1-یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر داغ اضافه کنید.
2-مقداری عسل را اضافه کرده و منتظر بمانید تا خنک شود.
3-دو بار در روز و تا زمانی که درد تسکین یابد این محلول را بنوشید.

درمان دیسک گردن در طب سنتی با گیلاس

درمان دیسک گردن در طب سنتی

 

گیلاس دارای ترکیبی به نام آنتوسیانین است که به کاهش التهاب کمک کرده و به عنوان مسکن درد عمل می‌کند. اضافه کردن این میوه در رژیم غذایی می‌تواند باعث تسکین گردن درد شود.

سرکه سیب و کمک به درمان دیسک گردن در طب سنتی

یک روش دیگر برای کمک به گردن درد استفاده از سرکه سیب است. این سرکه به عنوان یک عامل ضد التهابی و آنتی اکسیدان عمل می‌کند. این خصوصیات در تسکین سریع درد موثر هستند. مصرف سرکه سیب بصورت خوراکی باعث از بین رفتن درد مرتبط با کمبود تغذیه می‌گردد.

1-یک دستمال کاغذی را در سرکه سیب خیس کنید.
2-این دستمال را روی ناحیه‌ی دردناک گردن قرار دهید و تا زمانی که خیس است در آنجا بماند. این کار را تا زمانی که لازم است تکرار کنید.
3-همچنین می‌توانید در داخل وان حمام از این سرکه استفاده کنید. دو فنجان از آن را به آب ولرم حمام اضافه کنید و به مدت ۱۵ دقیقه در وان بمانید. این کار را هر روز انجام دهید.

مزایای ماساژدرمانی در درمان دیسک گردن در طب سنتی

درد شدید گردن می ­تواند در اثر خم شدن روی یک میز برای ساعت های طولانی، طرز ایستادن غلط، ارگونومیک ضعیف جانشین شدن مانیتور کامپیوتر و کیبورد، خوابیدن در حالت ها­ی نا­مناسب، چرخش یا پیچش گردن، کشش دادن به گردن و آسیب دیدن در یک تصادف یا حادثه­ ی ورزشی باشد
امروزه ماساژدرمانی بیش از پیش از نظر جامعه پزشکی به عنوان یک روش درمان مناسب برای انواع مختلف دردها در ناحیه کمر یا به عنوان یک درمان مکمل برای سایر درمان‌ها مورد پذیرش قرار گرفته است. ماساژدرمانی دارای مزایای متعدد برای بهبود درد در ناحیه کمر و گردن است. برخی از این مزایا به شرح زیر هستند:

درمان دیسک گردن در طب سنتی

1-افزایش جریان و گردش خون در بدن که باعث می‌شود مواد مغذی مورد نیاز در اختیار عضلات و بافت‌های بدن قرار گیرد. به این ترتیب بدن می‌تواند از توانایی طبیعی خود برای ترمیم آسیب‌دیدگی بافتها همچون کشیدگی عضله استفاده کند.
2-کاهش گرفتگی عضله ، ماساژدرمانی می‌تواند افزایش انعطاف‌پذیری و کاهش درد ایجاد شده به خاطر گرفتگی عضلات را به همراه داشته و به این ترتیب حتی به بهبود خواب فرد نیز کمک کند.
3-افزایش سطح تولید اندورفین در بدن که ماده شیمیایی برای ایجاد احساس خوب در مغز است. این ماده می‌تواند باعث کاهش افسردگی و تشویش فرد شده و به‌طور همزمان منجر به از بین رفتن درد و تسریع فرآیند ریکاوری بدن شود ترشح این ماده به‌طور خاص برای افرادی می‌تواند مفید باشد که از مشکلات مزمن در ناحیه کمر یا گردن خود رنج می‌برند.

دکتر شمسمتخصص کایروپراکتیک

Leave a Comment